آشنایی با گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر

0
1397-12-15
5618
آشنایی با گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر

برای انتخاب رشته ارشد مهندسی کامپیوتر باید گرایش های متفاوت این رشته را به خوبی بشناسید تا بتوانید متناسب با علاقه و استعداد خود بهترین گزینه از بین گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر را انتخاب کنید. درباره هدف و کاربرد هر کدام از گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر و همچنین دروسی که در آن رشته ارائه می شود تحقیق کنید.

اسامی گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر

ارشد مهندسی کامپیوتر در 6 گرایش معماری سیستم های کامپیوتری ، هوش مصنوعی و رباتیکز ، نرم افزار ، شبکه های کامپیوتری ، رایانش امن ، بیو انفورماتیک برگزار می شود.

جدول عناوین دروس امتحانی و ضرایب مربوطه برای هر یک از گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر

عناوین دروس امتحانی مجموعه مهندسی کامپیوتر

1 - زبان عمومی و تخصصی ( انگلیسی )

2 – ریاضیات ( ریاضی عمومی (1 و 2 )، معادلات دیفرانسیل ، آمار و احتمال مهندسی ، ریاضیات گسسته)

3 – دروس تخصصی مشترک ( ساختمان داده ها و طراحی الگوریتم ها، نظریه زبان ها و ماشین ها، مدارهای منطقی، معماری کامپیوتر، سیستم عامل و شبکه های کامپیوتری )

4 – دروس تخصصی معماری سیستم های کامپیوتری ( مدارهای الکتریکی ، الکترونیک دیجیتال و VLSI ، سیگنالها و سیستم ها)

5 – دروس تخصصی هوش مصنوعی و رباتیکز ( مدارهای الکتریکی، هوش مصنوعی، سیگنال ها و سیستم ها )

6 – دروس تخصصی نرم افزار، شبکه های کامپیوتری ، رایانش امن ( کامپایلر ، پایگاه داده ها، هوش مصنوعی).

معرفی رشته معماری سیستم های کامپیوتری

یکی از گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر معماری سیستم های کامپیوتری است. این گرایش با دروس نظری و عملی و تحقیقاتی در زمینه معماری‌ های کامپیوتر و متدهای طراحی و آنالیز سیستم‌های مبتنی همراه است. دانشجویان در این گرایش می توانند با در آزمایشگاه های رایانش ابری، شبکه ، شبکه های میان تراشه ای، اینترنت اشیا، سیستم های نهفته و طراحی تراشه تحصیل کنند.

حفظ امنیت شبکه های اطلاعاتی و جلوگیری از درز اطلاعات به خارج از سیستم و پیشگیری از نفوذها، ایجاد ارتباط بین تراشه ها جهت مدیریت منابع شهری و ... از جمله مباحثی است که دانشجویان در گرایش معماری سیستم های کامپیوتری فرا می گیرند.

آشنایی با ساختار‌های کامپیوترها، متدهای آنالیز و طراحی، روش‌های طراحی یونی، متدهای مدل کردن و شبیه سازی و تست سیستم‌های کامپیوتری و طراحی‌های خاص برای کاربردهای خاص سیستم ها از جمله مهارت های دیگری است که فارغ التحصیلان گرایش معماری کامپیوتر فرا می گیرند.

معرفی گرایش هوش مصنوعی و رباتیکز

 یکی دیگر از گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی یا رباتیکز است. این گرایش شامل دروس نظری و عملی و تحقیقاتی در زمینه هوشمند‌ سازی کامپیوترها و سیستم های مبتنی بر کامپیوتر است. این گرایش از ویژگی های موجودات زنده و به خصوص انسان الهام گرفته شده است. یکی از دستاوردهای مهم این گرایش ایجاد قابلیت های تحلیل اطلاعات، استدلال، یادگیری و رفتار هوشمندانه، حس بینایی، درک و تولید زبان و گفتار در کامپیوترها و سایر دستگاه های دیجیتالی است.

دانشجویان در گرایش هوش مصنوعی و رباتیکز با مباحثی از جمله شبکه‌های عصبی، هوش مصنوعی پیشرفته، تئوری فازی و... آشنا می شوند. همچنین افزایش قابلیت دانشجویان در زمینه‌های ارائه مناسب اطلاعات، ارائه غیر دقیق اطلاعات و کار با آنها، شبیه سازی پردازش‌های مطرح در موجودات زنده، استدلال اتوماتیک، دسته بندی و تصمیم گیری ماشینی، روش‌های یادگیری برای ماشین‌ها، هوشمند کردن ربات‌ها، پردازش و تحلیل کامپیوتری تصاویر، پردازش و درک زبان و پردازش و شناسائی گفتار  از دیگر مباحث این گرایش است.

فارغ التحصیلان گرایش هوش مصنوعی می توانند در زمینه طراحی سیستم های پیشرفته نظامی شامل انواع سلاح‌های هوشمند، طراحی سیستم های خبره برای انواع کاربردها، طراحی نرم افزار های هوشمند کامپیوتری مانند انواع بازی ها، طراحی سیستم های خبره برای انواع کاربردها، تحلیل کامپیوتری تصاویر برای کاربردهای مختلف و ... فعالیت کنند.

معرفی نرم افزار یکی از گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر

نرم افزار هم یکی دیگر از گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر است. هدف از ایجاد این گرایش آشنایی دانشجویان و مهندسان کامپیوتر با سیستم‌های عامل پیشرفته، بانکهای اطلاعاتی، برنامه‌نویسی پیشرفته و تحت WEB، الگوریتم‌های پردازش موازی و ... است. این گرایش شامل دروس عملی، نظری و تحقیقاتی است و دانشجویان این گرایش می توانند در زمینه طراحی و توسعه سیستم‌های نرم افزاری امن و قابل اطمینان فعالیت کنند.

از جمله مهارت هایی که فارغ التحصیلان گرایش نرم افزار پس از اتمام تحصیل فرا می گیرند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

طراحی نرم افزارهایی که قابل فهم و قابل اصلاح، ارزیابی و تایید یک برنامه و یا سیستم برنامه سازی،  هدایت پروژه‌های نرم افزاری در مراکز تحقیقاتی کشور، تعریف و آنالیز ویژگی‌های یک سیستم بزرگ، تکامل سیستم‌های نرم افزاری در نسل های مختلف، طراحی سیستم‌های نرم افزاری بزرگ، تولید نرم افزارهای توسعه اتوماتیک نرم افزارها از جمله ویرایشگرهای متن، ویرایشگرهای صفحه،  نهایتا ارزیابی کارایی و صحت سیستم‌های نرم افزاری و فرموله کردن نیازها

معرفی گرایش شبکه های کامپیوتری

یکی دیگر از گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر گرایش شبکه های کامپیوتر است. در این رشته شناخت انواع معماری‌های رایج در شبکه‌های کامپیوتری، ارزیابی کارایی شبکه‌های کامپیوتری، سیستم های توزیع شده، طراحی ساز و کارهای برگرفته از طبیعت برای مدیریت شبکه و ... برای دانشجویان تدرس می شود.

از این گرایش برای ایجاد بستر ارتباطی برای اپلیکیشن های کاربردی و همچنین ارتباط این اپلیکیشن ها با پایگاه داده استفاده می شود. این گرایش در تمام بنگاه های تجاری و ارگان های دولتی کاربرد زیادی دارد. از جمله مهارت هایی که فارغ التحصیلان گرایش شبکه کامپیوتری فرا می گیرند می توان به مديريت و پشتیبانی شبکه‌هاي کامپيوتري، مديريت مباحث امنيتي شبکه‌هاي کامپيوتري، پیکربندی و پیاده سازی شبکه های کامپیوتری و برنامه نویسی تحت شبکه، مدیریت و کار در بخش فناوري اطلاعات در شرکت‌هاي دولتي و خصوصي و ... اشاره کرد.

معرفی گرایش رایانش امن

گرایش رایانش امن هم یکی دیگر از گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر است. این گرایش به منظور ذخیره، تبدیل، پردازش، انتقال و بازیابی اطلاعات به شکلی مطمئن و امن ایجاد شده است. دانشجویان در این گرایش با مباحث عملی و عملی می توانند طراحی، پیاده سازی و ارزیابی مفاهیم، تکنیک‌ها، روش‌ها و رویه‌های لازم برای امنیت سیستم‌های کامپیوتری و شبکه‌ای را بر عهده بگیرند.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)