بررسی درس مدارهای الکتریکی

0
1398-01-20
1677
بررسی درس مدارهای الکتریکی

در هنگام ورود به دانشگاه شما با جدولي از دروس مختلف مواجه مي شويد که معمولا بايد طي 8 ترم يا همان 4 سال آنها را با موفقيت بگذرانيد تا بتوانيد مدرک شيرين کارشناسي را بدست آوريد. بعضي از اين دروس عمومي هستند که معمولا به عنوان درس هاي ساده شناخته مي شوند. اغلب پيشنهاد دانشگاه براي بودجه بندي درس ها به اين گونه است که هر ترم يک يا دو درس عمومي داشته باشيد. که هم در طول ترم راحت تر باشيد و هم به قول معروف معدلتان را بالا بکشد.

اما دروس تخصصي از اهميت ويژه اي برخوردار هستند و حتي بعضي از اين درس ها به عنوان پايه هاي عملکرد شما در آينده خودنمايي مي کنند! يکي از اين درس ها که اهميت بسيار بالايي دارد، مدارهاي الکتريکي است که معمولا به صورت مدار الکتریکی 1 و و مدار الکتریکی 2 ارائه مي شود. البته براي برداشتن اين درس ها بايد به پيش نياز هاي آنها دقت کنيد!

اهميت درس مدارهاي الکتريکي

مدارهاي الکتريکي جزء آن دسته از درس هاي تحليلي و مفهومي است که اگر شما درست و از پايه متوجه آن نشويد هميشه سردرگم خواهيد بود. بالعکس درصورتيکه بتوانيد آن را درک کنيد، جزء آن دسته از درس هايي است که در آينده به شما کمک هاي فراواني خواهد کرد. چه در يادگيري و فهم بقيه دروس و چه در موفقيت براي آزمون هاي ارشد و دکتري. در اهميت مدارهاي الکتريکي 1 و 2 به اين نکته اشاره کنيم که تا سال 96 در کنکور کارشناسي ارشد برق ضريب 4 داشت که درحال حاضر به 3 کاهش پيدا کرده است. اين درس جزء درس هاي درک محور است و نياز به فهم عميق دارد. اين درک و فهم تا زمانيکه شما به اهميت آن پي نبريد، به دست نمي آيد. معمولا ديدگاه دانشجويان به گونه اي شده است که اکثرا به گذراندن (پاس کردن) درس توجه مي کنند و زمانيکه وارد چالش هاي بعدي مي شوند تازه به اين نکته پي مي‌برند که بايد از اول شروع کنند. منظور من از چالش هاي بعد، درس هايي است که براي فهمشان نياز داريد مدارهاي الکتريکي را بلد باشيد.

درواقع شما در کارشناسي اکثر درس هايي که داريد به گونه اي با مدارهاي الکتريکي پيوند دارند. همواره اين درس به شما لبخند ميزند و مي گويد: بله اينجا نيز به من نياز داريد! اگر بخواهيم مثال بزنيم ميتوانيم به درس هاي الکترونيک 1 و2 اشاره کنيم و يا حتي به ماشين هاي الکتريکي، که درس مدارهاي الکتريکي جزء جداناپذير اين دروس است.

برای یادگیری هر چه بهتر این درس دوره های جامع  مدارهای الکتریکی 1 و مدارهای الکتریکی 2 و نکته و تست مدار در یک روز را به شما پیشنهاد میکنیم. با تدریس روان استاد هادی توسلی این درس را نه به سبک منابع کتبی و فرمولی، بلکه به صورت مفهومی خواهید آموخت.

اهمیت مدارهای الکتریکی در مقاطع بالاتر

چالش ديگري که با آن مواجه مي شويد،کنکور کارشناسي ارشد است. اکثر داوطلبان فکر مي‌کنند درس مدارهاي الکتريکي بسيار سخت است. البته نمی‌توان منکر سختي اين درس شد ولي اگر آن را فهميده باشید بيشتر از سخت بودن شايد بتوان گفت وقت گير است. البته اين مسئله نيز چاره ي خود را دارد. مثلا راه هاي تستي سريعي که مي‌توانيد استفاده کنيد. اما زمانيکه داوطلبان با غول مدارهاي الکتريکي در کنکور برخورد می کنند، به سه دسته تقسيم مي شوند. دسته ي اول نا اميد مي شوند و اين نا اميدي روي جواب دادن مابقي سوالات نيز تاثير مي گذارد.

دسته ي دوم سعي مي کنند به سوالات جواب دهند اما ممکن است زمان زيادي صرف يک سوال کنند و زمان خود را از دست بدهند و دسته ي سوم از آن ميگذرند و به سراغ درس بعد مي روند. اين همان نقطه اي است که شما مي توانيد از آن استفاده کنيد و رتبه ي خود را کاهش دهيد! اين سخن تنها در رابطه با کنکور کارشناسي نيست. درواقع مدارهاي الکتريکي تا زمانيکه شما بخواهيد به درس خواندن ادامه دهيد همراهتان خواهد بود. پس اين قضيه در آزمون دکتري و گذراندن اين مقطع نيز همچنان ادامه دارد. حتي بيشتر از اين، زمانيکه شما بخواهيد يک کار عملي انجام دهيد بازهم اولين چيزي که نياز داريد دانسته هايتان در رابطه با مدارهاي الکتريکي است! اين 6 واحدي منحصر به فرد تا پايان کار همراهتان خواهد بود! و ما قادر به نشان دادن اهميت فوق العاده آن نيستيم.

منابع مدارهای الکتریکی

در خصوص این درس کتاب های زیادی تالیف شده است که هر کدام معایب و مزایای خود را دارند. انتخاب درست بین این مجموعه از کتاب ها، برای اینکه شما نیازتان را به درستی رفع کنید بسیار مهم است. ما یک سری از این منابع را به شما معرفی می‌کنیم و می‌توانید بر اساس نیاز خودتان به سراغشان بروید. (وقتی از نیاز حرف میزنیم منظورمان سطح شماست، اینکه شما با یک سطح متوسط به سراغ یک کتاب سخت و پیچیده بروید و یا برعکس با پایه ای قوی به سراغ یک کتاب آسان و ابتدائی بروید واقعا خوب نیست. )

 

برای مشاهده آموزش های رایگان مدار الکتریکی روی نام هر کدام کلیک کنید

قضیه هم پاسخی

مدار الکتریکی مبحث تونن و نورتن

تکنیک تحلیل سریع مدار الکتریکی

 

مطالعه این مشاوره را به شما پیشنهاد میکنیم

چه مباحثی از مدار الکتریکی را برای کنکور ارشد حذف کنیم؟

 

 دوره های مرتبط

کلاس آنلاین مدار الکتریکی1

کلاس آنلاین مدار الکتریکی 2

مشاوره کنکور ارشد در درس مدار الکتریکیایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)