مشاوره کنکور دکتری برق قدرت

0
1398-01-19
2229
مشاوره کنکور دکتری برق قدرت

آزمون دکتری یکی از سخت ترین آزمون ها در کل دنیاست. بنابراین برای موفقیت در این آزمون نیاز به تلاش و پشت کار مضاعف است. یکی از رشته‌های پرطرفدار و قدیمی که اولویت اکثر دانشجویان برای ورود به دانشگاه می‌باشد، رشته برق است و یکی از گرایش‌های قوی این رشته برای آزمون دکتری، دکتری برق قدرت می‌باشد. هدف این گرایش بررسی سیستم‌های قدرت مثل توزیع، انتقال، تولید قدرت الکتریکی و تبدیل آن به اشکال مختلف انرژی است. همچنین به ساخت و یا تعمیر سیستم‌های تولید برق و توان الکتریکی می‌پردازد.

کنکور دکتری برق قدرت

به یاد داشته باشید که آزمون‌های دکتری در دو فاز انجام می‌شوند و از این جهت با آزمون‌هایی که تابه‌حال داده‌اید متفاوت هستند. اولین مرحله از این آزمون، مرحله کتبی و یا همان کنکور دکتری برق قدرت است. شما برای شرکت در این گرایش نیاز به داشتن تجانس رشته ندارید. به این معنی که نیازی به داشتن مدرک کارشناسی ارشد با رشته مرتبط نیست. فارغ‌التحصیلان کلیه رشته‌های کارشناسی ارشد دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی می‌توانند در کنکور دکتری برق قدرت شرکت کنند. مطابق با دفترچه آزمون دکتری 98 رشته مهندسی برق قدرت در مقطع دکتری دارای دو پذیرش بوده است. گرایش قدرت و گرایش جنگ الکترونیک (که منحصرا در دانشگاه امام حسین است). هرساله سازمان سنجش عناوین امتحانی آزمون دکتری برق قدرت و ضرایب دروس را به صورت کلی معرفی می‌کند؛ اما جزئیات منابع آزمون اعلام نمی‌شود. بدین‌صورت که ضرایب دروس عمومی شامل: زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی برابر 1 و ضریب دروس تخصصی برابر 4 است. شما می‌توانید این منابع را در سایت سازمان سنجش مشاهده کنید.

چگونه در کنکور دکتری رتبه خوبی بگیریم؟

توجه کنید که اولین قدم برای شروع هر کار برنامه‌ریزی مناسب است. بدون برنامه‌ریزی شما وقت خودتان را تلف می‌کنید. توجه کنید که تمامی دروس در برنامه‌ریزی‌تان گنجانده شوند و کل ساعت‌های مطالعه خود برای آزمون دکتری را به کلیه دروس اختصاص دهید. به این روش مطالعه، روش بقچه‌ای می‌گویند.

کسانی در آزمون دکتری موفق می‌شوند که تعادل در خواندن همه دروس داشته باشند و وقت خود را فقط به دروس تخصصی اختصاص ندهند. درست است که ضریب این دروس بالا و وسوسه کننده است که تنها آن‌ها را مطالعه کنید، اما از اهمیت دروس عمومی غافل نشوید و آن‌ها را در برنامه خود قرار دهید.

بهتر است حداقل از 4 ماه قبل مطالعه برای آزمون دکتری برق را شروع کنید.

تست زدن را فراموش نکنید. یکی از منابع بسیار مهم و با ارزش برای تست زدن برای کنکور برق قدرت، کنکور سال‌های گذشته است. هیچ‌گاه آن‌ها را از یاد نبرید!

منابع را دقیق انتخاب کنید، این‌که شما زمانی را صرف پیدا کردن بهترین منابع موجود و یا کلاس‌های مناسب بکنید به هیچ عنوان از دست رفتن وقت شما نیست؛ بلکه یک سرمایه‌گذاری برای به دست آوردن نتیجه بهتر است. وقت شما زمانی هدر می‌شود که منابع مناسبی نداشته باشید.

مصاحبه را فراموش نکنید: آزمون کتبی دکتری برق قدرت تنها 50 درصد نمره کل را به خود اختصاص می‌دهد و 50 درصد دیگر مربوط به مصاحبه دکتری برق قدرت است.

مصاحبه دکتری برق قدرت

همان‌طور که گفتیم 50 درصد قبولی شما وابسته به مصاحبه است پس آن را دست‌کم نگیرید. این بخش همان فاز دومی است که در ابتدا با آن اشاره کردیم. این 50 درصد خود به دو بخش تقسیم می‌شود 20 درصد آن مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی و فناوری است. این 20 درصد بین فعالیت‌هایی که به آن‌ها اشاره می‌کنیم تقسیم می‌شود و نحوه این تقسیم‌بندی در دانشگاه‌های مختلف متفاوت است.

معدل و کیفیت دانشگاه محل تحصیل

مدرک زبان معتبر و تدریس در مراکز آموزشی

مقالات علمی و پژوهشی مرتبط با رشته تحصیلی

گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش علمی و صنعتی ایران

تالیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته

مقالات علمی ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی

کیفیت پایان‌نامه کارشناسی ارشد

30 درصد دیگر به مصاحبه علمی و سنجش علمی اختصاص می‌یابد. که در برخی از دانشگاه‌ها برای این بخش یک آزمون کتبی  برگزار می‌کنند. اما چه آزمون کتبی  برگزار شود و چه  برگزار نشود، شما قطعا باید مصاحبه حضوری را انجام دهید.

برای شرکت در مصاحبه محدودیتی وجود ندارد. به عنوان مثال اگر شما در تمام انتخاب‌های خودتان نمره بالاتر از حدنصاب گرفته باشید، می‌توانید در مصاحبه کلیه دانشگاه‌هایی که انتخاب کرده‌اید شرکت کنید. تسلط و مهارت در صحبت کردن، هدفتان از تحصیل در مقطع دکتری و اینکه تمام ‌وقت خود را برای درس خواندن بگذارید، برای اساتید مصاحبه‌کننده بسیار مهم هستند.

پس علاوه بر تمرکز بر روی مطالعه برای آزمون دکتری برق قدرت به قوی‌تر شدن رزومه خودتان هم اهمیت دهید و بخشی از وقت خود را برای این موضوع بگذارید. اما به گفته یکی از رتبه‌های برتر کنکور برق قدرت: قبل از انتخاب این راه حسابی فکر کنید! به هرحال راه‌های بسیاری برای پیدا کردن کار و کسب درآمد هست، اگر این را در خود می‌بینید که چند سالی از خیر کار و درآمد بگذرید و زندگی خود را صرف تحصیل کنید این راه را انتخاب کنید.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)