6 گام نهایی برای موفقیت در کنکور دکتری 98

0
1397-11-27
1732
6 گام نهایی برای موفقیت در کنکور دکتری 98

در سال های اخیر تعداد داوطلبان کنکور دکتری بیشتر از قبل شده است. به همان جهت هم پذیرش در آزمون ورودی آن سخت تر شده است. به طور کلی در کنکورها و و آزمون های ورودی دانشگاه ها به دلیل افزایش تعداد داوطلبان رقابت دشوارتر است. به همین دلیل آمادگی برای کنکور باید بر اساس برنامه ریزی دقیق و اصولی باشد..

به دلیل اینکه تعداد کتاب ها و منابعی که باید برای کنکور دکتری خوانده شوند، به مراتب بیشتر از کنکورهای کارشناسی و کارشناسی ارشد است.، زمان و انرژی بیشتری را به نسبت این دو کنکور می طلبد. از آنجایی که تا کنکور دکتری 97 مدت زمان کمی باقی مانده، در ادامه این مقاله نکاتی را برای آمادگی هر چه بیشتر کنکور دکتری ارائه خواهیم داد. پس با ما همراه باشید!

چطور برای کنکور دکتری آماده شوید؟

1- انگیزه خود را برای شرکت در کنکور دکتری 97 تقویت کنید

یکی از نکاتی که بسیاری از داوطلبان کنکور دکتری ممکن است نسبت به آن بی توجه باشند، نداشتن انگیزه کافی برای شرکت در کنکور دکتری است. بسیاری از افراد ممکن است هیجانات و احساسات زودگذر را با  انگیزه کافی برای ادامه تحصیل را اشتباه بگیرند. فردی که انگیزه کافی برای شروع یک کار جدید را دارد، در میانه راه پشیمان و منصرف نمی شود. اما وقتی براساس احساسات و هیجانات زودگذر تصمیم به شرکت در کنکور دکترا را بگیرید، بی تردید پس از مدت کوتاهی خسته می شوید و از ادامه راه باز می مانید. پس اگر واقعا قصد تحصیل مقطع دکتری را دارید، این چند روز باقی مانده نیز انگیزه خود را حفظ و تقویت کنید.

تا موفقیت یک گام مانده ...

2- اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

یکی از نکات مهم برای شروع هر کاری، افزایش اعتماد به نفس است. برای کنکور دکتری وجود اعتماد به نفس اهمیت زیادی دارد. بیشتر افرادی که در میانه راه از تصمیم خود منصرف می شوند، به دلیل نداشتن اعتماد به نفس است. تصور آنها این است که موفق نمی شوند و یا توانایی زیادی برای موفقیت و رقابت با سایر رقیبان و داوطلبان کنکور را ندارند.

همانطور که می دانید آمادگی برای کنکور دکتری به مدت زمان طولانی نیاز دارد. البته براساس میزان توانایی، هوش، تمرکز، استعداد، علاقه و منابع مورد دسترس، زمان درس خواندن برای کنکور دکتری متفاوت است. با همه اینها متوسط زمان برای درس خواندن برای شرکت در کنکور دکتری حداقل 5 الی 6 ماه است. در این مدت زمان باید اعتماد به نفس کافی برای ادامه درس خواندن در داوطلب باشد تا در میانه راه منصرف نشود.

پس اگر شما در مدت زمان کافی خود را برای کنکور دکتری 97 آماده کرده اید، اما فکر می کنید موفق نمی شوید و استرس دارید، اشتباه می کنید. در این مدت زمان باقی مانده افکار منفی را از خود دور کنید. به کمک تکنیک های افزایش اعتماد به نفس، مانند ورزش کردن تا می توانید اعتماد به نفس تان را بالا ببرید.

3- تمرکزتان را از دست ندهید

شاید شما هم افرادی که زیاد کتاب می خوانند، اما اطلاعات کمی دارند، یا دانشجویانی که کتاب زیادی را در مقابل خود قرار می دهند، اما نمرات دلخواه خود را نمی گیرند. را بشناسید. این دسته از افراد با اینکه دارای هوش شناختی خوبی هم هستند، اما ممکن است به آنها برچسب «کند ذهن» هم زده شو.، دلیل اصلی شکست شان نداشتن تمرکز کافی است.

برای شرکت در کنکور دکتری داشتن تمرکز اهمیت زیادی دارد. یک داوطلب که تمرکز زیادی روی مطالب مورد مطالعه داشته باشد، می تواند آنها را براحتی در ذهن خود بسپارد. حتی اگر مقدار متن و مطلبی که می خواند کمتر باشد، اما تاثیر آن به مراتب بیشتر از زمانی است که بدون تمرکز کافی روزی چند مرتبه یک کتاب را می خواند. به همین شکل، برای پاسخ دادن به سوالات روز کنکور دکتری نیز باید تمرکز زیادی داشته باشید تا به خوبی از پس سوالات بربیایید.

فراموش نکنید که قدرت تحلیل برای موفقیت در کنکور دکتری اهمیت زیادی دارد. زیرا هر سال سوالات کنکور دکتری مفهومی تر و دشوارتر می شود. پاسخ به این سوالات به قدرت تحلیل داوطلب و سطح اطلاعات او بستگی دارد. از سوی دیگر مغز ما زمانی قادر به تحلیل داده ها و اطلاعات است که روی آنها اشراف داشته باشد. چرا که مغز این اطلاعات را به طور کامل دسته بندی می کند و به راحتی می تواند آنها را تجزیه و تحلیل کند. اما برای فردی که بدون تمرکز یک کتاب را خوانده و تنها مقدار کمی از مطلب را در ذهن خود سپرده است، تحلیل اطلاعات به سختی انجام می شود.

4- اصل برنامه ریزی را فراموش نکنید

یکی دیگر از مواردی که ممکن است بسیاری از داوطلبان کنکور نسبت به آن بی توجه باشند، داشتن برنامه ریزی دقیق است. همانطور که می دانید در تمامی کنکورها بخش زیادی از داوطلبان بدون برنامه ریزی و تلاش بر سر جلسه آزمون حاضر می شوند. در اصطلاح عامیانه به آنها «سیاهی لشکر» هم گفته می شود. این گروه انگیزه زیادی برای موفقیت در کنکور دکتری را ندارند و فقط می خواهند شانس خود را امتحان کنند.

اما بخش کمی از داوطلبان به شدت تلاش می کنند و برای این کنکور برنامه ریزی دقیقی دارند. در واقع رقابت اصلی هم بین همین افراد است. اگر قصد دارید دوره دکترای خود را در یک دانشگاه معتبر و خوب بگذرانید، لازم است با این گروه رقابت کنید. داشتن برنامه ریزی شما را به این گروه نزدیک می کند.در برنامه ریزی برای لحظه لحظه خود ارزش قائل خواهید بود و از آن برای درس خواندن استفاده می کنید.

با این حال برنامه ریزی کنکور دکتری فقط محدود به ایام قبل از کنکور و موقع درس خواندن نیست. شما باید برای روز کنکور نیز برنامه ریزی مناسبی داشته باشید. این برنامه ریزی هم شامل اقدامات مقدماتی برای شرکت درآزمون دکتری است، هم برنامه ریزی زمانی صحیح برای زدن تست های کنکور است. فراموش نکنید که مدیریت زمان در رمان آزمون بسیار مهم است. پس از تک تک ثانیه های آزمون به خوبی استفاده کنید.

5- جمع بندی کنید

در روزهای منتهی به کنکور دکتری 97 باز هم از درس خواندن دست نکشید. اگر مطالب ساده ای باقی مانده که در روزهای آخر می توانید مطالعه کنید و یاد بگیرید، این کار را انجام دهید.

همچنین در روزهای پایانی به جمع بندی آنچه خوانده اید، بپردازید. برای موفقیت بیشتر در کنکور دکتری پیشنهاد می کنیم تا یک یا دو روز قبل از کنکور 97 چند نمونه از تست های جامع کنکور را بزنید و در پایان آن ها را بررسی و تحلیل کنید.

6- چک لیست روز کنکور دکتری را چک کنید

برای این که در کنکور دکتری 97 شرکت کنید و انشاالله با موفقیت آن را پشت سر بگذارید، چک لیستی از آمادگی مورد نیاز برای روز کنکور از قبل آماده کنید و در روز کنکور چک کنید. این چک لیست می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • پرینت کارت آزمون دکتری و همراه داشتن آن
  • همراه داشتن مداد و پاک کن و یا اتود
  • خوردن صبحانه مفصل و مقوی
  • حاضر شدن در مکان آزمون یک ساعت قبل
  • و ....

در پایان به قول آبراهام لینکلن :

همیشه به یاد داشته باش که اراده تو برای موفق شدن مهم تر از هر چیز دیگری است.

 

شاید برایتان مفید باشد:

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)