اگر نرم افزار کلاس آنلاین BigBlueButton را نمی شناسید کلاس آنلاین برگزار نکنید!

0
1399-04-19
353
اگر نرم افزار کلاس آنلاین BigBlueButton را نمی شناسید کلاس آنلاین برگزار نکنید!

کلاس آنلاین چیست؟

داستان از الزام و اجبار شروع نشد داستان از جایی شروع شد که تکنولوژی فراگیر شد. جدای از این بحث برگزاری کلاس های آموزشی در بستر اینترنت در ماه های اخیر بسیار رواج  پیدا کرده است. لذا بسیاری از آموزشگاه ها ترجیح می دهند به منظور کاهش هزینه و معظلات ناشی از کلاس حضوری  به سمت برگزاری کلاس آنلاین حرکت کنند.

برگزاری کلاس آنلاین در شبکه‌های اجتماعی یک اشتباه بزرگ!!!!

عدم آشنایی با برگزاری حرفه ای کلاس آنلاین برای افرادی که تازه می‌خواهند کلاس آنلاین برگزار کنند بسیار طبیعی است. نمونه آن خود بنده زمانی که تصمیم گرفتیم کلاس آنلاین برگزاری کنیم با صدها سوال در ذهن خود روبه رو شدم. لذا تصمیم گرفتیم برای کمک به شما از سیر تا پیاز ماجرای برگزاری کلاس را در این مقاله شرح دهیم.

در شبکه های اجتماعی و سرویس‌های خدمات آموزش آنلاین، تعریف یکپارچه ای از کلاس آنلاین وجود ندارد زیرا هیچ کدام امکانات یک کلاس آنلاین واقعی را ندارند.

پس کلاس آنلاینمان را کجا برگزار کنیم؟

بعد از پرس و جوی اولیه به این نتیجه رسیدم که یک کلاس آنلاین باید تعدادی ویژگی داشته باشد که در ادامه این مطلب متوجه تمامی این ویژگی‌ها خواهید شد.به محیطی که در بستر اینترنت و بین چند کاربر ایجاد شود و امکان تبادل اطلاعات به‌صورت برخط (online) داشته باشد، کلاس آنلاین می گویند. هرچه امکانات ارائه شده در این محیط بیشتر باشد، برگزاری کلاس آنلاین با کیفیت‌تر برگزار خواهد شد. به طور کلی مخاطبان کلاس آنلاین به دو گروه آموزشی و تجاری تقسیم بندی می شوند. یک گروه آموزشی با کیفیت کلاس آنلاین نیاز به امکانات آکادمیک دارد. امکاناتی مانند تخته الکترونیکی، امکان برگزاری آزمونک (کوئیز)، امکان تشکیل اتاق های اختصاصی درون کلاس و... . اما گروه تجاری نیازمندی های متفاوتی دارند. رابط کاربری وسیع تر و امکان به اشتراک گذای دوربین شرکت کنندگان، از جمله این نیازمندی‌ها می باشد.

و اما BigBlueButton دکمه آبی بزرگ!

یکی از پرمخاطب‌ترین پلتفرم‌های کلاس آنلاین ، نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن است. این نرم افزار تحت وب که در سال 2007 توسط گروهی از برنامه نویسان دانشگاه کارلتون کانادا رونمایی شد، به‌دلیل عملکرد روان و ساده به سرعت محبوبیت خاصی پیدا کرد. زبان برنامه نویسی مورد استفاده در این برنامه (جاوا) و متن باز بودن آن (open source) موجب شد تا طیف وسیعی از برنامه نویسان سراسر جهان به تکمیل و بهبود امکانات این پلتفرم بپردازند. تا جایی که در سال 2020 نرم افزار کلاس آنلاین BigBlueButton در میان 10 نرم افزار برتر برگزاری کلاس های آنلاین قرار گرفت. نام این نرم افزار نیز بیانگر سادگی در اجرای آن است، مثل این که برگزاری کلاس آنلاین به سادگی فشردن یک دکمه فرضی آبی بزرگ است.

از قابلیت های قابل تأمل این نرم افزار امکان یکپارچه سازی با بسیاری از پلتفرم های رایج مدیریت محتوا مانند وردپرس، دروپال و... است. امکانات مهم این نرم افزار در ادامه شرح داده خواهد شد.

امکانات نرم افزار کلاس آنلاین BigBlueButton

نرم افزار بیگ بلوباتن امکانات بسیاری را در اختیار دو گروه مدرسان (اساتید، معلمان و...) و کاربران (دانشجویان، دانش آموزان و...) قرار می‌دهد که مهم ترین آن عبارتست از:

برگزاری کلاس به صورت ویدئو کنفرانس

ارتباط تصویری زنده باعث افزایش تمرکز مدرس و کاربر می‌شود. کاربر به دلیل مشاهده مدرس بصورت آنلاین، خود را در کلاس حاضر می داند و بیشتر درگیر محتوای کلاس می شود. مکالمه بین مدرس و کاربر یکی از اصلی‌ترین ارکان کلاس است و این امکان در نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن مهیا شده است. یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه این برنامه، امکان تنظیم خودکار کیفیت تصویر منتقل شده از مدرس به کاربر و بالعکس است. به طوری که اگر اینترنت یکی از شرکت کنندگان از سرعت لازم برخوردار نباشد، کیفیت تصویر کلاس آنلاین بصورت خودکار و بدون نیاز به اعمال تنظیمات خاص تغییر کرده و به بهینه ترین حالت ممکن می رسد.

ارتباط تصویری رمزگذاری شده (encrypted)

نرم افزار کلاس آنلاین BigBlueButton ارتباط تصویری بین شرکت کنندگان را به‌صورت رمزگذاری شده محافظت می کند تا کاربران نگرانی بابت امنیت کلاس آنلاین نداشته باشند. این امکان وجود دارد که ورود به کلاس پس از احراز هویت انجام شود تا مدرسان و مدیران آموزشگاه ها نگران حضور افراد متفرقه به کلاس آنلاین نباشند.

ارائه محتوای چند رسانه ای (Multimedia)

یکی از نیازمندی های مهم در کلاس آنلاین، امکان بارگذاری محتوای آموزشی توسط مدرسان است. در نرم افزار بیگ بلوباتن انواع فایل های PDF، پاورپوینت، word، عکس و... قابل اجرا هستند و مدرسان می توانند محتواهای آموزشی متنوعی برای کاربران تهیه و بارگذاری کنند.

تخته الکترونیکی (Whiteboard)

گچ و تخته سیاه هیچ وقت از ذهن دانش آموزان قدیم پاک نمی شود. اما در عصر جدید، تخته سیاه یا وایت برد جای خود را به تخته الکترونیکی داده است. با این قابلیت شگفت انگیز، مدرس می تواند مسئله ای روی تخته بنویسد و کاربر نیز در برابر چشمان سایرین آن را حل کند. یکی از ویژگی های جالب توجه در این نرم افزار، تخته الکترونیکی تعاملی است. مدرس می‌تواند از چندین کاربر بصورت همزمان دعوت کند تا روی تخته متنی را بنویسند، تصویری را ترسیم کنند یا مسئله را حل کنند. جالب‌تر اینکه، با وجود فعالیت همزمان کاربران روی تخته، دست خط هر کاربر نیز بصورت مجزا برای مدرس قابل تشخیص است.

ضبط کلاس آنلاین

ممکن است اینترنت شما در لحظه برگزاری کلاس آنلاین دچار اختلال شود، یا محتوای تدریس شده در کلاس آنلاین با یک بار شرکت کردن قابل فهم نبوده و نیاز به تمرین بیشتر داشته باشید. در این صورت اگر کلاس آنلاین ضبط شده و بعدها به دفعات قابل پخش باشد مشکل بسیاری از کاربران حل می شود. این ویژگی در نرم افزار کلاس آنلاین BigBlueButton قرار داده شده است. یکی دیگر از قابلیت های این برنامه، ضبط به صورت جلسه به جلسه (session by session) است به این معنی که شما می توانید یک کلاس 3 ساعته را در 3 قسمت 1 ساعته برگزار کنید، بین هر قسمت استراحت کوتاهی داشته باشید و حین استراحت ضبط کلاس را متوقف کنید. در نهایت خروجی ضبط شده کلاس بدون در نظر گرفتن زمان استراحت شما خواهد بود و یک فایل 3 ساعته بازپخش خواهید داشت.

محیط برگزاری کلاس آنلاین 

 محیط بازپخش کلاس ضبط شده کلاس

چت متنی

علاوه بر ارتباط تصویری و صوتی بین کاربران در نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن، امکان چت متنی بین شرکت کنندگان وجود دارد. این روش ارتباطی، سرعت انتقال اطلاعات بین کاربران را افزایش می دهد. کاربران می توانند با طرح سوالات خود از مدرس، از این قابلیت استفاده کنند.

ذخیره سازی و اشتراک گذاری فایل

قابلیت جذاب بارگذاری و اشتراک گذاری فایل در نرم افزار کلاس آنلاین BigBlueButton این امکان را برای اساتید فراهم می کند که فایل های تدریس خود را در کلاس بارگذاری کرده و به شرط تأیید مدرس، قابلیت دانلود آن ها را برای کاربران فراهم کنند.

اشتراک گذاری صفحه نمایش

اصلی‌ترین قابلیت کلاس آنلاین، امکان اشتراک گذاری صفحه نمایش مدرس و کاربران است. در نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلو باتن هر یک از کاربران می توانند تحت مدیریت مدرس، صفحه نمایش رایانه خود را با دیگر کاربران به اشتراک بگذارند. به این معنا که همه کاربران در لحظه می توانند نحوه فعالیت کاربر مورد نظر را در سیستم خود مشاهده کنند. ترکیب این قابلیت به همراه استفاده از قلم نوری و یک نرم افزار PDF خوان مانند PDF Annotator می تواند کیفیت و راندمان برگزاری کلاس را به بهترین شکل ممکن افزایش دهد. در ادامه نحوه تدریس مدرس با همین تکنیک را مشاهده خواهید کرد.

 

قابلیت نظرسنجی (Polls)

طبیعتاً مشاهده نظرات کاربران برای مدرس بسیار حائز اهمیت است. به‌طور مثال این قابلیت برای سوالات درسی کوتاه، کوئیز یا نظرسنجی های علمی قابل استفاده می‌باشد. در نرم افزار کلاس آنلاین BigBlueButton امکان ایجاد نظرسنجی های متنوع (چهار گزینه ای، تشریحی، بله خیر و...) وجود دارد. نتیجه پاسخ کاربران به سوالات به صورت لحظه ای برای مدرس قابل مشاهده خواهد بود.

اتاق استراحت (Breakout Rooms)

ممکن است در برخی موارد جمعیت شرکت کنندگان کلاس های آنلاین زیاد باشد، یا مدرس نیاز دارد مطلبی را در کلاس عنوان کند که همه شرکت کنندگان نباید آن را بشنوند. حتی ممکن است سوالی توسط مدرس طرح شود و شرکت کنندگان به صورت گروه های کوچک تر به صورت اختصاصی به بحث پیرامون سوال بپردازند. در این صورت می توان از قابلیت ویژه اتاق استراحت استفاده کرد. مدرس می تواند با این قابلیت، شرکت کنندگان را در اتاق های جداگانه تقسیم بندی کند. در عین حال که همه کاربران در کلاس حضور دارند، به صورت گروه های کوچک تر تقسیم می شوند و ضمناً به مکالمات و تصاویر گروه های دیگر دسترسی ندارند. مدرس می تواند به همه گروه ها سر بزند و از فعالیت هر گروه مطلع شود.

امکان استفاده در تلفن همراه (Mobile compatibility)

نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن همانطور که در لپ تاپ و رایانه های رومیزی به سادگی قابل اجراست، در گوشی های تلفن همراه نیز با کلیه امکانات قابل استفاده می باشد. لازم بذکر است برای استفاده از این برنامه نیازی به دانلود نرم افزار کلاس آنلاین نخواهید داشت و صرفاً با یک مرورگر (مانند کروم یا فایرفاکس) می توانید از کلاس استفاده کنید. تنها قابلیتی که در تلفن همراه امکان استفاده از آن را نخواهید داشت، امکان اشتراک گذاری صفحه نمایش است که در اکثر پلتفرم های تحت وب نیز چنین قابلتی وجود ندارد.

محیط کلاس آنلاین بیگ بلوباتن در موبایل

قابلیت اجازه گرفتن

هر کاربر می تواند وضعیت خود را بنا به شرایط خاصی که در کلاس پیش می آید تغییر دهید. با این قابلیت جذاب، کاربران می توانند قبل از پاسخ به سوال مدرس، اجازه بگیرند و اگر مدرس اجازه داد شروع به صحبت کنند. همچنین کاربران می توانند نظرات خود را نسبت به مطالب مطرح شده در کلاس بصورت شکلک های از پیش طراحی شده (Emoji) نشان دهند. ممکن است کاربری از مدت زمان کلاس درس خسته شده باشد که می تواند ناراحتی خود را به این روش ابراز کند بدون این که در تدریس استاد اختلالی ایجاد کند.

ویژگی طلایی تحت وب (Browser-based) بودن پلتفرم کلاس آنلاین

نرم افزار کلاس آنلاین بیگ بلوباتن یک پلتفرم تحت وب است. به این معنی که شما برای استفاده از آن نیاز به نصب نرم افزار یا اپلیکیشن ندارید. دروازه ورود شما به دنیای کلاس آنلاین صرفاً یک لینک است که از طریق مرورگرهای رایج مانند گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس، سافاری و... قابل استفاده خواهد بود. جالب است بدانید بسیاری از نرم افزارهای کلاس آنلاین برای دسترسی به تمام امکانات خود، کاربر را ملزم به نصب اپلیکیشن یا نرم افزار اختصاصی خود می کنند که مؤسسه برگزارکننده کلاس را دچار محدودیت های زیادی می کند.

 مرحله طلایی آمادگی برای برگزاری کلاس آنلاین بیگ بلوباتن BigBlueButton  

تجهیزات برگزاری کلاس آنلاین

برای برگزاری کلاس آنلاین با این نرم افزار نیاز به تجهیزات خاصی ندارید. اینترنت پرسرعت اولین چیزی است که نیاز دارید. می توانید با استفاده از سیمکارت و گوشی با قابلیت 4G یا LTE به سرعت لازم برای برگزاری کلاس آنلاین دست پیدا کنید. کاربران می‌توانند با استفاده از یک لپ تاپ به راحتی در کلاس شرکت کنند. لپ‌تاپ‌ها بدلیل داشتن میکروفون و دوربین بهترین گزینه برای برگزاری کلاس آنلاین هستند. اگرچه تشکیل کلاس با گوشی همراه هم در این نرم افزار امکان پذیر است اما بدلیل ابعاد محدود صفحه نمایش ممکن است مدیریت کلاس کمی مشکل باشد. اگر مدرس هستید و محتوای تدریس شما شامل فرمول ها و روابط ریاضی است، پیشنهاد ما استفاده از قلم های نوری یا لپ تاپ های دارای صفحه نمایش لمسی است. با این حال اگر به این تجهیزات دسترسی ندارید می توانید محتوای آموزشی خود را قبل از برگزاری کلاس بصورت PDF یا پاورپوینت تهیه کنید و در کلاس ارائه دهید.

عکس نمونه از قلم نوری 

گام به گام تا ایجاد کلاس آنلاین

با توصیفاتی که از این نرم افزار گفته شد، بدون شک هوس برگزاری کلاس آنلاین اختصاصی کرده اید! اما چگونه کلاس آنلاین برگزار کنیم؟ بهتر است بدانید تا ورود به کلاس آنلاین خود فقط 30 ثانیه فاصله دارید! ابتدا لازم است تا وارد سایت برگزاری کلاس آنلاین رومیت شوید. روی گزینه تست رایگان کلاس آنلاین کلیک کنید و پس از وارد کردن شماره همراه، به سادگی وارد کلاس آنلاین شوید. پس از بررسی تمام قابلیت هایی که در بالا توضیح داده شد، از طریق سایت رومیت سرویس مورد نظر خود را تهیه کنید و کلاس آنلاین خود را به همین سادگی تشکیل دهید. جالب است بدانید که کارشناسان این سایت به صورت رایگان با شما وارد کلاس می شوند و تمام امکانات نرم افزار را آموزش می دهند. رومیت، یک پلتفرم برگزاری کلاس های آنلاین است که توسط جمعی از متخصصان جوان ایرانی و با تجربه برگزاری صدها هزار ساعت کلاس آنلاین تبدیل به استارتاپ فعال در حوزه آموزش های آنلاین شده است. پشتیبانی قوی، زیرساخت های سخت افزاری پرقدرت و تیم متخصص فعال شما را برای برگزاری بی عیب و نقص کلاس های آنلاین همراهی خواهند کرد.

سوالات متداول (FAQ)

در هر کلاس چند نفر می توانند شرکت کنند؟

تعداد افرادی که بصورت همزمان امکان حضور در کلاس های شما را دارند، وابسته به پلن خریداری شده از سوی شماست. بطور مثال اگر سرویس 25 کاربره تهیه کرده باشید، 25 نفر بصورت همزمان می توانند در کلاس های آموزشگاه شما شرکت کنند. این تعداد شامل مدیران، مدرسان و کاربران عادی است.

آیا محدودیتی در ایجاد کلاس آنلاین دارید؟

ایجاد و تشکیل کلاس آنلاین در رومیت هیچ محدودیتی ندارد. تنها محدودیت موجود، تعداد افراد شرکت کننده در کلاس ها هستند که با توجه به همین مورد، پلن مورد نظر خود را انتخاب خواهید کرد. حتی در ساعت برگزاری کلاس آنلاین هم محدودیتی ندارید. در هر ساعت از شبانه روز و به هر تعداد که تمایل دارید قادر به تشکیل کلاس آنلاین هستید.

برای برگزاری کلاس آنلاین چه اینترنتی مورد نیاز است؟

پیشنهاد ما برای برگزاری یک کلاس آنلاین روان و بدون مشکل، استفاده از اینترنت تلفن همراه با سرعت 4G یا همان LTE است. البته به شرطی که آنتن دهی تلفن همراه در محدوده حضور شما کامل انجام شود.

هزینه برگزاری کلاس آنلاین چقدر است؟

همان طور که اشاره شد، می توانید با توجه به تعداد شرکت کننده همزمان در کلاس ها اقدام به تهیه پلن مورد نیاز خود کنید. برای مشاهده هزینه هر پلن به بخش تعرفه کلاس آنلاین رومیت مراجعه کنید.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)