مدیریت زمان در ایام امتحانات

0
1398-03-09
1459
مدیریت زمان در ایام امتحانات

چطور از این فرصت ارزشمند به خوبی استفاده کنیم؟

اگر درگیر امتحانات و یا در حال جمع‌بندی برای آزمون بزرگ کنکور هستید، احتمالا شما نیز دغدغه‌ی مدیریت زمان را دارید. البته باید توجه کنید که گاهی ما مشکلات دیگر را به نداشتن توانایی مدیریت زمان ربط می‌دهیم. به عنوان مثال کوتاهی‌های خودمان را به نداشتن این مهارت ربط می دهیم. با این تفاوت که مدیریت زمان مقوله‌ای متفاوت و جدا است. اگر در حال تلاش برای یادگیری این مهارت هستید، با ما همراه باشید. ما در اين متن به معرفي 4 توانايي كه می‌توانند براي مديريت زمان به شما كمك كنند می‌پردازیم.

مطالعه این مقاله نیز مفید است: روش مطالعه برای امتحانات نهايی

آشنایی با مدیریت زمان

همان‌طور که از نام این کلمه پیداست، به معنی تلاش کردن برای استفاده‌ی بهینه از وقت می‌باشد. برای این منظور شما نیاز دارید که با نحوه‌ی زندگی خودتان به طور واقع گرایانه آشنا بشوید. دلایلی وجود دارد که باعث می‌شوند شما نتوانید زمانتان را به‌خوبی مدیریت کنید. ازجمله‌ی این دلایل می‌توانیم به ناتوانی در نه گفتن، کمال‌گرایی و نداشتن اهداف واقع‌بینانه، کوتاهی و اهمال‌کاری و همچنین ناتوانی در اولویت‌بندی اشاره کنیم. تمامی انسان‌های کره‌ی زمین در شبانه‌روز تنها 24 ساعت وقت دارند. و بخشي از تفاوت موفقیت‌ها و توانمندی‌های آن‌ها در این 24 ساعت، به توانایی‌شان در مدیریت زمان و دلایلی که در بالا ذکر کردیم بستگی دارد.

توانایی نه گفتن

از مهم ترین توانایی هایی که برای مدیریت زمان نیاز دارید، توانایی نه گفتن است. این توانایی به شما کمک می‌کند بتوانید از کارهای ناخواسته و هدر رفتن وقتتان جلوگیری کنید. ضعف در این توانایی باعث می‌شود که شما همواره درگیر مسائل ناخواسته‌ای بشوید، که مربوط به دیگران است. درنتیجه مقداری زمان از دست خواهید داد. و این باعث می‌شود که رضایت شما از زندگی و عزت نفستان پایین بیاید. شاید در ابتدا نه گفتن سخت به نظر برسد، اما با تمرین شما می‌توانید به راحتی این مهارت را بياموزيد. البته فراموش نکنید که این کار باید خیلی محترمانه و با رعایت احترام طرف مقابلتان انجام شود.

کمال‌گرایی و واقع‌بینی

توجه داشته باشید که تایم شما محدود است. شما نیاز به استراحت، غذا خوردن و تفریح دارید. پس نباید از خودتان انتظار داشته باشید که مانند یک ماشین، بتوانید پشت سرهم کار کنید و نتیجه‌ی درست بگیرید. با این روش شما درواقع بازدهی مناسبی نخواهید داشت و این به معنی هدر رفتن وقت شما است. مدیریت زمان به معنی استفاده‌ی بهینه از وقت است نه اینکه شما زمانتان را هدر بروید. از طرف دیگر اینکه واقع‌بینانه به اهدافتان نگاه کنید اهمیت بالایی دارد. فکر کردن در رابطه با این موضوع که تا پایان روز تمامی کارهایتان را انجام می‌دهید کار آسانی است. اما اینکه واقعا بتوانید این کار را انجام دهید بسیار مهم‌تر است. اگر شما هر روز برای خودتان برنامه‌ای غیرواقعی بنویسید و در پایان روز نتوانید آن را انجام بدهید، تعداد این کارهای انجام نشده زیاد و باعث می‌شوند که شما دل سرد و ناامید بشوید. کمال‌گرایی نیز به همین صورت است. به عنوان مثال اینکه با خودتان بگویید یا کاری را انجام نمی‌دهید یا آن را به بهترین نحو انجام می‌دهید، نوعی کمال‌گرایی است که باعث می‌شود اکثرا حتی شروع به انجام آن کار نکنید.

کوتاهی و اهمال‌کاری

یکی از دلایل مهمی که باعث می‌شود ما نتوانیم در تایم مشخص به برنامه‌ریزی تعیین‌شده خودمان برسیم، اهمال‌کاری است. این لغت به معنای به تعویق انداختن کارهاست. یعنی به جای اینکه ما برنامه و کاری که نیاز هست را انجام بدهیم به کاری می‌پردازیم که برای ما لذت‌بخش باشد. و یا برای مواجه نشدن با سختی آن کار، زمان انجام آن را عقب می‌اندازیم. این کار باعث استرس، دیرانجام شدن کار مدنظر و کاهش بازدهی شما می‌شود.

اولویت‌بندی

از مسائل مهم در مدیریت زمان داشتن اولویت‌بندی است. شما باید اهمیت مسائل مختلف را بدانید و بر اساس این اهمیت شروع به انجام کار مدنظرتان بکنید. همیشه آن‌قدر کار وجود دارد که شما وقت اضافه‌ای نداشته باشید! اما اینکه در این تایم به مسائل مهم پرداخته‌اید و یا پیش‌پاافتاده، اهمیت بسیار زیادی دارد. پس یکی از رمزهای موفقیت شما اولویت‌بندی درست کارهاست.

حال که تا حدودی با مدیریت زمان آشنا شده‌اید بهتر است اهمیت آن را در امتحانات و کنکور بدانید.

اهمیت مدیریت زمان در امتحانات

قطعا در بازه‌ی امتحانات استرس وقت نداشتن، به سراغ شما خواهد آمد. که البته این کاملا عادی است. خصوصا برای آن دسته از افرادی که در طی سال تحصیلی کوتاهی‌هایی انجام داده‌اند و یا با درسی خاص مشکل دارند. مدیریت این استرس و توانایی کنترل وقتتان مهم‌ترین چیزی است که شما نیاز دارید. پس در ابتدا سعی کنید نکاتی که در بالا گفته شد را در نظر بگیرید و بر اساس آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. به عنوان مثال اگر با درس ریاضی مشکل دارید، ابتدا باید میزان زمانی که دارید را بررسی کنید. (فراموش نکنید که اگر بعد از بررسی زمان و برنامه‌ریزی‌تان کسی درخواست انجام کاری از شما را داشت، خیلی محترمانه آن را رد کنید و بیان کنید که درس دارید! در غیر این صورت تمام برنامه‌ریزی شما برهم خواهد خورد) اگر در این درس قوی نیستید و هنوز مطالب زیادی باقی‌مانده که نخوانده‌اید، از خودتان انتظار نداشته باشید که نمره‌ی کامل بگیرید. ( واقع‌بین باشید.) سپس بخش‌های مهم‌تر که مدنظر مدرس است را مشخص کنید و ابتدا به بررسی آن‌ها و پیش‌نیازهایشان بپردازید. (اولویت‌بندی کنید) و در انتها خودتان را قانع کنید که به‌سرعت شروع به خواندن کنید. و درس خواندن را استارت بزنید. (اهمال‌کاری نکنید). این کوتاهی و عقب انداختن درس می‌تواند علاوه بر افزایش استرس، زمان مفید شما را نیز از بین ببرد.

علاوه بر مدیریتی که برای درس خواندن نیاز دارید، شما باید در طول امتحان نیز بتوانید زمان خود را مدیریت کنید. برای رفع استرس و انجام مدیریت زمان، ابتدا از سوالاتی که قطعا پاسخ آن‌ها را بلد هستید شروع کنید و اگر تایم اضافه آوردید سوالات سخت را پاسخ دهید.

اهمیت مدیریت زمان در کنکور

یکی از اساس موفقیت در آزمون کنکور کارشناسی یا کارشناسی ارشد، مدیریت زمان است. شما به هیچ عنوان نمی‌توانید این مقوله را نادیده بگیرید. تعداد سوالات بالا، زمان محدود و استرس اجازه‌ی پاسخ دادن به‌تمامی سوالات را به شما نخواهند داد. و شما تنها با مديريت زمان می‌توانید نتیجه‌ی مناسبي بگيريد. و براي اين كار به 4 مهارتي كه در بالا به آن‌ها اشاره كرديم، نیاز خواهيد داشت.

قبل از اينكه به اهميت اين مقوله در جلسه‌ی آزمون بپردازيم، بايد اين مسئله را در زمان آمادگي براي كنكور بيان كنيم. اولين قدم شما براي موفقيت بايد هدف‌گذاری صحيح و واقع گرایانه باشد. با توجه به زمانی که در اختیاردارید بايد بررسي كنيد به چه مباحثي می‌توانید بپردازيد. قبلا هم بيان کرده‌ایم كه يادگيري 50 درصد مطالب به‌صورت كامل و 100 درصدي بسيار باارزش‌تر از خواندن 100 درصد مطالب به طور نادرست است. در حقيقت هدف اين است كه بتوانيد سوالات مباحثي كه خوانده‌اید را به‌صورت كامل و درست پاسخ دهيد. و با توجه به نمره‌ی منفي كنكور، جواب ندادن سوال بسيار بهتر از اشتباه جواب دادن آن است.

پس برنامه‌ی زماني خود را به‌گونه‌ای تنظيم كنيد كه بتوانيد روي مباحثي كه اولويت بيشتري دارند و سوالات بيشتري از آن‌ها داده می‌شود، تسلط داشته باشيد. ارزش زمان را بدانيد و نه گفتن را یاد بگیرید. اين توانايي در تمامي بخش‌های زندگي به كمك شما خواهد آمد. و درنهایت كوتاهي بيشترين ضربه را به داوطلبان ميزند. اهداف بزرگ تلاش‌های بزرگ نيز می‌خواهند. و به تعویق انداختن تلاش به معني نرسيدن و يا دور شدن از هدف مورد نظر است.

سوالات سخت را کنار بگذارید

محدوديت زمان در آزمون كنكور مسئله‌ای است كه داوطلبان را به چالش می‌کشد. شما بايد بر اساس توانايي خودتان و تسلطتان بر روي دروس شروع به پاسخ دادن سوالات بكنيد. روي سوالات زمان‌بر تمركز نكنيد؛ آن‌ها را براي انتهاي جلسه و در صورتيكه زمان اضافه داشتيد بگذاريد. در كنكور سراری سوالات به 3 سطح ساده، متوسط و سخت تقسيم می‌شوند كه معمولا حجم 2 مورد اول بيشتر از سوالات سخت است. پس به جاي اينكه زمان خودتان را بر روي سوالاتي بگذاريد كه اطميناني به درست جواب دادن آن‌ها نداريد، بهتر است در ابتدا به بررسي سوالات آسان و متوسط بپردازيد. و از روي سوالات سخت عبور كنيد. (آن‌ها را علامت‌گذاری كنيد و در صورتيكه وقت اضافه داشتيد به سراغشان برگرديد.) و اصراري به پاسخ دادن تمامي سوالات و يا به ترتيب جواب دادن آن‌ها نداشته باشيد. تمركز بر روي اين سوالات علاوه بر وقت‌گیر بودن باعث می‌شوند كه اعتمادبه‌نفس شما پايين بيايد و استرس ایجادشده مانع بازدهي كامل شما باشد.

مطالعه این مقالات را به شما پیشنهاد می کنیم:

راهکار مقابله با فراموشی دروس

تکنیک های رفع استرس شب امتحان

نکات طلایی شب امتحانایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)