مشاوره کنکور ارشد کامپیوتر

0
1397-12-10
4119
مشاوره کنکور ارشد کامپیوتر

مشاوره کنکور ارشد  کامپیوتر آی تی و علوم کامپیوتر 99

 

در این مقاله قصد داریم  مشاوره کنکور ارشد کامپیوتر را برای کسانی که قصد دارند از الان شروع کنند ارائه دهیم.

در کنکور سال 99 صحبت از این است که به احتمال زیاد دروس تغییر خواهند کرد و تعدادی از دروس کم خواهد شد.  پیشنهاد دانشگاه شریف این است که همه رشته های مهندسی و آی تی در یک کنکور به رقابت بپردازند همچنین این پیشنهاد ارائه شده است که کنکور دو مرحله ای خواهد شد.

در این قسمت با دو سناریوی متفاوت روبه رو هستیم اگرمنابع کنکور تغییر کرد یا اگر تغییر نکند. که ما سناریوی اول را بررسی می کنیم.

 

کنکور تغییر نخواهد کرد (کنکور ارشد مشابه سال 97 و 98)

شما علاوه بر مهندسی کامپیوتر (اصلی) می توانید در  کنکور مهندسی آی تی یا کنکور علوم کامپیوتر(شناور) شرکت نمایید.

رشته کامپیوتر از آن دست رشته های علمی که هر روز در حال بروز شدن است. به همین دلیل در کنار مطالعه و تلاش تئوری به کار عملی هم توصیه می شود. به طور کلی در کنکور ارشد کامپیوتر 6 درس ارائه شده است که داوطلبان باید به منابع مربوط به هر یک از این دروس مسلط باشند. این دروس شامل زبان عمومی، ریاضیات، معادلات و دیفرانسیل، دروس مشترک تمامی زیر شاخته های رشته کامپیوتر، دروس تخصصی هر یک از زیرشاخته ها از جمله مدارهای الکتریکی، هوش مصنوعی، سیگنال ها و سیستم هاست. یکی دیگر از درس های ارائه شده برای کنکور ارشد کامپیوتر دروس تخصصی نرم افزار، شبکه های کامپیوتری و رایانش امن (کامپایلر، پایگاه داده ها، هوش مصنوعی) است.

 

ضرایب دروس و مشاوره کنکور ارشد کامپیوتر

ضرایب هر یک از این دروس در جدول زیر داده شده است:

شرح دروس و منابع کنکور ارشد کامپیوتر

همانطور که در بحث مشاوره کنکور ارشد کامپیوتر گفتیم دروس و منابع کنکور ارشد کامپیوتر به 6 دسته تقسیم می شود که در ادامه به شرح مختصری از هر یک می پردازیم.

1- زبان عمومی و تخصصی (انگلیسی)

2- ریاضیات (ریاضیات عمومی (1و2)، ریاضیات گسسته، معادلات دیفرانسیل، آمار و احتمال مهندسی)

3- دروس تخصصی مشترک (مدارهای منطقی، معماری کامپیوتر، ساختمان داده ها و طراحی الگوریتم ها، نظریه زبان ها و ماشین ها، سیستم عامل و شبکه های کامپیوتری)

4- دروس تخصصی معماری سیستم های کامپیوتری (مدارهای الکتریکی، الکترونیک دیجیتال و VLSI، سیگنال ها و سیستم ها)

5- دروس تخصصی هوش مصنوعی و رباتیکز (هوش مصنوعی، سیگنال ها و سیستم ها و مدارهای الکتریکی)

6- دروس تخصصی نرم افزار، شبکه های کامپیوتری، رایانش امن (هوش مصنوعی، کامپایلر، پایگاه داده ها)

 

دروس تخصصی برای کنکور ارشد کامپیوتر

برای کنکور ارشد کامپیوتر دروس تخصصی شامل 4 دسته مدارهاي الكتريكي، VLSI، الكترونيك، ديجيتال و انتقال داده‌ در آزمون کارشناسی ارشد است. ضریب هر یک از این دروس 2 است و از آنها 16 سوال طرح می شود.

برای درس مدار‌هاي الكتريكي 5 سوال در کنکور ارشد کامپیوتر طرح می شود. از جمله مهم ترین منابع این درس می توان به كتاب نظريه اساسي مدارها و شبكه‌ها تأليف چارلزدسور و ارنست‌كوه، ترجمه دكتر پرويز جبه‌دارمارالاني و كتاب هيت، نلسون اشاره کرد. در درس « VLSI » 4 سوال طرح می شود که منبع مهم آن هم كتاب‌هاي اصول طراحي VLSI نوشته كامران شريف اشراقيان است.

برای درس « الكترونيك ديجيتال » 4 سوال طرح می شود که كتاب‌هاي الكترونيك ديجيتال تأليف مهدي صديقي، واليزاده و مهدي‌پور، اصول و مباني الكترونيك ديجيتال ترجمه پوپك محبت‌زاده مهمترین منابع آن هستند. در درس سیگنال ها و سیستم ها هم 7 سوال طرح می شود که کتاب اپنهایم یکی از مهم ترین منابع آن در سال های اخیر بوده است.

 


 

منابع کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر و تعداد سوالات

در این قسمت از مشاوره کنکور ارشد کامپیوتر قصد داریم ضرایب و تعداد سوالات کنکور ارشد کامپیوتر را برای شما راارئه دهیم.

زبان عمومی و تخصصی 30 سوال ضرب 1

ریاضی عمومی 1 و2، هشت سوال ضریب 2

معادلات دیفرانسیل 4 سوال ضریب 2

آمار و احتمال 4 سوال ضریب 2

ریاضیات گسسته یا ساختمان های گسسته 4 سوال ضریب 2

 

دروس مشترک گرایش های مهندسی کامپیوتر با ضریب 4

در این قسمت از مشاوره کنکور ارشد کامپیوتر قصد داریم به بررسی دروس مشترک گرایش های مهندسی کامپیوتر بپردازیم و تعداد سوالات و اهمیت آن را شرح دهیم.

از درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم 10 سوال مطرح می شود از بقیه دروس یه شرح زیر تعداد سوالات مطرح شده طرح خواهد شد.

مدار منطقی 4 یا 5 سوال

معماری کامپیوتر 4 یا5 سوال

نظریه زبان ها 4 سوال

سیستم عامل 3 سوال

شبکه های کامپیوتری 4 سوال

 

 گرایش های ارشد کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر دارای چهار گرایش زیر است.

معماری سیستم های کامپیوتری

هوش مصنوعی

نرم افزار

شبکه

امنیت (رایانش امن)

الگوریتم و محاسبات (فقط در تهران پذیرش دارد)

 

مشاوره دروس تخصصی گرایش نرم افزار

در مشاوره کنکور ارشد بیشترین سوالات مربوط به دروس تخصصی گرایش نرم افزار است. این دروس عبارتند از شبکه، امنیت (رایانش امن)، الگوریتم و محاسبات، پایگاه داده، هوش مصنوعی و کامپایلر که از این سه درس 20 سوال مطرح می شوند از هرکدوم 6 یا 7 سوال مطرح می شود.

 

دروس تخصصی گرایش هوش مصنوعی

در گرایش هوش مصنوعی  منابع عبارتند از درس هوش مصنوعی، مدار الکتریکی1 و سیگنال ها و سیستم ها که  تعداد سوالات متغیر است.

دروس تخصصی گرایش معماری کامپیوتر که عبارتند از مدار الکتریکی، سیگنال ها و سیستم ها و vlsi  ودیجیتال که مجموع سوالات 20 است که از هر کدام تعداد سوالات 7 یا 6 است.

 

در کنکور ارشد کامپیوتر چند درصد بزنیم تا بتوانیم رتبه خوبی کسب کنیم؟

در کنکور ارشد چیزی به نام تراز وجود ندارد. یعنی اگر کسی صد درصد بزند امتیاز خاصی نسبت به بقیه ندارد. تنها چیزی که اهمیت دارد معدل است یا میانگین درصدها. زبان هر درصدی بزنید  در 1 ضرب می شود یا  ریاضیات ضرب در 2 و مشترک ها در 4 ضرب و تخصصی هر گرایش در 3 ضرب می شو و در آخر بر 10 تقسیم می شود.

10/(زبان*1)+(ریاضی *2)+(مشترک *4)+(تخصصی گرایش *3)= میانگین درصد

عدد به دست آمده در بالا  با 20 درصد تاثیر معدل جمع می شود. باید گفت تاثیر معدل آنچنان شاخص و زیاد نیست یعنی کسی که معدلش 12 است با کسی که معدلش 18 است در یک یا دو تست تفاوت دارند پس چندادن نگران نباشید. بعد از آن نمره به دست می آید که نمره رتبه شما را تعیین می کند.

یکی دیگر از معیارهای موثر ضریب دانشگاه است که برای هر دانشگاه یک عدد است و این عدد در نمره شما ضرب می شود. مثلا  دانشگاه شریف در 1.3 ضرب خواهد شد.که چندان تاثیرگذار نیست.

 

نمونه ای از درصدهای دانشجویان موفق کنکور ارشد کامپیوتر

به طور مثال دانشجویی  در کنکور 97 درصدهای زیر را کسب نوده است

زبان 60 درصد

ریاضی 18.3

مشترک 63.33

تخصصی 63.3

و نتیجتا با میانگین 54 درصد رتبه 3 در گرایش نرم افزار به دست آورده است.

 

درصدهای یک دانشجوی دیگر

زبان 73 درصد

ریاضی 10 درصد

مشترک 53.57

و تخصصی 43.86 درصد

میانگین 43.9 رتبه 9 کنکور را به دست اورده در نرم افزار

زبان 12.22

ریاضی سفید

مشترک 50 درصد

تخصصی 49 درصد

میانگین درصد 35.9 که رتبه 35 به دست آورده و در شریف قبول شده است.

 

نمونه ای از رتبه برتر گرایش هوش مصنوعی

زبان 13.33

ریاضی 1 درصد

مشترک 35 درصد

تخصصی 71 درصد

میانگین درصد 37.5 و رتبه 23 بدست آورده و قبول شده است.

 

نمونه ای از رتبه برتر گرایش معماری کامپیوتر

56 درصد زبان

20 درصد ریاضی

مشترک 35.7 درصد

تخصصی 46.67

میانگین 37.9  رتبه 6

یا زبان 13 درصد

ریاضی 10 درصد

مشترک 33 درصد

تخصصی سخت افزار 41.67

میانگین 29 و رتبه 14

 

میزان اهمیت دروس مهندسی کامپیوتر

سوالی که در مشاوره کنکور ارشد کامپیوتر بیشتر پرسیده می شود این است که کدام درس اهمیت بیشتری دارد. برای هر درس این گونه می توان گفت درس زبان 100 نمره دارد یعنی اگر زبان را صد درصد بزنید 100 امتیاز به شما اختصاص داده می شود. کل گروه ریاضیات 200 نمره دارد. دروس مشترک مجموعا 400 مشترک دارد. اگر همه را بزنید 400 نمره کسب میکنید. ساختمان داده و الگوریتم کلا 10 سوال را به خود اختصاص می دهد یعنی یک سوم سوالات که حدودا 133 امتیاز دارد. مدار منطقی حدودا 66.7 و معماری کامپیوتر 53.3 و نظریه زبان 53.3 و سیستم عامل 40 و شبکه 53.3 و در تخصصی ها کل امتیاز 300 نمره که سهم هر کدام حدودا 100 نمره دارند و تنها در گرایش معماری هر کدام 75 نمره دارند.

و تاثیرگذارترین عامل یک ماه مانده به کنکور این است که بتوانید مسلط شوید و جمع بندی کنید. و با این موضوع بسیار مخالف هستیم که هر درس را بخش بخش می خوانید.

 

طبق چه روالی درس بخوانیم که رتبه بیاوریم؟

پیشنهاد ما به صورت جنرال است زبان عمومی به صورت پیوسته 1 الی 2 ساعت و فعلا لغت بخوانید. سیستم های اساتید را مد نظر بگیرید.

زبان

در مشاوره کنکور ارشد کاپیوتر سوالی که بیشتر پرسیده می شود این است که برای زبان عمومی چه کتابی را بخوانیم؟ زیر ذره بین نشر نگاه دانش یا زهرا آهنگر نشر سری عمران یا عمومی یا کتب تافل و هر کتابی که فکر میکنید خوب است. و اگر کسی بخواهد سمت ما بیاید کلا لغات را فراموش کنید. همچنین شما باید زبان تخصصی را یک ماه قبل از کنکور بخوانید.

 

کتاب ریاضیات

آشنایی با ریاضیات عمومی 1 (بدون تست)

ریاضیات گسسته (ساختمان های گسسته) در دروس دیگر تاثیر دارد. کتاب پوران پژوهش آبی رنگ و برای دوره نارنجی استاد یوسفی را بخوانید و برای تسلط بیشتر از کلاس آنلاین ریاضیات گسسته، کلاس حضوری ریاضی گسسته و یا آفلاین فیلم آموزش ریاضی گسسته یوسفی را گوش دهید.

 

مدار منطقی

برای درس مدار منطقی کتاب آبی پوران پژوهش یا کتاب نصیر که حجم زیادی دارد توصیه می شود . با کتاب آبی استاد یوسفی می توانید 100 بزنید. و مانند درس ریاضی گسسته استاد یوسفی در این درس هم فیلم آموزش مدار منطقی به صورت آفلاین و هم کلاس آنلاین مدار منطقی استاد یوسفی را می توانید تهیه نمایید توجه کنید اسیر تبلیغات نشوید و تحقیق کنید.

1 ماه و نیم نهایت 2 ماه این روند طول می کشد. برای با قدرت خواندن دروس همیشه باید به این امر فکر کنید شب امتحان هستید.

 

قدم دوم

 گرایش های نرم افزار ،شبکه وامنیت و الگوریتم محاسبات

در بحث مشاوره کنکور ارشد کامپیوتر مهمترین درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم است. برای این دروس کتاب پوران پژوهش آبی و بعد نارنجی فصل 1و2و3 الگوریتم و فصل 3 داده و فصل 4 داده و فصل 4 الگوریتم و فصل 5و6 و8 ساختمان داده و فصل 5و7و8و9و11 الگوریتم و فیلم آموزشی ساختمان داده و طراحی الگوریتم را ببینید و ویدوی شار و np  را از استاد یوسفی را در اپارات ببینید.

برای درس معماری کامپیوتر کتاب پوران پژوهش چاپ 18 ببعد و پیش نیاز مدار منطقی است پیشنهاد  ما مشاهده ویدیوی آموزش معماری کامپیوتر استاد یوسفی است.

در درس هوش مصنوعی پیشنهاد ما کتاب راسل و یک کتاب کنکوری است کتاب پوران پژوهش و نصیر یا راهیان ارشد.

و در آخر درس نظریه زبان ها و ماشین ها مرجع  ما کتاب لینز است. اگر وقت ندارید کتاب شاپوری نشر علوم رایانه را بخوانید.

این پروسه س ماه زمان خواهد برد.

 

قدم سوم:

قدم سوم در مشاوره کنکور ارشد کامپیوتر مطالعه دروس هر گرایش است.

دروس گرایش نرم افزار کامپیوتر

برای درس پایگاه داده می توانید صد درصد بزنید کتاب پارسه ( پر ) یا مقسمی گسترش علوم پایه یا کتاب پوران پژوهش خلیلیان  و برای درس کامپایلر کتاب شاپوری را بخوانید.

 

قدم 4 یا اختیاری

در قدم چهارم مشاوره کنکور ارشد کامپیوتر خواندن دروسی مانند سیستم عامل، شبکه، کامپایلر، ریاضی 1و2 ،معادلات و آمار که انتخاب به عهده خود شما است معرفی می شود. اما  توصیه ما این است چندان درگیر این دروس نشوید.

اگر تمایل داشتید سیستم عامل انتشارات پارسه (پر) استاد حقیقت یا شبکه کراس راس و یک کتاب کنکوری ریاضی 1 و2 هر انتشارات و معادلات کتاب پوران و نصیر و یا پارسه و آمار هر کتابی مایل هستید.

 

گرایش هوش مصنوعی

در گرایش هوش اولویت ها به ترتیب عبارت است از ساختمان داده طراحی الگوریتم و معماری کامپیوتر یا هوش مصنوعی و اولویت بعدی سیگنال سیستم و مدار الکتریکی و اولویت 4 ام نظریه زبان ها سیستم عامل و سایر دروس است. که پیشنهاد بنده برای درس سیگنال سیستم  کتاب راهیان ارشد یا نصیر جلد 1 و مدار الکتریکی پوران پژوهش

 

گرایش معماری کامپیوتر

اولویت ها به ترتیب عبارتند از ساختمان داده، طراحی الگوریتم، معماری کامپیوتر و سیگنال سیستم و اولیت سوم مدار الکتریکی و VLSI است. و اولویت چهارم را از بین درس های نظریه و... هر کدام را دوست دارید.

 

مشاوره کنکور ارشد آی تی

در بحث مشاوره کنکور ارشد آی تی به ترتیب دروس را بررسی خواهیم کرد.

زبان را مانند کنکور ارشد کامپیوتر بخوانید، اولویت ها به ترتیب عبارتند از

اولویت اول ساختمان های گسسته

اولویت دوم آشنایی با ریاضیات

اولویت دوم ساختمان های داده و طراحی الگوریتم

اولویت سوم هوش مصنوعی

پایگاه داده

سیستم عامل

در رشته آی تی علاوه بر آن منابع منایعی مانند شبکه و مدیریت نشر مهربان بخش اول توصیه می شود.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)