آشنایی با گرایش‌های ارشد مهندسی مخابرات - قسمت سوم

0
1397-12-10
2093
آشنایی با گرایش‌های ارشد مهندسی مخابرات - قسمت سوم

در ادامه دو مقاله قبل از سری مقالات آشنایی با مهندسی مخابرات، در این مقاله قصد داریم به معرفی فعالیت های مرتبط با مهندسی مخابرات و نیز، شرایط میزان درآمد و آینده شغلی این گرایش بپردازیم. چنانچه شما هم یکی از داوطلبان کنکور ارشد برق 99 هستید، توصیه می کنیم در ادامه با لایوآموز همراه باشید.

مهندسی مخابرات در مراکز آموزش عالی

برای اینکه شما در گرایش مخابرات فارغ‌التحصیل شوید باید دروس پایه که مشتمل بر فیزیک و ریاضی هستند را بگذرانید سپس مشغول پاس کردن دروس اصلی مانند الکترونیک،  الکترونیک1 و الکترونیک 2 شوید تا در نهایت با گذراندن دروس اختصاصی مانند میدان و موج، مایکروویو، آنتن و ... بتوانید دوره‌ی کارشناسی خود را به پایان برسانید.

شما در مقطع ارشد می‌توانید چهار زیرشاخه‌ را مشتمل بر سیستم، میدان، رمز و شبکه برای ادامه‌ تحصیل برگزینید. رشته‌ی مهندسی مخابرات رابطه‌ی تنگاتنگی با مهندسی الکترونیک دارد. به همین دلیل در روند متحول شدن وسایل الکترونیکی نقشی مهم دارد به گونه‌ایی که مدارهای مخابراتی را می‌توان نتیجه‌ی به ثمر نشستن تلاش‌های مهندسان در طراحی مدارهای مدرن الکترونیک دانست. در زیرشاخه‌ی سیستم‌ها، مهندسان از این وسیله به منظور طراحی سامانه‌های پیچیده‌ی مخابراتی بهره‌ می‌گیرند.

بازارکار و میزان دریافتی فارغ‌التحصیلان این رشته

فارغ‌التحصیلان مهندسی برق که در گرایش مخابرات تحصیل کرده‌اند توانایی‌های متعددی مانند طراحی آنتن‌ها، طراحی شبکه‌های فاقد سیم، طراحی سیستم‌ها‌ی رمزنگاری، فیبرهای نوری، طراحی انواع رادار و ... را دارند که امکانات لازم به منظور استخدام آن‌ها در کمپانی‌های مخابراتی، صنایع دفاعی، مراکز تلویزیونی، کمپانی‌های تلفن‌همراه و سایر وسایل ارتباطی و ... را فراهم کرده است.

به این دلیل که این افراد صرفا در مراکز دولتی استخدام نمی‌شوند و قادرند که به استخدام بخش خصوصی نیز درآیند. میزان حقوقی که این مهندسان دریافت می‌کنند محدوده‌ وسیعی را شامل می‌شود؛ زیرا اگر در بخش خصوصی استخدام گردند با توجه به مدرک، توانمندی و سابقه‌ی کاری که دارند حقوق متفاوتی دریافت می‌کنند. به هرصورت با همه‌ی این اوصاف براساس آخرین اطلاعاتی که در دسترس است دریافتی این مهندسان مابین حدودا ۱ تا 6 میلیون تومان می‌باشد.

دانش‌آموختگانی که در رشته‌ی مهندسی برق و در گرایش مخابرات تحصیل کرده‌اند در کشورمان انتخاب‌های متعددی جهت استخدام دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

1- طراحی و به‌روز کردن شبکه‌های مخابراتی

این کار جزء مشاغل دفتری به حساب‌ می‌آید. برای اینکه یک مهندس مخابراتی قادر باشد در چنین سمتی کار کند باید با سری مباحثی که گفته خواهد شد آشنایی کافی داشته باشد؛ پروتکل‌ها، فیبرنوری و سیم‌های اسکادا، WiMax، PTP، PMP، GSM و TETRA و همچنین مقوله‌ی تخصیص کانال.

2- عملیاتی کردن پروژه‌های مخابراتی

محیط کار این شغل در محیط‌هایی کمپ مانند که به اصطلاح به آن‌ها سایت گفته می‌شود، می‌باشد. اکثر پروژه‌های مخابراتی در نقاطی دوردست اجرا می‌گردد که امکان آمد و رفت روزانه‌ی افراد به شهر وجود ندارد و افرادی که در این سایت‌های کار می‌کنند، از جمله مهندسان مخابرات باید به دور از خانواده مشغول به فعالیت شوند. مهندسانی که در این زمینه مشغول به کار می‌شوند باید در زمینه‌های زیر توانایی داشته باشند؛ نصب و برنامه‌ریزی و عملیاتی کردن وسایل مخابراتی و الکترونیکی، توانمندی در رهبری یک گروه، توانمندی کار کردن در مناطق مرتفع، آشنایی با قراردادهای و اصل‌های قوانین کار، امور و مسائل مالی و مدیریتی. البته اکثر این توانایی‌ها که ذکر شدند بوسیله‌ی کمک‌گرفتن از افراد باتجربه، مطالعه و سعی در بدست‌آوردن آن‌ها قابل کسب هستند.

3- انجام مشاوره و نظارت بر عملیاتی کردن پروژه‌های مخابراتی

محیط کار در این شغل ترکیبی از کار در دفتر و حضور در سایت‌ می‌باشد. کلیه‌ پروژ‌ه‌های مخابراتی که اجرایی می‌شوند برای پیاده سازی درست و بدون نقص نیازمند افرادی متخصص می‌باشند که بر آن نظارت کنند و درصورتی که نقصی وجود دارد با ارائه مشاوره‌ی مناسب به کارفرماها که بصورت معمول از مسائل ریز پروژه‌ها از لحاظ فنی آگاهی ندارند، این نواقص را برطرف نمایند.

پیاده‌سازی پروژه‌های مخابراتی باید برای اجرای باکیفیت همراه با آینده‌نگری مناسب در زمینه‌ وسایل، تخصیص محیط فضا برای این وسایل و همچنین سیستم‌ تغذیه باشد.

4- پژوهش و گسترش فناوری‌های مخابراتی

کمپانی‌های که در زمینه‌ وسایل ارتباطی مانند گوشی‌های هوشمند یا در زمینه‌های مخابراتی فعالیت می‌نمایند برای اینکه محصولات خود را بهتر کنند و اقدام به آپدیت کردن تجهیزات‌شان نمایند به افرادی نیازمندند که در زمینه‌ی طراحی و تولید مدارها و وسایل مخابراتی تخصص داشته باشند. از این سری کمپانی‌ها می‌توانند به شرکت‌های تولید‌کننده گوشی و تلویزیون، آنتن و ... اشاره کرد. محیط کار افرادی که در این شغل فعالیت می‌کنند، آزمایشگاه‌های موجود در این کارخانه‌ها می‌‌باشد.

5- فعالیت به عنوان سوپروایزر و تعمیرکار

کلیه‌ی سازمان‌ها و شرکت‌ها چه دولتی و چه خصوصی نیازمند متخصصانی در زمینه‌ی مخابراتی هستند به این منظور که اگر در تجهیزات ارتباطی‌شان اختلالی بوجود آمد بتوانند آن را بلافاصله رفع نمایند، زیرا طولانی شدن پروسه تعمیر این مشکل می‌تواند آثار زیان‌باری برجای بگذارد. به عنوان مثال اگر در یک بیمارستان سیستم‌ ارتباطی بین بخش‌ها دچار مشکل شود این قطعی می‌تواند جان بیماران را به شدت تهدید نماید. از ارگان‌هایی که نیازمند ارتباط مداوم بین‌بخشی می‌باشند می‌توان شرکت‌های مخابراتی، ارگان‌های نظامی و دفاعی  و ... را نام برد. محیط کار این متخصصان دفاتری است که در این ارگان‌های برایشان در نظر گرفته شده است.

6- اداره‌ی کردن و رهبری پروژه‌ سیستم های مخابراتی

تمامی پروژه‌های مخابراتی نیازمند یک مهندس مخابرات هستند که پروژه‌ را مدیریت نماید‌. این فرد بدلیل مسئولیت سنگینی که دارد باید ویژگی‌های بسیار زیادی داشته باشد که از آن‌ها می‌توان به آگاهی از مباحث و قوانین مربوط به کار، اصول قراردادها، منابع انسانی، تهیه‌ی وسایل، زمانبندی تعیین شده در طول کار، هماهنگ کردن تمامی بخش‌ها، انتخاب و آموزش کارکنان و ... را نام برد. مهمترین ویژگی که مهندس مخابراتی که مدیریت یک پروژه را بر عهده می‌گیرد باید داشته باشد، توانایی کار گروهی‌ست. این شغل یک کار دفتری به حساب می‌آید‌.

چنانچه سوالی در رابطه با گرایش مهندسی مخابرات، یا کنکور ارشد برق 98 داشته باشید، کافیست سوال خود را در زیر همین پست با کارشناسان لایوآموز در میان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخ داده شود.

لایوآموز، همراه همیشگی شما در مسیر موفقیت!

در لایوآموز بخوانید :

آشنایی با گرایش های ارشد مهندسی مخابرات - قسمت اول

آشنایی با گرایش‌های ارشد مهندسی مخابرات - قسمت دومایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)