نکاتی در مورد صندوق سرمایه گذاری قابل معامله ETF که نمی دانید

0
1399-06-05
476
نکاتی در مورد صندوق سرمایه گذاری قابل معامله ETF که نمی دانید

یک جمله معروف قدیمی هست که می گوید: " همه پول هایت را در یک جیب قرار نده! ". همین جمله معروف قابل استفاده در بازار سرمایه هم هست. شما می توانید همه پول نقد خود را برای خرید سهام یک شرکت هزینه کنید. اما این کار اصلا توصیه نمی شود! در واقع خرید هر سهم در تالار بورس تهران ریسک ناخواسته ای به همراه دارد و هر اندازه سرمایه شما در یک شرکت افزایش پیدا کند ریسک زیان شما هم افزایش می یابد.

اما چگونه در بورس ضرر نکنیم؟

البته این سوال صحیحی نیست و باید پرسید: چگونه ریسک معاملات را کاهش دهیم؟ روش های مختلفی برای کاهش ریسک معاملات در بازار بورس وجود دارد. یکی از رایج ترین و اصولی ترین آن ها خرید مجموعه ای از سهام بجای خرید سهام یک شرکت خاص است. اجازه دهید با یک مثال توضیح دهیم. فرض کنید شما قصد دارید که مبلغ 2 میلیون تومان در بورس سرمایه گذاری کنید. می توانید تمام سرمایه خود را صرف خرید سهام شرکت A کنید. در این صورت با هر تغییری که در قیمت سهام شرکت A به وجود آید ارزش سرمایه شما نیز به همان نسبت تغییر خواهد کرد. اما در روش دوم شما می توانید سرمایه خود را به 4 قسمت مساوی تقسیم کنید و هر قسمت را صرف خرید سهام شرکت های A، B، C و D کنید. حال اگر تغییری در قیمت سهام شرکت A اتفاق افتاد، سرمایه شما به میزان 25 درصد از این تغییر تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. ممکن است بگویید میزان سود کمتری نصیب شما خواهد شد اما آن روی سکه را هم در نظر بگیرید. ضرر شما نیز به میزان قابل توجهی کمتر خواهد شد. از طرفی ممکن است بدلیل افزایش قیمت در سهام 3 شرکت دیگر، این ضرر مختصر جبران شده و به سود نهایی تبدیل شود. این نوع معامله را اصطلاحاً خرید "سبدی از سهام" می گویند.

یکی از امکانات بازار سرمایه امکان تشکیل سبدهای سهام در قالب صندوق های واسطه گری سرمایه گذاری قابل معامله است. ETF (مخفف عبارت Exchange-traded fund) چند وقتی است به دلیل اقدام دولت به تشکیل صندوق های قابل معامله بر سر زبان ها افتاده که به عنوان صندوق دارا یکم شهرت پیدا کرده اند. این صندوق از سهام بانک های صادرات، تجارت و ملت و بیمه های اتکایی امین و البرز تشکیل شده است. در حقیقت یک برگ از سهام صندوق دارا یکم ارزشی برابر با میانگین ارزش سهام شرکت های تشکیل دهنده صندوق را دارد.


پیشنهاد ویژه: کلاس آنلاین بورس و بازار سرمایه


صندوق دارا یکم چقدر سود دارد؟

میزان سود یا زیان هر صندوق در حالت عادی وابسته به ارزش شرکت های تشکیل دهنده آن صندوق است. بطور مثال سود صندوق دارا یکم به موازات سود سهام بانک های ملت، صادرات، تجارت و شرکت های بیمه اتکایی امین و البرز افزایش یا کاهش پیدا می کند.

البته با توجه به ورود تعداد زیادی از مردم به بورس و خرید صندوق دارا یکم به دلیل تبلیغات و حمایت های دولت و هیجان ناشی از حضور معامله گران با سطح آگاهی پایین، ارزش سهام دارا یکم ارتباط چندانی با سهام شرکت های تشکیل دهنده خود ندارد. البته این هیجانات مقطعی بوده و در نهایت صندوق ها مسیر اصولی و بنیادی خود را سپری خواهند کرد. بیشترین سودی که این صندوق به سهامداران خود هدیه داد حدود 100 درصد ارزش اولیه بود.

چگونه صندوق دارا دوم بخریم؟

پس از انتشار اوراق صندوق دارا یکم و استقبال مردم از خرید آن، دولت اقدام به عرضه صندوق دارا دوم کرده است. این صندوق اما شامل سهام شرکت های عمدتاً پالایشگاهی و نفتی است. پالایشگاه هایی مانند پالایشگاه تهران، تبریز، بندرعباس و اصفهان در این صندوق حضور دارند. برای خرید صندوق های سرمایه گذاری دولتی ETF به روش های مختلفی می توانید اقدام کنید. اگر کد بورسی دارید می توانید با مراجعه به کارگزاری که در آن فعال هستید، اقدام به خرید سهام دارا دوم کنید. اگر کد بورسی ندارید، می توانید صرفاً با کد ملی و به کمک سامانه های بانکی که در زمان مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد، اقدام به خرید صندوق دارا دوم کنید. توجه داشته باشید که امکان خرید و فروش سهام دارا دوم تا یک ماه میسر نخواهد بود. در واقع سهام این صندوق بمدت یکماه مسدود بوده و سپس بازگشایی خواهد شد. بد نیست بدانید که صندوق دارا دوم معاف از مالیات است و این مورد جذابیت خرید این صندوق را بیشتر می کند.

افرادی که صندوق دارا یکم را خریداری کرده اند قادر به خرید صندوق دارا دوم هستند اما تا 3 میلیون تومان ارتباطی به هم ندارد.

چگونه در سقوط شاخص کل سود کنیم؟!

همانطور که در متن اشاره شد، صندوق های سرمایه گذاری به دلیل تنوع شرکت های تشکیل دهنده آن از ریسک معاملاتی بسیار پایینی برخوردار هستند. اگر از بزرگان بازار سرمایه سوال کنید به شما خواهند گفت که شاهد اتفاقات تلخ زیادی در مسیر حرکت شاخص بازار بوده اند. ریزش هایی که در سال های مختلف منجر به ضرر و زیان های سنگین برای اهالی سرمایه شد. اما آنچه به اتفاق خواهند گفت، توصیه ای است که در این متن نیز به آن اشاره شد. تبدیل بخشی از سبد سهام به صندوق های سرمایه گذاری. در ایامی که شاهد سقوط شاخص کل بورس تهران در تابستان 99 بودیم بد نیست نگاهی به میزان بازدهی صندوق های سرمای گذاری داشته باشیم:

در شرایطی که بسیاری از نمادها به بازدهی منفی سنگین رسیده اند عملکرد صندوق ها قابل تأمل است. پس به عنوان یک معامله گر حرفه ای، همیشه بخشی از سبد سهام خود را برای خرید صندوق های سرمایه گذاری قرار دهید.

به این نکته باید توجه داشت که حضور در هر بازاری نیازمند آموزش بورس است. بورس بدون آموزش خطرناک است. توصیه بزرگان بازار سرمایه حضور در دوره های آموزشی بورس است. لایوآموز با همکاری اساتید فعال و مجرب اقدام به برگزاری دوره های آموزشی فشرده بازار بورس کرده است. جهت مشاهده و شرکت در دوره ها می توانید به لینک زیر مراجعه کنید.

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)