پاسخ به شبهات آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

پاسخ به شبهات آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

به نقل از خبرگزاری فارس، اسفندماه سال ۹۷، ششمین آزمون استخدامی فراگیر دستگاه‌های اجرایی برگزار شد؛ که سازمان جهاد دانشگاهی، متولی برگزاری این دوره از آزمون بود. پس از برگزاری آزمون، عده زیادی از داوطلبان در ارتباط با سامانه فارس‌من به نحوه برگزاری و محتوای آزمون اعتراض کردند.

مدیر مرکز آزمون‌های جهاد دانشگاهی با ارائه توضیحاتی پیرامون شبهات داوطلبان آزمون استخدامی، تأکید کرد:

هیچ تخلفی در روند برگزاری ششمین دوره آزمون دستگاه‌های اجرایی صورت نگرفته است.

امکان تقلب در آزمون با تلفن همراه، غیراستاندارد بودن سؤالات، برگزاری آزمون در شهرهای کوچک و مهروموم نداشتن سؤالات ازجمله موضوعاتی است که مطرح ‌شده بود. برای پیگیری این موضوع و روشن شدن ابهامات موجود برای داوطلبان، سراغ حمیدرضا طیبی رئیس سازمان جهاد دانشگاهی رفتیم که وی برای توضیحات بیشتر و کامل‌تر مدیر مرکز آزمون‌های جهاد دانشگاهی را معرفی کرد.
سید عزیز آشنا که پیش‌ازاین نیز در خصوص روند این آزمون توضیحاتی ارائه کرده بود، این بار به تفکیک هر بند از اعتراض داوطلبان را بررسی کرد.
طبق درخواستی که متقاضیان به فارس‌من ارائه کردند، یکی از موضوعات سطح پایین و غیراستاندارد سؤالات بود که مدیر مرکز آزمون‌های جهاد دانشگاهی پیرامون آن توضیح داد: سؤالات این آزمون توسط افرادی طراحی‌شده که عضو هیئت علمی یا از اساتید معتبر دانشگاه هستند. تمامی این سؤالات از منابع دانشگاهی یا منابع عمومی که در دفترچه اعلام‌شده بود؛ انتخاب‌شده و ۸۰ دفترچه سؤال طراحی شد تا در کنار استانداردسازی آزمون، سؤالات تنوع مطلوبی داشته باشند.
وی ادامه داد: اینکه برخی داوطلبان، از آسانی بیش‌ازحد سؤالات گله دارند، موضوع جالبی است چراکه پیش‌ازاین عده‌ای اعتراض داشتند که چرا سؤالات دشوار است.
آشنا درباره تخلفات داوطلبین از قبیل همراه بردن تلفن همراه در جلسه امتحان، تشریح کرد: متأسفانه در تمامی آزمون‌ها، عده‌ای به دنبال تقلب و تخلف هستند ولی این موضوع که تقلب‌ها سازمان‌یافته باشد و عده‌ای از متصدیان برگزاری آزمون به دنبال برنامه‌ریزی برای تقلب افراد باشند، از شایعات بی‌اساس است و صحت ندارد. از نظر منطقی نیز این امکان وجود ندارد که از رئیس دانشگاه محل برگزاری آزمون گرفته تا مراقب، همگی برای تقلب افراد تبانی کنند!
وی اضافه کرد: برخی از داوطلبان، در جلسه امتحان قصد استفاده از گوشی تلفن همراه خود را داشتند که این اقدام آنان صورت‌جلسه و با فرد خاطی برخورد شد اما برای جلوگیری از برهم زدن نظم جلسه آزمون، افراد خاطی تا زمان تعیین‌شده در جلسه حضور داشتند که این به‌منزله شرکت در آزمون نبوده و صرفاً برای افزایش تمرکز سایر داوطلبین انجام ‌شده است.
مدیر مرکز آزمون‌های جهاد دانشگاهی در رابطه با اعتراض داوطلبان مبنی بر برگزاری آزمون در شهرهای کوچک نیز تصریح کرد: برخی از شهرهای سیستان و بلوچستان بیش از ۶ ساعت با هم فاصله دارند و اگر شعبه‌ای برای برگزاری آزمون در این شهرها وجود نداشت، عدالت رعایت نمی‌شد و افراد نمی‌توانستند در آزمون شرکت کنند. ضمن آنکه آزمون پنجم دستگاه‌های اجرایی در ۱۳۹ شهر برگزار شد که این تعداد در مقابل تعداد شهرهای آزمون ششم بیشتر است و این موضوع نشان‌دهنده کاهش تعداد شهرها در این دوره از آزمون بوده است.
وی تأکید کرد: شهرهایی که ششمین آزمون استخدامی در آن‌ها برگزار شد، بخشی از شهرهایی است که پنجمین آزمون در آن‌ها برگزارشده بود و دلیل آن‌هم این است که تعداد شرکت‌کنندگان در آزمون ششم کمتر از آزمون پنجم بود بنابراین ادعای اینکه سازمان سنجش فقط در مراکز استان آزمون برگزار می‌کرده یا اینکه جهاد در شهرهای کوچک و روستاها آزمون را برگزار کرده، کذب است.
آشنا افزود: به دلیل آنکه در آزمون پنجم دستگاه‌های اجرایی، آموزش‌وپرورش نیز استخدام داشت، بیش از ۴۰۰ هزار داوطلب در آن دوره حضور داشتند. این در حالی است که در ششمین دوره آزمون دستگاه‌های اجرایی ۲۲۷ هزار و ۸۹۱ نفر شرکت کردند و همین کاهش میزان داوطلب، موجب شد تا تعداد واحدهای برگزاری آزمون کاهش یابد.
مدیر مرکز آزمون‌های جهاد دانشگاهی در پایان خاطرنشان کرد: تمامی سؤالات با مهروموم به داوطلبان داده شده و جای هیچ‌گونه تقلبی وجود نداشت. لذا داوطلبان از این بابت نیز نگرانی نداشته باشند.