برنامه ریزی برای آزمون های استخدامی

0
1397-11-16
9102
برنامه ریزی برای آزمون های استخدامی

نحوه آماده سازی برای آزمون های استخدامی

آزمون استخدامی پس از کنکورهای سراسری، آزمونی است که نیازمند مطالعه و مدیریت زمان می‌باشد. چند سالی است که رقابت در عرصه آزمون‌های استخدامی بین داوطلاین مشاغل دولتی شدت گرفته و روز به روز بر تعداد نفرات شرکت کننده در این آزمون‌ها افزوده می‌شود.

شناخت منابع مناسب آزمون و برنامه‌ریزی دقیق و مرتب تا روز برگزاری آزمون استخدامی موردنظر از مهم‌ترین کارهای انجام گرفته توسط داوطلبان می‌باشد. باتوجه به مشترک بودن دروس امتحانی آزمون‌های استخدامی و کنکور کارشناسی ارشد، نیاز است داوطلبان با شناخت دقیق منابع و مطالعه کافی، نسبت به نحوه پاسخگویی به سوالات هر کدام از این آزمون‌ها دقت لازم را بکار گیرند.

متاسفانه بسیاری از داوطلبان آزمون‌های استخدامی و آزمون مقطع کارشناسی ارشد، درخصوص تفاوت در نحوه آماده سازی خود و بکارگیری تکنیک ها در این دو آزمون دچار اشتباهاتی شده‌اند. بر خود لازم دیدیم در چند بخش این نکات و تکنیک‌های آماده‌سازی آزمون‌ها را برای داوطلبان گرامی شرح دهیم.

درحالی‌که دروس امتحانی و منابع موردنیاز برای شرکت در آزمون استخدامی و آزمون ارشد مشترک است اما اولین تفاوت این دو آزمون در مدت زمان پاسخگویی به سوالات است. به‌عنوان مثال مدت زمان پاسخگویی به سوالات تخصصی رشته مهندسی برق در آزمون‌های استخدامی برای چهار درس مدار الکتریکی 1 و 2  ، بررسی سیستم های قدرت، ماشین های الکتریکی 1 و 2 و الکترومغناطیس 80 دقیقه بوده که تقریبا یک سوم مدت زمان پاسخگویی به سوالات کنکور کارشناسی ارشد این رشته می‌باشد. پس تکنیک‌های آماده سازی برای این آزمون و همچنین سرعت و دقت در پاسخگویی به سوالات در جلسه آزمون استخدامی کاملا متفاوت از آزمون کارشناسی ارشد است. مدیریت زمان در پاسخگویی به سوالات تخصصی آزمون ها نیازمند تمرین، تکرار و تسلط کافی داوطلبان بر مباحث دروس امتحانی است.

آزمون استخدامی سازمان‌ها و ادارات دولتی تفاوت‌های دیگری نیز با کنکور کارشناسی ارشد دارد که در پست‌های آتی به آن اشاره خواهد شد. اما لازم است یک پیش زمینه در مورد آزمون استخدامی آموزش و پرورش داشته باشید که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

برنامه ریزی برای آزمون استخدامی آموزش و پرورش

یکی از آزمون های مهم آزمون استخدامی است. این نوع آزمون از پر طرفدارترین آزمون های استخدامی کل کشور است. لایو آموز منابع آزمون استخدامی را به صورت ویدئویی ارائه می‌دهد.

از جهت تعداد زیاد شرکت کننده در آزمون استخدامی آموزش و پرورش این آزمون جز یکی از مهم ترین های آزمون استخدامی به حساب می‌آید و برنامه ریزی برای آن بسیار سخت است. دلیل این امر این است که دروسی که برای این آزمون در نظر گرفته شده است نا آشنا است.

یک مثال برای آزمون استخدامی آموزش و پرورش

اگر لیسانس رشته ای مانند ادبیات دارید و تصمیم دارید در شاخه دبیری ادبیات آزمون استخدامی دهید. بنابراین لازم است در دروس عمومی و تخصصی دبیری ادبیات درصد مطلوبی کسب نمایید.

مواد عمومی آزمون استخدامی آموزش و پرورش: زبان و ادبیات فارسی، ریاضی و آمار، معارف و اندیشه اسلامی، کامپیوتر و مهارت های هفتگانه ICDL، هوش تحصیلی، اطلاعات عمومی، زبان انگلیسی

مواد اختصاصی آزمون استخدامی دبیری ادبیات: نظم فارسی/ نثر فارسی/ تاریخ ادبیات و سبک شناسی/ عروض و قافیه و فنون ادبی/ زبان فارسی (املا، نگارش و ویرایش، دستور زبان فارسی)

مواد آزمون عمومی تقریبا بین همه مشترک است اما در دروس تخصصی همه دروس را ممکن است در دانشگاه فرا نگرفته باشید بنابراین دروسی نا آشنا و بسیار سخت هستند بنابراین متوجه خواهیم شد که برنامه ریزی برای آزمون استخدامی بسیار سخت است و نیاز به منابع جامع خواهیم داشت. 

آموزش استعداد تحصیلی استخدامیایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)