روش مطالعه برای امتحانات نهايی

0
1398-03-09
1315
روش مطالعه برای امتحانات نهايی

چطور در زمان امتحانات بهترین بازدهی را داشته باشیم؟

با توجه به تاثیری که نتیجه‌ی امتحانات نهایی بر کنکور دارد، اهمیت و توجه نسبت به این امتحانات افزایش یافته است. این تاثیر 25 درصدی باعث شده تلاش برای به دست آوردن نتیجه‌ی عالی در امتحانات نهایی بیشتر شود. و در کنار این افزایش تلاش، استرس دانش آموزان را نیز افزایش داده است. بنابراین ما سعی می‌کنیم در این مطلب به روش مطالعه صحیح برای امتحانات نهایی بپردازیم. مطالعه این مقاله نیز مفید است: مدیریت زمان در ایام امتحانات

کتاب درسی بهترین منبع مطالعه

احتمالا برای تمامی دانش آموزان این سوال پیش آمده است که از چه منابعی برای مطالعه استفاده کنند تا بتوانند بهترین نتیجه‌ی ممکن را بگیرند. باید به شما بگوییم که اولین و آخرین منبعی که باید به طور کامل بر روی آن تسلط داشته باشید کتاب درسی شما است. هیچ کتاب کمک آموزشی‌ای نمی‌تواند جایگزین کتاب درسی شما بشود. و اگر می‌خواهید در این امتحانات نمره‌ی 20 کسب کنید، باید تسلط کافی بر کتاب درسی‌تان داشته باشید. این نکته جزو مهم‌ترین نکات روش مطالعه برای امتحانات نهایی است!

برای امتحانات نهایی از کجا شروع کنیم؟

همان‌طور که گفتیم قطعا باید از کتاب درسی شروع کرد. اما سوال اینجاست که از کدام بخش کتاب؟ اگر شما جزو آن دسته از دانش آموزانی هستید که همگام با کلاس پیش رفته‌اید و مبحث عقب مانده ندارید، بهتر است از اول شروع کنید. اما در صورتیکه احساس می‌کنید بعضی قسمت ها را به یاد ندارید و یا اینکه زمان کافی ندارید، بهتر است از مباحث مهم‌تر شروع کنید. حال سوال اینجاست که مباحث مهم‌تر چیست؟ برای اینکه این مباحث را شناسایی کنید باید سوالات امتحانات نهایی سال‌های قبل را بررسی کنید. با این روش می‌توانید متوجه شوید کدام بخش‌های کتاب از نظر طراحان سوال اهمیت بیشتری دارند. و می‌توانید به این روش مباحث را اولویت بندی کنید.

البته فراموش نکنید که تاثیر امتحانات نهایی بر کنکور قابل توجه است. و بهتر است بتوانید تمامی بخش‌های کتاب را بخوانید! اما درصورتی‌که به هر دلیلی نمی‌توانید این کار را انجام دهید بر اساس اولویت بندی فصل‌ها و مباحث مهم را شروع کنید.

خلاصه نويسي حین مطالعه براي امتحانات نهايي

يکي از مسائل مهمي که بهتر است به آن بپردازيد خلاصه نويسي می باشد. شما با اين کار علاوه بر اينکه مطالب را در ذهن خودتان تثبيت می‌کنید، می‌توانید در زمان کوتاهي آن‌ها را مرور و یادآوری کنيد. فراموش نکنيد که هنگام خلاصه نويسي، شما بايد يک مبحث را بخوانيد و بعد خودتان با لغات کليدي و کلماتي که آن اطلاعات را به يادتان می‌آورند خلاصه آن مبحث را بنويسيد. بعضي از افراد اين پروسه را برعکس انجام می‌دهند. يعني از روي کتاب مطلب را به صورت خلاصه می‌نویسند. که اين روش تاثير بسيار کمتري نسبت به روش اول دارد و شايد حتي بتوان گفت بيشتر وقت‌گیر است تا اينکه سودمند باشد. خواندن خلاصه‌ها یکی از روش‌های سریع در روش مطالعه برای امتحانات نهایی است.

انتخاب مکان مطالعه

يکي از موضوعات در مبحث روش مطالعه براي امتحانات نهايي، مکان مطالعه است. بهتر است شما مکاني را براي مطالعه انتخاب کنيد که رفت‌وآمد و عواملي که می‌توانند حواس شما را پرت کنند در حداقل ميزان خودشان باشند. در اين حالت، شما کمترين ميزان هدر رفت وقت را خواهيد داشت. اما نحوه‌ی نشستن و يا درس خواندن شما کاملا به خودتان برمی‌گردد. مکاني را انتخاب کنيد که بيشترين تمرکز و راحتي را در آنجا داريد. فرقي نمی‌کند که پشت ميز تحريرتان تمرکزتان بيشتر است يا هنگاميکه بر روي تخت دراز کشیده‌اید یا هرجای دیگر؛ مهم اين است که بازدهی‌تان در بیشترین میزان خودش باشد.

تغذیه و خواب مناسب در روش مطالعه برای امتحانات نهایی

به خواب و تغذیه‌ی خودتان توجه کافی داشته باشید. قطعا همه‌ی ما میدانیم که برای درس خواندن انرژی نیاز است. پس سعی کنید به خودتان گرسنگی ندهید. زیرا میزان بازدهی شما پایین خواهد آمد. البته این مسئله وجود دارد که بعد از غذا خوردن شما خسته و خواب‌آلود خواهید شد. پس بهتراست غذا خوردنتان را در بازه‌ی استراحت خود قرار دهید. خوردن تنقلات ما بین درس خواندن اگر حواس شما را پرت نمی‌کند، بد نیست. اما در مورد خواب، باید بدانید که یک ذهن خسته نمی‌تواند کار خاصی برای شما انجام دهد. پس همان میزان که درس خواندن در نتیجه‌ی امتحان شما تاثیر دارد خواب نیز موثر است. حتی اگر تسلط کافی بر همه چیز داشته باشید اما ذهنتان خسته باشد نمی‌توانید نتیجه‌ی قابل قبولی بگیرید. و احتمالا اشتباهات خیلی ساده‌ای انجام خواهید داد.

جایگاه استراحت در روش مطالعه برای امتحانات نهایی

بازه‌ی درس خواندن خودتان را زمان‌بندی کنید. اینکه شما برنامه‌ای مناسب و مختص خودتان برای درس خواندن داشته باشید بسیار مهم است. زیرا مسیر را برای شما روشن می‌کند و می‌توانید آرامش خیال بیشتری داشته باشید. بهتر است این برنامه‌ریزی به گونه‌ای باشد که شما بعد از هر 45 دقیقه و یا 1 ساعت به میزان 15 دقیقه استراحت داشته باشید. طبق تحقیقات معمولا با این روش شما بازدهی بیشتری خواهید داشت.

واقع‌بینی و استرس

اینکه شما استرس داشته باشید کاملا طبیعی است. و این مقوله نه تنها برای شما بلکه برای تمامی دانش آموزان وجود دارد. اما اینکه بتوانید استرستان را کنترل کنید بسیار مهم است. در غیر این صورت نتیجه‌ای منفی در بر خواهد داشت. برای این منظور شما باید واقع‌بین باشید! اگر در طول سال تحصیلی تلاش زیادی نکرده‌اید و اکنون تصمیم گرفته‌اید که نمره‌ی کامل بگیرید خیلی واقع‌بینانه نیست! (البته واقع‌بینانه نبودن با انجام نشدن کار فرق دارد! هیچ کاری نشدنی نیست و اگر درست تلاش کنید حتما می‌توانید.) و ممکن است شما تلاش کنید و تمام کتاب درسی را بخوانید. هرچه زمان بگذرد استرس شما برای مطالبی که نخوانده‌اید بیشتر خواهد شد. علاوه بر این، استرسی که ایجاد شده، باعث می‌شود شما بر روی هر مبحث به میزان کافی وقت و تمرکز نگذارید. در نتیجه روی هیچ مبحثی تسلط نخواهید داشت. و این اصلا خوب نیست.

مهم این است که هر سوالی از مباحثی که خوانده‌اید داده شد، بتوانید جواب صحیح بدهید. در غیر این صورت خواندن شما فایده‌ای ندارد. پس بهتر است اولویت بندی کنید و دقیق بخوانید. همچنین برای مطالب باقیمانده به خودتان استرس وارد نکنید. (منظورمان این نیست بی‌خیال باشید. فقط بدون نگرانی تلاش کنید. تا نتیجه‌ی خوبی بگیرید.). بنابراین یکی از اصول مهم در روش مطالعه برای امتحانات نهایی، واقع‌بینی است.

لایو آموز همراه شما در مسیر موفقیت

 

مطالعه این مقالات را به شما پیشنهاد میکنیم

تکنیک های رفع استرس شب امتحان

راهکار مقابله با فراموشی دروس

نکات طلایی شب امتحان

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)