آموزش Matlab

کلاس آنلاین matlab همراه با فیلم آموزشی matlab که در انتهای هر دوره فیلم آموزش متلب روی سایت آپلود می شود ویژه دانشجویان تمام رشته ها و فارغ التحصیلان در قالب 30 ساعت آموزش با تدریس استاد دهقانی برای شما ارائه خواهد شد.

person-add 10 نفر
رایگان
معرفی استاد توصیه استاد توضیحات و سرفصل‌ها

توضیحات تخصصی کلاس آنلاین متلب

این دوره با رویکرد آموزش نرم­ افزار Matlab برای کاربردهای عملی ارائه شده است و تمرکز دوره روی فرآیند طراحی کنترل­ کننده برای سیستم‌­های عملی خواهد بود که از صفر تا صد فرآیند توضیح داده خواهد شد و روی سیستم‌­های عملی مختلف پیاده­سازی خواهد شد. اهداف اصلی این دوره را می­توان به صورت زیر بیان کرد:

آشنایی با نرم­ افزار Matlab و قابلیتهای آن برای استفاده در مهندسی برق-کنترل

آشنایی با نحوه مدلسازی یک سیستم واقعی

آشنایی با قابلیتهای نرم­ افزار Matlab برای استفاده در کاربردهای عملی

درک عمیق مطالب مطرح شده در درس کنترل خطی

لذا شرکت در این دوره برای دانشجویان کاردانی، کارشناسی، فارغ ­التحصیلان جویای کار، شاغلین در حوزه طراحی کنترل کننده و دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری مفید خواهد بود.

شرکت در این دوره برای دانشجویان کاردانی و کارشناسی، آنها را مجهز به ابزار شبیه­ سازی می‌­کند تا در هر درسی برای درک عمیق­تر مطالب، از شبیه­سازی در نرم­افزار Matlab استفاده نمایند و به این ترتیب تبدیل به یک مهندس واقعی شوند.

امروزه بسیاری از نیازهای صنعتی را می­‌توان با استفاده از Matlab برآورده نمود، برای مثال برای برقراری ارتباط با حسگر و عملگرها به جای استفاده از بردهای الکترونیکی می‌­توان با استفاده از نرم­ افزار Matlab با حسگر و عملگرهای واقعی ارتباط برقرار کرد. یا یک مثال دیگر برای استفاده از Matlab در کاربردهای صنعتی، این است که معمولاً دانشجویان رشته­های فنی، در دانشگاه با زبان برنامه­نویسی C کار نکرده و لذا در پیاده­سازی الگوریتم­های مختلف در عمل با مشکل مواجه می‌­شوند، چرا که برای پیاده­سازی در عمل، باید برنامه­های خود را به زبان C بنویسید تا قابل پیاده­سازی روی پردازنده ­ها شود. اما با استفاده نرم ­افزار Matlab می‌­توان ابتدا الگوریتم­ ها را در این نرم­ افزار شبیه ­سازی نموده و سپس با استفاده از امکانات خود نرم ­افزار، کد C را تولید نمود. لذا افراد جویای کار و یا شاغلین می‌­توانند با شرکت در این دوره از امکانات مختلف و بسیار زیاد Matlab آشنا شده و از آن در زمینه کاری خود استفاده نمایند.

همچنین با توجه به اهمیت مطالب پایه در کنترل خطی که در واقع پایه و اساس کل مباحث پیشرفته کنترل نیز می­‌باشد، دانشجویان تحصیلات تکمیلی می­توانند با شرکت در این دوره حس عملی نسبت به مفاهیم کنترلی پیدا کرده و از این دید عملی در تحقیقات خود استفاده نمایند. در واقع یکی از مشکلات اصلی در تحصیلات تکمیلی در کشور ما این است که دانشجویان بدون تسلط بر مطالب پایه، سعی در تسلط بر مباحث پیشرفته کنترلی دارند که کاری ناممکن است و به همین دلیل نیز اکثر دانشجویان تحصیلات تکمیلی، از پایانامه خود در صنعت نمی‌­توانند استفاده نمایند. لذا به دانشجویان تحصیلات تکمیلی اکیداً توصیه می­‌شود با شرکت در این دوره، مطالب پایه کنترل را به خوبی و کامل درک نمایند تا بتوانند در مقاطع بالاتر تحصیل از این درک عمیق خود استفاده نموده و کارهای تحقیقاتی ارزشمندی را انجام دهند.

پیشنیازهای آموزش متلب یا شرکت در کلاس آنلاین متلب

در این دوره، تمام مباحث درس کنترل خطی با نرم ­افزار Matlab روی سیستم­‌های واقعی نمونه پیاده خواهد شد و به منظور درک عمیق مطالب، مفاهیم کنترل خطی و مفاهیم مرتبط با طراحی کنترل­‌کننده­ها در این دوره با شبیه­سازی توضیح داده خواهد شد، لذا دانشپذیران برای شرکت در این دوره کافیست آشنایی نسبی با درس کنترل خطی داشته باشند.

 تفاوت فیلم آموزش متلب با کتاب‌ها و مراجع دیگر چیست؟

در  کلاس آنلاین متلب مباحث مطروحه در کتاب کنترل خطی اوگاتا با استفاده از شبیه­‌سازی در Matlab با دید عملی توضیح داده می‌­شود. برای این منظور، مثالهای عملی متعدد برای دانشجویان شبیه­سازی می­‌شود تا بتوانند به سطح عالی در زمینه طراحی کنترل­‌کننده­های PID و تحلیل سیستم­‌های عملی برسند. این دوره، تنها دوره‌ه­ای است که مطالب علمی و مهندسی را به صورت عملی بیان نموده و استفاده از نرم­افزار Matlab برای کاربرد عملی در مهندسی کنترل را آموزش می­‌دهد.

با توجه به اینکه مدرس این دوره، تجربه همزمان تدریس دروس به صورت تئوری و نیز فعالیت در صنعت را دارا می­‌باشد، لذا در این دوره برخلاف سایر دوره ­ها، مطالب علمی و به روز کنترل با دید عملیاتی و قابلیت پیاده­ سازی در صنعت تدریس شده است. معمولاً دوره­ های مشابه یا روی مطالب تئوری تمرکز دارند و یا فقط استفاده از نرم­افزار Matlab را آموزش می‌­دهند و مطالب علمی در آنها بیان نمی‌­شود و این تصور اشتباه در دانشجویان را بوجود می­ آورد که برای مثال در کار فقط باید با PLC آشنا بود. اما در این دوره، برخلاف سایر دوره­ها، استفاده عملیاتی از مطالب تئوری آموزش داده می­ شود.

با توجه به سابقه 8 ساله تدریس دروس مختلف دانشگاهی در حوزه کنکور و نیز سابقه 10 ساله مدرس در حوزه صنعت، دانشجویان پس از فارغ ­التحصیلی به دو دسته کلی تقسیم می­‌شوند:

دسته اول معمولاً کسانی هستند که با کسب اطلاعات نادرست سطح خود را از مهندس طراح به مهندس پیاده ­ساز تنزل داده و به دنبال مهارتهایی مانند لحیم کاری برد، کار با PLC و ... رفته­ اند و این افراد در صورت جذب در بازار کار ( به دلیل رقابت بسیار زیاد در این حوزه) با درآمد دور از انتظار(پایین) باید مشغول به کار شوند. چرا که تعداد افرادی که این مهارتها را دارند، بسیار زیاد بوده و رقابت بسیار زیادی در این زمینه وجود دارد.

دسته دوم هم دانشجویانی هستند که فقط در دانشگاه درس خوانده و کاری به درک مطالب و سیستم­های واقعی نداشته­ اند. برای مثال بسیاری از دانشجویان پس از فارغ ­التحصیلی طراحی کنترل­ کننده را فراگرفته­ اند، اما این دانشجویان همواره طراحی را برای تابع تبدیل انجام می­‌دهند، در حالی که در صنعت، به جای تابع تبدیل به شما یک سیستم واقعی می­‌دهند و این دانشجویان چون در دروس دانشگاهی با نحوه استخراج تابع تبدیل یک سیستم واقعی آشنا نشده­اند، توانایی طراحی کنترل­کننده آنها نیز غیرمفید می­‌شود.

لذا در این دوره سعی داریم تا با ترکیب عمل و علم، شما را برای تبدیل شدن به یک مهندس طراح با قابلیت پیاده­سازی در عمل آماده نماییم و این وجه تمایز این دوره با سایر دوره­های مشابه در بازار است.

در این دوره پس از آموزش هر مبحث، پروژه­ای برای دانشپذیران طراحی خواهد شد که تا به عنوان تمرین انجام دهند و به این ترتیب به صورت کامل مطالب مطرح شده در دوره را به همراه مدرس تمرین خواهند کرد تا کاملاً مسلط شوند. ما برخلاف سایر دوره­ها، فقط درس نمی­دهیم بلکه هدف ما یاددادن است نه درس دادن. در درس دادن مدرس فقط مطالب را تدریس می­‌کند و اهمیتی به یادگیری دانشپذیر نمی­‌دهد، اما در یاد دادن مدرس با دادن پروژه­ها و تمرین­های مختلف، سطح یادگیری بررسی می­‌کند و دانشپذیر در واقع مطالب تدریس شده را به همراه مدرس پیاده می­‌کند. در واقع این دوره، بر خلاف سایر دوره­های مشابه، مدرس قدم به قدم با دانش‌پذیر همراهی می­کند تا خود دانشپذیر مطالب را پیاده‌ ­سازی نماید.

مزایای شرکت در کلاس آنلاین matlab

آشنایی با قابلیت‌های نرم ­افزار Matlab

در این دوره، هدف اول آشنایی دانشپذیران با قابلیت‌های نرم افزار Matlab برای استفاده در عمل می­‌باشد تا بتوانند در مسائل و پروژه­های عملی، از نرم ­افزار Matlab به عنوان ابزار طراحی استفاده نمایید.

درک کامل مطالب پایه کنترل

دانشجویان معمولاً در طول تحصیل در دانشگاه، با وجود گذراندن واحدهای مختلف در زمینه کنترل مثل کنترل خطی، کنترل مدرن، کنترل دیجیتال و ... در نهایت در زمینه پیاده­سازی و طراحی یک کنترل­ کننده برای یک سیستم واقعی با مشکل مواجه می­‌شوند. دلیل این امر هم در واقع این است که دانشجویان فقط دروس را به صورت تئوری گذرانده و حسی نسبت به درس پیدا نمی‌­کنند. ما در این دوره سعی می‌­کنیم تا دانشپذیران محترم با عمق وجود خود، مطالب مطروحه در درس کنترل خطی را درک نمایند و از آن به عنوان ابزاری برای طراحی کنترلر در صنعت استفاده نمایند.

توانایی طراحی و پیاده ­سازی کنترلر از صفر تا صد

معمولاً دانشجویان نحوه طراحی یک کنترل­‌کننده PID را در درس کنترل خطی فراگرفته و به صورت سطحی به آن نگاه می­‌کنند. برای مثال، اکثر دانشجویان با بحث anti-windup در کنترل­ کننده­های PID آشنا نیستند، در حالی که بدون استفاده از این مبحث، در عمل نمی‌­توان یک کنترل­ کننده PID را طراحی نمود. در واقع می­‌توان گفت که طراحی کنترل­کننده­های PID یک دنیای شگفت ­انگیز است که معمولاً فقط با پوسته­ای از این دنیا آشنا هستیم. در این دوره ما شما را با جنبه­هایی که از دنیای PID آشنا خواهیم کرد که حاصل تجربه چندین ساله است.

یا برای مثال، دانشجویان همواره در دانشگاه با فرض داشتن یک سیستم خطی و تابع تبدیل دقیق آن، طراحی کنترلر را فراگرفته­ اند، در حالی که در صنعت، کسی به شما تابع تبدیل نم‌ی­دهد و خود طراح باید مدل، تابع تبدیل و الزامات طراحی را استخراج نماید که معمولاً در تمام دوره­های مشابه از این بحث غفلت می‌­شود. در این دوره، ما با فرض یک سیستم واقعی، پروسه استخراج مدل غیرخطی، خطی سازی مدل، و استخراج تابع تبدیل و سپس طراحی کنترلر و در نهایت پیاده­ سازی کنترلر روی سیستم غیرخطی را به شما آموزش خواهیم داد.

پروسه واقعی طراحی یک کنترل­ کننده برای سیستم واقعی به صورت شکل زیر است، اما متاسفانه در اکثر دوره­های آموزشی و کتب، فقط بلوکهای رنگی شده یعنی دو مرحله میانی از پروسه طراحی آموزش داده می‌­شود و لذا دانشجویان پس از اتمام دوره، قادر به طراحی یک کنترلر برای سیستم واقعی نیستند. اما ما در این دوره، از صفر تا صد پروسه طراحی کنترل کننده را به شما آموزش خواهیم داد تا واقعاً بتوانید در مواجهه با یک پروژه صنعتی، یک کنترلر مناسب طراحی نمایید.

نکته مهم

دوره نرم­ افزاری برخلاف دوره­های درسی، نیازمند پشتیبانی طولانی مدت است، چرا که دانشپذیر پس از طی کردن دوره و در ماههای آینده در هنگام استفاده از مطالب مطرح شده قطعاً به مشکلات جدیدی برخورد خواهد کرد که حل آنها بدون مشاوره دشوار است. لذا ما برخلاف سایر دوره­ ها که پشتیبانی از دوره ندارند، پس از اتمام دوره نیز پاسخگوی دانشپذیران محترم خواهیم بود و سعی خواهیم کرد که حتی اگر شما یک پروژه تعریف کنید، به عنوان راهنمای پروژه در کنار شما باشیم تا زمانی که کاملاً مسلط شوید و نیاز به راهنما نداشته باشید.

 

فیلم آموزش متلب

در این دوره رویکرد کلی استفاده از Model based design و استفاده از Matlab Code در کنار هم است و لذا سعی خواهد شد تا دانشجویان با استفاده هم‌زمان از توابع Matlab و امکان کد نویسی در Simulink آشنا شوند.

آشنایی با پیاده­ سازی انواع نمایش‌­های سیستم در Matlab

در این دوره ابتدا با نحوه پیاده‌­سازی نمایش یک سیستم خطی در Matlab آشنا خواهیم شد. برای این منظور، نمایش­‌های فضای حالت، تابع تبدیل و معادلات دیفرانسیل در Simulnk و m-file تدریس خواهد شد. سپس این نمایش­‌ها برای سیستم­‌های مختلف شبیه­‌سازی شده و با نحوه تحلیل خروجی سیستم آشنا خواهیم شد.

آشنایی با ident toolbox

در Matlab برای استخراج مدل خطی و غیرخطی سیستم­‌ها از جعبه­ ابزار شناسایی سیستم استفاده می­‌شود. در این دوره، نحوه کار با قسمت­های مختلف جعبه ابزار شناسایی سیستم، توضیح داده خواهد شد. برای این منظور، دو رویکرد استفاده از GUI و m-file برای استفاده از ident آموزش داده خواهد شد. سپس با استفاده از داده­های واقعی سیستم­‌های مختلف، مدل خطی و غیرخطی برای سیستم­ها استخراج خواهد شد. برای این منظور، دو رویکرد جعبه سیاه و جعبه خاکستری برای شناسایی مدل سیستم آموزش داده می­‌شود.

در رویکرد جعبه سیاه، با فرض اینکه هیچگونه اطلاعاتی از داخل سیستم نداریم مدل سیستم استخراج می­‌شود. اما در رویکرد جعبه خاکستری، با فرض اینکه از تئوری داخل سیستم اطلاع داشته باشیم مدل استخراج می‌­شود. پس از آشنایی با این دو رویکرد، موارد استفاده هر کدام در عمل توضیح داده خواهد شد.

نحوه داده­ گیری از سیستم­‌های عملی برای استخراج مدل

در عمل، مثلاً در مدل‌سازی یک موتور الکتریکی، شما باید ورودی­‌های مختلفی با ویژگی­های خاص را به موتور بدهید تا بتوانید از روی داده­های حاصل، یک مدل مناسب برای سیستم استخراج نمایید. انتخاب ورودی مناسب، تاثیر بسیار زیادی روی دقت مدل بدست آمده خواهد داشت و در واقع نوع ورودی تعیین کننده میزان اعتبار مدل شما می­باشد. با توجه به اهمیت این موضوع، در این دوره، نحوه انتخاب ورودی مناسب برای شناسایی مدل، نحوه انتخاب فرکانس داده­برداری و ... توضیح داده شده و سپس با مثالهای عملی شبیه­‌سازی خواهد شد.

خطی­ سازی

اکثر سیستم­‌های واقعی غیرخطی هستند، اما معمولاً در صنعت برای آنها از کنترلر خطی استفاده می­شود. در این دوره ابتدا مفاهیم غیرخطی و خطی بودن سیستم­ها توضیح داده شده و سپس نحوه خطی­سازی سیستم­ها با استفاده از Matlab توضیح داده خواهد شد. همچنین نحوه تعیین میزان اعتبار خطی­سازی توضیح داده خواهد شد.

تحلیل سیستم حلقه ­باز

برای طراحی یک کنترلر مناسب، باید مهندس طراح شناخت خوبی از سیستم حلقه­باز داشته باشد. برای این منظور، ابتدا در پروسه طراحی کنترل­کننده، باید سیستم به خوبی بدون کنترلر تحلیل شود تا نقاط حساس در عملکرد سیستم استخراج شود. برای تحلیل سیستم حلقه­باز، ابزارهای مختلفی وجود دارد که در این دوره ابزارهای زیر استفاده خواهد شد.

مکان هندسی ریشه ­ها

اولین ابزار برای تحلیل سیستم حلقه­باز، مکان هندسی ریشه­ها است که در این دوره نحوه رسم و استخراج اطلاعات از مکان هندسی در Matlab تدریس شده و روی سیستم‌­های مختلف پیاده خواهد شد.

نمودار بودی

یکی از مهم‌ترین و عملیاتی­ترین ابزارها برای تحلیل سیستم‌­ها نمودارهای بودی هستند. در این دوره ابتدا مفهوم فرکانس و پاسخ فرکانسی و مزایای آن با شبیه­سازی توضیح داده خواهد شد. سپس نحوه استفاده از نمودارهای بودی برای تحلیل مشخصات سیستم حلقه­ باز و نیز نحوه استخراج تابع تبدیل از روی نمودارهای بودی آموزش داده شده و با مثالهای مختلف در Matlab پیاده­سازی خواهد شد.

نمودار نایکوئیست

نمودار نایکوئیست نیز یکی از ابزارهای مهم برای تحلیل سیستم است که در این دوره جنبه­های مختلف آن و نحوه استفاده از ابزارهای خاص Matlab برای تحلیل نایکوئیست آموزش داده خواهد شد.

طراحی کنترل­ کننده

در انتهای دوره، روش انتخاب کنترل­‌کننده مناسب برای هر سیستم و نحوه طراحی آن توضیح داده خواهد شد. برای این منظور، جنبه‌­های مختلفی از طراحی کنترل­کننده در Matlab آموزش داده خواهد شد که عبارتند از:

بررسی تاثیر ترم­‌های مختلف کنترلر PID

در درس کنترل خطی، با تاثیر هر یک از ضرایب تناسبی، مشتقی و انتگرال­‌گیر کنترلر PID به صورت تئوری آشنا شده‌­ایم. اما در این دوره، با شبیه­سازی سیستم‌­های مختلف و تغییر پارامترهای کنترلر، تاثیر آنها روی خروجی سیستم به صورت عملی آموزش داده خواهد شد تا دانش‌پذیر درک عمیقی از تاثیر این ترم­ها به‌دست آورد.

آموزش طراحی کنترلر با استفاده PID Tune

نرم‌­افزار Matlab ابزاری برای طراحی کنترلر PID دارد که با استفاده از آن می­‌توان به راحتی تاثیر ترم­های مختلف PID روی عملکرد سیستم را شبیه­سازی کرد. همچنین این ابزار امکان طراحی خودکار کنترلر را به شما می‌­دهد که در بسیاری از سیستم­ها قابلیت استفاده دارد و یک کنترلر بهینه را به شما خواهد داد.

آموزش طراحی کنترلر PID با استفاده از SISOTOOL

نرم­‌افزار Matlab برای طراحی کنترل­کننده­های خطی PID یک جعبه­ ابزار کامل به نام SISOTOOL دارد که تمام نیازهای یک طراح را برآورده می­‌کند. در این دوره برای آشنایی دانشپذیران با این جعبه­ابزار، برای سیستم­های مختلف نحوه طراحی کنترل کننده PID طراحی خواهد شد.

بررسی تاثیر نویز و نحوه فیلتر کردن

یکی از بحث­های اصلی در عمل، وجود نویز در محیط است که روی عملکرد سیستم تاثیرگذار است. در این دوره، نحوه شبیه­سازی نویز محیط و شناخت رفتار نویزهای مختلف تدریس خواهد شد تا در هنگام شبیه­سازی سیستم در Matlab، تمام موارد عملی را در نظر بگیریم و اختلاف بین عمل و Matlab را به حداقل برسانیم. پس از آموزش نحوه شبیه ­سازی نویزهای مختلف در Matlab، بررسی تاثیر نویز روی عملکرد کنترلرهای مختلف شبیه­سازی خواهد شد تا دانشپذیر بتواند با توجه به میزان نویز محیط، برای سیستم­‌های مختلف بهترین انتخاب را در نوع کنترلر داشته باشد. همچنین نحوه مقاوم سازی کنترلر نسبت به نویز آموزش داده خواهد شد تا دانشپذیر بتواند کنترلرهایی طراحی کند که در عمل عملکرد مناسبی داشته باشد.

بررسی تاثیر اغتشاش

یکی دیگر از مواردی که باعث اختلاف عمل و شبیه­‌سازی می‌­شود، وجود اغتشاش‌­های مختلف در عمل است. در این دوره نحوه شبیه‌­سازی اغتشاش‌­های واقعی توضیح داده خواهد شد تا عکس­‌العمل کنترلر نسبت به اغتشاش‌­های مختلف با شبیه­‌سازی بررسی شود و دانش‌پذیر دید عملیاتی نسبت به اغتشاش پیدا کند.

بیشتر
کمتر
لیست فیلم‌ها جزوات کل دوره رفع اشکال

chaproom
نظرات
ایجاد نظر جدید

نظرات شما (2)

سلام خدمت استاد عزیز
این دوره کی شروع میشه؟

سلام کی دوره شروع میشه

سلام
دوره در حال ضبط هست و انشالله از هفته اینده یعنی 8 خرداد استارت خواهیم زد برای گذاشتن ویدیوها

مشاهده بیشتر