معرفی گرایش قدرت مهندسی برق در کارشناسی ارشد

0
1398-01-29
2624
معرفی گرایش قدرت مهندسی برق در کارشناسی ارشد

رشته‌ی مهندسی برق در کنکور کارشناسی ارشد، گرایش‌های مختلفی از جمله الکترونیک، قدرت، مخابرات، کنترل و مهندسی پزشکی دارد. مشخص کردن این که برای رسیدن به کدام یک از این گرایش­ها می­خواهید کنکور کارشناسی ارشد برق شرکت کنید، مسئله‌ی مهمی است. و برای اینکه بتوانید تصمیم درستی بگیرید بهتر است با هر یک از این گرایش‌ها آشنایی کافی داشته باشید. در مقالات قبل به معرفی منابع کنکور برق 98 پرداختیم. در این مقاله نیز درباره گرایش قدرت مهندسی برق در کارشناسی توضیح می دهیم تا با دید آگاهانه بهترین انتخاب را داشته باشید.

مهندسی برق گرایش قدرت

شما در گرایش قدرت به تولید، توزیع و انتقال برق می‌پردازید. در این گرایش می‌آموزید که چطور برق در نیروگاه‌ها تولید می‌شود و انواع مختلف نیروگاه‌ها چطور کار می‌کنند. به بررسی انتقال برق در سیستم‌های مختلف، کابل‌های هوایی و زیر زمینی می‌پردازید و همچنین در بخش حفاظت با دستگاه هایی مانند رله، فیوز و... آشنا می‌شوید. البته گرایش قدرت در کارشناسی ارشد زیرشاخه‌های مختلفی دارد و شما با توجه به زیرشاخه‌ای که انتخاب می‌کنید در مواردی که بالا توضیح دادیم، دقیق خواهید شد.

این گرایش به سیستم‌های قدرت، الکترونیک قدرت و ماشین‌های الکتریکی، برنامه‌ریزی و مدیریت سیستم‌های انرژی و سامانه های برقی حمل و نقل تقسیم می‌شود. شما در سیستم‌های قدرت به بررسی و تجزیه تحلیل تولید برق و انواع نیروگاه‌ها می‌پردازید و همچنین نحوه انتقال این برق تولیدی به دست مصرف کننده، به نحوی که برایشان قابل استفاده باشد نيز مي پردازيد. در الکترونیک قدرت و ماشین‌های الکتریکی به طراحی تجهیزاتی که با ولتاژ و جریان بالا بتوانند سازگاری داشته باشند می‌پردازید. در واقع همان‌طور که از اسم گرایش قدرت پیداست شما معمولا با جریان‌ها و ولتاژهای بالا سروکار خواهید داشت. که این در برخی موارد می‌تواند خطرناک باشد و به هیچ عنوان نمی‌توان آن را شوخی گرفت. در ماشین‌های الکتریکی نیز به طراحی ژنراتورها، ترانسفورمرها و... می‌پردازید. در این بخش فضای فعالیت شما برای انجام کارهای پژوهشی بسیار باز است. در برنامه‌ریزی و مدیریت سیستم‌های انرژی شما با مسائل جدیدی از جمله پایداری شبکه، برنامه‌ریزی بهره برداری، مدیریت در بازار برق و... آشنا خواهید شد و در نهایت در سامانه های حمل و نقل به بررسی حمل و نقل شهری و برون‌شهری توسط برق خواهید پرداخت. ضرایب دروس امتحانی گرایش قدرت را از اینجا بخوانید.

معرفي بازار کار گرايش قدرت در کارشناسی ارشد

شايد به جرات بتوان گفت که گرايش قدرت در کارشناسی ارشد يکي از پرکاربردترين زيرشاخه هاي رشته برق است. يک کشور به هيچ عنوان نمي تواند اهداف و مقاصد خود را پيش ببرد مگر اينکه افرادي در گرايش برق قدرت داشته باشد. در واقع بازار کار اين رشته به اين صورت است که در برخي شرايط، اگر شما توانايي هاي لازم را کسب کرده باشيد، بلافاصله بعد از اتمام درستان در مراکز دولتي استخدام خواهيد شد. سرمايه گذاري در زيرشاخه هاي برق قدرت در تمام کشورها مورد اهميت است. اما اين اهميت در کشورهاي جهان سوم به مراتب بيشتر به چشم می‌آید و يک نياز اصلي به شمار می‌رود. شايد بتوان گفت که افراد يک جامعه می‌توانند بدون تکنولوژی‌هایی مانند تلفن همراه زندگي کنند؛ اما قطع برق حتي در حد چند ساعت مشکلات فراواني ايجاد خواهد کرد.

بنابراين سرمایه‌گذاری‌های زيادي براي ايجاد زیرساخت‌های مناسب در اين زمينه وجود دارد. علاوه بر نيازي که جامعه و کشور به برق و پايداري آن در طول شبانه‌روز دارد، مسئله ديگري که جوامع را درگير خود کرده است، بحث آلودگي محيط زيست و سوخت‌های فسيلي می‌باشد. توسعه و پیشرفت وسايل حمل و نقل به سمت برقي شدن حرکت می کند تا از آلودگي روزافزون محيط زيست جلوگيري شود. اين خود يک زمينه فعاليت براي مهندسين برق قدرت است؛ زيرا موتورهاي خودروهاي برقي توسط اين مهندسين ساخته می‌شود. علاوه بر اين اگر دقت کنيد بعد از توليد اين خودروها قطعا نياز به مکان‌هایی براي شارژ آن‌ها وجود دارد و اين انتقال برق به مکان‌های شارژ خودروهاي برقي و همچنين ساخت و راه اندازيشان نيازمند افرادي با گرايش برق قدرت است.

نکته دیگری که بسیار اهمیت دارد این است که: زمانی که ما از شبکه‌های انتقال صحبت می‌کنیم، منظورمان ساختاری با کیلومترها سیم و کابل است که ولتاژ و جریان بسیار بالایی دارند. بنابراین اقدام به راه اندازی این شبکه‌ها بدون اینکه اطلاعی از نتیجه و ولتاژهای نهایی داشته باشید بشدت خطرناک و می‌تواند منجر به خسارات جانی و مالی زیادی بشود. پس بحث حفاظت اولین گام را در این راستا برمی‌دارد و تلاش می‌کند با ابزارهای مختلف مانع آسیب به افرادی که با این شبکه‌ها سروکار دارند بشود و علمی که در این راستا به کمک گرایش قدرت آمده است، کامپیوتر می‌باشد. نرم افزارهای شبیه سازی زیادی وجود دارند که در برای شبیه سازی این مسائل استفاده می شوند تا در حد امکان از نتیجه نهایی آگاهی به دست آید. کسانیکه در زمینه ساخت و راه اندازی این شبکه‌ها فعالیت می‌کنند قطعا حاضر به پرداخت هزینه های خوبی برای این شبیه سازی ها می‌باشند.

پس اگر شما بتوانید به آشنایی قابل توجه در این نرم‌افزارها برسید، آینده بسیار خوبی در انتظارتان خواهد بود و تنها کافی است که به بحث‌های کامپیوتری نیز علاقه‌مند باشید. با توجه به استفاده زیادی که از نرم‌افزارهای شبیه سازی در سیستم قدرت می‌شود، این نرم‌افزارها در حال به روز رسانی هستند. از جمله این نرم‌افزارها می توانیم به سیمولینگ متلب، مکسول و... اشاره کنیم که بهتر است اگر گرایش قدرت را برای کارشناسی خود انتخاب می‌کنید حتما به سراغ یادگیری این نرم‌افزارها نیز بروید. در انتها در زمینه بازار کار باید به این نکته اشاره کنیم که در شرایط کنونی کشور بازار کار تمامی رشته‌ها نسبتا جالب نیست و شما نمی‌توانید دیدگاه روشنی از آینده‌تان داشته باشید اما باز هم می‌توان گفت که اگر به اندازه کافی تلاش کنید قطعا برای نیروی متخصص، کار در هر شرایط اجتماعی وجود خواهد داشت و گرایش قدرت در کارشناسی ارشد گزینه‌ای است که نسبت به بقیه رشته‌ها بیشتر می‌توانید روی آن سرمایه گذاری کنید. علاوه بر این با توجه به اینکه برق قدرت علم به‌روزی می باشد، شما در کارشناسی ارشد گرایش قدرت می‌توانید فرصت‌های مطالعاتی در خارج از کشور را نیز به دست آورید.

 

لایوآموز همراه همیشگی شما در مسیر موفقیتایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)