معرفی تخصصی گرایش های ارشد مهندسی شیمی

0
1397-12-08
5417
معرفی تخصصی گرایش های ارشد مهندسی شیمی

مهندس شیمی شخصی است که داشته های شیمی خود را به صورت عملی وکاربردی در صنایع مختلف شیمیایی وفرایندی به صورت طراحی واجرای فرایندهای شیمیایی برای تبدیل مواد اولیه به محصول مورد نظر کند.به عنوان مثال یک مهندس پالایشگاه یا پتروشیمی باید توانایی طراحی یک فرایند مناسب وبهینه سازی شده برای تبدیل مواد خام نفتی به محصولات با ارزش افزوده را داشته باشد.حالا که هدف اصلی یک مهندسی شیمی را تبیین کردیم باید ابزار های این کار را بیان کنیم.نخستین ابزار داشتن پایه علمی قوی در علوم شیمی،ریاضی،فیزیک میباشد.دومین ابزار داشتن قدرت تحلیل وتجزیه داده هایی که از طریق آزمایشگاه یا فرایند به دست می آورد.سومین ابزار مهم وکابردی تسلط کافی روی نرم افزار های تخصصی مهندسی شیمی میباشد.با داشتن این ابزار ها وذهن خلاق مهندسی بی شک میتوانید به یک مهندسی شیمی موفق در این رشته تبدیل شوید.

کارشناسی ارشد مهندسی شیمی دردانشگاه های ایران طبق دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش کشورسال97 شامل دو کد رشته تحت عنوان مجموعه مهندسی شیمی ومهندسی شیمی-بیوتکنولوژی ودارو سازی میباشد.
مجموعه مهندسی شیمی به 4زیر مجموعه تقسیم میگردد. مجموعه اول با عنوان مهندسی شیمی شامل 14گرایش میباشد.دومین مجموعه،مهندسی هسته ای شامل 2گرایش ومجموعه سوم تحت عنوان مهندسی سیستم های انرژی شامل 3گرایش ومجموعه آخر تحت عنوان مهندسی انرزی های تجدی ناپذیر میباشد. عنوان دوم مهندسی شیمی با گرایش های بیوتکنولوژی وداروسازی میباشد.

در ادامه به بررسی تخصصی گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی شیمی میپردازیم.در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر میتوانید با بیان دیدگاه خود با مشاوران باسابقه ومتخصص لایوآموز در ارتباط باشید.

مهندسی شیمی گرایش طراحی فرایندها

دانشجویان گرایش طراحی فرایند با اصول طراحی فرایندهای مهندسی که به وسیله این اصول می توان ماده را از حالتی به حالت دیگر تبدیل نمود. گرایش طراحی فرایند را می توان یک گرایش چند وجهی دانست که سایر گرایش های دیگر مهندسی شیمی را پوشش می دهد. در واقع گرایش طراحی فرایند برای افرادی که به دروس عملیاتی مثل عملیات واحد علاقه مند هستند مناسب دانست. همچنین با نرم افزار های طراحی ومدل سازی مثل نرم افزار اسپن پلاس، نرم افزار اسپن هایسیس و نرم افزار متلب آشنا میگردند. طبق ظرفیت اعلام شده در دفترچه ظرفیت دانشگاه ها از سوی سازمان سنجش سال97، در دوره روزانه   29 دانشگاه دولتی باظرفیت 343 داوطلب و در دوره شبانه (نوبت دوم) 11 دانشگاه دولتی با ظرفیت  125 داوطلب پذیرش شده اند.

مهندسی شیمی گرایش فرایندهای جداسازی

دانشجویان گرایش فرایندهای جداسازی به طور تخصصی با دروس مربوط به پدیده¬های انتقال، آشنایی با انواع فرآیندهای جداسازی مانند تقطیر، استخراج، تبلور و نیز شبیه‌سازی و مدل‌سازی فرآیندها آشنا میشوند. این گرایش برای داوطلبان علاقه مند به درس های انتقال جرم و پدیده های انتقال و عملیات واحد توصیه میگردد. نرم افزارهای تخصصی برای این گرایش نرم افزار متلب،نرم افزار کامسول میباشد. طبق طبق ظرفیت اعلام شده در دفترچه ظرفیت دانشگاه ها از سوی سازمان سنجش سال97، در دوره روزانه 28 دانشگاه با طرفیت 361 داوطلب ودر دوره شبانه (نوبت دوم) 22 دانشگاه با ظرفیت 145داوطلب پذیرش شده اند.

مهندسی شیمی گرایش محیط زیست

داوطلبان گرایش محیط زیست به طور تخصصی به کاربرد مباحث مهندسی شیمی در محیط زیست پرداخته می شود. از جمله مباحثی که در این گرایش مورد بررسی قرار می گیرد مباحث تصفیه آب و فاضلاب, کنترل آلودگی هوا, تصفیه ضایعات جامد پرداخته می شود که از جدیدترین گرایش های ارشد مهندسی شیمی میباشد که برای داوطلبان علاقه مند برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور مفید است. طبق ظرفیت اعلام شده در دفترچه ظرفیت دانشگاه ها از سوی سازمان سنجش سال97، در دوره روزانه 10 دانشگاه دولتی با ظرفیت 71 داوطلب ودر دوره شبانه 7 دانشگاه با ظرفیت 25 نفر داوطلب پذیرش داشته اند.

مهندسی شیمی گرایش مدل سازی، شبیه سازی و کنترل

گرایش مدل سازی با عملکرد کامپیوتر در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، به منظور شبیه سازی واحدهای عملیاتی و فرایند های شیمیایی همچنین با سیستم‌های كنترلی حاكم بر فرآیندها آشنا میشود. این گرایش برای دانشجویان علاقه مند به نرم افزار و برنامه های کامپیوتری برای استفاده در مهندسی شیمی بسیار مناسب است. طبق ظرفیت اعلام شده در دفترچه ظرفیت دانشگاه ها از سوی سازمان سنجش سال97، در دوره روزانه 4 دانشگاه دولتی با ظرفیت 38 نفر ودر دوره شبانه 2 دانشگاه با ظرفیت5نفر پذیرش شده اند.

مهندسی شیمی گرایش فراوری وانتقال گاز

به علت وجود ذخایر عظیم گازی در ایران، کشورمان را در جایگاه دوم ذخایر گاز طبیعی در جهان میباشدبنابراین هدف فراوری و انتقال گاز تربیت متخصصانی است که بتواند کلیه نیازهای فنی صنایع گاز کشور در زمینه های طراحی و عملیات پالایشگاه های گاز و سیستم  های انتقال را انجام دهند. ظرفیت اعلام شده در دفترچه ظرفیت دانشگاه ها از سوی سازمان سنجش سال97، در دوره روزانه 5 دانشگاه دولتی با ظرفیت 50 داوطلب ودردوره شبانه 2 دانشگاه  دولتی باظرفیت 5 داوطلب پذیرش شده اند.

مهندسی شیمی گرایش صنایع غذایی

تغذیه یکی از نیازهای اصلی انسان است که باید به هر نحوی تامین شود. در کشور ایران با توجه به جمعیت به نسبت زیادی که چرخ صنایع آن هر روزه در حال گردش است. گرایش صنایع غذایی به طراحی دستگاه های تولید مواد غذایی، خصوصیات دستگاه های فوق، خطوط تولید و ارتباط بین دستگاه میپردازد. این گرایش یک رشته منحصربه فرد است و در واقع دست دانشجویان را برای آشنایی با سایر گرایش ها باز نمیگذارد. در دفترچه ظرفیت دانشگاه ها از سوی سازمان سنجش سال97، در دوره روزانه 3 دانشگاه دولتی با ظرفیت 12 داوطلب ودردوره شبانه 3 دانشگاه  دولتی باظرفیت 6 داوطلب پذیرش شده اند.
 

مهندسی شیمی گرایش بیوتکنولوژی

دانشجویان گرایش بیوتکنولوژی به کاربرد فرآیندهای زیستی در صنایع مختلف مرتبط با مهندسی شیمی را مورد مطالعه قرار می دهد. اساس درس‌های تخصصي اين رشته بر پايه علوم زيستي است. هدف این رشته تربیت متخصصانی است که علاوه بر مسائل مهندسی شیمی با اصول فرآیندهای زیستی هم آشنا باشند. فارغ التحصیلان این گرایش می توانند در طراحی و یا کنترل واحدهای صنایع غذایی، دارویی، شیمیایی، محیط زیست و مرتبط با بیوتکنولوژی فعالیت کنند. ظرفیت اعلام شده در دفترچه ظرفیت دانشگاه ها از سوی سازمان سنجش سال97، در دوره روزانه 14 دانشگاه دولتی با ظرفیت 109 داوطلب و در دوره شبانه10دانشگاه  دولتی با ظرفیت 35 داوطلب پذیرش شده اند.

مهندسی شیمی گرایش داروسازی

دانشجویان گرایش داروسازی با به کارگیری علوم و فنون جدید مهندسی در طراحی دستگاهها، خطوط فرایند و تولید مواد دارویی تخصص پیدا می کنند. در واقع با بررسی پارامترهايي نظير ايمني، كيفيت بالا، خلوص، کاهش هزينه ها و محافظت هاي زيست محيطي و لزوم توجه علمي به صنعت و تحقيقات در عرصه داروسازی بر بهینه سازی فرایند آشنا می شوند. هدف از این رشته آموزش مهندسین شیمی به منظور توسعه، بهره برداری و طراحی فرآیندهای صنعت داروسازی و صنایع جانبی آن برای تولید مواد دارویی، تولید مواد شیمیایی خالص دارویی‏ و فرآیندهای بیوتکنولوژیکی کاربردی در صنایع داروسازی می‌باشد. ظرفیت اعلام شده در دفترچه ظرفیت دانشگاه ها از سوی سازمان سنجش سال97، در دوره روزانه   1دانشگاه دولتی با ظرفیت 5 داوطلب و در دوره شبانه 1 دانشگاه  دولتی باظرفیت 2 داوطلب پذیرش شده اند.

مهندسی شیمی گرایش ترموسینتیک وکاتالیست

داوطلبان گرایش ترموسینتیک و کاتالیست با مباحث ترمودینامیک و واکنش‌های شیمیایی و مبانی کاتالیست‌ها در مهندسی شیمی به طور تخصصی آشنا میگردند. این گرایش برای داوطلبان علاقه مند به دروس ترمودینامیک و طراحی راکتورهای شیمیایی توصیه میگردد. از جمله نرم افزار های تخصصی این گرایش نرم افزار کامسول، نرم افزار متلب است. طبق ظرفیت اعلام شده در دفترچه ظرفیت دانشگاه ها از سوی سازمان سنجش سال97، در دوره روزانه 15 دانشگاه با ظرفیت 123نفر ودر دوره شبانه 11دانشگاه با ظرفیت44نفر پذیرش شده اند.

مهندسی شیمی گرایش پلیمر

دانشجویان‌ گرایش پلیمر‌ به فراگیری علوم مربوط به تبدیل پلیمرهای خام به پلیمرهای صنعتی که شامل  شکل‌دهی‌ پلیمر یا طراحی‌ واحدهای‌ صنعتی‌ تولید پلیمر تخصص پیدا می‌کنند. مزیت کاربرد پلیمرها در صنایع گوناگون به حدی است که در حال حاضر علوم پلیمر، نه تنها به عنوان گرایشی ازرشته مهندسی شیمی، بلکه به عنوان شاخه‌ای مستقل از علوم فنی و مهندسی مطرح شده‌اند. ظرفیت اعلام شده در دفترچه ظرفیت دانشگاه ها از سوی سازمان سنجش سال97، در دوره روزانه 9 دانشگاه دولتی با ظرفیت 69 داوطلب و در دوره شبانه 6 دانشگاه با ظرفیت 23 داوطلب پذیرش شده اند.

مهندسی شیمی گرایش نانو فناوری

دانشجویان گرایش نانو فناوری از دید در مقیاس نانو و کار و تولید در این مقیاس برای دستیابی به فراورده هایی با کیفیت و کمیت بهتر و به عبارتی ارزانتر ، محکمتر ،سبکتر و کارا تر می باشد با مهندسی شیمی برخورد میکنند.و از پرکاربردی ترین گرایش های مهندسی شیمی در صنایع مختلف می باشد . ظرفیت اعلام شده در دفترچه ظرفیت دانشگاه ها از سوی سازمان سنجش سال97، در دوره روزانه 4 دانشگاه دولتی با ظرفیت 38 داوطلب و در دوره شبانه 3 دانشگاه  دولتی باظرفیت 12 داوطلب پذیرش شده اند.

مهندسی شیمی گرایش فراوری و انتقال گاز

به علت وجود ذخایر عظیم گازی در ایران، کشورمان را در جایگاه دوم ذخایر گاز طبیعی در جهان است. بنابراین هدف این گرایش تربیت متخصصانی است که بتواند کلیه نیازهای فنی صنایع گاز کشور در زمینه های طراحی و عملیات پالایشگاه های گاز و سیستم  های انتقال را انجام دهند. ظرفیت اعلام شده در دفترچه ظرفیت دانشگاه ها از سوی سازمان سنجش سال97،در دوره روزانه 5 دانشگاه دولتی با ظرفیت 50 داوطلب و دردوره شبانه 2 دانشگاه  دولتی باظرفیت 5 داوطلب پذیرش شده اند.

مهندسی شیمی گرایش پدیده های انتقال

دانشجویان گرایش پدیده های انتقال به طور تخصصی اصول پدیده های انتقال یعنی انتقال حرارت، انتقال جرم و انتقال مومنتوم و همچنین انواع فرایندهای جداسازی آشنا میگردند.این گرایش از سنگین ترین و قوی ترین گرایش در مهندسی شیمی میباشد. ظرفیت اعلام شده در دفترچه ظرفیت دانشگاه ها از سوی سازمان سنجش سال97،در دوره روزانه11 دانشگاه دولتی با ظرفیت 112 داوطلب و در دوره شبانه 8 دانشگاه دولتی باظرفیت 33 داوطلب پذیرش شده اند.

در مطالب آینده، به بررسی بازار کارمهندسی شیمی، دروس کارشناسی ارشد وظرفیت این گرایش ها می پردازیم تا با یک دید دقیق وآگاهانه به انتخاب گرایش شما کمک کرده باشیم.
چنانچه سوالی درباره گرایش‌های ارشد مهندسی شیمی دارید، کافی است سوال خود را با کارشناسان لایوآموز درمیان بگذارید تا در اسرع وقت، پاسخ خود را دریافت نمایید.
لایوآموز، همراه همیشگی شما در مسیر موفقیت!


 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)