چرا تراز اول های مدیریت بازرگانی در آزمون GMAT شرکت می کنند؟

0
1398-11-27
1160
چرا تراز اول های مدیریت بازرگانی در آزمون GMAT شرکت می کنند؟

آزمون GMAT که مخفف Graduate Management Admissions Test است یک آزمون بین المللی و مهم برای ورود به بسیاری از دانشگاه های جهان جهت ادامه تحصیل در رشته های مدیریت و بازرگانی می باشد. این آزمون که نمره ای بین 400 تا 800 دارد دارای 4 بخش اصلی است. نگارش تحلیلی، استدلال یکپارچه، مهارت های محاسباتی و کلامی. اطلاع از چگونگی آماده شدن برای این آزمون مهم و کسب نمره بهتر در این امتحان را در این مقاله از لایوآموز بخوانید.

آزمون Gmat جیمت جی مت لایوآموز

گام اول: تصمیم گیری، ثبت نام و شروع برنامه ریزی

در ابتدا باید بدانید که رتبه بدست آمده در آزمون GMAT حتی اگر بسیار عالی باشد، در بازه زمانی مشخصی اعتبار دارد. پس اگر برای مواردی مانند ادامه تحصیل در خارج از کشور یا اقامت تحصیلی قصد شرکت در آزمون GMAT را دارید، ابتدا برنامه ریزی لازم را داشته باشید. اگر پس از قبولی در آزمون مدت زیادی بابت تکمیل مدارک و ارائه نمرات به دانشگاه ها سپری شود، احتمال مردودی آزمون وجود دارد و ناچار هستید مجددا آزمون بدهید. مدت زمان اعتبار آزمون جیمت را از سایت ثبت نام جیمت پیگیری کنید. بطور کلی نتایج آزمون جی مت پنج سال اعتبار دارد. پس اگر برای پیوستن به دانشگاه های خارج طی یکی دو سال آینده برنامه ای دارید، از هم اکنون برای آزمون GMAT مهیا شوید.

ابتدا از محل پذیرش احتمالی خود اطلاعات کافی بدست آورید. بسیاری از دانشگاه ها اصلا نیازی به آزمون GMAT ندارند. برخی از مراکز آموزشی به حداقل نمره در این آزمون بسنده می کنند. نام و مشخصات مورد نیاز بسیاری از این مراکز در سایت GMAT موجود است.

کلاس آنلاین لایوآموز کنکور ارشد و دکتری

مطمئن شوید که شرایط شرکت در آزمون GMAT را دارید. حداقل سن 18 سال تمام از شرایط این آزمون است. (در شرایطی خاص با کسب مجوزهای مربوطه می توانید با 13 تا 17 سال سن در این آزمون شرکت کنید). مجاز نیستید که در یکسال بیش از پنج مرتبه در این آزمون شرکت کنید. حداقل 16 روز از آزمون قبلی گذشته باشد. در صورتی که حداکثر نمره را در آزمون قبلی کسب کرده اید برای آزمون مجدد لازم است پنج سال صبر کنید. به یاد داشته باشید اگرچه فارغ التحصیل شدن در دوره کارشناسی برای حضور در این آزمون الزامی نیست و می توانید در دوران دانشجویی هم در این امتحان شرکت کنید اما با توجه به محل پذیرش نهایی، ممکن است به مدرک فارغ التحصیلی نیاز داشته باشید. پس دوباره یادآوری میکنیم که ابتدا از شرایط پذیرش دانشگاه مقصد مطلع شوید.

حالا که از شرایط محل پذیرش خود مطلع شدید لازم است تا در آزمون GMAT ثبت نام کنید. ثبت نام اولیه را از طریق سایت https://www.mba.com/exams/gmat انجام دهید و یک اکانت بسازید. سپس روز و مکان آزمون را مشخص کنید. به یاد داشته باشید که می توانید تا 6 ماه آینده تاریخ آزمون را مشخص کنید. پیشنهاد می شود حداقل 2 الی 3 ماه بعد از ثبت نام آزمون بدهید. از طرفی پیشنهاد می شود تاریخ آزمون را حداقل 3 هفته تا یک ماه زودتر از پایان مهلت پذیرش دانشگاه مقصد قرار دهید تا فرصت کافی برای ارسال نمره و پردازش فرآیند ثبت نام شما وجود داشته باشد.

منابع آزمون جیمت GMAT جی مت

گام دوم: برنامه مطالعاتی آزمون GMAT

منابع مطالعاتی رایگان جهت آمادگی شرکت در آزمون جیمت در اینترنت موجود است. وبسایت GMAT را می توان به عنوان یک بانک اطلاعاتی کامل در این زمینه محسوب کرد. اگر تمایل دارید تا از سایر منابع تجاری استفاده کنید، حتما نظرات دیگران را مطالعه کنید تا از کیفیت آن دوره مطلع شوید. همچنین با توجه به بروزرسانی های دائم پیشنهاد می شود از جدیدترین منابع آزمون GMAT استفاده کنید. شرکت در کلاس آنلاین درس GMAT به شدت توصیه می شود.

برای کسب بالاترین نمره در آزمون جیمت نیاز به حداقل 121 ساعت مطالعه دارید. این میزان مطالعه را از بررسی ساعات مطالعه رتبه های برتر در این آزمون بدست آورده اند. برای کسب نمره حدود 600 نیاز به مطالعه به میزان میانگین 107 ساعت مفید خواهید داشت. قطعا قدرت یادگیری افراد متفاوت است و این میزان مطالعه برای افراد یکسان نخواهد بود. در هر صورت بهتر است سریعتر مطالعه خود را شروع کنید و برنامه منظمی برای این کار داشته باشید. اغلب داوطلبان GMAT برای آماده شدن در این آزمون، بین 6 هفته تا 3 ماه زمان صرف کرده اند. این که عادت های مطالعاتی خود را بشناسید به یادگیری سریعتر شما کمک شایانی می کند. اگر در مهارتهای محاسباتی ضعیف هستید، پیشنهاد می شود بین 2 تا 3 ماه زمان صرف کنید.

مطالعه پراکنده تأثیری در موفقیت شما نخواهد داشت. به برنامه ریزی مطالعاتی خود اصرار داشته باشید و حتماً بر اساس آن پیش بروید.

گام سوم: مطالعه بخش محاسباتی

بخش محاسباتی آزمون GMAT برای بررسی مهارت های ریاضی، جبر ساده و هندسه پایه تهیه شده است. علاوه بر سنجش دانش ریاضی، قدرت منطق و تفسیر شما در مسایل مختلف مورد سنجش قرار می گیرد. این بخش شامل 31 سوال است که برای پاسخ به آنها 62 دقیقه فرصت دارید. بخش ریاضی شامل سوالاتی در زمینه میانگین گیری، درصد بندی، نسبت و تناسب، محاسبات سود و زیان و کارمزد می باشد. بخش جبر شامل جایگشت و نگاشت، احتمالات، معادلات درجه دوم و آمار است. در بخش هندسه مباحثی مانند محورهای مختصات و مفاهیم پایه ای از هندسه اجسام مطرح می شود که لازم است داوطلب برای این موارد آماده شود.

گام چهارم: مطالعه بخش مهارت های کلامی

این بخش از آزمون جیمت شما را در سه حوزه می سنجد: درک مطلب، استدلال انتقادی و تصحیح جمله. توجه به متون، سوالات و ساختار جملات شما را در حل تست های این بخش کمک می کند. این بخش شامل 36 سوال بوده که 65 دقیقه برای پاسخ به آنها زمان دارید. متون درک مطلب تقریبا 350 لغت دارند و موضوعاتی مانند علوم اجتماعی، فیزیک و بیولوژیک و تجارت را شامل می شوند. سوالات بصورت مفهومی هستند و قدرت تفسیر شما از متن را برای پاسخ به آنها می طلبد. سوالات بخش استدلال انتقادی، به منظور تخمین توانایی شما برای مدیریت یک بحث و تبادل نظر طراحی شده اند. مکالمات کوتاهی را خواهید خواند و به سوالاتی که بیانگر قدرت یا ضعف در سخنرانی شما یا مولف است پاسخ خواهید داد. بخش اصلاح جملات به منظور تعیین سطح توانایی شما در شناخت دستور زبان، گرامر و قواعد استاندارد برای شکل گیری جملات طراحی شده است. از آنجا که هدف این بخش، زبان انگلیسی می باشد، طبیعتاً باید در قواعد نگارشی و مفهومی این زبان مسلط باشید. جملاتی طولانی خواهید دید که بخشی از آن را به شکل زیرخط دار ( به این صورت ) مشخص کرده اند. سوالاتی پیرامون همین بخش ها پرسیده می شود و باید به آن ها پاسخ دهید. بخاطر داشته باشید برای پاسخ به سوالات این بخش به هیچ عنوان به انگلیسی محاوره ای بسنده نکنید. اگر قدرت مکالمه عالی دارید اما پایه گرامر و قواعد نگارشی ضعیفی دارید در این بخش موفق نخواهید بود.

ادامه دارد...ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)