رتبه یک ریاضی فیزیک چگونه دروس دشوار را مطالعه می کند؟

0
1398-09-05
1589
رتبه یک ریاضی فیزیک چگونه دروس دشوار را مطالعه می کند؟

رشته ریاضی از سالهای گذشته تاکنون یکی از پرطرفداترین رشته های کنکور سراسری بوده است. با این وجود درسالهای اخیر شاهد این بودیم که بیشتر دانش آموز ها به سمت رشته تجربی گرایش بیشتری داشته اند و تعداد شرکت کننده های رشته ریاضی کمتر شده اند. مثلا در سال ۹۵، ۱۶۲ هزار و ۸۷۹ نفر در کنکور ریاضی شرکت کرده اند اما در سال ۹۶ این عدد کم شد و به ۱۴۸ هزار و ۴۲۹ نفر رسید.اما در سال ۹۷آمارتعداد داوطلبانی که در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی شرکت کرده اند ۱۴۴ هزار و ۴۳۷ نفر می باشد.در کنکور۸ ۹ امسال تعداد ۱۶۴ هزار و ۲۷۸ داوطلب در زیرگروه ریاضی فیزیک شرکت کرده اند که شاهد افزایش تعداد داوطلبان بوده ایم.

شما در رشته ریاضی میتوانید درآمد و آینده شغلی بسیار عالی و مناسبی داشته باشید.این رشته رو دروازه ورود به رشته های مهندسی میدانند. البته خیلی از رشته های دیگر هم از طریق ریاضی فیزیک پذیرش دارند که معمولا کمتر از طرف داوطلبان مورد توجه واقع میشوند. به دلیل همین موضوع خانم ها کمتر به سمت رشته ریاضی میروند.

سوالات کنکور ریاضی و مشاوره کنکور رشته ریاضی فیزیک

درکنکور ریاضی بیشتر سوالات مفهومیه و تنها با حفظ کردن درسها نمی توان به رتبه های عالی دست یافت.

کلید اصلی برای موفقیت در رشته ریاضی، تست و تمرین زیاد و مستمر و دیدن تمامی تیپ سوالات در درسهای مختلف است.

طراحان آزمون کنکور در تدوین سوالات طبق نمودار و دستورالعمل زیر عمل می کنند :

معمولا ۲۰ تا ۳۰ درصد از سوالات ساده هست و بیشتر دانشجویان قادر به پاسخگویی هستند. ۴۰ تا ۶۰ درصد از سوالات متوسط  است و شما با یه تسلط نسبی از پس آن بر خواهید آمد. اما ۲۰ تا ۳۰ درصد از سوالات سخت و سرنوشت ساز هستند. شما برای اینکه به رتبه های خاص برسید باید خودتون رو وارد گروهی کنید که این سوالات رو هم درست جواب میدهند.

البته برای پاسخگویی به سوالات مشکل شما می توانید از فیلم های آموزشی گروه لایو آموز استفاده کنید و دانش و مهارت تست زنی خودتان را افزایش دهید.همچنین می توانید از کتاب هایی مانند کتاب های نقره ای گاج و یا کتاب های کنکور مهروماه را تهیه و بعد از مطالعه درسنامه های آن ، تست زنی را به اندازه کافی انجام دهید.

کنکور ریاضی شامل ۴ تا درس عمومی و ۳ تا درس تخصصی می باشد. اطلاعات مربوط به این درسها را در جدول زیرمی توانید مشاهده کنید:

عمومی (۱۰۰ تست ۷۵ دقیقه) و دفترچه اختصاصی شامل (۱۳۵ تست ۱۷۵ دقیقه) می باشد.

درس

تعداد تست

از شماره

تا شماره

مدت پاسخگویی

زبان و ادبیات فارسی

۲۵

۱

۲۵

۱۸ دقیقه

زبان عربی

۲۵

۲۶

۵۰

۲۰ دقیقه

فرهنگ و معارف اسلامی

۲۵

۵۱

۷۵

۱۷ دقیقه

زبان انگلیسی

۲۵

۷۶

۱۰۰

۲۰ دقیقه

ریاضی

۵۵

۱۰۱

۱۵۵

۸۵ دقیقه

فیزیک

۴۵

۱۵۶

۲۰۰

۵۵ دقیقه

شیمی

۳۵

۲۰۱

۲۳۵

۳۵ دقیقه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

طبق جدول بالا، ۲۳۵ تا تست داریم که باید طی مدت زمان ۴ ساعت و ۱۰ دقیقه (۲۵۰ دقیقه) به آنها پاسخ داده شود.

ویژگی های برنامه ریزی اصولی برای کنکور ریاضی 99

در مشاوره کنکور رشته ریاضی فیزیک برنامه ریزی هر داوطلب باید بر مبنای نقاط ضعف و قوت ، ویژگی های روحی و جسمی شخص تنظیم شود ؛ در واقع نمی توان یک برنامه ثابت را به همه توصیه کرد و هر فردی برنامه ای مختص به خود را دارد.

 برنامه ریزی باید منطقی و واقع بینانه باشد یعنی متناسب با توانمندی دانش آموز تنظیم شود ، ممکن است دانش آموزی توان مطالعه بیش از 10 ساعت در روز را داشته باشد و دانش آموز دیگری نتواند بیشتر از 8 ساعت در روز مطالعه کند ، بنابراین برنامه ریزی باید قابل اجرا باشد.

ویژگی های برنامه ریزی و مشاوره کنکور رشته ریاضی فیزیک

برنامه ریزی باید برمبنای هدف باشد و متناسب با آن هدف مطالعه کرد. بدیهی است کسی که خواهان رشته های مهندسی دانشگاه دولتی باشد باید به همان نسبت تلاش خود را بیشتر کند.

برنامه ریزی باید قابل ارزیابی باشد ، در واقع شما باید با توجه به برنامه متوجه نقاط ضعف و قوت خود شوید و میزان پیشرفت یا پسرفت خود را ارزیابی کنید و در صورت پسرفت در یک درس خاص شیوه مطالعه آن درس را عوض کنید.

برنامه ریزی باید انعطاف پذیر باشد. ممکن است در طول روز اتفاقات غیرمنتظره ای پیش بیاید که شما را از درس خواندن دور کند به همین دلیل باید ساعاتی در هفته را برای مطالعه دروس عقب افتاده اختصاص دهید.

سعی کنید ساعت مطالعه خود را به مرور افزایش دهید یعنی از روزی 3 تا 4 ساعت شروع کنید و به تدریج هفته ای 1 ساعت بر ساعت مطالعه روزانه بیافزایید. اشتباه بزرگی که بسیاری از دانش آموزان انجام می دهند از همان ابتدا برنامه ریزی خود را از روزی 10 ساعت به بالا شروع می کنند که این زمان بالا در همان روز های ابتدایی سبب خستگی ذهنی و بی انگیزگی می شود.

در برنامه ریزی روزانه حتما در کنار دروس اختصاصی ، دروس عمومی را بگنجانید و در صورت امکان دو درس اختصاصی را پشت سر هم مطالعه نکنید برای مثال اگر الان فیزیک مطالعه می کنید ، درس بعدی را از دروس عمومی انتخاب کنید و هرگز ریاضی یا شیمی را نخوانید ، در واقع دروس عمومی و اختصاصی باید یکی در میان مطالعه شوند.

مطالعه دروسی را که یادگیری آن ها برایتان مشکل است ، در زمان هایی که مغزتان بیشترین بازدهی را دارد انجام دهید.

در طول هفته حتما تمام دروس را بگنجانید و هرگز هیچ کدام از دروس را حذف نکنید ، در ضمن در طی هفته تمام وقت خود را فقط برای مطالعه صرف نکنید و حتما هر دو گزینه مطالعه و تست را در برنامه هفتگی خود قرار دهید. همچنین تعداد تست هایی که در هفته باید کار کنید ، مشخص نمایید.

حتما دفتر برنامه ریزی خود را کامل کنید و ساعت مطالعه خود را ثبت نمایید تا متوجه وضعیت مطالعه خود شوید.

در پایان روز زمانی را صرف مرور دروس مطالعه شده قرار دهید.

برای دروس اختصاصی روزانه 2.5 ساعت اختصاص دهید که این زمان را می توانید در دو نوبت تقسیم کنید و برای دروس عمومی بیشتر از یک ساعت و نیم در روز صرف نکنید.

پس از هر یک ساعت و نیم مطالعه 15 دقیقه استراحت کنید.

حتما برای خواب خود روزانه 6 8 ساعت را اختصاص دهید کمبود خواب سبب ضعف هوشیاری می شود و بازدهی مطالعه را کاهش می دهد.

پس از مطالعه هر یک از دروس حتما خلاصه نویسی انجام دهید تا در زمان مرور و جمع بندی ، استفاده کنید.از بهترین روش های مرور دروس مطالعه شده ، تست زنی می باشد ، علاوه بر تست زنی مرور بخش هایی از کتاب که نشان دار کرده اید را فراموش نکنید.

برنامه ریزی کنکور ریاضی را از زمان بلندمدت انجام دهید و به تدریج به زمان های کوتاه مدت بخش بندی کنید برای مثال در درس فیزیک مشخص کنید که مثلا 80 صفحه در این ماه باید مطالعه شود سپس این 80 صفحه را به 20 صفحه در هفته تقسیم کنید و همین طور این 20 صفحه را در 3 روز هفته تمام کنید.

جمع بندی نهایی کنکور ریاضی 99

در  بحث مشاوره کنکور رشته ریاضی فیزیک پس از اتمام مطالعه تمام دروس ، موضوعی که بسیار مهم می باشد جمع بندی درس های خوانده شده است. روش مطالعه در دوران جمع بندی متفاوت از روزهای عادی است در روز های قبل از جمع بندی شما بیشتر وقت خود را صرف مطالعه دروس جدید می کردید و تست های هر مبحث را به صورت جداگانه کار می نمودید ولی در دوران جمع بندی مطالعه مطالب جدید توصیه نمی شود زیرا دوران جمع بندی ، زمان تثبیت مطالعات شماست نه زمان یادگیری دروس جدید و بیشتر وقت خود را باید صرف مرور مطالب خوانده شده ، رفع اشکالات خود ، کارکردن تست های ترکیبی و کنکوری همچنین شرکت در آزمون های جامع نمود. با توجه به کمبود وقت ، برنامه ریزی و مدیریت زمان از اهمیت بسیاری برخوردار است و عملکرد شما در این مدت تعیین کننده وضعیت قبولی شماست.

در این دوران برای مرور از خلاصه نویسی هایتان استفاده کنید و بخش هایی از کتاب را که علامت زده اید مطالعه نمایید و میزان مرور نه خیلی سرسری و نه خیلی وسواسی باشد فقط به گونه ای باشد که مطالب را برای شما یادآوری کند.

از کار کردن تست های ترکیبی و تست های کنکور سال های گذشته غافل نشوید. می توانید برای جمع بندی تست ها از کتاب های زرد قلم چی استفاده کنید. اگر در سوالی اشکال داشتید حتما به پاسخ نامه مراجعه کنید و اشکال خود را رفع نمایید.

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)