مشاوره رایگان
زمان برگزاری کلاس آنلاین : چهارشنبه ها ساعت 20:30 الی 23
معرفی استاد توصیه استاد نحوه استفاده از دوره - - - -
سعید دهقانی
سعید دهقانی

کارشناس ارشد مهندسی برق کنترل از دانشگاه صنعتی شزیف

مدرس کنترل خطی و تجزیه و تحلیل سیستم ها در موسسات ماهان و مدرسان شریف

سابقه 34 ترم تدریس کنکور کنترل خطی در موسسات آموزشی کنکور کارشناسی ارشد و دکتری

مبدع رویکرد ساده راه حل تستهای نایکویست

 

سعید دهقانی
سعید دهقانی

با توجه به سادگی درس سیگنال و سیستم، تنها درسی که در کنکور به راحتی می­توان درصد بالای 50 و حتی بالای 70 کسب کرد، درس سیگنال ها و سیستم می­باشد و از طرفی با توجه به همپوشانی مطالب این درس با ریاضیات مهندسی و معادلات، شما زمان زیادی صرف یادگیری درس نخواهید کرد و تنها با آموزش مهارتهای ویژه و نکات خاص شما با هر سطح علمی قبلی قادر خواهید بود که پس از گذراندن این دوره درصد بالای 50 کسب نمایید.

سعید دهقانی
سعید دهقانی

نحوه استفاده از دوره

در این دوره و فیلم آموزش سیگنال سیستم، علاوه بر فیلم دوره، جزوات هر جلسه به صورت PDF در اختیار دانشجویان قرار می­گیرد تا دانشجویان به همراه فیلم کلاس، مطالب را به صورت جزوه نیز در دسترس داشته باشند.

این درس فعلا فاقد گروه تلگرامی می باشد.

بیمه کیفیت


کیفیت این آموزش توسط لایوآموز تضمین شده است. در صورت عدم رضایت از دوره ،تا 1 هفته پس از خرید امکان انصراف و عودت کامل هزینه وجود دارد.

خرید مطمئن
توضیحات تخصصی محتوا و سرفصل - - -

برنامه کلاس هاي آنلاين سيگنال و سيستم پاييز 98

15 ابان: فصل دوم 
29 ابان: فصل سوم سری فوریه 
6 اذر: تبدیل فوریه پیوسته
20 اذر: تبدیل فوریه گسسته
4 دی :نمونه برداری 
18 دی: تبدیل لاپلاس 
9 بهمن: تبدیل z

فیلم آموزش سیگنال و سیستم کنکور ارشد و دکتری

فیلم و کلاس آنلاین سیگنال و سیستم جهت کنکور کارشناسی ارشد و دکتری تدوین شده و تمام سوالات کنکور کارشناسی ارشد مهندسی برق، هوش مصنوعی و مهندسی پزشکی از سال 1368 تا 1398 در این دوره حل شده است. همچنین در این دوره سوالات دکتری برق که شامل درس سیگنال و سیستم می­باشد، نیز به صورت کامل حل شده است. لذا دانشجویانی که قصد شرکت در کنکور کارشناسی ارشد رشته­ های برق، هوش مصنوعی و مهندسی پزشکی و یا دکتری مهندسی برق کنترل و یا مخابرات و مهندسی پزشکی با هر سطح علمی دارند، به راحتی می­توانند از این دوره استفاده کنند و در کنکور نتیجه دلخواه خود را به سادگی کسب نمایند.

مباحث پیش نیاز این درس:

در دوره آموزش سیگنال و سیستم از نظر مفهومی، نیاز به پیش­نیاز خاصی نمی­ باشد و تمام مفاهیم از پایه در این دوره تدریس می­شود، اما برای تسلط کافی در این درس، دانشجویان نیازمند پایه ریاضی مناسبی می­باشند که در طول دوره با حل تست­های متعدد و نیز یادآوری مطالب ریاضی مرتبط با بحث انتگرال­ گیری دانشجویان به این تسلط دست خواهند یافت. با وجود اینکه برای درس سیگنال و سیستم دانشجویان باید با مباحث ریاضی مرتبط با انتگرال­ گیری آشنایی کافی داشته باشند، اما در این دوره، انتگرال­ گیری نیز در طول دوره تدریس می­شود تا دانشجویان بدون نیاز به پیش­ زمینه خاصی بتوانند این درس را به صورت کامل فراگیرند.

تفاوت  دوره آموزش سیگنال و سیستم با کتاب‌ها و مراجع دیگر:

درس تجزیه و تحلیل سیستم­ها، که جزء دروس پرطرفدار کنکور می­باشد، در دانشگاهها از روی کتاب سیگنال اپنهایم تدریس می­شود که کتاب بسیار کاملی است، اما دانشجویان باید توجه نمایند که درس سیگنال با توجه به اینکه مطالب درس پیچیدگی خاصی ندارد، در کنکور از روی کتاب مرجع سوالی طرح نمی­شود و برای طرح سوالاتی در سطح کنکور، طراحان از حالت­های خاص و لم­های پیچیده سوال طرح می­کنند. در درس سیگنال و سیستم ها اصلی­ ترین مرجعی که دانشجویان با سطوح مختلف برای مطالعه انتخاب می­کنند و واقعاً کتاب کاملی است، کتاب آقای تقدسی می­باشد که در دو جلد تالیف شده است، جلد اول مختص یادگیری اولیه درس بوده که به همراه مثالها و تست­های کنکور، درس آموزش داده شده است و در جلد دوم نکات بسیار زیادی به همراه تست­های با سطح دشواری بالاتر نسبت به جلد اول بیان شده است.

بسیاری از دانشجویان، پس از مطالعه جلد اول کتاب آقای تقدسی، فکر می­کنند که بعد از فراگیری آموزش سیگنال و سیستم به تسلط نسبی دست یافته­ اند و با توجه به محدودیت وقت، از مطالعه جلد دوم منصرف می­شوند که در این صورت قطعاً در کنکور به نتیجه دلخواه نخواهند رسید. اما افرادی که زمان زیادی صرف مطالعه جلد اول و دوم کتاب آقای تقدسی می ­نمایند، با وجود اینکه نکات بسیاری را در جلد دوم مطالعه کرده­ اند، اما به دلیل تعداد بسیار زیاد نکات عملاً در حل تست­ها نمی­توانند از این نکات استفاده مفیدی نمایند.

در فیلم و کلاس آنلاین سیگنال و سیستم هدف اصلی، تجمیع فواید کتب مختلف و تجربیات 6 ساله تدریس سیگنال در موسسات مختلف تهران و ارائه آنها به دانشجویان می ­باشد. در دوره سیگنال و سیستم سعی بر این است که بدون حفظ حتی یک نکته و تنها با انتقال مفاهیم به دانشجویان تدریس شود، به نحوی که دانشجویان تمام نکات را در کمتر از 30 ثانیه بتوانند استخراج کنند، روش کار نیز بدین صورت می ­باشد که دانشجویان در هنگام تدریس، پس از بیان تمام نکات سیگنال، روش کوتاه استخراج نکات را از تعاریف اساسی سیگنال یاد می­ گیرند و لذا تنها کافی است که دانشجو فقط با عنوان نکته آشنا باشد تا بتواند به راحتی نکته مورد نظر را سریع بازتولید نماید.

در آموزش سیگنال و سیستم، مشکل اساسی دانشجویان معمولاً تشخیص راه حل می­باشد، چرا که سوالات سیگنال سطح دشواری بالایی ندارند، اما متاسفانه شباهت روش­ها در فصل­های مختلف، باعث سردرگمی دانشجو در حل سوال می­شود. برای مثال، در یک سوال، دانشجو اگر بداند که باید از فصل تبدیل فوریه استفاده کند، به راحتی سوال را حل می­کند، اما در صورتی که روش حل را نداند، در انتخاب روش حل با استفاده از سری، تبدیل فوریه و یا تبدیل لاپلاس به بن بست می­رسد و در اکثر موارد دانشجویان با انتخاب راه حل اشتباه، به جوابهای اشتباهی می­رسند که در گزینه­ ها نیز وجود دارد. در این دوره، مفاهیم و روش­های ساده­ ای به دانشجویان آموزش داده می­شود که به راحتی بتوانند مفاهیم انواع تبدیل­ها و فرق بین آنها را درک نمایند. برای بیان این مفاهیم نیز از مثالهای ساده­ ای مثل تقسیم کیک و ... استفاده می­شود تا دانشجویان همواره این مفاهیم را به یاد داشته باشند.

چاش در حل سوالات درس سیگنال و سیستم

درس سیگنال، درسی است که واقعاً سهل ممتنع است، چرا که سوالات در عین سادگی، بسیار پیچیده می­باشند. به این صورت که دانشجویان وقتی یک بار صورت سوال­ها را مطالعه می­کنند، فکر می­کنند تمام سوالات را بلد هستند، اما وقتی می­خواهند سوالات را حل کنند، نصف سوالات را هم نمی­توانند صحیح حل کنند. دلیل این امر این است که با توجه به شباهت بسیار زیاد فصلهای مختلف این درس، تله­ های بسیاری در سوالات سیگنال و سیستم وجود دارد که طراحان نهایت ظرافت را در استفاده از این تله­ ها و چینش گزینه­ ها به کار می­برند، برای مثال اگر سوالی را به اشتباه بدون در نظر گرفتن ناحیه همگرایی دانشجو حل کند، به جواب مثلاً 10 می­رسد که این عدد در گزینه اول قرار داده می­شود تا دانشجو پس از حل اشتباه با دیدن اولین گزینه با خوشحالی این گزینه را انتخاب نماید، در حالی که پاسخ صحیح بینهایت می­باشد که با در نظر گرفتن ناحیه همگرایی بدست می­ آید و در گزینه آخر هم قرار داده می­شود. بنابراین، در درس سیگنال نکته اصلی شناخت تله ­ها و نشانه ­ها می­باشد، در هر سوال سیگنال قطعاً نشانه ­ای وجود دارد که راه حل و پاسخ نهایی را به شما می­گوید، اما در صورتی که با نشانه ­های درس سیگنال آشنا نباشید، بدون توجه به این نشانه­ ها در تله سوال گیر افتاده و به پاسخ اشتباه خواهید رسید. به صورت خلاصه، وجه تمایز این دوره با کتب و یا سایر دوره­ ها را می­توان به صورت زیر بیان کرد:

 • بیان کامل مفاهیم و آموزش مفهوم و محل استفاده هر یک از تبدیل­ها
 • بیان جامع تمام نکات درس سیگنال و حل سوالات متعدد با استفاده از این نکات
 • آموزش تله­ های طراحان در درس سیگنال و سیستم
 • آموزش استخراج نشانه ­های سوال که راه حل را به شما می­گوید
 • آموزش نحوه استخراج نکات درس سیگنال در زمان کمتر از 30 ثانیه و عدم نیاز به حفظ نکات مختلف
 • حل تست­های متعدد برای افزایش توانایی دانشجویان در حل تست

ضریب مبحث دوره آموزش سیگنال و سیستم برای گرایش های مختلف:

دانشجویان تمام گرایش­ها، درس ریاضیات مهندسی و معادلات دیفرانسیل را برای کنکور مطالعه می­کنند و بسیاری از مطالب درس سیگنالهاو سیستمها نیز با این دو درس همپوشانی دارد. در نتیجه دانشجویان سری فوریه و تبدیل لاپلاس درس سیگنال را در ریاضیات مهندسی و معادلات مطالعه کرده ­اند، از طرفی دانشجویان در درس سیگنال اگر تبدیل سری فوریه را بلد باشند، در واقع تبدیل فوریه را نیز بلد هستند و اگر تبدیل لاپلاس را از درس معادلات بلد باشند، تبدیل لاپلاس و تبدیل z را در درس سیگنال نیز بلد خواهند بود و لذا با مطالعه اندک درس سیگنال، با توجه به پیش­ زمینه قبلی دانشجویان به راحتی می­توانند در این درس، درصد بالایی کسب نمایند.

بررسی درصدهای درس سیگنال و سیستم

در کنکور کارشناسی ارشد بررسی کارنامه پذیرفته ­شدگان سالهای گذشته بیانگر این است که اکثر دانشجویان مهندسی برق در تمام گرایش­ها، سه درس ریاضیات، مدارهای الکتریکی و یک درس ضریب 4 مختص گرایش خود را به عنوان دروس اصلی خود انتخاب می­کنند، و اکثر دانشجویان برای درس پنجم، سیگنالها و سیستمها را انتخاب می­کنند، چرا که مفاهیم و مطالب این درس ساده ­تر بوده و حل سوالات این درس نیز برای دانشجویان ساده است، به طوری که میانگین درصد دانشجویان در این درس در سالهای گذشته بالاترین در بین سایر دروس است و تنها درسی است که درصد میانگین آن نزدیک 50 است ، لذا دانشجویان برای باقی ماندن در کورس رقابت با سایرین باید درصد بالایی در این درس کسب نمایند. از طرفی با توجه به تله­ های بسیار زیاد و نیز اشتباهات محاسباتی بسیار بالا در این درس، معمولاً دانشجویان درصد 40 را به راحتی کسب می­کنند.لذا برای افزایش این درصد نیاز به مهارت­های ویژه­ای است که برای اکثر دانشجویان با مطالعه امکان­پذیر نیست و یا برای کسب این مهارت­ها باید چندین کتاب مختلف را مطالعه نمایند که نیازمند حداقل صرف 3 ماه زمان می­باشد. از طرفی درس سیگنال جزء دروسی است که در ماراتن رقابت کنکور، دانشجویان باید بتوانند با صرف کمترین زمان، بهترین بازدهی را به دست آورند و سر جلسه کنکور نیز، برای حل تست­های متعدد، در برخی دروس زمان ذخیره کنند تا در درس­های دشوارتر، از زمان ذخیره شده استفاده نمایند. لذا برای مثال اگر دانشجویی با صرف زمان 4 ماه برای مطالعه درس سیگنال و صرف زمان 36 دقیقه ( وقت استاندارد ) سرجلسه کنکور درصد 80 کسب نماید، دانشجوی موفقی محسوب نمی­شود، بلکه باید دانشجو برای کسب رتبه ­های تک و یا دورقمی باید بتواند با صرف زمان 1 ماه مطالعه و زمان 20 دقیقه سرجلسه کنکور، در درس سیگنال درصد 80 کسب نماید که نیازمند مهارت­های بسیار ویژ­ه­ای است. در این دوره، ما با استفاده از تجربیات خود به دانشجویان تمام نکات را در کوتاه­ترین زمان آموزش می­دهیم، به نحوی که دانشجو پس از اتمام دوره با صرف حداکثر یک ماه می­تواند به تسلط کامل در درس سیگنالها و سیستمها دست یابد، همچنین ما نکاتی را در این دوره ارائه می­کنیم و با روشی این درس را به شما آموزش می­دهیم که بدون اینکه بخشی از حافظه شما صرف حفظ نکات متعدد این درس شود، در زمان کمتر از 20 دقیقه تمام سوالات سیگنال را به راحتی پاسخ دهید. لذا با توجه به سادگی این درس و میانگین درصد بالای دانشجویان، تمام دانشجویان در همه گرایش­ها باید در این درس، درصد بالایی کسب نمایند،  برای روشن تر شدن این موضوع، در ادامه هر یک از گرایش­ها به صورت جداگانه بررسی شده است:

 • گرایش کنترل

الکترونیک (1و2) و سیستم­های دیجیتال

ماشین­ (1و2) و بررسی(1)

کنترل خطی

سیگنال­ها و سیستم­ها

الکترومغناطیس

1

2

4

2

1

 

در جدول­های فوق ملاحظه می­شود که برای دانشجویان کنترل، درس سیگنال و درس ماشین­های الکتریکی (1و2) و بررسی (1) ضریب 2 دارند. پس از نظر اینکه دانشجویی در درس سیگنال برای مثال 6 سوال را صحیح جواب دهد یا در درس­ ماشین­ و بررسی، بازدهی یکسانی دارد. اما تفاوت اساسی در این است که دانشجو برای درس سیگنال فقط 1 درس و 1 کتاب را باید مطالعه کند اما برای درس ماشین و بررسی، باید ماشین­های الکتریکی 1 و ماشین های الکتریکی 2 و بررسی سیستم­های قدرت 1 را مطالعه کند، یعنی عملاً دانشجو باید 3 کتاب را مطالعه کند، یعنی دانشجو با صرف زمان 3 برابر در درس ماشین و بررسی نسبت به سیگنال، نتیجه یکسانی کسب خواهد کرد. پس برای دانشجویان کنترل برای انتخاب بین دو درس با ضریب 2، از نظر زمانی بسیار به صرفه است که درس سیگنالها و سیستمها را انتخاب نماید.

 • گرایش مهندسی برق الکترونیک

الکترونیک (1و2) و سیستم­های دیجیتال

ماشین­ (1و2) و بررسی(1)

کنترل خطی

سیگنال­ها و سیستم­ها

الکترومغناطیس

4

1

1

2

2

 

با توجه به جدول فوق، برای دانشجویان گرایش الکترونیک  دو درس سیگنال و الکترومغناطیس دارای ضریب یکسان 2 می­باشد، اما با توجه به اینکه درس الکترومغناطیس در مقایسه با سیگنال بسیار دشوارتر است، دانشجویان الکترونیک قطعاً درس سیگنال را به عنوان درس ضریب 2 انتخاب می­کنند و این امر همواره در سالهای گذشته نیز بین دانشجویان روشی مرسوم بوده است.

 • گرایش مهندسی برق مخابرات

الکترونیک (1و2) و سیستم­های دیجیتال

ماشین­ (1و2) و بررسی(1)

کنترل خطی

سیگنال­ها و سیستم­ها

الکترومغناطیس

2

1

1

4

2

 

 • گرایش مهندسی پزشکی

الکترونیک (1و2) و سیستم­های دیجیتال

ماشین­ (1و2) و بررسی(1)

کنترل خطی

سیگنال­ها و سیستم­ها

الکترومغناطیس

3

1

4

4

1

 

برای دانشجویان مخابرات، مهندسی پزشکی ،  با توجه به اینکه درس سیگنالها و سیستمها، دارای ضریب 4 می­باشد، چاره ­ای جز مطالعه و شرکت در دوره آموزش سیگنالها  و سیستمها نیست و در کنکور حتماً باید در این درس درصد مناسبی کسب نمایند.

 اما برای داشتن درصد بالای 50% در سیگنال، همانطور که قبلاً بیان شد، دانشجویان علاوه بر یادگیری باید مهارت­های ویژه­ای نیز فرا بگیرند که در این فیلم آموزش سیگنال و سیستم در کمترین زمان این مهارتها و نکات به دانشجویان آموزش داده می­شود.

 • مهندسی مکاترونیک

الکترونیک (1و2) و سیستم­های دیجیتال

ماشین­ (1و2) و بررسی(1)

کنترل خطی

سیگنال­ها و سیستم­ها

الکترومغناطیس

4

4

4

1

1

 

 • مهندسی انرژی های تجدیدپذیر، مهندسی سیستم­های انرژی، مهندسی هسته ­ای

الکترونیک (1و2) و سیستم­های دیجیتال

ماشین­ (1و2) و بررسی(1)

کنترل خطی

سیگنال­ها و سیستم­ها

الکترومغناطیس

1

4

2

1

2

 

 • گرایش مهندسی برق قدرت

الکترونیک (1و2) و سیستم­های دیجیتال

ماشین­ (1و2) و بررسی(1)

کنترل خطی

سیگنال­ها و سیستم­ها

الکترومغناطیس

1

4

2

1

2

 

همانطور که در جدول فوق مشخص است، درس سیگنال برای گرایش­های قدرت، مهندسی انرژی های تجدید پذیر، مهندسی سیستم­های انرژی و مهندسی هسته ­ای ضریب 1 دارد، اما با توجه به سادگی مطالب درس سیگنال، و نیز ساده­ بودن سوالات این درس در کنکور، با وجود ضریب 1، درس سیگنال باز هم جزء دروسی است که دانشجویان این گرایش­ها می­توانند برای کنکور مطالعه نمایند، چون برای مثال، با وجود اینکه درس مغناطیس برای گرایش قدرت ضریب 2 دارد، اما دانشجویان با مطالعه این درس به احتمال زیاد درصدی در حدود 20 کسب خواهند کرد که با اعمال ضریب 2، در نمره نهایی 40% می­شود، اما در درس سیگنال دانشجویان با مطالعه درس سیگنالها و سیستمها به راحتی بدون اینکه زمان زیادی صرف مطالعه این درس نمایند، می­توانند درصد 50% را در این درس کسب نمایند که در نمره نهایی تاثیر بهتری از درس مغناطیس خواهد داشت.

دستاوردهای دانشجویان شرکت کننده پس از گذراندن این دوره:

در این دوره، هدف اصلی ما آموزشساده و روان نکات درس سیگنال به دانشجویان می­ باشد که آورده ­های نهایی در این دوره را می­توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 • حل سوالات فصل اول بدون دخالت دست

در فصل اول سیگنال، روشهایی به دانشجویان آموزش داده می­شود که خصوصیت سیستم­های مختلف را بدون حل و با نگاه حل کنند ، و چون هر سال یک سوال از خصوصیات سیستم­ها در کنکورمطرح می­شود، با یادگیری این روشها به صورت تضمینی دانشجویان می­توانند، این سوال را به راحتی حل کنند.

 • یادگیری 6 فصل در 1 فصل

در کلاس آنلاین سیگنال و سیستم یا فیلم آموزش آن، پس از آموزش فصل سری فوریه زمان پیوسته، 6 نکته به دانشجویان آموزش داده می­شود تا با استفاده از آنها بتوانند مطالب مطرح شده در سری فوریه، را برای تبدیل فوریه، لاپلاس و z نیز به کار گیرند و در واقع تمام نکات سیگنال در فصل سری فوریه گفته می­شود و روش تبدیل نکات فصل سری فوریه برای سایر تبدیل­ها، به دانشجویان آموزش داده می­شود.

 • مهارت تشخیص راه حل

در درس سیگنال و سیستم، با توجه به شباهت بسیار زیاد فصلهای مختلف، یکی از مشکلات اصلی تشخیص راه حل مساله است که اغلب دانشجویان در این زمینه ضعف دارند. در این دوره نشانه ­های مختلفی که طراحان سوال به وسیله آن به صورت مستتر راه حل مساله را در صورت سوال قرار می­دهند، به دانشجویان آموزش داده می­شود تا بتوانند به راحتی روش حل مساله را استخراج نمایند.

 • مهارت تشخیص تله سوالات

در درس سیگنال در سوالات، تله­ های مختلفی قرار داده می­شود که در این دوره دانشجویان با شناخت تله­ های طراحان، ضریب اشتباه خود را به حداقل خواهند رساند.

 • مهارت درک انواع تبدیل­

در این دوره، علاوه بر نکات کنکوری و حل تست­های متعدد، مفاهیم و کاربردهای انواع تبدیل­ها در مهندسی برق و مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی نیز به دانشجویان آموزش داده می­شود تا با درک مفاهیم، یادگیری درس و توانایی حل تست افزایش یابد.

شرایط گذراندن این دوره و پیش نیازها:

خوشبختانه درس سیگنال همپوشانی زیادی با درس ریاضیات مهندسی و معادلات دیفرانسیل دارد و لذا دانشجویان با مطالعه دو درس ریاضیات مهندسی و معادلات دیفرانسیل، آمادگی فوق­ العاده بالایی برای یادگیری درس سیگنال پیدا می­کنند و این امر کمک می­کند که تمام دانشجویان با هر سطح علمی، بتوانند درس سیگنال را به راحتی یاد بگیرند.

تنها پیش­نیاز این درس، توانایی ریاضی و استفاده از روشهای انتگرال­ گیری می­باشد که در این دوره، در هر فصل پیش­نیازها نیز تدریس می­شود و در حل تست­ها نیز فرض بر این است که دانشجویان ریاضیات را فراموش کرده­ اند و لذا در حل سوالات، حتی گامهای ساده ریاضی مثل تغییر متغیر و ... به صورت کامل گفته می­شود تا اگر دانشجویی مطالب ریاضی را فراموش کرده است، یادآوری شود.

در این دوره نیز مثل تمام دوره ­های برگزار شده توسط استاد دهقان، تمام مطالب درس به نحوی تدریس می­شود که حتی اگر دانشجویی درس سیگنال را در دانشگاه نگذرانده باشد نیز بتواند درس را درک کرده و در کنکور موفق عمل کند. لذا حتی دانشجویانی که پایه ضعیفی دارند و یا ریاضیات را به صورت کامل فراموش کرده ­اند و یا حتی درس سیگنال  و سیستم را تا بحال نگذرانده ­اند، نیز می­توانند در این دوره شرکت کرده و در انتهای دوره به تمام نکات و مطالب درس سیگنال مسلط شوند.

کتابها و مراجع مورد نیاز دوره آموزش سیگنال و سیستم:

با توجه به اینکه در کلاس سیگنال و سیستم، تمام مطالب و درسنامه به صورت مفصل و کامل بیان شده است، در بخش درسنامه دانشجویان نیازی به مرجع کمکی نخواهند داشت.

در بخش حل تست نیز تمام تستهای سراسری از سال 1368 تا 1398 در رشته­ های برق، مهندسی پزشکی و هوش مصنوعی حل شده است و لذا دانشجویان با حل این تستها تسلط 100% روی مطالب خواهند داشت و نیازی به حل تست­های اضافه ­تر ندارند. اما در صورتی که دانشجویان با کتابهای چاپی برای حل تست راحت­تر کنار می­ آیند، می­توانند از کتاب مدرسان شریف برای حل تست استفاده نمایند. کتاب سیگنال مدرسان شریف در بحث سوالات کنکور، از نظم و ترتیب ( به ترتیب سال از سال 1380 تا بحال ) مناسبی برخوردار است و سوالات به ترتیب از سال 1380 تا 1398 آورده شده است که برای حل تست کتاب مناسبی است. اما دانشجویان باید دقت نمایند که از حل سوالات کتاب مدرسان صرفاً برای یادگیری اولیه درس استفاده نمایند و در بخش تسلط به درس و آمادگی به کنکور، در حل سوالات از نکات گفته شده در کلاس استفاده نمیاند.

محتوا و سرفصل های دوره و فیلم آموزش سیگنال و سیستم

 آشنایی با تحلیل سیگنال و سیستم­

در فیلم آموزش سیگنال و سیستم، همواره حداقل یک سوال به صورت مستقیم از فصل اول طرح می­شود که در برخی سالها نیز 2 سوال به صورت مستقیم از فصل اول طرح شده است. در این فصل معمولاً یک سوال از مشخصات سیستم­ها مطرح می­شود که در این دوره روش­های حل سوال بدون دخالت دست برای تشخیص ویژگی­های سیستم­ها آموزش داده می­شود تا براحتی این سوال را حل نمایند. در برخی سالها نیز یک سوال دیگر از بحث انرژی و توان سیگنال و یا دوره تناوب مطرح می­شود که در این بخش نیز روش نوینی به دانشجویان آموزش داده می­شود تا بدون محاسبات و در کمتر از 30 ثانیه  سوالات درس سیگنال و سیستم را به سادگی حل نمایند، لازم به ذکر است که برخلاف کتب مختلف که در این فصل از ریاضیات پیچیده برای حل سوالات و راه­حلهای طولانی استفاده می­نمایند، در دوره آموزش سیگنال و سیستم حل هیچ سوالی بیشتر از 3 خط نخواهد بود.

سیستم­های LTI

این فصل تنها فصلی از دوره آموزش سیگنال وسیستم است که نیاز به محاسبات دارد و با وجود اینکه ساده ­ترین فصل درس سیگنال و سیستم می­باشد، اما دانشجویان در حل تستهای این فصل معمولاً مرتکب اشتباهات زیادی می­شوند،  در  دوره و فیلم آموزش سیگنال و سیستم برای این فصل روش­هایی آموزش داده می­شود که در بسیاری از سوالات راه حل را به طرز قابل توجهی کوتاه کرده و نیز با آموزش مفاهیم سیستم­های LTI، توانایی تحلیل پاسخ­های بدست آمده به دانشجویان آموزش داده می­شود تا پس از حل سوال با تحلیل پاسخ، از صحت آن اطمینان حاصل نمایند. پس از آموزش این روش­ها، با حل تست­های متعدد، روش­های آموزش داده شده با دانشجویان تمرین می­شود تا تبدیل به ابزاری ساده برای حل سوالات شوند.

سری فوریه

مبحث سری فوریه برای سیستم­های زمان گسسته و پیوسته در یک فصل تدریس می­شود و تمام تست­ها مرتبط با این فصل در این دوره حل می­شود. همچنین در این فصل دانشجویان کافی است تعریف سری فوریه را یاد بگیرند و پس از آن، روش استخراج تمام نکات در کمتر از 20 ثانیه به دانشجویان آموزش داده می­شود تا مجبور به حفظ نکات زیاد نشوند.

تبدیل فوریه

بیشترین تعداد تست سیگنال و سیستم در کنکور از این فصل خواهد بود، و معمولاً بین 3 تا 6 تست از این فصل طرح می­شود. در این فصل با استفاده از مطالب آموزش داده شده در سری فوریه، تنها با اندکی تغییر و بدون نیاز به حفظ فرمول و یا نکته جدید تمام مطالب آموزش داده می­شود. در این دوره، در فصل تبدیل فوریه بیش از 100 تست کنکور حل می­شود تا دانشجویان کاملاً بر این فصل مسلط شوند.

تبدیل لاپلاس

این فصل شاید ساده­ ترین فصل دوره آموزش سیگنال و سیستم باشد، چرا که در این دوره با استفاده از روش­های بسیار ساده تمام سوالات این فصل آموزش داده شده و با حل تست­های متعدد، دانشجویان در حل مساله نیز به قدرت لازم دست خواهند یافت.

تبدیل z

در فصل تبدیل z، مطلب جدیدی مطرح نمی­شود و تنها با آموزش چند جمله، دانشجویان تمام مطالب فصل تبدیل لاپلاس را با تبدیل z معادل­سازی کرده و خودشان قادر خواهند بود که تمام تست­ها را حل نمایند.

نمونه­ برداری

فصل نمونه ­برداری نیز جزو فصول مهم کلاس سیگنال و سیستم است که در انتهای دوره به دانشجویان آموزش داده می­شود تا بتوانند نحوه پیاده­سازی تمام مطالب مطرح شده در درس را در عمل را یاد بگیرند. با توجه به اینکه در این فصل تعداد تست­های کنکور، اندک است، در این فصل در کنار تست­های کنکور، مثالهای تالیفی نیز حل می­شود تا تسلط کافی در حل مسائل این فصل حاصل شود.

لیست ویدیوها نظرات (14) رفع اشکال - -

بخش شماره 1 : فیلم آموزشی سیگنال و سیستم

1
فیلم جلسه اول نمایش رایگان
2
فیلم جلسه دوم نمایش رایگان
3
فیلم جلسه سوم نمایش رایگان
4
فیلم جلسه چهارم نمایش رایگان
10
معرفی سیستم نمایش رایگان
17
آزمون فصل اول نمایش رایگان

فصل دوم درس سیگنال محاسبه پاسخ سیستمهای خطی تغییر ناپذیر با زمان از روی پاسخ ضربه می باشد. معمولاً از این فصل حداقل یک سوال در کنکور به صورت مستقیم مطرح می شود، اما درک مطالب این فصل، پایه و اساس کل مباحث سیگنال می باشد، چرا که در درس سیگنال، با سیستم های LTI کار می کنیم و لذا یادگیری این فصل، تاثیر مهمی در یادگیری فصلهای آینده خواهد داشت.

در این فصل مبحث بسیار مهم و کلیدی سری فوریه به صورت مفهومی با استفاده از نکات تستی تدریس شده است. با توجه به اینکه اکثر دانشجویان هدف سری فوریه و کاربرد آن را به خوبی فرانمیگیرند، جلسات ابتدایی فصل برای استفاده عموم دانشجویان رایگان قرار گرفته است.

تبدیل فوریه مهمترین بخش درس سیگنال در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری می باشد که به صورت متوسط حدود 40 درصد سوالات کنکور مستقیماً از این فصل طرح می شود. لذا یادگیری این فصل نقش حیاتی در درصد سیگنال شما در کنکور خواهد داشت. با توجه به اهمیت این فصل، در این دوره نزدیک به 30 ساعت آموزش برای حل تست و درسنامه فصل تبدیل فوریه اختصاص داده شده است تا دانشجویان در مبحث تبدیل فوریه به تسلط کامل دست یابند. لازم به ذکر است که با یادگیری کامل مباحث این بخش، شما تا حدود زیادی سری فوریه، تبدیل لاپلاس و تبدیل Z را هم یاد گرفته اید و به راحتی به سوالات سایر فصل ها پاسخ خواهید داد.

فصل تبدیل لاپلاس یکی از ساده ترین فصلهای سیگنال است که مطالعه آن به تمام دانشجویان توصیه می شود، چرا که تبدیل لاپلاس را در دروس معادلات دیفرانسیل و مدارهای الکتریکی فراگرفته اید و برای یادگیری آن در درس سیگنال، زمان بسیار کمی نیاز خواهید داشت.

فصل تبدیل Z پس از تبدیل فوریه بیشترین سهم را در سوالات کنکور ارشد و دکتری دارد و در عین حال مبحث بسیار روان و ساده ای است که به راحتی می توان با مطالعه این فصل به سوالات کنکور پاسخ داد. همچنین به دلیل مشابهت بسیار زیاد با مباحث فصل تبدیل لاپلاس، در این فصل کار برای شما بسیار راحت بوده و با مطالعه فیلم ها به راحتی بر مباحث این فصل مسلط خواهید شد.

در حال ضبط

در انتهای هر فصل برای سنجش وضعیت دانشجو و ارائه راهکارهایی برای برطرف نمودن ضعف ها و مشکلات دانشجویان، آزمونی طرح می شود تا با پاسخ به سوالات آزمون، علاوه بر خودارزیابی، ضعف ها و مشکلات خود را نیز شناسایی کنید و به کمک اساتید لایوآموز در مسیر صحیح موفقیت قرار بگیرید.

در جلسات آنلاين به بررسي سوالات کنکور و نيز رفع اشکال دانشجويان پرداخته مي شود. همچنين در انتهاي هر فصل در جلسه آنلاين نحوه صحيح مطالعه هر فصل بيان شده و زمان کوتاهي نيز براي گفتگو با دانشجويان و کسب اطلاع از وضعيت درسي دانشجويان اختصاص مي يابد.

ایجاد نظر جدید

نظرات شما (14)

شهاب یوسفی
1398-10-15

سلام استاد همه چی تو تدریس شما عالیه فقط لطفا رنگ متن رو مشکی بنویسید و یه ذره بزرگتر چون الان شما رنگ فونت رنگی استفاده میکنید موقع کپی جزوه اصلا چیزی معلوم نیست اینم حل کنید عالی میشه

لطفا تبدیل z و نمونه برداری.............

سلام. خسته نباشید. استاد عزیز ،ما تا آزمون دکتری فرصت زیادی نداریم لطفاً تبدیل z و نمونه برداری چه زمانی در سایت قابل دانلود خواهد بود؟ با سپاس فراوان

سلام استاد عزیز حامد هستم از شهر قم دانشجویی درس سیگنال وکنترل دوسال گدشته در مدرسان شریف
فقطخواستم ازتون نهایت تشکر و قدردانی را داشته باشم

سلام خیلی خوشحالم که دوباره ارتباطی پیدا کردیم امیدوارم همیشه شاد و موفق باشی حامد عزیز

سلام استاد عزیز حامد هستم از شهر قم دانشجویی درس سیگنال وکنترل دوسال گدشته در مدرسان شریف
فقطخواستم ازتون نهایت تشکر و قدردانی را داشته باشم

محمدرضا
1398-09-15

سلام استاد
آخرین ویدیو بخش سوم(نکات تکمیلی سری فوریه) دانلود میشه ولی تو پلیر دوباره لایسنس میخواد و باز نمیشه(با همین لایسنس جواب نمیده!)
"جزوه" ویدیو 11 بخش چهارم(خواص تبدیل فوریه) هم دانلود نمیشه و خطا میده

سلام لینک ها تصحیح شد

سلام لینک ها تصحیح شد

mohamad
1398-09-04

سلام استاد دوره سیگنال شما فقط 3 فصله

سلام خير دوره سيگنال شامل تمام فصول خواهد بود که در حال تکميل هست و انشالله تا پايان آذر 98 تکميل خواهد شد.

فاطمه
1398-08-11

سلام استاد دوره شما فقط همین سه فصله؟ تبدیل لاپلاس و نمونه برداری نیست؟

سلام
دوره سيگنال شامل تمام فصل ها مي باشد که تا پايان آذر 98 تکميل خواهد شد.

اکرم عبادی
1398-07-05

سلام وقتتون بخیر چرا قسمت فیلم جلسات آنالاین هیچ فیلمی قرار نگرفته و قسمت ارزیابی فقط فصل اول قرار گرفته؟؟؟

سلام
در قسمت آنلاین انشالله دانشجویان چند فصل اول را مطالعه کنند کلاس آنلاین برای حل تست و رفع اشکال میذاریم
در قسمت ارزیابی با توجه به اینکه تا بحال کسی نتیجه ازمون ارزیابی رو ارسال نکرده فصل های بعد قرار نگرفت

در صورتی که استقبال بشه و تو ارزیابی ها شرکت کنند دانشجویان مشارکت کنند قسمت ارزیابی بسیار فعال تر خواهد شد

در صورتی که استقبال بشه و تو ارزیابی ها شرکت کنند دانشجویان مشارکت کنند قسمت ارزیابی بسیار فعال تر خواهد شد

مائده
1398-06-30

سلام استاد. وقت بخیر
این دوره برای کسایی که میخوان گرایش معماری کامپیوتر کنکور بدن هم مناسب هست؟

هادی توسلی
1398-06-30

سلام بله سرفصل آموزش کاملا منطبق بر کنکور برق و کامپیوتر است

علی
1398-06-24

باسلام خدمت استاد محترم لطفا جزوه کامل دوره را در سایت قرار دهید

سلام جزوات به صورت فصل به فصل قرار میگیرد.

سامان
1398-06-21

با عرض سلام احترام لطفا آخرین ویدئو بخش شماره 2 آموزش سیستم های ltv (قسمت 23) چک کنید چند بار دانلود کردم پلی کردم اجرا نشد

سامان
1398-06-24

وهمینطور جلسه 12از فصل یک خراب است لطفا برسی کنید

Masome Golizadeh
1398-06-20

سلام استاد خسته نباشید بهترین منبع تست میشه معرفی کنید کنار تدریس تست کار کنیم

سلامم در این دوره تمام تست های کنکور حل شده و با وجود دوره نیاز به منبع تکمیلی ندارید و در صورت علاقه به تست زنی از روی کتب چاپی از هر کتابی میتوانید استفاده کنید

سلامم در این دوره تمام تست های کنکور حل شده و با وجود دوره نیاز به منبع تکمیلی ندارید و در صورت علاقه به تست زنی از روی کتب چاپی از هر کتابی میتوانید استفاده کنید

محمد کاظمی
1398-04-24

سلام ببخشید ولی فکر کنم امثال مهندسی هسته ای زیر گروه یک اومد و الکترونیک ان ضریبش 4 هست.

همه نظرات

...
پرسش و پاسخ ها


طرح سوال جدید