چه مباحثی از مدار الکتریکی را برای کنکور ارشد حذف کنیم؟

0
1397-12-29
4672
چه مباحثی از مدار الکتریکی را برای کنکور ارشد حذف کنیم؟

متاسفانه مشکلی که در بسیاری از داوطلبان کنکور ارشد برق وجود دارد این است که با وجود مطالعه درس مدارالکتریکی، در این فرصت اندک باقی مانده دچار استرس شدند و به همین دلیل تصمیم دارند در دوره مرور و جمع بندی مباحثی از این درس را حذف کنند. سوال آنان این است که بنده (استاد توسلی) چه مباحثی را پیشنهاد می دهم؟

در پاسخ به این سوال دانشجویان را به دو دسته تقسیم بندی می کنم. دانشجویان دسته اول که همان مدار الکتریکی 1 و هم مدار 2 را مطالعه کرده اند و دسته دوم که فقط مدار 1 را خوانده اند.

دانشجویانی که جزوه مدارالکتریکی بنده و یا فیلم های آموزشی مدار را تهیه کرده باشند، متوجه شده اند که عمده حجم مطالب آموزشی در مدار 1 است. شاید بتوان گفت حدود 70 درصد حجم مدار در مدار الکتریکی 1 است.

به دلیل مطرح شدن مباحث پایه مدار این درس نسبت به مدار الکتریکی 2 سختی بیشتری دارد. بنابراین توصیه من به دسته اول این است که اگر از الان تا کنکور یک ماه فرصت داشته باشید و روزی 2 ساعت وقت بگذارید، می توانید این درس را به خوبی مطالعه کنید و مسلط شوید. حتی در دوره های ما دانشجویانی بوده اند که در دو هفته توانستند این درس را جمع بندی کنند.

در نتیجه پیشنهاد می کنم در این مدت زمان باقی مانده ابتدا چند تست از هر فصل را بررسی کنید. اگر در حین حل سوالات، به این نتیجه رسیدید که درس را فراموش کرده اید، به جزوه و یا فیلم های آموزشی رجوع کنید و مجددا بخوانید. به این صورت مطالب در حافظه بلند مدتان ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

اما در مورد دسته دوم که مدارالکتریکی 2 را مطالعه نکرده اند، اگه با جزوه و یا فیلم آموزشی بنده در حال مطالعه هستید، تا یک ماه آینده می توانید تمام کنید. مبحث دو قظبی را در عرض 3 روز (3 یا 4 ساعت در روز)، مبحث فرکانس طبیعی و تابش شبکه را هم در عرض یک هفته می توانید تمام کنید. پس حتما این دو مبحث را مطالعه کنید؛ چرا که بسیار مهم هستند.

در مورد بقیه مباحث مدار 2 یکی بحث تزویج است که در 5 روز می توانید تمام کنید. فصل های دیگری در مدار 2 نیز وجود دارد که کاربردها هستند. مثل فضای حالت که یادگیری آن 3 ساعت طول می کشد. قضیه هم پاسخ دهی است. این مبحث از درس مدار 2 را بسیاری از دانشجویان به دلیل ظاهر سخت آن حذف می کنند. اما من در فیلم رایگان و جزوه آموزشی این موضوع را از زایه ای نو و قابل درک تشریح کردم. مطالعه و یادگیری این قضیه در حد 5 ساعت طول می کشد.

قضیه آپ‌اَمپ نیز شامل دو قانون است که مبحث جدیدی ندارد. شما در عرض حدود نیم ساعت می توانید این قضیه را بفهمید و تست های مربوطه اش را در مدت زمان 3-4 ساعت بزنید.

مباحث تلگان و گراف دیگر مباحث باقی مانده کتاب هستند. قضیه تلگان را در مدت زمان 3-4 ساعت می توانید مطالعه کنید. اما مبحث گراف کمی برای شما ناآشنا خواهد بود و به همین جهت ممکن است نیاز داشته باشید مدت زمان بیشتری روی آن صرف کنید. اما اگر فرصت کافی ندارید و به دنبال حذف یکی از مباحث مدار 2 هستید پیشنهاد می کنم این موضوع را حذف کنید. البته توصیه می کنم حتی اگر یک روز هم برای مطالعه گراف فرصت دارید، آن را از دست ندهید.

بنابر آنچه گفته شد اگر درس مدار 2 را تاکنون نخوانده اید، در عرض دو هفته می توانید مطالعه و جمع بندی کنید. اگر مشکل مالی ندارید پیشنهاد می کنم فیلم آموزشی مدار الکتریکی 2 را تهیه کنید و اگر مشکل مالی دارید، جزوه رایگان مدار الکتریکی 2 را از سایت دریافت کنید. همچنین توصیه می کنم جهت جمع بندی در دوره یک روزه نکته و تست مدار الکتریکی که در 15 فروردین به صورت آنلاین برگزار می شود شرکت کنید. حضور در این کلاس می تواند برای تان مفید باشد و اشکالاتی که دارید رفع گردد.

با آرزوی موفقیت شما در کنکور کارشناسی ارشدایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)