چرا ارشد بخوانیم؟

0
1398-03-09
3780
چرا ارشد بخوانیم؟

بعضی از ما آدم‌ها عادت کرده‌ایم مسیری که همه می‌روند را ادامه دهیم بدون اینکه تحقیقات کافی درباره آن انجام داده باشیم. این شاید یکی از مشکلات اساسی جامعه‌ی ما باشد. برای مثال زدن در این رابطه گزینه‌های متفاوتی وجود دارد. ما به بررسی ادامه تحصیل و مشاوره کنکور ارشد  می‌پردازیم. اینکه آیا این مدرک ارزشش را دارد که بخواهید چند سال از عمرتان را وقف آن کنید یا مشابه دیگر افراد فقط در حال ادامه دادن راه هستیم بدون آنکه به نتیجه‌ی نهایی توجه خاصی بکنیم؟

همه‌ی ما می‌دانیم که با توجه به شرایط جامعه‌ی امروز تعداد افرادی که لیسانس دارند سال به سال در حال افزايش است و امکان دارد این قضیه برای دانشجویان فوق لیسانس و دکتری نیز در آینده اتفاق بیفتند. ما معمولا از مادرها و پدرهایمان می‌شنویم زمانی بوده که به قول خودشان مدرک دیپلم ارزش لیسانس حالا را داشت. و حالا مدرک لیسانس را در سطح دیپلم زمان قدیم به حساب می‌آورند. شاید این مساله تلخ باشد اما حقیقت دارد و بهتر است به آن توجه کنیم.

 اگر فکر می‌کنید وقتی لیسانس گرفته‌اید پس پله‌های علم را طی کرده اید و قرار است به زودی خیلی موفق شوید، کاملا در اشتباه هستید! شما باید خودتان را با سطح جامعه مقایسه کنید و اینکه چه مدرکی در رشته تحصیلی شما اعتبارکافی برای یافتن شغل مناسب دارد. در جامعه‌ی کنونی تعداد افرادی که لیسانس دارند خیلی زیاد است پس اگر می‌خواهید قدری خاص‌تر شوید نیاز است کارشناسی ارشد بخوانید و در کنار آن مهارت های عملی مرتبط با رشته خود را ارتقا بدهید. اما آیا از این همه درس خواندن نتیجه‌ای حاصل می‌شود؟ در مورد این سوال نمی‌توان با اطمینان صحبت کرد. نتیجه تحصیلات کاملا به تلاش شما برمی‌گردد. در این مقاله سعي می‌کنیم به بررسي بعضي جنبه‌های آن بپردازیم و اميدواريم به کارتان بيايد.

چرا کنکور کارشناسی ارشد

مسلما بعد از گرفتن مدرک ليسانس اين سوال براي همه پيش می‌آید که چرا کنکور ارشد را شرکت کنند ؟ اگر جزو آن دسته از افراد هستيد که به علم علاقه داريد قطعا جوابتان بله است. البته جواب ما نيز بله است. کارشناسي ارشد مزايايي دارد که ساده ترين و مشخص ترين آن ترفيع سطح اجتماعي شماست. در کنار اين قضيه براي آقاياني که می‌خواهند به هر نحوي از زير خدمت مقدس سربازي فرار کنند هم گزینه‌ی مناسبي به حساب می‌آید. علاوه بر اين با خواندن کارشناسي ارشد می‌توانند تخفیف‌هایی در خدمت سربازي بگيرند. به‌عنوان مثال می‌توانند پروژه هايي را براي دولت انجام دهند که بسته به کارشان چند ماه کسري خدمت می‌خورند و خب اين يک مزيت به حساب می‌آید

از ديگر مزاياي کارشناسي ارشد می‌توانیم به فرصت بيشتر براي يادگيري تخصص اشاره کنيم. تعداد دانشجويان در کارشناسي ارشد کم است و اين به شما کمک می‌کند تجربيات خوبي را از اساتيدتان بياموزيد. همچنين فرصت‌های مطالعاتي بيشتري پيدا می‌کنید و اگر قصد تحصيل در کشورهای ديگر را داريد به اين مدرک نياز داريد و در پذيرش شما تاثير بالایی می‌گذارد. علاوه بر اين اگر به کار تدريس علاقه داريد نيز به مدرک کارشناسي ارشد نیاز خواهيد داشت. بعضي از رشته‌ها هستند که امکان اشتغال در آن‌ها بعد از خواندن کارشناسی ارشد بیشتر است. مانند کارشناسی ارشد برق.

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری می تواند دلایل دیگری داشته باشد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

یکی از دلایل ادامه تحصیل، می تواند ضعف رزومه شما باشد که شما برای جبران این ضعف، تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع ارشد و دکتری خواهید گرفت.
یا ممکن است شما در یک دانشگاه ضعیف درس خوانده باشید و به همین جهت، رزومه ضعیفی دارید و حال، تصمیم گرفته اید با حضور در یک دانشگاه خوب و طراز اول، گذشته خود را جبران کنید و یک رزومه قوی برای خود بسازید.
با تحصیل در یک دانشگاه مناسب و کسب مهارت های لازم می توانید همزمان با افزایش سطح علمی خود، در جهت ساخت آینده ای بهتر گام بردارید.
دلیل بعدی برای ادامه تحصیل می تواند بازار کار باشد. شاید شما قصد داشته باشید با حضور در یک دانشگاه خوب، کسب رزومه خوب و ارتباط با اساتید دانشگاه های برتر، بتوانید به شغل مناسبی دست پیدا کنید.
قطعا دانشگاه های خوب، اساتید بسیار خوبی دارند که بسیاری از پروژه ها و مدیریت آنها را بر عهده دارند و شما به جهت همین ارتباطات، می توانید در کارهای پژوهشی و همچنین اجرایی وارد بازار کار شوید.
شما می توانید با تعامل با اساتید دانشگاه و جستجوی فرصت ها در زمان تحصیل و ایجاد روابط با اساتید مطرح، موفقیت خود را در آینده تضمین کنید.
دلیل بعدی، مهاجرت و اپلای می باشد. شاید شما جز آن دسته از افراد باشید هدفشان از ادامه تحصیل، اپلای و مهاجرت به خارج از کشور باشد.
مهاجرت به دو صورت می تواند باشد: یکی مهاجرت بواسطه سرمایه گذاری و دیگری با سرمایه گذاری علمی شما.
شما اگر رزومه خوبی داشته باشید و در یک دانشگاه خوب درس بخوانید، با توصیه نامه ای که از اساتید مطرح می گیرید، می توانید برای دانشگاه های خوب دنیا اپلای کنید و پذیرش بگیرید.
دو دانشگاه امیرکبیر و تهران برای دانشجویان خود مزیتی را قائل شده اند و آن، این است که برای فارغ التحصیلان خود ویزای کار کشور استرالیا را در نظر گفته اند و براحتی می توانند به کشور مورد نظر مهاجرت کنند.
دلیل دیگر برای ادامه تحصیل، مشاغل آکادمیک می باشد. در صورتی که به کارهای آکادمیک، پژوهشی و علمی علاقه مند باشید، می توانید با دریافت مدرک کارشناسی ارشد و دکتری خود به عنوان مدرس و یا پژوهشگر در سازمان ها و شرکت ها مشغول بکار شوید.
اینها مهمترین پاسخ ها برای چرا ارشد بخوانیم هستند.

در کارشناسی ارشد به چه چیزی توجه کنیم

اگر شما از رشته‌ی کارشناسی خود خسته شده‌اید و یا احساس می‌کنید خواندن مقطع ارشد در آن رشته فایده‌ای ندارد، می‌توانید برای کارشناسی ارشد در رشته‌های دیگر ثبت نام کنید. البته اینکه بتوانید درس‌های لازم برای آن رشته‌ را بخوانید و قبول شوید نیز نکته‌ی مهمی است. قطعا اگر تشابهاتی بین رشته‌ی کارشناسی شما و کارشناسی ارشد مدنظرتان باشد قبولی‌تان راحت‌تر است. برای این تغییر بهتراست به نکاتی توجه کنید ازجمله‌ی این که آینده‌ی شغلی آن رشته چگونه است؟ چقدر جای پیشرفت دارد؟ آیا در آن رشته می‌توانید دکتری بخوانید؟ جزو نیاز جامعه به حساب می‌آید؟ فرصت‌های مطالعاتی در دیگر کشورها را دارد؟ و...

با دید باز انتخاب کنید

برای انتخاب گرایش ارشدتان بهتر است واقع گرایانه تصمیم بگیرید. علاقه بخش بسیار مهمی در زمینه‌ی انتخاب است. اما سعی کنید در کنار علاقه‌تان آینده‌ی شغلی‌تان را مدنظر بگیرید. این که شما کارشناسی ارشد رشته‌ی خاصی را خوانده باشید و در نهایت مجبور شوید در زمینه‌ی دیگری فعالیت کنید اصلا جالب نیست. این مساله حتی ممکن است شما را نا امید کند. درست است که در بازار کار امروز کشور اطمینان قطعی و صد در صدی برای مشغول شدن شما در رشته‌ی مورد نظرتان وجود ندارد اما هرچه این احتمال بالاتر برود قطعا بهتر است.

علاوه بر این، هر رشته گرایش های مختلف دارد پس بهتر است به درستی راجع به انواع گرایش های رشته‌ی مدنظرتان تحقیق کنید تا در آینده پشیمان نشوید. در هرحال بحث 2 سال یا بیشتر از عمرتان و تلاش فراوان در میان است! اما آنچه می توانیم با قطعیت بگوییم این است که اگر تلاش و پشت‌کار خوبی داشته باشید موفق خواهید شد. اینکه بتوانید با توانایی‌هایتان خودتان را از دیگران متمایز کنید گاهی باعث می‌شود که شما به دنبال کار نباشید و این کارفرماست که به دنبال یک نیروی متخصص، با دانش شما می‌گردد.

و اما یک نکته‌ی مهم که بد نیست به آن توجه کنید: خصوصیاتتان، انگیزه‌تان، توقعتان و تلاشتان را بسنجید. شاید بهتر باشد شما اصلا ارشد نخوانید. تعجب نکنید این یک حقیقت است. شاید اگر وارد بازار کار شوید بسیار موفق‌تر باشید. تنها به خاطر اینکه اسم فوق لیسانس در انتها یا ابتدای رشته‌تان باشد فرصت‌های دیگری که در پیش رویتان قرار دارد، نادیده نگیرید.

درنهایت اینکه تصمیم برای ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر از لیسانس کاملا به خود شما وابسته است.  سعی کردیم خیلی کوتاه و مختصر به بررسی بعضی جنبه‌های آن بپردازیم. به امید اینکه با دید آگاهانه برای آینده تحصیلی و کاری خود تصمیم بگیرید.

لایو آموز همراه همیشگی شما در مسیر موفقیتایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)