ضرایب دروس کنکور ارشد مهندسی شیمی 98

0
1397-12-10
4119
ضرایب دروس کنکور ارشد مهندسی شیمی 98

آشنایی با دروس و ضرایب دروس کنکور ارشد می‌تواند یک گام مهم برای یک برنامه‌ریزی مناسب برای دستیابی به موفقیت در کنکور  ارشد باشد. در واقع با اطلاع از تعداد سؤالات و ضرایب دروس امتحانی استراتژی مشخصی برای ادامه راه خود انتخاب می‌کنیم. همان‌طور که در قسمت معرفی گرایش‌های مهندسی شیمی گفتیم، مهندسی شیمی طبق دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش سال 98 با دو کد رشته تحت عناوین مجموعه مهندسی شیمی و مهندسی شیمی – بیوتکنولوژی و داروسازی شناخته می‌شود. در این قسمت به معرفی دروس و ضرایب دروس کنکور ارشد مهندسی شیمی و بررسی اهمیت این دروس با توجه به ضرایب و میزان رقابت دروس می‌پردازیم. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر می‌توانید با بیان دیدگاه خود با مشاوران باسابقه و متخصص لایوآموز در ارتباط باشید. همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌کنید دروس انتقال چرم و عملیات واحد، ترمودینامیک، انتقال حرارت و ریاضیات با توجه به ضرایب این دروس از اهمیت بالایی برخوردار هستند. درس انتقال جرم و عملیات واحد در اوایل کار درس نسبتاً سنگینی و مشکل برای دانشجویان رشته مهندسی شیمی است، به‌خصوص فصل تقطیر این درس که از فصل‌های مشکل و پر سؤال کنکور ارشد می‌باشد. ولی به‌جرات می‌توان گفت با انتخاب منابع خوب و مرور و حل تست‌های مختلف کنکور ارشد مهندسی شیمی می‌توانید به تسلط کافی برای رسیدن به درصدهای بالا در این درس کلیدی برسید.

ضرایب دروس و اطلاعات آزمون کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی شیمی سال98

عنوان درس

ضریب

تعداد سؤال

زمان آزمون

زبان عمومی و تخصصی

1

30

 

 

 

 

200دقیقه

انتقال حرارت (1و2)

3

15

ترمودینامیک(1و2)

3

20

مکانیک سیالات

2

15

کنترل فرایند

1

15

انتقال جرم و عملیات واحد(1و2)

4

20

سینتیک و طراحی راکتورهای شیمیایی

2

15

ریاضیات کاربردی و عددی

3

20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ترمودینامیک نیز یک درس مهم برای رسیدن به رتبه‌های برتر می‌باشد.برخلاف درس انتقال جرم و عملیات واحد این درس به نسبت آسان‌تر و کم‌حجم‌تر است. مشکل بیشتر دانشجویان برای این درس فصل محلول ها و مخلوط‌ها می‌باشد. باید این حق را به دانشجویان داد که واقعاً فصل سنگینی است. علت اصلی آن می‌تواند به موضوع‌های جدیدی باشد که در این فصل مطرح می‌گردد و یه مقدار زمان می‌برد تا دانشجویان با این فصل آشنا شوند. توصیه می‌شود به دانشجویان عزیز که حل این مشکل در دستان خودتان است و شما می‌توانید با مرور زیاد و به‌خصوص حل تست‌های فراوان مشکل خود را برای این قسمت حل کنید.

درس انتقال حرارت را می‌توان درس آسان‌تری نسبت به جرم و عملیات و ترمودینامیک دانست.در این درس فصل سختی وجود ندارد،فقط مشکل این درس حجیم بودن مطالب است که با برنامه‌ریزی منظم و اصولی این مشکل نیز حل می‌شود. درس ریاضیات به دو بخش کاربردی و عددی تقسیم می‌گردد. بخش عددی که عمده سؤالات درس ریاضیات را تشکیل می‌دهد بسیار آسان و قابل‌فهم است و دانشجویان حتماً باید به اکثر این سؤالات برای رسیدن به رتبه برتر پاسخ دهند. بخش کاربردی ریاضیات یک بخش کاملاً تکنیک وار می‌باشد. شما باید با خواندن و حل تست زیاد این تکنیک‌ها را پیدا کنید تا به درصد بالایی در این درس برسید.

مکانیک سیالات یک درس کاملاً مفهومی و با سؤالات سخت به‌خصوص در این چند سال اخیر می‌باشد. از کنکور 95 به بعد سؤالات مکانیک سیالات تغییر زیادی کردند و به ‌شدت مفهومی شدند. پیشنهاد می‌گردد برای این درس علاوه بر کتاب‌های کنکور ارشد کتاب‌هایی که در دوره لیسانس مطالعه می‌کردید نیز بخوانید تا با مفاهیم به ‌خوبی آشنا شوید.

سینتیک و طراحی راکتورهای شیمیایی یک درس کامل تکنیکی و آسان می‌باشد. شما باید به درصد بالایی را در این درس برسید که کلید این درس حل سؤالات کنکور سال‌های قبل می‌باشد. با حل تست‌های زیاد در این درس حتماً به درصد بالا می‌رسید. فقط در ابتدای کار ممکن است دچار سردرگمی با توجه به منابع ضعیف این درس شوید، ولی در ادامه این مشکل نیز حل می‌گردد.

دروس زبان و کنترل فرایند به‌عنوان یک کلید برای رتبه‌های برتر کنکور است. .بین رتبه‌های برتر نزدیکی درصدها به‌وضوح دیده می‌شود.این دو درس می‌توانند به‌عنوان سکوی پرتاب شما باشند. توصیه می‌گردد برای این دروس در ابتدا فصل‌های پرسوال را انتخاب کرده و وقت خود را روی این فصول بگذارید تا از بقیه رقبای خود عقب نباشید.

ضرایب دروس و اطلاعات آزمون کارشناسی ارشد مهندسی شیمی98-گرایش بیوتکنولوژی

عنوان درس

ضریب

تعداد سؤال

زمان آزمون

زبان عمومی و تخصصی

1

30

180دقیقه

سینتیک و طراحی راکتور

1

15

پدیده‌های انتقال

1

20

بیوشیمی و میکروبیولوژی عمومی

1

20

ترمودینامیک

1

15

 

پدیده‌های انتقال شامل دروس انتقال حرارت، انتقال جرم، مکانیک سیالات می‌باشد. درس بیوشیمی و میکروبیولوژی عمومی به دو قسمت تقسیم می‌گردد. میکروبیولوژی در مقایسه با بیوشیمی فصلی ساده‌تر و بیشتر دارای فرمول می‌باشد که با خواندن منابع مناسب به‌راحتی می‌توان به درصدهای بالا از این درس رسید. به‌طورکلی کنکور بیوتکنولوژی به نسبت کنکور ارشد مهندسی شیمی ساده‌تر است. در واقع دانشجویان مهندسی شیمی نیز می‌توانند در این گرایش به‌عنوان یک‌رشته شناور کنکور بدهند.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید این گرایش درسی تحت عنوان پدیده انتقال دارد که سؤالات ساده‌ای از دروس انتقال در مقایسه با خود کنکور مهندسی شیمی که هرکدام را به‌طور تخصصی موردبررسی قرار می‌دهد.کنکور درس بیو تکنولوژی معمولاً یک روز زودتر کنکور مهندسی شیمی برقرار می‌گردد و می‌تواند به ‌عنوان یک آزمون آزمایشی برای دانشجویان مفید باشد. ولی قطعاً این گرایش با توجه به مباحث جدید و مورد نیاز آن در کشور حتماً تا چند سال آینده مورد توجه قرار می‌گیرد و برای دانشجویان علاقه‌مند به ادامه تحصیل در خارج از کشور نیز بسیار مناسب می‌باشد.

ضرایب دروس و اطلاعات آزمون کارشناسی ارشد مهندسی شیمی98-گرایش داروسازی

عنوان درس

ضریب

تعداد سؤال

زمان آزمون

زبان عمومی و تخصصی

1

30

180دقیقه

سینتیک و طراحی راکتور

1

15

پدیده‌های انتقال

2

20

بیوشیمی و میکروبیولوژی عمومی

3

20

ترمودینامیک

2

15

مجموعه دروس تخصصی

3

30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مجموعه دروس تخصصی شامل دروس ریاضی مهندسی، شیمی پایه (1و2)،شیمی آلی(1و2) می‌باشد. در حال حاضر فقط دانشگاه تهران این گرایش را دارد و مقطع دکتری برای این گرایش هنوز تعریف‌نشده است. پیشنهاد می‌گردد دانشجویان با انتخاب گرایش جامع‌تر در صورت علاقه خود به پروژه‌های دارویی روی‌آورند. در این گرایش نیز مانند بیوتکنولوژی درجه سختی سؤالات مشترک با خود کنکور مهندسی شیمی به نسبت آسان‌تر و حجم مطالب برای کنکور نیز کمتر می‌باشد.

در مطالب آینده، به بودجه‌بندی سؤالات کنکور ارشد،دروس کارشناسی ارشد و ظرفیت گرایش‌ها می‌پردازیم تا با یک دید دقیق و آگاهانه به انتخاب شما کمک کرده باشیم. چنانچه سؤالی درباره کنکور ارشد مهندسی شیمی دارید، کافی است سؤال خود را با کارشناسان لایوآموز درمیان بگذارید تا در اسرع وقت، پاسخ خود را دریافت نمایید.

لایواموز همراه همیشگی شما در مسیر موفقیت!

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)