معرفی دانشگاه امیر کبیر

0
1398-08-09
1654
معرفی دانشگاه امیر کبیر

تاریخچه تاسیس دانشگاه امیرکبیر

دانشگاه امیرکبیر یکی از بهترین دانشگاه های فنی و صنعتی در ایران است که در سال 1337 در تهران تاسیس شد. این دانشگاه قبل از سال 1357 دانشگاه پلی تکنیک نام داشت که بعد از انقلاب به دانشگاه امیر کبیر تغییر نام داد. یکی از موسسات آموزش عالی باسابقه در زمینه فنی و مهندسی در ایران محسوب می شود. دانشگاه امیرکبیر در سال 1335 به دستور محمدرضا شاه پهلوی و توسط حبیب نفیسی راه اندازی شد.

اولین دانشجویان این دانشگاه یک سال پس از تاسیس پذیرفته شد. در آن زمان رشته هایی که در این دانشگاه تدریس می شد شامل مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، مهندسی نساجی، مهندسی شیمی و مهندسی راه و ساختمان بود. این دانشگاه سه پردیس شامل بندرعباس، گرمسار و ماهشهر دارد که در حدود 14 هزار دانشجو در مقاطع کاردان، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در آن مشغول به تحصیل هستند.

ورود به دانشگاه امیرکبیر به رتبه های بالا در کنکور سراسر نیاز دارد و فارغ التحصیلان آن جز مفاخر علمی ایران هستند. در این دانشگاه نسبت تعداد اعضای هیئت علمی به دانشجو (کارشناسی و تحصیلات تکمیلی) ۱ به ۲۱ است. این آمار مربوط به سال 2010 است. این آمار در سایر دانشگاه ها 1 به 33 است. یعنی برای هر 33 دانشجو یک استاد وجود دارد.

دانشکده های دانشگاه امیرکبیر

در حال حاضر دانشگاه امیرکبیر ۱۶ دانشکده، ۶ گروه آموزشی مستقل، ۳ واحد آموزشی در شهرهای بندرعباس، گرمسار و ماهشهر دارد. همچنین این دانشگاه دارای یک مرکز آموزش الکترونیکی و یک پریس بین الملل است. در گذشته دانشگاه تفرش یکی از زیرمجموعه های دانشگاه تهران بود که اکنون جدا شده است.

دانشکده های دانشگاه امیر کبیر شامل: دانشکده مهندسی نساجی، دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر، دانشکده مدیریت، علم و فناوری، دانشکده مهندسی برق، دانشکده مهندسی پزشکی، دانشکده مهندسی معدن و متالورژی، دانشکده مهندسی مکانیک، دانشکده مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات، دانشکده مهندسی پلیمر، دانشکده مهندسی شیمی، دانشکده مهندسی صنایع و سیستم‌های مدیریت، دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست، دانشکده مهندسی دریا، دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک، دانشکده مهندسی هوافضا، دانشکده مهندسی نفت است.

واحدهای این دانشگاه هم شامل واحد بندرعباس، واحد گرمسار و واحد ماهشهر است. گروه های آموزشی مستقل دانشگاه هم شامل گروه آموزشی تربیت بدنی، گروه آموزشی زبان خارجی، گروه مستقل رباتیک، گروه مستقل شیمی، گروه مستقل نانوتکنولوژی، گروه معارف و علوم انسانی و گروه فلسفه و علم (این گروه در دانشکده مدیریت، علم وفناوری ادغام شد) است.

جایگاه دانشگاه امیرکبیر در رتبه‌بندی‌های جهانی

دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال های 2012، 2013 و 2014 به عنوان برترین دانشگاه ایران اعلام شد که این رتبه بندی توسط دانشگاه لایدن صورت گرفت. براساس رتبه بندی های اعلام شده از سوی US World News and Reports این دانشگاه از نظر علوم کامپیوتر در جایگاه 90 در جهان قرار دارد. همچنین در سال 1393 یک رتبه بندی از سوی ISC صورت گرفت که براساس آن این دانشگاه در بین دانشگاه های صنعتی کشور در رتبه نخست قرار گرفته است. بعد از این دانشگاه، دانشگاه های صنعتی شریف و دانشگاه علم و صنعت قرار دارند.

در سال 2015 دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رتبه بندی های موضوعی شانگهای، رتبه 200- 151 ریاضیات را به خود اختصاص داد. در سال 2016 هم این دانشگاه به رتبه 500-401 دست پیدا کرد. در سال 2018 یک رتبه بندی توسط تامیز انجام شد که براساس آن دانشگاه امیرکبیر در جایگاه دوم دانشگاه های ایران قرار می گرفت.

سیاست ورود به دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه امیرکبیر به منظور جذب دانشجویان ممتاز تسهیلات خاصی را در نظر گرفته است. از جمله می توان به اعطای کمک هزینه نقدی به دانشجویان با رتبه های زیر 200 در کنکور سراسری- کارشناسی و رتبه‌های اول تا سوم المپیادهای دانشجویی اشاره کرد.

روسای دانشگاه امیر کبیر از ابتدا

اولین رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر مهندس حبیب نفیسی بود که از سال 1337 تا سال 1347 به ریاست این دانشگاه انتخاب شد. این دانشگاه از ابتدای تاسیس تاکنون 22 رئیس را به چشم دیده است. در حال حاضر هم دکتر سید احمد معتمدی (از ۱۳۹۳) ریاست دانشگاه امیرکبیر را برعهده دارد.

دانش آموختگان برجسته دانشگاه امیرکبیر

دانشگاه صنعتی امیرکبیر اکنون قابلیت پذیرش 7 هزار دانشجو را در مقطع کارشناسی و در 33 رشته، 1200 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و در 43 رشته و 200 دانشجو در مقطع دکترا در 34 رشته را دارد. از جمله برجسته ترین دانش آموختگان این دانشگاه می توان به ابوالحسن آستانه اصل (استاد مهندسی عمران در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی)، مجید توکلی (از فعالان جنبش‌های دانشجویی)، وحید حدادی اصل (ریاست سابق پژوهشگاه جامع صنعت نفت (RIPI))، سهیلا جلودارزاده (نماینده دوره‌های پنجم، ششم و دهم مجلس شورای اسلامی)، جواد نجم‌الدین (مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو)، معصومه ابتکار (معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست)، بهزاد نبوی (وزیر مشاور و صنایع سنگین در دولت میرحسین موسوی)، حمید چیت‌چیان (وزیر نیرو)، پرویز فتاح (وزیر سابق نیرو)، عزت‌الله ضرغامی (رئیس سازمان صدا و سیما) و ... اشاره کرد.

افتخارات دانشگاه صنعتی امیرکبیر

این دانشگاه با وجود برتری که در میان سایر دانشگاه های صنعتی کشور دارد، تاکنون موفق به دریافت افتخارات بی شماری بوده است. از جمله افتخارات این دانشگاه می توان به کسب عنوان قطب علمی در رشته های مهندسی پزشکی، مهندسی هوافضا، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات، مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی شیمی و مهندسی نساجی اشاره کرد.

همچنین دانشگاه امیرکبیر موفق به دریافت رتبه برتر در جشنواره خوارزمی و دریافت ده ها جایزه در این جشنواره و عناوین برتر المپیادهای دانشجویی ملی و بین المللی شده است. بدون شک این عناوین و رتبه ها توسط دانشجویان نخبه دانشگاه دریافت شده است که در زمینه رباتیک و کمیکار بوده اند.

از دیگر موفقیت ها و افتخارات دانشگاه صنعتی امیرکبیر می توان به دریافت رتبه نخست تحقیقات در میان دانشگاه‌های فنی مهندسی کشور در چندین دوره ارزشیابی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اشاره کرد. این دانشگاه رتبه اول ارتباط صنعت با دانشگاه و انجام طرح های مهم ملی را هم از آن خود کرده است.

از دیگر افتخارات و امتیازات این دانشگاه می توان به وجود چندین آزمایشگاه مجهز و پیشرفته به همراه انجام پروژه های شاخص ملی از جمله ساخت سریعترین ابررایانه سوپرکلاستر و طراحی، ساخت و پرتاپ ماهواره اشاره کرد. این دانشگاه در حال حاضر در زمینه پژوهش هسته ای و نقش آفرینی اساتید و دانشجویان در بالاترین جایگاه در میان سایر دانشگاه های صنعتی قرار دارد.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)