چه مباحثی از ماشین های الکتریکی را برای کنکور ارشد حذف کنیم؟

0
1398-02-25
2500
چه مباحثی از ماشین های الکتریکی را برای کنکور ارشد حذف کنیم؟

متاسفانه مشکلی که در برخی از داوطلبان کنکور ارشد برق وجود دارد این است که از زمان استفاده درست نکرده و مطالعه برخی از دروس با ضریب بالا را به اتمام نرسانده­‌اند. یا اینکه با وجود مطالعه دروس، در این فرصت اندک باقی مانده دچار استرس شده و به همین دلیل تصمیم دارند در فاز مرور و جمع بندی، بعضی از مباحثی که قبلاً مطالعه کرده­‌اند را حذف کنند. در این فرصت باقی­مانده اگر قرار باشد مباحثی از دروس ماشین­های الکتریکی حذف شود بنده (حسین صابر) این مباحث را پیشنهاد می­کنم.

برای درس ماشین­های الکتریکی 1 تاکید می­کنم که فصل 1 و 3 به هیچ وجه جزو فصول حذفی‌­تان نباشد. اگر واقعا فرصت ندارید و قرار به حذف یک فصل از ماشین های الکتریکی 1 باشد، پیشنهاد من فصل 2 است که با توجه به حجم آن و احتمال طرح 1 سوال در کنکور کارشناسی ارشد منطقی به نظر می­رسد.

فصل اول مفاهیم ساده­‌ای دارد که اگر بخواهید براحتی می­توانید به آن مسلط شوید. مهمترین مباحث فصل اول درس ماشین های الکتریکی 1 عبارتنداز قانون آمپر، مدار معادل الکتریکی مدار مغناطیسی، محاسبه اندوکتانس خودی و متقابل، تلفات هسته (هیسترزیس و فوکو).

همچنین فصل 3 که مربوط به مفاهیم ماشین­های جریان مستقیم می­شود شاید در نگاه اول بسیار چغر و بد بدن به نظر برسد اما با دانستن بخش­های مهم این فصل براحتی می­توان نتیجه مورد انتظار را از آن گرفت. مهمترین مباحث فصل سوم ماشین­های الکریکی 1 عبارتند از مولدهای تحریک جداگانه، مولدهای تحریک شنت، موتورهای تحریک جداگانه، موتورهای تحریک شنت و موتورهای تحریک سری. بررسی سوالات 5 سال اخیر کنکور از این فصل نشان می­دهد که همه سوالات از همین مباحث طرح شده‌­اند.

برای درس ماشینهای الکتریکی 2 با فصول ترانسفورماتورها و موتورهای القایی سروکار داریم. تجربه 2 سال اخیر که تعداد سوالات از این درس به 5 سوال رسیده است نشان می­دهد که 2 سوال از مبحث ترانسفورماتورها و 3 سوال از مبحث موتورهای القایی خواهیم داشت که با توجه به سادگی مفاهیم این دو فصل به نظر بنده نباید جزو فصول حذفی قرار گیرند.

در پایان پیشنهاد می کنم در این مدت زمان باقی مانده حتما توجه ویژه‌­ای به حل سوالات آزمون ارشد باشید و تا می توانید تست حل کنید. انتظار می­رود حداقل 70 درصد نکات آزمون کاملا تکراری باشد. و در سوالهای آزمون ارشد سال های اخیر دیده شده­‌اند. از این­رو پیشنهاد می­کنم دوره حل تشریحی سوالات کنکور ارشد ماشین­های الکتریکی 9 سال اخیر را که توسط بنده فراهم آمده است را تهیه کرده و نسبت به حل این سوالات مسلط شوید. در این دوره نکات مهم درسی مرور شده و سوالات به صورت کاملا تشریحی و مفهومی حل می‌گردد.

موفق باشید.

حسین صابر

 

مباحث قابل حذف بررسی سیستم های قدرت

دوره های آموزشی ماشین های الکتریکی

فیلم آموزش ماشین­ های الکتریکی 1

فیلم آموزش ماشین ­های الکتریکی 2

نکته و تست ماشین های الکتریکیایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)