گام آخر ارشد 98 - آشنایی با اصول جمع بندی کنکور ارشد 98

0
1398-01-09
5447
گام آخر ارشد 98 - آشنایی با اصول جمع بندی کنکور ارشد 98

با نزدیک شدن به قدم های آخر این ماراتن نفس گیر، معمولا سوالاتی با مذمون:

  • چقدر از درس هایی که خوندم یادمه؟
  • رتبه ام خوب میشه؟
  • چه اتفاقی بعد این همه تلاش می افته؟

و سوالاتی از این قبیل در ذهن داوطلبان شکل میگیرد. قبل از پرداختن به اصول جمع بندی کنکور، باید در این روزهای پایانی احساسات منفی تان را نادیده بگیرید. توجه داشته باشید که این احساسات بین تمام داوطلبان مشترک هست که بخش زیادی از آن ناشی از استرس و فشار روزهای آخر است. و تفکراتی مثل: همه چیز را فراموش کرده ام. حقیقت ندارند. پس آرام باشید و به این احساسات بها ندهید و به برنامه ریزی جمع بندی کنکورارشدتان بپردازید.

اصول جمع بندی کنکور ارشد 98

برنامه ریزی کنید

یادتان باشد اگر میخواهید از احساس استرس و سردرگمی رها شوید، اولین قدم برنامه ریزی است. یک برنامه ی خوب نقشه ی راه جمع بندی کنکور ارشد را به شما نشان می دهد. و عملکرد و بازدهیتان بیشتر می شود. شما در دوران جمع بندی کنکورارشد نیاز به مرور مجدد کلیه ی دروس ندارید. منظور ما از مرور، خواندن مجدد درس است که معمولا بین داوطلبان، به مرور بیشترازجمع بندی توجه می شود و این خود یک اشتباه بزرگ است. با توجه به اینکه میانگین درصد رتبه های برتر کنکور ارشد بین 45 الی 60 درصد است، نیازی به جواب دادن تمام سوالات نیست. (اگرچه درصورتی که بتوانبد بسیارهم عالی است). درنتیجه در این بازه تلاشتان را به یادگیری مطالب جدید معطوف نکنید و سعی کنید آنچه را که خوانده اید تثبیت و تقویت کنیدو برنامه تان را بر این اساس بچینید.

اولویت بندی داشته باشید

در بازه ی جمع بندی کنکور ارشد، تعویض منابع با تکیه بر این جمله: (این کتاب را تمام کرده ام پس برای جمع بندی کتاب بعد را شروع می کنم) یک اشتباه است. هدف از جمع بندی تسلط شما روی دانسته هایتان است، و این کار باعث می شود شما درگیر مطالب جدید شوید بجای تثبیت و تسلط بر آنچه که خوانده اید. تسلط هم به این معناست که اگر شما سوالی در رابطه با مبحثی که خوانده اید دیدید به راحتی و با سرعت مناسب بتوانید پاسخ دهید. برای این منظور بهتر است اولویت دروستان را مشخص کنید و بودجه بندی درس های گرایش مد نظرتان را بررسی کنید. مطالب مرتبط را کنار هم قرار دهید (درصورتی که مطالب مرتبط وجود داشته باشند) و جمع بندی کنکور ارشدتان را شروع کنید.

چطور جمع بندی کنید؟

برای جمع بندی کنکور ارشد، شما می توانید به، تست های کنکور های گذشته، آزمون های طبقه بندی، جزوات کنکوری، خلاصه ی نکات و یادداشت ها، جزوات درسی و تست هایی که قبلا به آن ها پاسخ داده اید رجوع کنید. علاوه بر این اگر در رشته مهندسی برق و مهندسی کامپیوتر ارشد می دهید، دوره های نکته و تست لایوآموز گزینه ای فوق العاده برایتان می تواند باشد.

اما اگر دانشجوی رشته های فوق نیستید، برای شروع ما به شما پیشنهاد می کنیم، ابتدا هایلایت ها و خلاصه هایتان را بخوانید. سپس به سراغ تست های آن ها بروید. نکته هایی که فکر میکنید مهمتر هستند را برجسته کنید و سعی کنید با بررسی تست ها نگاه طراح را درک کنید. در این حین نکته ها را برای خودتان بنویسید. منظور ما خلاصه نویسی مجدد نیست و درست هم نیست که حجم زیادی برگه برای روزهای پایانی ایجاد کنید. بلکه فقط کلیدواژه ها را بنویسید تا زمانیکه به آنها نگاه میکنید مطالب در ذهنتان یاداوری شود. میتوانید فرمول ها و روش هایی که اشتباه می کنید را بدون توضیح و کاملا نکته وار بنویسید.

یکی از ابزار های مناسب جمع بندی کنکور ارشد سوالات کنکور های ارشد سال های گذشته است. شباهت تقریبا 70 درصد تیپ سوالات کنکور به سوالات سال های قبل آن دلیل خوبی است که تمرکزتان را روی این بخش زیاد کنید. علاوه بر این شما برای سنجیدن میزان آمادگیتان نیاز به سوال های استاندارد دارید. و چه سوال هایی استاندارد تر از سوالات کنکور قبل؟

نحوه ی استفاده از سوالات

در جمع بندی کنکور ارشد، چه اینکه شما از سوالات کنکور استفاده کنید یا آزمون های طبقه بندی و یا سوالات دیگر باید اصول جوابدهی را رعایت کنید.

هنگام جمع بندی کنکور ارشد

سعی کنید تا حد امکان فضا و زمان کنکور را برای خود شبیه سازی کنید. این به شما کمک می کند که هرچه بیشتر آماده شوید

هنگام جوابدهی به میزان زمانی که برای هر سوال میگذارید توجه کنید. خیلی از افراد هستند که خط به خط کتاب را بلد هستند اما در کنکور نتیجه ی قابل قبولی نمی گیرند و این به دلیل زمان محدود برای پاسخگویی است. پس در کنار این نکته که باید به جواب صحیح برسید زمان پاسخگویی هم اهمیت بالایی دارد که با تسلط ایجاد می شود.

آزمون را تا انتها تمام کنید سپس 1 تا 2 ساعت استراحت کنید و بعد به بررسی پاسخ نامه ی کلیدی سوالات بپردازید.

کنار سوالاتی که اشتباه پاسخ داده اید و یا پاسخ نداده اید علامت متفاوت بگذارید.

سوالاتی که اشتباه پاسخ داده اید

توجه داشته باشید که اشتباهات خیلی زیان بار تر از سوالاتی هستند که شما جواب نداده اید. جواب دادن به یک سوال 3 فاکتور دارد

دانش، اعتماد به نفس و مهارت. هنگامیکه شما به والی جواب می دهید یکی از این سه فاکتور را در خود دیده اید. پس این سوالات ارزش سرمایه گذاری دارند. بنابراین بدون اینکه به پاسخ نامه ی تشریحی کنکور نگاهی بیاندازید، جزوه ها و خلاصه های مربوط به آن مبحث را دوباره مرور کنید و سعی کنید سوال را حل کنید. در نهایت شما متوجه می شوید یا به دلیل بی دقتی سوال را اشتباه جواب داده اید و یا کلا منظور سوال را خوب درک نکرده اید و سوال را بلد نبودید. راه حل تشریحی را بخوانید و سعی کنید آن را یاد بگیرید.

سوالاتی که پاسخ نداده اید

این سوالات دو دسته هستند. شما مبحث مربوط به آن را نخوانده اید و یا اینکه تسلط کافی نداشتید. پیشنهاد می کنیم اگر آن مبحث را نخوانده اید از آن سوال عبور کنید اما اگر تسلط کافی نداشته اید تقویت آن مبحث را در برنامه ی جمع بندی کنکور ارشد خود قرار دهید.

به یاد داشته باشید اگر 50 درصد مطالب را 100 درصد بلد باشید خیلی با ارزش تر از آن است که 100 درصد مطالب را 50 درصد بلد باشید!

با توجه به این روال هدف شما این است که هرچه آزمون های بیشتری انجام میدهید برای شرایط کنکور آماده تر شوید و درصد سوالات اشتباهتان کم و جوابدهی درست شما افزایش یابد. پس سعی کنید برای بررسی هر آزمون زمان کافی بگذارید و دقت کنید فقط آزمون گرفتن از خودتان اهمیت کافی را ندارد بلکه باید با بررسی درست به نتیجه رسید. زیرا تاثیر این رش بسیار بیشتر از این است که شما مجددا همه ی مطالب را دوره کنید اما تست کافی حل نکنید و نکات قوت، ضعف و یا بی دقتی خود را نشناسید. با این روش درواقع شما همه ی مطالب را میتوانید جمع بندی کنید، اعتماد به نفس پیدا کنید و یا سعی کنید اعتماد به نفس کاذبتان را از بین ببرید و تنها به سوالاتی که اطمینان دارید پاسخ دهید.

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)