هر آنچه لازم است در مورد کنکور تجربی بدانید!

0
1398-09-06
1051
هر آنچه لازم است در مورد کنکور تجربی بدانید!

هر ساله حدود یک میلیون نفر در کنکور سراسری شرکت می کنند که از میان این آمار بیشترین افراد داوطلب کنکور تجربی هستند و اغلب با هدف قبولی در رشته های پرطرفدار در این رقابت سنگین حاضر می شوند. با این حال، سالانه تنها برای تعداد کمی از این افراد صندلی خالی در دانشگاه جهت تحصیل در رشته های پرطرفدار  پزشکی ، دندانپزشکی و داروسازی وجود دارد.

از نکات مهم مشاوره کنکور کارشناسی تجربی توجه به ساعات مطالعه در هفته های گذشته می باشد.بیشتر داوطلبانی که از مشاوره استفاده نمی کنند و تنها خودشان برای ساعات مطالعه خود برنامه ریزی میکنند اغلب بیشتر از حد توان خودشان برای خود ساعت مطالعه در نظر می گیرند که همین امر موجب عدم اجرای درست برنامه و در نهایت موجب دلسرد شدن و ناامیدی داوطلب می شود.

تنوع برنامه ریزی برای دانش آموز

برنامه ریزی برای مطالعه کنکور باید به صورت شخصی و براساس توان دانش آموز نوشته شده باشد و به 3 صورت کوتاه مدت میان مدت و بلند مدت تنظیم شده باشد. برنامه باید طوری باشد که اگر دانش آمور در یک روز نتوانست طبق برنامه پیش برود و دچار مشکلی شد از برنامه عقب نیافتد و به راحتی بتواند جبران کند.تنوع در برنامه ریزی از اصلی ترین موارد می باشد طوری که دانش آمور بعد از اتمام برنامه آن روز احساس خستگی و بی حوصلگی نداشته باشد.

ساعت مطالعه بالا و حفظ انگیزه اولین شرط موفقیت در کنکور

وجه اشتراک رتبه های برتر کنکور ساعت مطالعه بالاست. منظور از ساعت مطالعه تعداد ساعات مفیدی است که در حال مطالعه متن کتاب درسی یا کمک درسی و جزوه هستید و یا در حال حل تمرین و تست زنی هستید.

اگر تاکنون به طور متوسط ۱۵ ساعت در هفته مطالعه داشته اید، ناگهان تصمیم نگیرید که هفته بعد ساعت مطالعه خود را به ۹۰ ساعت در هفته افزایش دهید. برنامه ریزی برای افزایش ساعت باید به تدریج و با شیب منطقی باشد.

مهم ترین عامل برای داشتن ساعت مطالعه بالا و مداوم حفظ انگیزه است که مستلزم مشاوره انگیزشی تحصیلی می باشد.

با وجود اینکه منابع مطالعه کنکور برای همه داوطلبان کنکور یکسان است اما چرا گروهی رتبه تک رقمی کسب کرده و  از نفرات برتر کنکور سراسری هستند در حالیکه گروهی دیگر رتبه ۶ رقمی کسب می کنند؟

 رتبه های برتر کنکور هم کیفیت و هم کمیت مطالعه بالاتری داشته اند و قطعا از برنامه ریزی درسی بهتری برای درس خواندن استفاده کرده اند. علاوه بر این، اصول تست زنی در منزل و در جلسه آزمون های آزمایشی را به خوبی یاد گرفته و اجرا کرده اند، برنامه مرور مناسبی داشته اند، تکنیک های لازم در جلسه آزمون و تحلیل بعد از آزمون را به خوبی اجرا کرده اند، برنامه ریزی مناسبی برای جمع بندی کتاب ها داشتنه اند و سایر اصولی که مشاور در جلسات مشاوره کنکور به ایشان توصیه کرده است را کاملا دقیق و درست اجرا کرده اند.

یک دانش آموز یا داوطلب کنکور تجربی، باید حدودا ۴۷۰۰ صفحه کتاب درسی را برای موفقیت در کنکور مطالعه کرده و علاوه بر این برای هر درس یک کتاب تست نیز از بین بهترین کتاب های کنکور تهیه کند و بر بیشتر مطالب درسی این کتاب ها و تست ها تسلط کافی داشته باشد تا بتواند در جلسه کنکور طی حدود ۴ ساعت بهتر از سایر رقبا عمل کند. برای موفقیت و پیشبرد برنامه ریزی درسی خود ، حتما از جدول زمان بندی استفاده کنید.

درصد میانگین دانش آموزان رشته ی تجربی در هر درس

در جدول زیر مقایسه درصدهای میانگین کشوری داوطلبان رشته تجربی و دانش آموزان رتبه زیر 1000 آمده است.

نام درس

درصد

ادبیات

۲۵

عربی

۱۵

دین و زندگی

۲۶

زبان

۱۲

زمین شناسی

۱

زیست شناسی

۸

شیمی

۷

فیزیک

۶

ریاضی

۶

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نام درس

درصد

ادبیات

۷۷

عربی

۸۰

دین و زندگی

۷۶

زبان

۸۶

زمین شناسی

۶

زیست شناسی

۷۳

شیمی

۷۲

فیزیک

۶۹

ریاضی

۶۷

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دسته بندی دانش آموزان و داوطلبان

  1. داوطلبان و دانش آموزان سال دوزادهمی
  2. داوطلبان و دانش آموزان نظام قدیم و پشت کنکوری
  3. داوطلبان دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و حتی دکترا که تمایل دارند دتا مجدد در کنکور تجربی شرکت کنند.
  4. داوطلبانی که سالها از تحصیل آنها گذشته است و می خواهند این بار به موفقیتی که آرزوی آن را داشته اند برسند.
  5. داوطلبان و دانش آموزان سال یازدهمی
  6. داوطلبان و دانش آموزان سال دهمی

برنامه نیمسال اول دوازدهم

با شروع سال تحصیلی دوازدهم، در دو دسته طبقه بندی می شوید.

دسته اول: کسانی که تابستان خوبی داشته اند:

اگر در این دسته قرار گرفته اید سعی کنید برای نیمسال اول به ترتیب زیر عمل کنید:

1- حتما درسی را که معلم می دهد را در همان روز مطالعه کنید و حتی خلاصه برداری داشته باشید.

2- حتما در طول روز یا شب، زمانی را برای مرور آنچه که در تابستان خوانده اید بگذارید.

3- حتما در برنامه خودتان هر شب مطالعه لغات زبان و عربی را داشته باشید.

4- آخر هفته اختصاص دارد به مرور و تست زنی دروس پایه و همچنین تست زنی و مطالعه خلاصه های دروس دوازدهم.

5- اگر در آزمون آزمایشی شرکت کرده اید، با توجه به آزمون آزمایشی که در آن شرکت کرده اید، باید برنامه ریزی داشته باشید. مثلا در آزمون آزمایشی قلم چی که هر دو هفته یک بار برگزار می شود، شما باید در نظر داشته باشید که بهتر است که آخر هر هفته دروس پایه دهم و یازدهم را به خوبی مطالعه کرده باشید وتست زده باشید و در هفته دوم در روزهای پایانی به جمع بندی دروس دهم و یازدهم و دوازدهم بپردازید و حتما حتما، آزمون قبلی را تحلیل کنید.

6- سعی کنید بدون این که کلافه شوید و تا جایی که می توانید از کلاسهای فوق برنامه اضافی که سودی به حال شما نخواهد داشت، دوری کنید. اگر در درسی قوی هستید نیازی نیست وقت خود را با کلاس فوق العاده رفتن و یا با دی وی دی های آموزشی تلف کنید.

7- اگر سرعت پیشرفت و مطالعه شما نسبت به تابستان کند شده است این امر دو دلیل دارد: یا خسته شده اید و نیاز به انگیزه دارید و یا دچار سردرگمی در برنامه های خود شده اید که یعنی برنامه های شمابا شرایط شما سازگار نیست.

8- به هیچ عنوان با کسانی که در کلاس بی خیال مطالعه هستند و حرفهای ناامید کننده می زنند رفت و آمد نداشته باشید. این افراد، شما را با محدودیتهای خودشان می سنجند.

دسته دوم: کسانی که تابستان خوبی نداشته اند:

اگر در این دسته قرار گرفته اید، ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید و به نکات زیر توجه داشته باشید:1ال

- توصیه های شماره 1، 2، 3، 4 را که در بالا برای کسانی که تابستان خوبی داشته اند را اشاره کرده ایم را به دقت رعایت کنید.

2- هر چه سریعتر یک برنامه ریزی منسجم  و درست داشته باشید و اگر خودتان این کار را نمی توانید انجام دهید، از راهنمایی های یک مشاور با حوصله، دلسوز و متخصص استفاده کنید.

3- اگر در آزمون آزمایشی شرکت کرده اید، کار سخت تری خواهید داشت، چون آزمونهای آزمایشی به سرعت جلو می روند و شما دائم عقب می افتید و دائم ترازتان کمتر و کمتر می شود. بهتر است که هدفگذاری خود را در آزمونهای آزمایشی عوض کنید. مثلا در آزمونهای اولیه دروس تخصصی برایتان مهم باشد و به تراز دروس تخصصی اهمیت دهید. بگذارید ذهنتان آرامش بگیرد و در هر آزمون قدری تراز عمومی خود را افزایش دهید.

4-  به هیچ وجه خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. هدفگذاری شما با همه آنها متفاوت است. سعی نکنید به دیگران برسید و یا از آنها بهتر باشید، سعی کنید در مرحله اول از دیروز خودتان بهتر شوید.

5- مرور برای شما بسیار اهمیت دارد. شما چون عجله دارید تا به مطالب برسید، دستپاچه می شوید و دائما به حجم مطالبی که خوانده اید اضافه می کنید و اصلا به روزی که همه چیز را فراموش خواهید کرد فکر نمیکنید. بنابراین حتما از ابتدا مرورهای منظم را برای خودتان در نظر داشته باشید.

برنامه جمع بندی نیم سال اول

اول دوزادهم

شما باید اولین دوره جمع بندی خودتان را در پایان نیمسال اول انجام دهید. برای داشتن جمع بندی بهتر به نکات زیر توجه داشته باشید:

1- برای جمع بندی اولویت اول شما باید دروس نیمسال اول دوزادهم و در درجه بعدی با دروس دهم و یازدهم باشد.

2- اگر می خواهید بدون دردسر و با خیال راحت، به رضایت از خودتان برسید حتما تمامی نکاتی را که از تابستان تا به حال یاد گرفته اید و یا حفظ کرده اید را جمع بندی کنید و تا می توانید تست زنی انجام دهید.

3- یکی از بهترین زمان ها برای مدیریت مطالعه دروس ادبیات و دینی همین زمان می باشد. اگر از کسانی هستید که هیچ کاری برای این دو درس تا به حال نداشته اید، دیگر زمان آن رسیده است که به سراغ این دو درس هم بروید و آنها را نیز شروع کنید.

4- پایان نیمسال اول، بهترین زمان است تا شما بفهمید که دقیقاً در چه درس هایی می توانید درصدهای بالایی بزنید و در چه درس هایی ناموفق هستید و نمی توانید از پس آنها بربیایید. بنابراین حتما از وضعیت خود ارزیابی دقیق داشته باشید

5- حتما آزمونهای آزمایشی مراحل قبل را یکبار دیگر تحلیل کنید. اینطور خودتان را بهتر و بیشتر می شناسید.

6- اگر استرس به سراغتان آمد به جای جویدن ناخن هایتان، افسردگی و از دست دادن تعادل روحی - روانی، سعی کنید درباره اتفاقاتی که از تابستان تاکنون افتاده است، فکر کنید و بنویسید. این باعث می شود تا اشتباهات شما در ادامه کمتر شود و البته از بار استرس شما کاسته شود.

برنامه نیمسال دوم دوازدهم

با شروع نمیسال دوم دوازدهم، حجم ناامیدی ها و بی حوصلگی ها و عدم انگیزه برای ادامه راه بیشتر می شود. برای اینکه بتوانیم باز هم دقیقتر و بهتر، شما را راهنمایی کنیم دانش آموزان دوازدهمی را به دو دسته تقسیم می کنیم:

دسته اول: دانش آموزانی که تا به اینجا خوب عمل کرده اند و همه چیز برای آنها طبق برنامه و بر روی اصول پیش رفته است:

1- این دسته از دانش آموزان باید توجه داشته باشند که در یکی از حساس ترین شرایط مطالعه خود قرار دارند. به دو دلیل این حسیاسیت بیشتر می شود. دلیل اول اینکه حالا به طور کامل خود را شناخته اید و ممکن است ضعفهای شما بسیار به استرس شما دامن بزند. دلیل دوم اینکه احساس خستگی و فرسایش بر شما غلبه می کند. بنابراین سعی کنید حتما برای اینکه بتوانید خود را از شر نقاط ضعف خود نجات دهید، با یک مشاور خبره و خوب مشورت کنید تا بتواند راه حلی را به شما ارائه کند و همچنین برای رفع خستگی و عدم افزایش فرسودگی، بیشتر زمان خود را به مطالعه مطالب جدید نیمسال دوم دوازدهم همچنین تست زنی مطالب قبلی بگذرانید.

2- اگر احساس می کنید که بر روی دروس دهم و یازدهم به طور کامل مسلط شده اید، مرور و زدن تستهای جدید و حتی کنکوری را شروع کنید.

3- مرور دروس نمیسال اول دوازدهم برای شما بسیار حائز اهمیت است.

4- سعی نکنید که به خودتان بیش از اندازه مغرور شوید. فراموش نکنید که برای کنکور تجربی هر قدر بخوانید کم است و لحظه ای که از حرکت بایستید همه آنهایی که از شما کلی عقب بوده اند به شما می رسند و شاید در نهایت از شما سبقت هم بگیرند.

5- اگر ترازهای شما در آزمون های آزمایشی یه یک حد مطلوب رسیده است به این معناست که شما مسیر را درست رفته اید و فقط و فقط سعی کنید خود را در مسیر حفظ کنید.

6- اگر ترازهای شما در آزمونهای آزمایشی نوسان زیادی داشته است باید با کمک یک مشاور دلیل آن را پیدا کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را کسب کنید.

7- سعی کنید زمانی را برای کنترل استرس و ایجاد آرامش در خودتان اختصاص دهید.

دسته دوم: دانش آموزانی که تا به اینجا خوب عمل نکرده اند و همه چیز برای آنها شبیه یک کابوس بوده است:

1- در اولین قدم آنها باید فراموش کنند که تا به اینجا کاری انجام نداده اند و باید ببینید که در حال حاضر بهترین کار چه خواهد بود. آنها باید بدانندکه خیلی ها که قبل از آنها شروع کرده اند به دلیل نداشتن یک برنامه منسجم، نداشتن یک انگیزه خوب و نبود یک ساختار منظم در مرور، فرسوده و خسته شده اند.

2- باید به دقت بر روی حذف سرفصلها تمرکز کنند. دروسی که در آنها به شدت قوی تر هستند را برای بعد از عید برنامه ریزی کنند و دروسی که در آنها ضعیف تر هستند را هر چه سریعتر آغاز کنند.

3- باید با ساعت مطالعه بالا مطالعه را شروع کنند.

4- آزمون آزمایشی دیگر برای آنها فایده ای نخواهد داشت.

5- به خاطر دستپاچه گی نباید مرور خود را فدا کنند.

6- باید به اندازه ای که حجم مطالب بالا میرود، مرور های خود را افزایش دهند.

7- هر روز یک زمانی را به فکر کردن به هدف خود و ایجاد نیرو و انگیزه در خود صرف کنند. این افراد باید دقت داشته باشند که باید حتما به سرعت دروس نیمسال اول دوازدهم را جمع بندی کنند و سپس بر روی مطالعه همزمان درسهای نیمسال دوم دوازدهم با مدرسه تمرکزداشته باشند و در پایان هفته به سرعت دروس تخصصی دهم و یازدهم را مطالعه، تست زنی و مرور کنند.

8- این افراد باید تا جایی که می توانند، تستها را غربال شده بزنند، چون که وقت زیادی برای زدن همه تستها نخواهند داشت. آنها باید همزمان مطالعه و تسلط را پیش ببرندو به تدریج با مرورهای منظم و فشرده خود، مطالب را به یاد بسپارند. مرورهای منظم شبانه فرمول ها، لغات و نکات در این کار بسیار تاثیرگذار است

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)