دروغ هایی که مشاوران کنکور هنر به شما می گویند را جدی نگیرید!

0
1398-09-07
1404
دروغ هایی که مشاوران کنکور هنر به شما می گویند را جدی نگیرید!

مشاوره کنکور کارشناسی هنر 99

کنکور هنر اگرچه متقاضیان کمتری دارد؛ اما مانند رشته های دیگر برای موفقیت در آن باید برنامه ریزی دقیقی داشت لذا بر آن شدیم تا در این قسمت مشاوره کنکور هنر را ارائه دهیم .از آنجایی که گروه آزمایشی هنر تفاوتی اساسی با سایر گروه های آزمایشی دارد  این تفاوت  دو مرحله ای بودن کنکور هنر در بیشتر رشته ها است . یعنی بعضی از رشته های هنر علاوه بر آزمون تستی دارای آزمون عملی ( یا مصاحبه ) مشابه هستند .

مهمترین ویژگی های کنکور هنر 

متقاضی کم

ظرفیت کم

داوطلبان از رشته های دیگر و بین رشته ای بودن

این رشته هر سال حدود ده هزار نفر متقاضی دارد . البته نکته اصلی این است که بیشتر شرکت کنندگان رشته هنر از رشته های دیگر هستند. رشته هنر برای بیشتر داوطلبان حکم رشته شناور یا رشته دوم را دارد . رشته هنر نیز مانند رشته زبان برای هر کسی که دیپلم ریاضی ، تجربی و انسانی دارد ، قابل انتخاب کردن میباشد .

براساس آماری که از سال ۹۱ تا ۹۸ به دست آمده است . پرتقاضاترین رشته ها برای رتبه های  ۱ تا ۱۰۰ کنکور هنر رشته های بازیگری- ارتباط تصویری- طراحی صنعتی- سینما- عکاسی میباشد .

رتبه های ۱ تا ۲۰۰ از سال ۹۱ تا ۹۸ به ترتیب دانشگاه های دانشگاه تهران – دانشگاه هنر تهران- دانشگاه الزهرای تهران (مخصوص خواهران)- دانشگاه هنر اصفهان را انتخاب نموده اند .

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که دانشگاه تهران، همان دانشگاه معروف و پر سابقه است که دارای رشته های مختلف از جمله رشته های «ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، بازیگری، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، عكاسی، مجسمه سازی، نقاشی، نمایش عروسكی، نوازندگی موسیقی ایرانی و  نوازندگی موسیقی جهانی» می باشد. دانشگاه دیگری در شهر تهران به نام دانشگاه هنر وجود دارد که مدرک جداگانه ای می دهد و خودش دانشگاه مستقلی است و دارای رشته های هنری « ادبیات نمایشی، ارتباط تصویری، بازیگری، سینما، صنایع دستی، طراحی پارچه، طراحی صحنه، طراحی صنعتی، عکاسی و فرش» می باشد. همچنین این دانشگاه، پردیسی در شهر کرج نیز دارد که در پردیس کرج نیز رشته های «آهنگسازی،  نوازندگی موسیقی ایرانی و  نوازندگی موسیقی جهانی » می باشد. هردو دانشگاه، از پرطرفدارترین دانشگاه های ایران هستند.

پیشنهاد ویژه: فیلم آموزش کنکور هنر شامل تمامی منابع اختصاصی کنکور کارشناسی و کارشناسی ارشد هنر

رشته های دارای آزمون عملی در کنکور هنر

آهنگسازی

ادبیات نمایشی

 ارتباط تصویری

 بازیگری

 طراحی پارچه

 طراحی صحنه

 طراحی صنعتی

 طراحی لباس

 عکاسی

 کاردانی هنرهای تجسمی

کتابت و نگارگری

 مجسمه سازی

 نقاشی

 نمایش عروسکی

 نوازندگی موسیقی ایرانی

 نوازندگی موسیقی جهانی

برای اطلاع از زمان آزمونهای عملی کنکور هنر باید اطلاعیه ها را به دقت مطالعه نمایید . بسیار پیش آمده که داوطلبان از این آزمون جا مانده و درنتیجه به نمره خوبی دست پیدا نمیکنند. توجه به این نکته ضروری است که آزمونهای عملی قابل تمدید یا تکرار نمی باشند و یا برگزاری آن بصورت انفرادی به هیچ عنوان امکان پذیر نمی باشد.

شرایط ثبت نام کنکور سراسری هنر 99

هر داوطلب برای ثبت نام کنکور سراسری هنر 99  باید دارای شرایط عمومی و شرایط اختصاصی باشند . از مهم ترین شرایط عمومی می توان به اعتقاد به یکی از ادیان رسمی کشور و نظام جمهوری اسلامی اشاره کرد . همچنین از مهم ترین شرایط اختصاصی می توان دارا بودن مدرک دیپلم دبیرستان و مدرک پیش دانشگاهی را نام برد . نیازی به یکسان بودن گروه آزمایشی این دو مدرک نمی باشد و دانش آموزان با هر مدرکی می توانند در این گروه آزمایشی شرکت کنند . داوطلبانی که دارای مدرک کاردانی ( فوق دیپلم ) هستند نیز می توانند در این آزمون شرکت کنند.

آزمون عملی کنکور سراسری هنر 99

کدرشته محل های ارائه شده در کنکور هنر 99 به دو دسته ی رشته های متمرکز و متمرکز ( با آزمون عملی و مصاحبه ) تقسیم می شوند.
رشته های متمرکز رشته هایی هستند که پذیرش صرفاً با رتبه داوطلب صورت می گیرد و آزمون عملی یا مصاحبه ندارد . مانند سینما ، صنایع دستی ، چاپ ، مجسمه سازی و نقاشی ، طراحی صنعتی ، ادبیات نمایشی ، بازیگری ، نمایش عروسكی و ... اما رشته های متمرکز با شرایط خاص رشته هایی هستند که علاوه بر رتبه ، آزمون عملی یا مصاحبه نیز در پذیرش تاثیر گذار است . در مصاحبه ، داوطلب باید به داوران ثابت کند که توانایی تحصیل در رشته مورد علاقه اش را دارد .

 اگر دانش آموزی در انتخاب رشته کنکور سراسری خود هم از بین کدرشته محل های متمرکز و هم از بین کدرشته محل های متمرکز با شرایط خاص انتخاب کرده باشد ، باید در صورت قبولی در کدرشته محل متمرکز ، به دانشگاه مراجعه و ثبت نام کند و منتظر جواب نهایی آزمون باشد . گزینش نهایی بر اساس نمره کسب شده در کنکور به همراه نتایج مرحله دوم صورت می پذیرد . دانش آموزانی که در کدرشته محل های متمرکز با شرایط خاص قبول می شوند می توانند از بهمن ماه همان سال شروع به تحصیل کنند . 
نکته مهم : اگر داوطلبی در جلسه مصاحبه یا آزمون عملی رشته های متمرکز با شرایط خاص شرکت نکند ، می تواند در رشته ی متمرکزی که پذیرفته شده است ادامه تحصیل دهد اما در صورتی که در جلسه مصاحبه یا آزمون عملی شرکت کند و بعد از قبولی در رشته متمرکز با شرایط خاص قصد انصراف از تحصیل در رشته متمرکز با شرایط خاص را داشته باشد ، امکان تحصیل در رشته متمرکز پذیرفته شده را ندارد و محروم می شود .

شایان ذکر است كه آزمون عملی رشته‌ های تحصیلی ادبیات نمایشی ، مجسمه‌ سازی ، موسیقی ایرانی و جهانی ، كتابت و نگارگری ، آهنگسازی ، بازیگری ( كارگردانی ) ، طراحی صحنه ، نمایش عروسكی و عكاسی منحصراً در شهر تهران برگزار خواهد شد .

اطلاعات دفترچه عمومی کنکور سراسری هنر 99

نام درس

شماره سوالات

مدت زمان پاسخگویی

زبان و ادبیات فارسی

1 تا 25

18 دقیقه

زبان عربی

26 تا 50

20 دقیقه

فرهنگ و معارف اسلامی

51 تا 75

17 دقیقه

زبان انگلیسی

76 تا 100

20 دقیقه

 

 

 

دفترچه اختصاصی شامل 160 تست 4 گزینه ای می باشد. مدت زمان پاسخ گویی به سوالات این دفترچه 165 دقیقه می باشد.

 

اطلاعات دفترچه اختصاصی کنکور سراسری هنر 99

نام درس

شماره سوالات

مدت زمان پاسخگویی

درک عمومی هنر

101 تا 130

25 دقیقه

درک عمومی ریاضی - فیزیک

131 تا 160

40 دقیقه

ترسیم فنی

161 تا 180

26 دقیقه

خلاقیت تصویری و تجسمی

181 تا 200

24 دقیقه

خلاقیت نمایشی

201 تا 220

13 دقیقه

خلاقیت موسیقی

221 تا 240

20 دقیقه

خواص مواد

241 تا 260

17 دقیقه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در کل 260  تست در کنکور سراسری هنر 99 وجود دارد و مدت زمان کل کنکور 4 ساعت می باشد. تعداد سوالات دروس اختصاصی در کل 160 سوال می باشد. نکته قابل توجه این است که به ازای هر 3 جواب ناصحیح یک جواب صحیح از بین می رود.

تعداد سؤالات در آزمون هنر به این شرح است:

درک عمومی هنر:‌۳۰ سؤال

درک عمومی ریاضی و فیزیک:‌۲۰ سؤال

ترسیم فنی:‌۲۰ سؤال

خلاقیت تصویری و تجسمی:‌۲۰ سؤال

خلاقیت نمایشی:‌۲۰ سؤال

خلاقیت موسیقی: ۲۰ سؤال

خواص مواد: ۲۰ سؤال

لیست رشته های دارای آزمون عملی

نقاشی / گرافیک / طراحی پارچه / طراحی لباس / طراحی صنعتی / کتابت و نگارگری

موسیقی ایرانی / موسیقی جهانی / موسیقی نظامی / آهنگسازی / طراحی صحنه

مجسمه سازی / عکاسی / نمایش عروسکی / ادبیات نمایشی / بازیگری و کارگردانی / تلویزیون و هنرهای دیجیتال

برنامه ریزی کنکور سراسری هنر 99

البته برنامه ریزی برای کنکور هنر را با توجه به شناور بودن این رشته می‌توان به سه دسته برنامه ریزی و سه نوع داوطلب در این مورد اشاره نمود.

یک دسته را می‌توان دانش آموزان سال چهارم در رشته‌های مختلف دانست و یا دانش آموزان هنرستان‌ها می‌باشند که هم‌زمان با آمادگی در کنکور ، مشغول به تحصیل هستند. دسته دوم ، آن دسته از داوطلبانی هستند که  در کنار رشته اصلی خود، مایل به شرکت در  کنکور رشته هنر به صورت شناور می‌باشند. دسته سوم نیز شامل داوطلبانی است که تنها گروه آزمایشی آنان ، هنر می‌باشد.

چنانچه شما جزو دسته اول می‌باشید ، طبیعتاً باید اولویت اول را مطالعه دروس سال چهارم قرار دهید. زیرا این مباحث با توجه به تأثیر مثبت معدل ، باید اولیت اول شما قرار گیرد.

اصل مهم برای برنامه ریزی کنکور هنر ، مشخص کردن هدف می باشد. با تعیین هدف داوطلب انگیزه و تلاش بیشتری برای مطالعه دروس خواهد داشت. برنامه ریزی هر داوطلب باید منحصر به خود او باشد زیرا نقاط ضعف و قوت هر داوطلب با داوطلب دیگر متفاوت می باشد ، پس نمی توان یک برنامه ریزی ثابت را به همه ی داوطلبان توصیه کرد. برنامه ریزی سبب می شود که همه ی فعالیت های درسی و غیر درسی داوطلب نظم پیدا کند و از سردرگمی و بلاتکلیفی او جلوگیری می کند. در مسیر مطالعه برای کنکور ، رعایت برخی از موارد باعث می شود که نتیجه بهتری در کنکور سراسری کسب نمود. برای مثال استفاده از منابع کمک آموزشی که داوطلبان در سال های گذشته از مطالعه آن ها نتیجه گرفتند یا شرکت کردن در آزمون های آزمایشی که توسط موسسات مختلف برگزار می شود و با شرکت در این آزمون ها ، داوطلب می تواند متوجه پیشرفت یا پسرفت درسی خود شود. همچنین کمک گرفتن از مشاوران مجرب و متخصص بسیار موثر است زیرا یک مشاور خوب می تواند مسیر مطالعاتی داوطلب را مشخص نماید.

بررسی های مختلف درباره سوالات کنکور سراسری هنر در سال گذشته نشان می دهد که سوالات نسبت به سال های قبل مفهومی تر شده است . این به آن مفهوم است که داوطلبان گروه آزمایشی هنر نیازمند مطالعه دقیق تر و برنامه ریزی صحیح برای قبول شدن در کنکور هستند . داوطلبان باید بعد از آشنایی با منابع کنکور سراسری هنر 99 نسبت به برنامه ریزی صحیح اقدام کنند و با پشتکار در راه رسیدن به هدف خود تلاش کنند . اگر دانش آموز سال سوم دبیرستان هستید که این مقاله را مطالعه می کنید نباید از تاثیر معدل در کنکور غافل شوید ، زیرا تاثیر معدل در کنکور هنر99 به صورت تاثیر مثبت و قطعی می باشد .

آزمون آزمایشی کنکور هنر 

                                                        https://khanehmoshavereh.com/wp-content/uploads/2018/01/images-7.png

فرض کنید که منابع برتر کنکور هنر را مطالعه کرده اید، تکنیک های تست زنی را هم به درستی آموخته اید! اگر نتوانید در روز کنکور آنچه را که مطالعه کرده اید، به دلایل مختلفی مانند استرس، بر روی کاغذ بیاورید، مطمئنا موفق نخواهید شد. آزمون های آزمایشی با شبیه سازی روز کنکور به شما کمک می کنند تا شرایط آزمون را تجربه کنید و در نتیجه در روز اصلی کنکور بتوانید با تمرکز بیشتر و استرس کمتر، نتایج بهتری را کسب کنید.

آخرین رتبه قبولی و درصد دروس کنکور هنر

                                                 https://khanehmoshavereh.com/wp-content/uploads/2018/01/statistics-512-300x300.png

اطلاع از آخرین رتبه قبولی و کارنامه و درصد دروس کنکور هنر در هر یک از رشته های مورد نظر داوطلبان سال های گذشته به شما کمک می کند که دانشگاه و رشته احتمالی که در آن قبول خواهید شد را تخمین بزنید.

جمع بندی کنکور در روزهای آخر …

 

                                            https://khanehmoshavereh.com/wp-content/uploads/2018/01/download-2.jpg

برنامه جمع بندی با فراهم آوردن زمینه مرور مجدد مباحث مطالعه شده، به تثبیت هر چه بیشتر مطالب در ذهنمان کمک می کند و در نتیجه با تسلط بیشتری خواهیم توانست در جلسه کنکور شرکت کنیم.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)