اگر در حوزه آموزش از LMS استفاده نمی کنید اشتباه بزرگی مرتکب شده اید!

0
1399-05-30
378
اگر در حوزه آموزش از LMS استفاده نمی کنید اشتباه بزرگی مرتکب شده اید!

 

برای مدیران و مدرسان آموزشی جهت افزایش میزان یادگیری دانشجویان و دانش آموزان و تنوع بخشیدن به آموزش سیستمی به نام LMS ایجاد شد. لایوآموز سال 90 در صدد طراحی بهترین سیستم مدیریت آموزش برآمد که بعد از چندین سال آزمون و خطا موفق به طراحی  سیستم LMS شد.

انتخاب یک سیستم مدیریت صحیح آموزشی به مدیران و مدرسان کمک زیادی خواهد کرد. LMS مزایا و ویژگی های زیادی ارائه می دهد که موجب می شود یادگیری تبدیل به امری مشارکتی شود.

LMS یا سیستم مدیریت یادگیری یک نرم افزار است که جهت مدیریت و توزیع محتواهای آموزشی طراحی شده است.  از انواع LMS می‌توان به عنوان یک پلتفرم خاص روی سرور اشاره نمود مانند نرم افزار یا وب سایتLMS، همچنین می توان در قالب یک سرویس مانند برگزاری کلاس آنلاین ارائه دهید.لایوآموز در راستای گسترش علم به صورت مجازی اقدام به طراحی سیستم LMS نموده است. در این سیستم شما قادر خواهید بود از مزایای زیر بهره‌مند شوید:

 • پشتیبانی مشتریان و اساتید
 • سیستم امنیت محتوای فوق العاده
 • امکان ارائه سیستم برگزاری کلاس آنلاین به صورت مجزا
 • امکان ارائه پنل اختصاصی LMS برای اساتید جهت مشاهده دانشجویان دوره
 • امکان ارائه محتواها در قالب عکس، متن، ویدئو، پادکست در سایت لایوآموز
 • امکان تعریف استاد و گروه درسی
 • امکان ارائه پنل بازاریابی برای مشارکت در فروش دانشجویان
 • تعریف حساب کاربری برای دانشجویان جهت دسترسی به دوره‌های خریداری شده
 • و هر امکانی که برای یک LMS حرفه ای نیاز دارید

راه های ارتباطی جهت اجاره LMSLMS بهینه است یا نه؟

سیستم LMS یا مدیریت سیستم آموزشی قادر خواهد بود به عنوان یک فناوری، یادگیری شما را  بهبود  بخشد. در این سیستم همچنین امکان بررسی و آنالیز وجود دارد. یکی از مزیت‌های این سیستم عملکردی  است که به مدیران امکان دسترسی به محتواها و بارگزاری را خواهد داد همچنین دانش آموزان قادر خواهند بود به همه دوره‌ها ازجمله دوره های در حال برگزاری دسترسی داشته باشند.

انواع LMS

سیستم مدیریت محتوا یا LMS یک سیستم مبتنی بر آموزش است که دارای دو نوع مختلف پلتفرم خاص روی سرور مانند نرم افزار یا وب سایت است، همچنین می توان آن را در قالب یک سرویس مانند برگزاری کلاس آنلاین در نظر گرفت. علاوه بر این برای سازمان ها می‌توان دو نوع LMS نام برد:

1. Enterprise vs. Individual برای شرکت های بزرگ

بالاترین درجه برای یک ال ام اس راه حلی سازمانی برای سازمان هایی بیش از 500 نفر کارمند است. این سیستم بسیار بسیار مقیاس پذیر است بدین صورت که در این نرم افزار اگر شرکتی رشد کند و یا یک فناوری جدید اضافه شود از سیستم  LMS برای رشد و پیشرفت شرکت استفاده می شود. LMS ویژگی های زیادی دارد که می تواند برای هر سازمان یا مجموعه آموزشی مفید باشد.

Individual LMS برای سازمان‌های کوچک

یک سازمان کوچک هم ممکن است از LMS استفاده نماید. این امکان برای یک سازمان کوچک یا فرد خاص می تواند بسیار کاربردی باشد و از تمامی ویژگی های این سیستم می توان در جهت پیشرفت مجموعه استفاده کرد. از کاربردهای سیستم مدیریت آموزش می تواند در جهت خدمت رسانی به فرد خاص یا سازمان کوچک برای آموزش کارکنان استفاده شود.

عمده خدمات LMS جهت مرتفع ساختن نیازهایی مانند آموزش همه جانبه کارکنان است.

2. Free vs. Commercial

LMS رایگان

یکی از سیستم های LMS محبوب بین مدرسان نوع رایگان آن است. نمونه‌های زیاد رایگان و متن باز زیادی جهت تعریف دوره های آموزشی وجود دارد. هر فردی که محتوای آموزشی مناسبی داشته باشد قادر خواهد بود از این سیستم استفاده نماید همچنین بسیاری از این سیستم ها این قابلیت را دارند که شما دوره ای ایجاد نمایید که از طریق یک فضای آموزش الکترونیکی قابل دسترسی باشد.

عیوب LMS رایگان

LMS های رایگان سطح پیشرفه زیادی وجود دارد اما از معایب این LMSها می‌توان به دشواری نصب و عدم پشتیبانی کافی است. برای نصب این سیستم ها به یک متخصص نصب نیاز داریم. آپدیت شدن این نرم افزارها نیاز به توجه و وقت زیادی دارد و روش آن یکسان نیست بنابراین پیشنهاد ما به شما استفاده از LMS با هزینه کمی است.

تجاری

محصول تجاری LMS یا مدیریت آموزشی برای دانشکده‌ها و سازمان‌ها جهت امور آموزشی استفاده می‌شود. نصب این نرم افزار بسیار آسان است و پشتیبانی 24 ساعته دارد و دارای قیمت خاصی است. لایوآموز خدمات برگزاری کلاس آنلاین و مدیریت محتوا را برای دانشکده ها و موسسات را به خوبی ارائه می دهد.

3. SaaS LMS , Licensed Product

محصول به عنوان سرویس (Software as a service=saas)

محبوب ترین LMS ها سرویس (SaaS) یک مدل نرم افزاری محبوب است. این نسخه بسیار پرکاربرد و مبتنی بر سیستم ابری یا Cloud و دارای ارتقا مجدد رایگان است. اما در برخی موارد شخصی سازی ممکن است محدود باشد. یک SaaS LMS برای سازمان‌های در حال رشد بسیار کاربردی است و دارای پشتیبانی فنی است.

Licensed Product

سیستم مدیریت آموزشی سیستمی لایسنس دار برمبنای امنیت اطلاعات ساخته شده است. این سیستم بسیار منعطف است و قابلیت تغییر در مقابل نیازهای مشتری را دارد. اما لازم است این تغییرات زمان بر باشد. در این سیستم بروز رسانی زمان بیشتری نسبت به نصب در بر میگیرد.

کاربرد ویژه LMS چیست؟

در بیشتر موارد ، سازمان ها از سیستم LMS برای تسهیل دسترسی به مطالب یادگیری، از ارائه ها گرفته تا فیلم ها و دروس تعاملی استفاده می­کنند.

ویژگی یک LMS خوب چیست؟

 • یک LMS خوب تغییرات و یادداشت ها را برای مدرسان راحت می‌کند.
 • فرصت فروش بیشتر را برای مربیان و حتی دانشجویان به ارمغان می آورد.
 • امکان یادگیری را فراهم کند که متناسب با کاربران خاص باشد.
 • امکان ارائه کلاس و ویدئو در حد جهانی را به ارمغان می آورد.
 • امنیت محتوا را فراهم می سازد.

سیستم هایی مبنی بر مدیریت محتوا  دارای امکانات فراوانی در زمینه بازاریابی و فروش هستند و به مدیران و دانشجویان کمک خواهند کرد تا درس ها، فروش و فعالیت کاربران را زیر نظر بگیرند همچنین سرپرستان قادر خواهند بود اعتبارات جدیدی به کاربران اختصاص دهند و پیشرفت های دانش آموزی را پیگیری کنند.

اما ویژگی بهترین LMS

یک LMS خوب کمک زیادی به جذاب کردن روش های یادگیری برای دانش آموزان می کند. همچنین LMS ها باید از لحاظ ظاهری و کارایی طبق نیازهای دانش آموزان طراحی شده باشد.

سخن پایانی

برگزاری کلاس آنلاین مبتنی بر LMS موج مثبتی در راستای آموزش ایجاد کرده است. دانش آموزان یا دانشجویان با این امکانات فرصت های زیادی جهت تمرکز و افزایش راندمان خواهند داشت. یک مثال از این امر سیستم آموزش در فنلاند است که یادگیری مبتنی بر مفاهیم مزیتی با عنوان کاربردهای روزانه در زندگی روزانه به ارمغان خواهد آورد.

LMS تعاملی و پاسخگو قادر خواهد بود این فرمت مدرن یادگیری را در زمینه آموزش راحت کند.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)