چگونه به آسانی وکیل شویم؟

0
1399-02-29
382
چگونه به آسانی وکیل شویم؟

آزمون وکالت

وکیل شدن آرزوی بسیاری از فارغ التحصیلان رشته حقوق است. برای وکیل شدن باید مراحل بسیار سختی را زیر پا گذاشت. بنابراین گرفتن پروانه وکالت کار راحتی نیست. در این مقاله به بررسی آزمون وکالت و روش های اخذ پروانه وکالت می‌پردازیم.

آزمون وکالت سالی یک مرتبه توسط کانون کلای دادگستری برگزار می‌شود. در کنار آزمون وکالت مرکز مشاوران حقوقی قوه قضاییه اقدام به برگزاری آزمون مشاوران حقوقی می‌نمایند. بعد از پشت سرگذاشتن آزمون قوه قضاییه باید دوره کارآموزی وکلا طی شود و پس از آن به مقام وکیل پایه دو خواهند رسید. اما پس از گذراندن آزمون کانون وکلا و طی دوره کارآموزی این دوره پروانه وکالت صادر می‌شود. به دلیل اهمیت کانون وکلای دادگستری و منابع آزمون وکالت ما تصمیم گرفتیم در این مقاله آن را بررسی نماییم.

6 شرط ثبت نام در آزمون وکالت

  1. تابعیت ایرانی داوطلب
  2. حداقل مدرک کارشناسی و بالاتر در رشته حقوق داخل یا خارج از کشور که مورد تایید وزارت علوم باشد.در سایر لیسانس رشته‌ها مانند رشته فقه و یا معادل آن در رشته های حوزوی و دانشگاهی می باشد که مورد تایید مراجع ذی صلاح باشند.
  3. در رشته‌های مذکور داوطلب باید دارای مدرک لیسانس باشد. اگر داوطلبی دارای مدرک بالاتر از لیسانس باشد اما کارشناسی آن رشته را نداشته باشد اجازه شرکت در آزمون را نخواهد داشت.
  4. در صورتی مدارک حوزوی مورد پذیرش قرار میگیرند که مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری باشد.
  5. آن دسته از داوطلبانی که دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته حقوق هستند درصورتی مجاز به شرکت در این آزمون هستند که در زمان دریافت مدارک کاردانی خود دوره کارشناسی را گذرانده باشند.
  6. بعد از گذراندن دوره پروانه کارآموزی وکالت به افرادی داده خواهد شد که در زمان ثبت نام سن آنها از چهل سال بیشتر نباشد .همچنین در دیگر حوزه‌های قضایی پروانه کارآموزی مختص کسانی است که هنگام ثبت نام سن آن ها بیشتر از پنجاه سال نباشد.

زمان ثبت نام آزمون وکالت 

آن دسته از داوطلبانی که قصد دارند در آزمون وکالت ثبت نام کنند باید ثبت نام خود را از مهرماه آن سال آغاز کنند. شرایط ثبت نام را در بالا ذکر شده است.

نحوه ثبت نام آزمون وکالت

برای ثبت نام در آزمون وکالت لازم است به سایت سنجش و نشانی sanjesh.org مراجعه نمایید. مراحل ثبت نام را در این سایت به صورت زیر است.

1. پس از ورود به سایت سازمان سنجش از منوی سمت راست گزینه "سایر آزمون های استخدامی" کلیک نمایید و پس از آن روی "ثبت نام آزمون کارآموزی وکالت" کلیک کنید.

جهت تکمیل ثبت نام نیاز به یک کارت اعتباری دارید. جهت خرید این کارت اعتباری گزینه "خرید کارت اعتباری" را انتخاب نمایید.

3.بعد از آن در این مرحله روی لینک فعال شده” سریال ثبت نام آزمون کارورزی وکالت ” کلیک کنید. و بعداز آن دکمه" تایید و ادامه" را کلیک کنید.

بعد از آن صفحه ای برای شما نمایش داده می‌شود که نشان دهنده مشخصات شخصی شماست که در مراحل قبل وارد کرده اید. بعد از آن در بالای صفحه شما قادر خواهید بود شماره پیگیری پرداخت را مشاهده نمایید.بعد از این مرحله شما طبق تصویر باید تیک عبارتب که شامل فلش قرمز است را بزنید تا به مرحله ادامه روند پرداخت  برسید. و به درگاه پرداخت هزینه ثبت نام منتقل شوید.

ثبت نام آزمون وکالت

بعد از پرداخت هزینه ثبت نام "شماره سریال خرید کارت" به شما ارسال می‌شوید به صفحه نخست مراجعه نمایید و مانند تصویر مربوطه بر روی گزینه "تایید و ادامه-گام بعدی" کلیک نمایید.

قبولی در آزمون وکالت

در مرحله آخر شماره سریال کارت و کدامنیتی خود را وارد نمایید. بعد از آن در قسمت مربوطه مشخصات فردی خود را ثبت نمایید.

زمان برگزاری آزمون وکالت 99

بسیاری از داوطلبان این سوال در ذهنشان تداعی می‌شود که آزمون برگزاری کانون وکلا چه تاریخی است؟ در پاسخ باید گفت با توجه به این که تاریخ اعلام شده از سازمان سنجش در سال گذشته پیش بینی خواهد شد که آزمون وکالت در آذر ماه برگزار خواهد شد. به این ترتیب لازم است بدانید که برای ورود به آزمون باید کارت ورود به جلسه را دریافت نمایید. شما می‌توانید با مراجعه به سایت سازمان سنجش و وارد کردن شماره پرونده و کد پیگیری خود کارت را دریافت نمایید.

ضریب و منابع دروس آزمون وکالت

جهت موفقیت در آزمون وکالت باید از ضرایب و منابع اطلاع کافی داشته باشید. در زیر به بررسی ضرایب می‌پردازیم.

عنوان دروس

ضریب

منابع پیشنهادی

حقوق مدنی

3

کلاس آنلاین حقوق مدنی

آیین دادرسی مدنی

3

کلاس آنلاین آیین دادرسی مدنی

حقوق جزا

2

کلاس آنلاین حقوق جزا

آیین دادرسی کیفری

2

کلاس آنلاین دادرسی کیفری

حقوق تجارت

2

کلاس آنلاین حقوق تجارت

اصول استنباط حقوق اسلامی

1

کلاس آنلاین استنباط حقوق اسلامی

 

 

جهت مشاوره بیشتر می‌توانید با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)