آشنایی با آزمون MSRT

0
1398-02-21
1812
آشنایی با آزمون MSRT

امروزه تب مدرک دکتری در کشور بالا گرفته و همچنان در حال افزایش است. بدیهی است که داوطلبان دوره دکتری موظف به شرکت در یکی از آزمونهای زبان بین المللی همانند IELTS یا TOEFL و یا آزمون های داخلی از قبیل MSRT و یا EPT هستند. لایوآموز دوره نکته و تست زبان EPT, MSRT را برگزار کرده است و به صورت فیلم ضبط شده در اختیار شما می باشد.

حال انتخاب آزمون مناسب و آمادگی برای آن به رشته، دانشگاه و مهم تر از آنها هدف از گرفتن مدرک آن وابسته می باشد. اکثر داوطلبان بدون اطلاع از نحوه آزمون ها و اعتبار آنها ، زمان و انرژی خود را صرف آمادگی در آزمون های بین المللی مانند IELTS و TOEFL  می کنند؛ که غالباً به منظور تحصیل در خارج از کشور به کار می روند. داوطلبان برای انتخاب یک آزمون که در آن شرکت کنند ابتدا باید توجه داشته باشند که هدفشان از شرکت در آزمون ، تحصیل در خارج از کشور یا تحصیل در مقطع دکتری است.

بدیهی است که تشخیص هدف از تحصیل و گرفتن مدرک زبان کاری بسیار آسان است و باعث می شود تا در وقت و انرژی داوطلب صرفه جویی شود.  MSRT یک از جامع ترین آزمونهای زبانی است که در کشورمان تحت نظارت وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری اطلاعات برگزار می شود. در واقع آزمون و سنجشی برای تعین سطح زبان انگلیسی دانشجویان دکترا است. و نتایج آن معمولا ۳ تا ۴ روز بعد از طریق وب سایت این آزمون اعلام می گردد. داوطلبین می توانند کارنامه خود را از طریق وب سایت یا با مراجعه به سازمان دانشجویان خارج از کشور آن را دریافت کنند. مدرک MSRT  از طریق این سایت برای دانشگاه ها قابل تایید است به این معنی که پس از ارایه مدرک به دانشگاه ها برای مصاحبه های دکتری ، دانشگاه ها می توانند از طریق کد رهگیری پایین مدرک از صحت آن وب سایت آزمون زبان وزارت علوم اطمینان پیدا کنند.

بعضی داوطلبان این آزمون تحت عنوان تافل کوچک دانسته و لذا برای آمادگی در این آزمون، منابع آزمون تافل را می‌خوانند. این آزمون در واقع همان آزمون MCHE است که توسط اداره بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم تغییر نام یافته است. قابل ذکر است که مدرک آن تنها در داخل کشور اعتبار دارد و توسط  تمام دانشگاه های زیر مجموعه وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دانشگاه های علوم پزشکی و دانشگاه های آزاد اسلامی در حین مصاحبه دکتری مدرک آن را معتبر می دانند. با توجه به اينكه آزمون MSRT  تعداد دفعات بيشتری در سال برگزار می گردد و دانشگاه های علوم پزشكی اين مدرك را هم معتبر می دانند،  گاهاً از استقبال بيشتر شركت كنندگان برخوردار بوده است. بیشتر داوطلبان شرکت کننده در آزمون  MSRT دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی، علوم پزشکی و انسانی هستند. نمره مورد نظر برای دانشجویان دکتری و عبور از این آزمون بسته به دانشگاه از ۵۰ به بالا است. البته هر داوطلب باید با توجه به رشته درخواستی و دانشگاه مد نظرش ، نمره خاصی را بگیرد. همچنین نمره مورد نظر برای دانشجویان لیسانس که می‌خواهند مجوز خروج از کشور برای ادامه تحصیل را داشته باشند، ۴۰ اعلام شده است. هزینه آزمون MSRT 60 هزار تومان می باشد و هر داوطلب می تواند چندین بار در آن شرکت کند، در صورتی که در ابتدا نتواند در آزمون MSRT نمره قابل قبول کسب کند، می تواند مجددا شرکت نماید تا نمره مطلوب را کسب نماید. ولی داوطلبانی که نمرات آنها بالاتر از 75 باشد تا یکسال نمی توانند در آزمون شرکت نمایند چون ظرفیت آزمون فوق برای مراکز دانشگاهی و آموزشی بوده و آخرین حد نصاب مراکز فوق نمره 70 می باشد.

اعتبار نمره این آزمون مشابه تافل و ایلتس دو سال است و اگر داوطلب بعد از گذشت دو سال نیاز به داشتن نمره این آزمون پیدا کند ، می بایست دوباره در آزمون شرکت کند. این آزمون هر ساله 10 بار در شهرهای: تهران، تبریز، اهواز، اصفهان، ارومیه، اراک، اردبیل، بابلسر، بیرجند، خرم آباد، رشت، زاهدان، سنندج، شیراز، کرمانشاه، کرمان، قم، قزوین، مشهد، همدان، یزد و کیش برگزار می شود.

 

دوره آمادگی آزمون MSRT

ساختار آزمون MSRT

Allocated time

Number of questions

Sections

15 min

30

Listening Comprehension

20 min

30

Structure and Written Expression

40 min

40

Reading Comprehension

75 min

100

Total

 

 

 

 

 

 

 

 

 

مطابق جدول فوق این آزمون از سه قسمت تشکیل شده است:

  • بخش مهارت شنیداری (Listening Comprehension) شامل ۳۰ سوال شنیداری در ۱۵ دقیقه
  • گرامر و ساختار (Structure and Written Expression) شامل ۳۰ تست در ۲۰ دقیقه
  • مهارت درک مطلب (Reading comprehension) شامل ۴۰ تست در ۴۰ دقیقه

این آزمون نیز همانند آیلتس و تافل، دارای بخش شنیداری، گرامر و درک مطلب است که ۱۰۰ پرسش ۴ گزینه ای در غالب صرفا یک دفترچه سوال در اختیار داوطلبان قرار داده شده که در مدت زمان مورد نظر باید به آن پاسخ دهند.

به منظور رسیدن به آمادگی لازم می بایست سه مهارت را در زبان خود تقویت کنید. ابتدا باید کتاب های مرجع آزمون زبان MSRT شامل کتاب های لغت و گرامر را مرور کنید. لغات آزمون MSRT چندان سخت نیست و با مطالعه کتاب هایی از قبیل ۵۰۴ و کلمه های ضروری تافل می توان تا حد زیادی از نظر لغات خود را برای این آزمون آماده ساخت. برای مهارت گرامر نیز بایستی کتاب های مرجعی مانند گرامر تافل کاغذی و لانگ من و یا حتی به عنوان منبعی کاملتر کتاب Grammar in use نوشته مورفی را به طور کامل مورد مطالعه قرار داد. برای بخش درک مطلب نیز نیاز به تمرین و تکرار زیاد می باشد که می توان با مطالعه نمونه سوال های سالهای گذشته این آزمون خود را به سطح آمادگی مطلوبی رساند. قابل توجه می باشد که زمان این آزمون بسیار کم است و یکی از مهم ترین چالش های شما در این آزمون سرعت تست زنی و مدیریت زمان است که بایستی با تمرین زیاد و تسلط کافی بر مطالب در مدت زمان کوتاهی سوالات را پاسخ داد. برای بخش مهارت شنیداری نیز باید تمرین زیاد داشت که با دانلود منابع شنیداری آزمون های دوره های قبل و تمرین آنها می توان به آمادگی نسبی خوبی دست یافت.

 

مطالعه این مقالات را به شما پیشنهاد میکنیم

آشنایی با آزمون EPT

دوره آموزشی EPT , MSRT  استاد عالم زاده

آشنایی با آزمون بین المللی تافل

آشنایی با گرایش های ارشد رشته زبان انگلیسی

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)