انتخاب منابع برای مطالعه آزمون وکالت

0
1398-03-06
1641
انتخاب منابع برای مطالعه آزمون وکالت

وسواس ممنوع

سالانه تعداد زیادی فارغ التحصیل حقوق به دنبال قبولی در آزمون‌های حقوقی ازجمله آزمون سرنوشت‌ ساز وکالت هستند. از این رو بسیاری از آن‌ها مدت‌هاست شروع به برنامه‌ریزی و مطالعه برای قبولی آزمون وکالت نموده‌اند. اگر شما هم یکی از آن هزاران فارغ التحصیل و به دنبال قبولی در آزمون وکالت، ولی همچنان سردرگم و مردد در شروع به مطالعه و یا انتخاب منابع هستید، هرچه سریع‌تر وسواس و تردید را کنار داشته و فقط شروع به فعالیت نمایید.

وسواس در انتخاب منبع گاهی تا نزدیکی‌های آزمون وکالت همچنان مانع بزرگی برای تمرکز بر روی مطالعه و فعالیت دانشجویان است. ما می‌خواهیم یک‌بار برای همیشه شمارا از سردرگمی و تردید در انتخاب منبع نجات دهیم.

به این نکته حیاتی توجه داشته باشید که نوع منبع مهم نیست! بلکه نوع مواجهه‌ی شما با منبع مهم است. این مفهوم به این معناست که شما باید بدانید چه منبعی را چگونه بخوانید و کدام منبع برای آزمون از اهمیت بیشتری برخوردار است و از همه مهم‌تر شخص شما هستید که باید با آن منبع ارتباط حسی خوبی داشته و روان و آسان مطالب را درک نمایید.

گاهی دیده شده که دانشجویان مدتی منبعی را مطالعه نموده ولی به محض برخورد با دوستی یا همکلاسی که منبع جدیدی اختیار کرده بلافاصله دچار ترس و دلهره شده و منبع خود را تغییر داده‌اند که این برای شما سم مهلک است.

بنابراین یک‌بار برای همیشه منبع خود را انتخاب نموده و به هیچ عنوان تا روز آزمون وکالت منبع خود را تغییر ندهید.

 

منابع مطالعاتی کمتر ولی منابع تستی بیشتر

 

این مطلب به این معناست که شما باید یک‌بار مطلبی را درک کنید ولی بارها خودتان را محک زده و نکات با ارزش آزمونی را از آزمودن‌ها استخراج کنید. با این کار تنوع منبع مطالعاتی که باعث مشوش شدن ذهن و پراکندگی مطالب می‌شود حذف شده ولی همچنان با تست زدن زیاد با ابعاد و وجوه مختلف آن مساله حقوقی آشنا شده و ذهن خود را آماده‌ی مقابله با آزمون وکالت می‌کنید. یک منبع را خوب و عمیق خواندن بهتر از این است که چند منبع را سطحی بخوانید.

نکته بسیار مهم در مورد شروع به تست زنی است که باید حتما از همین امروز شروع به تست زنی کنید و اصلا آن را موکول به نزدیک آزمون وکالت ننمایید. آن‌قدر تست بزنید که غرق در منابع تستی بشوید و حتی دیگر اسم خودتان رابه آقا یا خانم تستی تغییر دهید!!

 در ادامه مطالب مشاوره‌ای حتما در فرصت‌های بعدی در کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام liveamooz_law@ شمارا با فنون تست زنی ان‌شاءالله آشنا خواهیم نمود.

 

قانون مهم‌ترین منبع مطالعاتی شماست

 

متن قوانین مهم‌ترین منبع مطالعاتی شما برای آزمون وکالت است. حتما قانون خوانی اصل قرارداده و همیشه و حتی در اوقات مرده خود در اتوبوس یا مترو از قوانین گویا استفاده نموده و اوقات مرده خود را به فرصتی بسیار ارزشمند برای موفقیت در آزمون بدل کنید. در آینده حتما در مورد نحوه‌ی مطالعه قانون در اوقات مرده مطالب بسیار مهمی را با شما در میان خواهیم گذاشت.

حتما از قوانینی استفاده نمایید که جای خالی و صفحات سفید برای محشی نویسی داشته باشند یکی از مهم‌ترین فنون مطالعاتی شما محشی نویسی خواهد بود که در مرور هوشمند که در آینده به آن خواهیم پرداخت بسیار کمک کننده خواهد بود.

 

با کتب مرجع حقوقی چه کنیم؟

ممکن است تعدادی از شما در زمان دانشجویی خود کتب مرجع حقوقی را خوب و کامل خوانده باشید که این بسیار برای شما مفید است و جای بسی خوشحالی است ولی اگر عده‌ای که معمولا تعداد بیشتری از

دانشجویان هستند آن کتب را نخوانده یا فراموش کرده‌اند نگران نباشند و سعی کنند از آن‌ها برای رفع ابهام در مطالبی که منبع کمک آموزشی یا جزوه کلاسی خود را کافی نمی‌دانند استفاده کنند ولی هیچ دانشجویی هرگز به دنبال مطالعه کامل آن‌ها نباشد چون نه تنها وقت کافی برای مطالعه آن‌ها وجود ندارد بلکه برای آزمون وکالت مناسب نیستند. حجم بالا و عمق بالای مطالب از دلایل این مساله هستند.

از کتب مرجعی که مطالب مهم‌تر را در هر درسی دارند استفاده کنید نه همه‌ی آن‌ها به عنوان مثال در درس مدنی از کتاب وقایع حقوقی یا اعمال حقوقی دکتر کاتوزیان استفاده نمایید یا در درس آیین دادرسی مدنی از جلد دوم کتاب دکتر شمس استفاده کنید.

 

منابع پیشنهادی ما

 

1- قانون

 2- جزوه کلاسی

 3- تست

 

این اطمینان را به شما می‌دهیم که با مطالعه‌ی این سه منبع حتما امکان قبولی شما در آزمون وکالت وجود خواهد داشت و نیازی به استفاده از منبعی غیر از این سه دسته را ندارید.

توصیه ما به شما

 این نکته را فراموش نکنید که مطالعه‌ی بی‌حساب و کتاب عاقبتی جز شکست در آزمون وکالت نخواهد داشت. بسیاری از دانشجویان با این خیال خام که ما کتاب‌های خود را برداشته و از صبح به کتابخانه رفته و تا شب مطالعه می‌کنیم و با این نوع مطالعه حتما پیروز خواهیم شد، با شکست در آزمون مواجه می‌شوند و سرخورده شده و دست از فعالیت می‌کشند زیرا درک درستی از چگونه خواندن ندارند و با راه و روش مطالعه صحیح آشنا نیستند. با بالا بردن کیفیت مطالعه هم انرژی و وقت کمتری صرف کنید هم به موفقیت در آزمون وکالت برسید.

 

با دپارتمان حقوق و وکالت لایو آموز همراه باشید. ما راهنمای شما خواهیم بود تا مسیر موفقیت را هموار کنید.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)