نکاتی مهم درباره آزمون‌های آزمایشی

0
1397-11-28
1460
نکاتی مهم درباره آزمون‌های آزمایشی

همه ساله با برگزاری کنکورهای متفاوت در کشور، مبحث آزمون‌های آزمایشی‌ هم که توسط موسسات مختلف برگزار می‌شود داغ می‌گردد. آزمون‌های آزمایشی شبیه‌سازی از کنکورند که داوطلبان را با شرایط آزمون اصلی آشنا می‌کنند و آن‌ها را از نقاط ضعف خود مانند استرس و اضطراب که از موانع گرفتن نتیجه‌ی مطلوب است، آگاه می‌سازند. در این میان برخی از این موسسات برگزار کننده کنکور‌های آزمایشی، صرفا بدلایل تجاری ولاغیر، اقدام به تشکیل همایش‌هایی بدون کمک‌گرفتن از افراد آگاه و خبره می‌نمایند که به صورتی اشتباه و ناصحیح محصلان را راهنمایی کرده و نه‌تنها موجب کمک به آن‌ها نمی‌شوند بلکه بر مشکلات‌شان می‌افزایند. فارغ از این قضیه که این تایم، موقعیتی مناسب است که شما کاستی‌های خود را بشناسید و سعی در برطرف کردن آن‌ها بنمایید؛ یک سری نکات لازم دیگر نیز وجود دارد که بوسیله تجربه به ما ثابت شده‌اند و در ادامه برای شما خوانندگان عزیز تشریح می‌شود.

چرا در آزمون آزمایشی شرکت می کنید؟

شما باید فقط با رویکرد یادگیری در این آزمون‌های آزمایشی شرکت کنید. در هنگامی‌که در این آزمون‌ها سوالی را که مربوط به یک مبحث خاص می‌‌باشد به شکلی نادرست پاسخ می‌دهید نشان‌دهنده دو علت است ابتدا اینکه این مبحث را بصورتی کامل و صحیح یادنگرفته‌اید یا اینکه فراموش کرده‌اید که در هرصورت در این آزمون‌ها با یادآوری این مباحث به شما این امکان فراهم می‌گردد که یادگیری‌تان هرچه بیشتر تقویت گردد اما با کمال تاسف شرکت‌کنندگان در این آزمون صرفا می‌خواهند که به سطحی مشخص از تراز و درصد که خود انتظار داشته‌اند برسند که اگر این امر محقق گردد دیگر هیچگونه وقتی بر روی آزمون نمی‌گذارند و به اصطلاح خیال‌شان تخت می‌شود و اگر برعکس به سطح تراز و درصد مورد نظر دست پیدا نکنند در عوض تلاش، در برطرف کردن نقاط ضعف و تلاش بیشتر؛ بصورتی هرچه مضاعف‌تر خود را دچار اضطراب می‌کنند؛ در این میان‌ نیز موسسات با اعلام درصد‌ها و تراز‌های متفاوتی که داوطلبان برای رسیدن به رشته‌ی هدف خود به آن نیاز دارند بصورتی هرچه شدید‌تر انگیزه را از این افراد گرفته و موجب تشدید استرس و اضطراب‌شان می‌گردند. باید توجه داشته باشید که اولین هدف آن‌ها از شرکت در یک آزمون آزمایشی باید به صورتی باشد که به شما می گوییم؛ پس از هر آزمون سوالات را دسته‌بندی و قسمت‌قسمت کنید سپس هر روز یک قسمت بخصوص را مورد تحلیل قرار دهید در این میان سوالات استانداردی که وجود دارد اگر به آن‌ها پاسخ داده باشید که عالی است و اگر پاسخ نداده باشید بسیار برای رفع مشکل شما کارگشا خواهند بود. در میان سوالات غیراستاندارد نیز که شما به وجود آن‌ها پی برده‌اید علامت خوبی است که تسلط شما را بر مباحث نشان می‌دهد. شما باید سوالات را بخوانید و ببینید که طراح سوال کدامین نکات را مورد توجه قرار داده است.

هدف دومی که باید پیگیر آن باشید شامل آن‌ دسته از داوطلبانی می‌‌شود که برای ایجاد نظم در برنامه‌ی مطالعاتی خود به یک محرک و تنظیم‌‌گر خارجی مانند این آزمون‌ها نیاز دارند که باعث می‌شود راندمان آن‌ها نیز در سطح قابل توجهی افزایش یابد. البته تعداد بالایی از داوطبان خود دارای سطح قابل‌قبولی از نظم‌ و برنامه‌ریزی‌اند که در این قسمت روی سخن‌مان با آن‌ها نیست.

برای خودتان مشخص کنید که آیا می‌خواهید برای آزمون آزمایشی درس بخوانید یا برای آزمون اصلی؟

در برنامه‌هایی که از طرف موسسات برای تعیین‌کردن میزان مباحث مطرح‌شده در هر آزمون منتشر می‌شوند توجه‌ی به دلایل مستدل و خوب ندارند و فقط با توجه به زمان آزمون‌ها حجم مباحث را تعیین می‌کنند. حال با این وضعیت باید از داوطلبان این سوال را پرسد که تا چه اندازه امکان دارد که شما قادر باشید تمامی مباحث تقسیم‌شده را بخوانید؟ شاید اگر برنامه‌ریزی دقیق و منظمی داشته باشید و کاملا به آن عمل کنید بتوانید قسمتی زیادی از این مطالب را مطالعه کنید اما قطعا زمان کافی برای همه آن‌ها نخواهید داشت پس اینکه نتوانید همه‌ی مباحث آزمون‌ها را بخوانید گواهی برضعف شما نخواهد بود؛ حال سوال مهمتری مطرح می‌شود، آیا شما بعنوان یک داوطلب می‌خواهید که کلیه‌ی مطالب را بصورت سطحی مطالعه کنید یا مطالب محدودی را بصورت عمیق؟ اگر واقعا ذهن شما درگیر کنکور اصلی باشد نه کنکورهای آزمایشی گزینه‌ی دوم را انتخاب خواهید کرد. پس برای برنامه‌ریزی باید تنها روی مطالب کنکور اصلی‌متمرکز شوید و لاغیر که البته این تمرکز خود یاری‌دهنده‌ی شما در آزمون‌های آزمایشی نیز می‌باشد. برای پی‌بردن به دلیل این امر باید به شما بگوییم که در یک درس اگر ۲۰ سوال از دو مبحث بصورتی مساوی مطرح گردد و شما یکی از این مباحث را بصورت کامل مطالعه کرده باشید تنها ۱۰ سوال آن مبحث مهم خواهند بود و انتظار می‌رود که به آن‌ها جواب دهید که اگر قادر به جواب‌دهی نیز نباشید همانگونه که گفته شد منجر به یادگیری بیشترتان خواهد شد اما اگر شما هردو مبحث را بصورتی سطحی‌ مطالعه کرده‌ باشید نه تنها قادر با پاسخ‌گویی به سوالات نخواهید بود بلکه خود آزمون نیز در تسلط هرچه ‌بیشتر شما بر مباحث‌ بی‌تاثیر خواهد بود.

اهمیت رتبه‌ای که من در آزمون کسب می‌کنم تا چه اندازه است؟

با مدنظر قرار دادن چند مورد از داوطلب این انتظار می‌رود که هر آزمون نسبت به آزمون قبلی پیشرفت داشته باشد و دچار سکون در یک وضعیت یا خدایی‌نکرده پسرفت نشود. اما مواردی که باید مورد توجه قرار داده‌شوند به این شرح است؛ مورد نخست باید توجه داشته باشید که رتبه‌ایی که شما کسب می‌‌کنید صرفا نتیجه‌‌ی سعی و تلاش شما بودن است نه رتبه‌ی کاملا واقعی‌ شما؛ در این رابطه که رتبه‌ی ۳۰۰ در مقایسه با رتبه‌ی ۳۰۰۰ وضعیت مطلوب‌تری دارد اما این هیچ‌گونه دلیلی ایجاد نمی‌کند که در کنکور سراسری نیز همین شرایط برای این دو نفر صادق باشد زیرا ممکن که داوطلب ضعیف‌تر آزمون به آزمون پیشرفت کند و نهایتا از داوطلب دیگر پیشی بگیرد. پس نمی‌توان گفت که رتبه‌ی شما در یک آزمون همان رتبه‌ی واقعی شما در کنکور اصلی بلکه صرفا نتیجه‌ایی است که سعی و تلاش شما به بار آورده است با این اوصاف باید تمرکز اصلی شما بر روی پیشرفت در هر آزمون باشد نه اینکه درگیر رتبه‌ی خود یا سایر اعداد دیگر شوید. مورد دوم اینست که داوطلب باید بداند که پیشرفت یا عدم پیشرفت او علت‌ش نوع و میزان مطالعه‌ی او بوده است یا اینکه علتی دیگر داشته است؟ برای شفاف‌تر‌ کردن موضوع شما در نظر بگیرید که در آزمون از مبحث x که یک مبحث جدید است سوال مطرح می‌شود در حالیکه شما خود تصمیم گرفته‌اید که فارغ از برنامه‌ی آزمون تعدادی مبحث قبلی را بازهم مرور کنید تا مسلط‌تر شوید. در نتیجه‌ی این موضوع پسرفت در این آزمون امری معمول است ولی اگر داوطلب مبحث آزمون را مطالعه کرده باشد اما بازهم با پسرفت مواجه شود موضوعی کاملا مجزا را نسبت به قبل نمایان می‌کند. مورد آخر که باید بسیار مورد توجه قرار گیرد از این قرار است که آیا منبع و کتابی که شما مطالعه می‌کنید متناسب با سوالات کنکور اصلی هست و می‌تواند پاسخ‌گوی نیاز شما برای موفقیت در این آزمون باشد یا نه. عده‌ای از داوطلبان با مطالعه‌ منابعی که طراحان آزمون‌های آزمایشی از آن‌ها الهام می‌گیرند به نتایجی مناسب در آزمون‌ها دست پیدا می‌کنند و به اصطلاح سرخود را کلاه می‌گذارند. اما این داوطلبان متوجه این نکته نیستند که آیا منابع مذکور مورد توجه طراحان کنکور اصلی نیز می‌باشند یا خیر زیرا هدف اصلی از سعی و تلاش داوطلب گرفتن نتیجه در آزمون اصلی است نه آزمون‌های آزمایشی. پس اگر شما بوسیله منابع خود مبحثی را مطالعه نمودید و این مطالعه پاسخگوی نمونه سوالات کنکور اصلی‌تان بود می‌توانید به منظورم موفقیت به همین روند خود ادامه دهید.

اگر شما بخواهید بیشتر به حواشی بپردازید به همان نسبت از اصل موضوع منحرف خواهید شد.

جای تعجب است که داوطلبان در مورد سردرگمی در مسیر کنکورشان سخن می‌گویند زیرا مسیر مشخص است. یک داوطلب آگاه می‌داند که منابع اصلی کنکور مشخص هستند و نمونه سوال سال‌های پیش هم در اختیار همه قرار دارد و این همه‌ی چیزی است که شما برای تجربه‌ی یک کنکور موفق به آن نیاز دارید برای اثبات این حرف می‌توانید به سخن‌نان رتبه‌های برتر سال‌های قبل گوش کنید زیرا آن‌ها هم بجز این حرفی نمی‌زنند. یک داوطلب آگاه که می‌داند هدف اصلی چیست و از این طول مسیری که ذکر کردیم خبر دارد می‌داند که نباید تحث تاثیر تبلیغات موسسات و مشاور‌های مختلف قرار گیرد که هرکدام به ترفند‌های تبلیغاتی و بوسیله‌ی برانگیخته کردن احساسات داوطلبان اقدام به جذب آن‌ها می‌کنند. شما عزیزان باید توجه داشته باشید که رتبه‌های، منابع، جزوات کمک‌درسی و ... که توسط این اشخاص و موسسات معرفی می‌شود صرفا کالاهایی تجاری هستند که فارغ از توجه به موفقیت شما تهیه و توزیع می‌گردند. ساختار کنکور آنقدر هم که بنظر می‌رسد مبهم و پیچیده نیست. شما باید با کنترل عوامل احساسی در مسیر خود گام بردارید و به عوامل محیطی اجازه ندهید که شما را از این مسیر منحرف یا ناامید کنند. هر آزمونی که شما شرکت می‌نمایید با پذیرش تمامی نقاط ضعف و قوت صرفا وسیله‌ایی برای یادگیری شما است به همین دلیل یک مشاور عالی به غرق کردن شما در استرس به بهترین شکل این مقدمات این امکان یادگیری را برای شما مهیا می‌کند(مثلا به‌جای حرف زدن از درصد‌های لازم در یک درس شما را بر روی یادگیری بهتر آن متمرکز می‌کند یا به‌جای صحبت در مورد خوب یا بد بودن یک آزمون به داوطلب می‌گوید که با تشخیص نقص سوالات به یادگیری هرچه بیشتر بپردازد). در نهایت به شما توصیه می‌کنیم که سخنان هر مشاوری را با معیار منطق بسنجید سپس تصمیم بگیرید که از آن پیروی کنید یا نه بعد از تصمیم گرفتن بصورتی مصمم در مسیر گام بردارید.

راه‌حل استرس و اضطراب داوطلبان

اکثر سوالات، صبحت‌های داوطلبان در مورد کنکور از اضطراب آن‌ها ناشی می‌شود. سخن در مورد یک آزمون و یا درصد و تراز و رتبه‌ در آن‌ در گروه سخنان عادی‌ای که در بین داوطلبان رد و بدل می‌شود قرار می‌گیرد اما اضطراب و استرس در مقایسه با نگرانی مقوله‌ایی مجزاست. نگرانی بصورت ایجاد یک اضطراب نو تعریف می‌شود. اگر شما بعنوان یک داوطلب در هریک از مراحل یک آزمون(قبل، حین یا بعد از آزمون) دچار اضطراب شدید و بیش‌ازحد می‌شوید که از فرم طبیعی خود خارج شده است این مورد نشان‌دهنده‌ی یک مشکل جدی‌ است که باید مورد بررسی و پیگیری واقع شود تا در نهایت بتوان آن را درمان کرد. داوطلب باید صرفا روی کنکور اصلی خود تمرکز کند و از سایر موارد که موجبات اضطراب بیش‌ازحد را برای او فراهم می‌کند به شدت اجتناب نماید.

*لایو آموز، همراه همیشگی شما در مسیر موفقیت!*ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)