معرفی گرایش‌های ارشد روانشناسی

0
1398-08-02
1629
معرفی گرایش‌های ارشد روانشناسی

معرفی گرایش‌های کارشناسی ارشد روانشناسی

لایوآموزان عزیز، در این مطلب از لایوآموز ( منابع کنکور ارشد روانشناسی و سایر) رشته‌ها و گرایش‌های گروه روانشناسی در مقطع ارشد را برای شما آماده کرده ایم.

روانشناسی، در دهه‌ی اخیر، چه در ایران و چه در سطح بین المللی رشد قابل ملاحضه‌ای از نظر بازار و جایگاه فکری در سطح جامعه داشته و از این رو رشته ی دانشگاهی آن نیز به یکی از رشته های محبوب تبدیل شده است.

اگر کارشناسی شما در رشته‌ی روانشناسی بوده و اکنون قصد ادامه ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد را دارید و یا رشته‌ی کارشناسی شما، متفاوت بوده و قصد تغییر رشته به یکی از رشته های گروه روانشناسی را دارید، با این مقاله‌ی لایوآموز همراه باشید تا شما را با رشته‌ها و گرایش های مختلف کارشناسی ارشد روانشناسی آشنا کنیم.

گرایش روانشناسی عمومی

کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، یکی از گرایش‌های پرطرفدار روانشناسی (می‌توان گفت دومین بعد از روانشناسی بالینی) است که موضوع آن، مطالعه و بررسی مباحث گوناگونی در زمینه ی روانشناسی از جمله روانشناسی اجتماعی، روانشناسی رشد و ... است.

همانطور که از عنوان این گرایش هم قابل تشخیص است، شما موضوع مشخصی را به طور تخصصی دنبال نخواهید کرد، ولی با مباحث متنوع روانشناسی آشنا خواهید شد و دانش عمومی روانشناسی را مطالعه خواهید کرد.

این گرایش ضرفیت پذیرش بالایی دارد و این موضوع شانس قبولی داوطلبان در این گرایش را افزایش میدهد.

شما با تحصیل در این گرایش می توانید به ارائه ی خدمات روانشناسی در موسسات روانشناسی و یا ارگان های دولتی مشغول شوید و یا با نهادهای پژوهشی همکاری کنید.

اکثر دانشگاه‌هایی که در رشته ی روانشناسی در مقطع ارشد پذیرش دارند، گرایش عمومی را ارائه می‌کنند. از جمله دانشگاه های: تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبایی، تربیت مدرس، اصفهان، تبریز، فردوسی مشهد

گرایش روانشناسی بالینی

روانشناسی بالینی، درحال حاضر پرطرفدارترین گرایش ارشد روانشناسی است و رتبه‌های برتر، غالبا جذب این گرایش می‌شوند. بسیاری معتقدند که بازار کار روانشناسی بالینی، بهتر از سایر گرایش هاست، با این حال مشاورین کنکور پیشنهاد می‌کنند که فاکتور علاقه را در راس ملاک‌های خود برای انتخاب گرایش ارشد روانشناسی قرار دهید.

این گرایش به مطالعه ی علل و نحوه ی درمان و تغییر اختلالات رفتاری و روان شناختی انسان می‌پردازد.

اکثر دانشگاه‌های مطرح کشور، این گرایش را در مقطع ارشد ارائه می‌کنند. (براساس دفترچه 98) از جمله: تهران، شهید بهشتی، اصفهان، تبریز، علامه طباطبایی، شیراز، فردوسی

گرایش روانسنجی (گرایش سنجش و اندازه‌گیری)

دانشجوی این گرایش، توانایی تجزیه و تحلیل داده‌ها و اطلاعات را با روش‌های کمی و کیفی به دست آورده تا بتواند کار ارزیابی سیستم‌های آموزشی و تربیتی و اندازه‌گیری و سنجش خصوصیات روانشناختی جامعه یا گروهی از افراد را انجام دهد.

گرایش روانشناسی صنعتی-سازمانی

این گرایش به مطالعه‌ی کاربردهای روانشناسی در صنعت و سازمان‌ها می‌پردازد. درواقع این گرایش روانشناسی را به محیط کار وارد کرده و به تاثیر آن در افزایش بهره‌وری کارکنان می‌پردازد.

گرایش رشد و پرورش کودکان استثنایی

در این گرایش، به نحوه ی پرورش و تعامل کارا با کودکان دارای ویژگی‌های خاص (کودان نخبه، دارای معلولیت، نابینا و کمبینا، ناشنوا و کم شنوا،  و...) پرداخته میشود.

گرایش روانشناسی بالینی کودک و نوجوان

همانطور که از نام این گرایش قابل تشخیص است، تفاوت این گرایش با روانشناسی بالینی، این است که روانشناسی بالینی کودک و نوجوان، بر اختلالات و ناهنجاری‌های رفتاری کودکان و نوجوانان تمرکز دارد.

از دانشگاه‌هایی که براساس دفترچه ی کنکور 98 در این گرایش پذیرش دارند، میتوان به دانشگاه‌های شهید بهشتی و تبریز اشاره کرد.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)