معرفی گرایش کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی

0
1398-03-09
1687
معرفی گرایش کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی

مقدمه ای در تعریف گرایش آموزش زبان انگلیسی

دو گرایش مترجمی و زبان و  ادبیات انگلیسی را معرفی کردیم. حال در این مقاله نگاه جامعی به گرایش آموزش از مجموعه زبان انگلیسی کنکور ارشد خواهیم داشت. در میان دیگر گرایش‌های این مجموعه امتحانی می‌توان به اصلی‌ترین آن یعنی آموزش زبان اشاره نمود که در سال‌های اخیر نیز به دلیل بازار کار نسبتاً خوب این گرایش با استقبال قابل توجه داوطلبان روب­رو شده است. شالوده این گرایش را مباحثی همچون تحقیق و پژوهش مسائل مرتبط با زبان اول، زبان دوم (خارجی)، بهترین سیستم و نحوه آموزش، عوامل اجتماعی مؤثر در یادگیری و همچنین مشکلات ،موانع و اختلالات زبانی تشکیل داده‌اند.

در این گرایش میان رشته‌ای زبان انگلیسی که در واقع ترکیبی از چندین گرایش دیگر است، مفاهیم رشته‌هایی از قبیل جامعه شناسی و روانشناسی با محوریت آموزش زبان مطرح می‌شوند و مفاهیم و معانی آن‌ها را مورد استفاده قرار می‌گیرد. مسائل دیگری از قبیل تحلیل گفتمان، آموزش و یادگیری زبان دوم، دو زبانگی، برنامه‌ریزی‌های زبانی، زبان شناسی کاربردی، یادگیری زبان اول، آزمون سازی زبان و موضوعات زبان شناسی نیز در حوزه این رشته قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که تحصیل‌کنندگان در این رشته باید سطح بالایی از دانش زبان عمومی داشته باشند و علاوه بر آن نسبت به مسائل مربوط به آموزش، تدریس و یادگیری زبان علاقه‌مند باشند. به طور خلاصه می‌توان اظهار کرد افرادی که وارد این قلمرو از زبان می‌شوند نه تنها باید به زبان انگلیسی علاقه نشان دهند و از خواندن آن لذت ببرند، بلکه باید به برخی مسائل روانشناسی و آموزشی نیز علاقه‌مند باشند.

 

دروس امتحانی گرایش آموزش زبان انگلیسی

به طور کلی دفترچه کنکور کارشناسی ارشد مجموعه زبان شامل 240 سؤال در دروس تخصصی و عمومی به ترتیب با ضرایب 2 و 3 هستند که از این میان 60 سؤال مربوط به زبان عمومی و 180 سؤال به هر سه گرایش این رشته اختصاص داده شده است. در نتیجه می‌توان گفت هر گرایش متشکل از 60 سؤال زبان عمومی بوده و نیز به علاوه داوطلبان هر گرایش موظف به پاسخ­گویی 60 سؤال مربوط به گرایش مورد نظر خود و نهایتاً در مجموع 120 سؤال در مدت 150 دقیقه هستند.

رشته

گرایش

کد ضریب

ضرایب دروس امتحانی به ترتیب دروس

1

2

3

4

 

زبان انگلیسی

1) آموزش زبان انگلیسی

1

2

3

0

0

2) زبان و ادبیات انگلیسی

2

2

0

3

0

3) مترجمی زبان انگلیسی

3

2

0

0

3

 

 

ردیف

مواد امتحانی

تعداد سؤال

از شماره

تا شماره

1

زبان عمومی (انگلیسی)

60

1

60

2

زبان تخصصی (آموزش زبان انگلیسی)

60

61

120

3

زبان تخصصی (زبان و ادبیات انگلیسی)

60

121

180

4

زبان تخصصی (مترجمی زبان انگلیسی)

60

181

240

 

دروس امتحانی به شرح جدول ذیل می­باشد:

زبان عمومی

تعداد سؤالات

نام درس

20

Vocabulary

10

Grammar

10

Close test

20

Reading Comprehension (3 Passages)

 

زبان تخصصی

تعداد سؤالات

نام درس

20

Language Teaching Methodology

20

Language Testing

20

Linguistics

 

بررسی دروس ارائه شده در مقطع کارشناسی ارشد آموزش زبان انگلیسی

 

نام درس

واحد

نام درس

واحد

نيمسال دوم- (جمعاً 10 واحد)

آزمون زبان خارجی

اصول و روش تدریس مهارتها

زبانشناسی مقابله‌ای و تجزیه  وتحلیل خطا

زبانشناسی کاربردی

تهیه و تدوین مطالب درسی

 

2

2

2

2

2

نيمسال اول- (جمعاً 12 واحد)

اصول و روشهای تدریس

روش تحقیق

مسائل زبانشناسی

نگارش پیشرفته

آمار و اطلاع رسانی

آواشناسی آموزشی

 

2

2

2

2

2

2

نيمسال چهارم- (جمعاً 4 واحد)

 

پایان نامه

 

 

 

4

 

 

نيمسال سوم- (جمعاً 12 واحد)

انگلیسی برای اهداف ویژه

سمینار مسائل آموزش زبان

تجزیه و تحلیل کلام

روانشناسی زبان

تدریس عملی

جامعه شناسی زبان

 

2

2

2

2

2

2


نگارش پیشرفته (درس اختیاری- 2واحد)
غالباً در این درس از گرایش آموزش زبان انگلیسی مفاهیم اساسی نگارش پیشرفته (آکادمیک) به منظور کسب دانش و مهارت لازم در نوشتن متون علمی و مقالات آموزش داده می‌شود. به علاوه با کمک مفاهیم این درس می‌توان ویژگی‌های نوشتاری و زبانی در مقالات تحقیقی در TEFL (آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی) را تحلیل کرد و دانشجویان ضمن تمرین در نوشتن فردی، نحوه بهبود مهارت‌های خود در نگارش و ویرایش متون آکادمیک را می‌آموزند.

اصول و روش تدریس زبان (درس اصلی- 2 واحد)

هدف از این درس آشنایی دانشجویان با مباحث اصلی مرتبط با روش‌های نوین آموزش زبان انگلیسی و نیز ارائه مفاهیم بنیادی در روش تدریس به عنوان پایه اصلی ارزیابی آموزش است.

اصول مهارت‌های آموزش زبان (درس اصلی- 2 واحد)

در این درس به معرفی محتوای نظری مهارت‌ها و مؤلّفه های مؤثر در آموزش انگلیسی به عنوان زبان خارجی (TEFL)  و نیز تمرکز بر روی جدیدترین گرایش‌ها به دانشجویان پرداخته می‌شود.

روش تحقیق در آموزش زبان (درس اصلی- 2 واحد)

هدف از این درس پاسخگویی به نیازهای دانشجویان تحصیلات تکمیلی جهت انجام تحقیقات تجربی است. ارائه آگاهی انتقادی از مسائل اساسی، مشکلات و جواب‌های موجود در تحقیقات مربوط به زبان دوم است.

کامپیوتر: مهارت‌های پایه

به عنوان یک درس پیش نیاز در جهت تقویت مهارت‌های اولیه کامپیوتر و افزایش دانش کامپیوتر دانشجویان است.

 تمرین تدریس عملی (درس اصلی- 2 واحد)
این درس از گرایش آموزش زبان انگلیسی  به منظورآشنایی با جنبه‌های عملی آموزش زبان انگلیسی و افزایش مهارت‌های زبانی است.

آموزش آواشناسی

هدف از ارائه این درس آشنایی با بُعد عملی و توصیفی سیستم صوتی زبان انگلیسی و همچنین دستگاه صوتی و عملکرد آن است. حروف صدادار و صامت با اصطلاحات آواشناسی تولیدی تعریف می‌شوند و دانشجویان توصیف آوایی به شکل کلی و جزئی  را فرا می‌گیرند.
 

آزمون سازی زبان (درس اصلی- 2 واحد)
در این درس طیف وسیعی از مباحث و گرایش‌های مربوط به آزمون سازی درآموزش زبان، آموزش داده می‌شود. علاوه بر آن با ایجادِ آگاهی انتقادی، در زمینه‌ی آزمون‌های زبان به آنها کمک می‌کند تا آزمون‌های عمومی را بهتر بررسی و ارزیابی کنند.

سمینار تحقیق در مسائل آموزش زبان (درس اصلی- 2 واحد)
در ابتدای امر به بررسی مسائل مربوط به ساختار تحقیق پرداخته شده و سپس مراحل انجام تحقیق به تفضیل مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برنامه ریزی درسی و تولید مواد آموزشی (درس اختیاری- 2 واحد)
صرفاً هدف از این درس از گرایش آموزش زبان انگلیسی آشنایی با اصول و روش طراحی، تولید و ارزیابی منابع آموزش زبان انگلیسی به عنوان زبان خارجی است.


آموزش زبان از طریق ادبیات (درس اختیاری- 2 واحد)
این درس عملاً معرفی زبان انگلیسی از طریق ادبیات انگلیسی به وسیله شعر، نثر و درام می‌باشد.


روانشناسی زبان (درس اصلی- 2 واحد)
این درس دو واحدی گرایش آموزش زبان مفاهیم اصلی روانشناسی زبان از قبیل پایه‌های زیست شناختی (بیولوژیکی) زبان (زبان و مغز)، درک گفتار، واژگان، پردازش جمله، گفتمان، تولید گفتار و اکتساب زبان را به دانشجویان معرفی می‌کند.

تجزیه و تحلیل کلام (درس اصلی- 2 واحد)

به طور کلی هدف از ارائه‌ی این درس از گرایش آموزش زبان انگلیسی افزایش توانایی‌های دانشجویان زبان و آشنایی بیشتر آنها با ساختار متنی است.

انگلیسی برای اهداف خاص (درس اصلی- 2 واحد)
معرّفی مفاهیم پایه در زبان انگلیسی برای اهداف خاص به دانشجویان کارشناسی ارشد TEFL و کمک به آن‌ها برای طرّاحی منابع و امتحانات مربوط به یک رشته‌ی خاص هدف این درس است.

زبانشناسی کاربردی (درس اختیاری - 2 واحد)
هدف آشنایی دانشجویان با مفاهیم اصلی زبانشناسی کاربردی و نحوه‌ی کمک زبانشناسی کاربردی به آموزش زبان دوم/ خارجی (TEFL) است.

رساله (درس اصلی- 2 واحد)
در نهایت مقطع کارشناسی ارشد گرایش آموزش زبان انگلیسی با نوشتن پایان نامه خاتمه می‌یابد.

 

ادامه تحصیل

گرایش آموزش زبان در کشورمان تا مقطع دکتری تدریس می‌شود و با توجه به روند رو به رشد داوطلبین این گرایش تا چند سال آینده نیز به تعداد دانشگاه‌هایی که در داخل کشور اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع دکتری این گرایش می‌کنند، افزوده خواهد شد. بدیهی است که این گرایش در خارج از کشور هم به علت طیف وسیع کاربردش، وضعیت بسیار مساعدی دارد و فارغ التحصیلان قادرند برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری از دانشگاه‌های خارجی نیز پذیرش بگیرند و ادامه تحصیلات خود را در خارج از ایران ادامه دهند.

 

زمینه‌های اشتغال

از آنجایی که بیشتر فعالیت‌های این گرایش صرفاً به آموزش زبان انگلیسی مرتبط است، بازار کار آن محدوده گسترده‌تری را در برمی گیرد. به طور مثال از تدریس در مؤسسات خصوصی و کوچک آموزش زبان انگلیسی گرفته تا تدریس در دانشگاه‌ها و عضویت هیئت علمی، همکاری با ژورنال‌ها و روزنامه‌های خارجی داخل کشور، همکاری با صدا و سیما در زمینه دوبله فیلم‌های خارجی، و همچنین همکاری با آژانس‌های مسافرتی به عنوان ‌تور لیدر را در بر می گرد.

همچنین شایان ذکر است که امروزه در کشور کلاس‌های آمادگی آزمونهای TOEFL و IELTS و همچنین آزمون‌های داخلی از قبیل TOLIMOو MCHE به صورت خصوصی و یا عمومی از بازار کار نسبتاً خوبی برخوردارند. با توجه به اینکه فارغ التحصیلان گرایش آموزش زبان انگلیسی به طور مستقیم با مسائل آموزش و یادگیری زبان، در مقایسه با فارغ التحصیلان دیگر گرایش‌های مجموعه زبان در ارتباط است، لذا شانس موفقیت بیشتری در کسب این بازارکار خواهند داشت.

 

مطالعه این مقالات را به شما پیشنهاد میکنیم

معرفی گرایش زبان و ادبیات انگلیسی

معرفی گرایش مترجمی زبان انگلیسی

آشنایی با آزمون بین المللی تافل

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)