تاریخ برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد 98

تاریخ برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سراسری و آزاد 98

به گزارش سازمان سنجش و آموزش کشور، آزمون کارشناسی ارشد سال 1398 در روزهای 5 و 6 اردیبهشت ماه سال 98 (پنج شنبه و جمعه) برگزار می‌شود. با توجه به اینکه از سال 1396، آزمون کارشناسی ارشد سراسری و همچنین کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی به صورت همزمان برگزار می‌شود، لازم است که داوطلبان آزمون ارشد دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این جلسات حضور یابند.

همچنین لازم است داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد سال 98 دانشگاه‌های آزاد اسلامی نیز به همراه داوطلبان کارشناسی ارشد سراسری، در مدت زمان تمدید شده برای ثبت نام کنکور ارشد 98، نسبت به ثبت نام برای این آزمون اقدام نمایند.

بر اساس قانون تصویب شده سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی، مقرر شده است که از سال 1396، آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه‌های سراسری و آزاد اسلامی به صورت همزمان و یکپارچه برگزار گردد. به همین سبب، لازم است همه داوطلبان در آزمونی که سازمان سنجش برگزار می‌کند، ثبت نام و شرکت کند.

بنابراین، داوطلبانی که قصد دارند به صورت همزمان در آزمون ارشد سراسری 98 و آزمون کارشناسی دانشگاه آزاد 98 شرکت نمایند، کافیست با یکبار ثبت نام و پرداخت یک هزینه، در آزمون ارشد سال 1398 حضور یابند و در آزمون مربوط به هر دو دانشگاه شرکت نمایند.

زمان برگزاری آزمون سراسری ارشد سال 1398

سازمان سنجش، در اطلاعیه اخیر خود تاکید کرده است که تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد سال 97 برگزار نمی‌شود، لذا لازم است داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون کارشناسی ارشد 97 را دارند، اقدام به ثبت نام کرده و خود را جهت پذیرفته شدن در این آزمون آماده سازند.

کارشناسی ارشد پردیس‌های خودگردان و بین الملل

در گذشته، آزمون پذیرش کارشناسی ارشد در پردیس‌های دانشگاهی (بین‌الملل) به صورت مستقل و با آزمونی اختصاصی توسط هر دانشگاه برگزار می‌شد. اما طی روندی که از سال 1394 بر اساس تصمیم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اتخاذ شده است، آزمون پذیرش کارشناسی ارشد پردیس‌های بین الملل نیز توسط سازمان سنجش و از طریق آزمون نیمه متمرکز برگزار می‌شود.

بنابراین لازم است داوطلبان کارشناسی ارشد پردیس‌های بین الملل هر دانشگاه، همانند داوطلبان سایر دانشگاه‌ها و دوره ها، به جهت پذیرفته شدن در دانشگاه مورد نظر خود، در آزمون سراسری کارشناسی ارشد 98 شرکت نمایند.

اگر چه این روند درباره پردیس بین الملل بسیاری از دانشگاه‌های کشور وجود دارد اما پذیرش در پردیس بین الملل برخی از دانشگاه‌ها از جمله پردیس کیش و ارس دانشگاه تهران، از طریق آزمون اختصاصی و بدون نیاز به شرکت در ازمون سراسری صورت می‌گیرد.

تعداد رشته‌های امتحانی در آزمون ارشد

بر اساس قانون مصوب وزارت علوم، هر داوطلب کنکور ارشد حداکثر می‌تواند در آزمون دو رشته شرکت کند. اما محدودیتی در انتخاب این رشته‌ها وجود دارد، به این صورت که این رشته‌ها باید از بین رشته‌های اصلی و رشته‌های شناور، به صورت یک رشته اصلی یا یک رشته شناور یا یک رشته اصلی و یک رشته شناور انتخاب شوند. در هنگام برگزاری آزمون کارشناسی ارشد، سازمان سنجش رشته‌های اصلی و شناور را به گونه ای برنامه‌ریزی می‌کند که داوطلبان بتوانند در هر دو رشته شرکت نمایند.

نکته مهم و قابل توجه این است که رشته‌های انتخاب شده توسط داوطلب برای دانشگاه‌های آزاد و سراسری یکسان است و نمی‌توان در یک رشته آزمون سراسری و یک رشته دانشگاه آزاد (در صورت اصلی یا شناور بودن هر دو رشته) شرکت نمود.

لازم به ذکر است که امکان شرکت در آموزن سراسری ارشد وزارت علوم، بدون توجه به شرایط تجانس رشته مقطع کارشناسی و رشته امتحانی آزمون ارشد وجود دارد (به جز موارد استثناء که در دفترچه ثبت نام کارشناسی ارشد 98 ذکر می‌شود). به این ترتیب، شرکت‌کنندگان می‌توانند به صورت کاملا اختیاری و بدون توجه به رشته تحصیلی مقطع کارشناسی، رشته امتحانی آزمون سراسری ارشد خود را انتخاب کند.

رشته‌ها و سرفصل‌های آزمون ارشد 98

سازمان سنجش در دفترچه کنکور کارشناسی ارشد 98، رشته‌ها و سرفصل‌های امتحانی این آزمون را ذکر کرده است. بر اساس اطلاعات قید شده در این دفترچه، آزمون ارشد 98 در گروه‌های آزمایشی علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر و دامپزشکی برگزار می‌شود. لازم به ذکر است که بر اساس اطلاعات قید شده در این دفترچه، در رشته‌ها و گرایش‌های آزمون ارشد 98، تغییراتی نسبت به آزمون ارشد 97 ایجاد شده است.

از نکاتی که لازم است داوطلبان مورد توجه قرار دهند، این است که با بررسی و مطالعه دفترچه کنکور ارشد 98، از منابع آزمون اطلاع یابند و به کسب آمادگی جهت شرکت در این آزمون بپردازند. لازم به ذکر است که سرفصل‌های امتحانی ممکن است برای گرایش‌های مختلف یکسان نباشد و لازم است داوطلبان هر رشته، با توجه به ضریب درس برای گرایش و رشته مورد نظرشان اقدام به مطالعه نمایند.

مراحلی که پس از برگزاری آزمون ارشد 98 طی می‌شوند

نتایج اولیه آزمون ارشد شامل اطلاعاتی مانند رتبه داوطلب، مجاز بودن یا نبودن جهت انتخاب رشته دوره‌های مختلف روزانه، شبانه، دانشگاه‌های آزاد و نیز سایر دوره هاست. پس از اعلام نتایج اولیه از سوی سازمان سنجش، فرد در صورت پذیرش در دوره‌های گوناگون، می‌تواند در مرحله انتخاب رشته کارشناسی ارشد به انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری از طریق سایت سازمان سنجش، یا انتخاب رشته ارشد دانشگاه آزاد از طریق سایت مربوطه اقدام کند. داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته سراسری شده‌اند، می‌توانند با اختیار کامل هر یک از دانشگاه‌ها را انتخاب نمایند و اجباری در انتخاب رشته در هر دو دانشگاه پیش روی وی نخواهد بود.

کدرشته‌های امتحانی که آزمون تشریحی و یا آزمون عملی در برخی از دروس دارند، آزمون مربوطه در دو مرحله برگزار می‌گردد. در رشته‌های دارای این شرایط، تنها داوطلبانی می‌توانند در مرحله دوم دروس مربوطه شرکت نمایند که در آزمون تستی اولیه، نمره علمی مناسب جهت شرکت در مرحله دوم را کسب کرده باشند.

چگونگی برگزاری آزمون عملی رشته‌های دارای آزمون عملی، بر اساس ظرفیت پذیرش و همچنین نوع مرکز پذیرنده دانشجو در رشته‌های مربوطه، از طریق دفترچه انتخاب رشده کارشناسی ارشد که از سوی سازمان سنجش منتشر می‌شود، اطلاع رسانی خواهد شد.

لایو آموز با بیش از ۷ سال سابقه درخشان در کلاس های آنلاین و فیلم های آموزشی، همراه شما در مسیر پرفراز و نشیب کنکور ارشد 1398 خواهد بود.