تکنیک‌های برنامه ریزی کنکور که تاکنون هیچ کس به شما نگفته است!

0
1399-05-08
145
تکنیک‌های برنامه ریزی کنکور که تاکنون هیچ کس به شما نگفته است!

برآورد کارایی یک برنامه ریزی عالی

خود شناسی اولین اقدام برای برنامه ریزی

خود ارزیابی یا خودشناسی یعنی ابتدا باید اثرگذاری برنامه‌های فعلی خود را بسنجید. صرفا نباید فکر کنید که هیچ وقت قادر نیستید آن را به پایان برسانید. همچنین لازم است ذهنیت خوبی در جهت انجام یک برنامه ریزی داشته باشید.

برای این منظور لازم است یک پرسشنامه مانند زیر تهیه نمایید  و نقاط ضعف و قوت خود را ارزیابی کنید.

از هشت سوال زیر نمره ای بین تا پنج به خود دهید. امتیاز یک نشان می‌دهد که به کمک نیاز دارید و امتیاز پنج نشان دهنده مهارت شما است. (دقت کنید که تمام هشت سؤال زیر در ارتباط با هشت دلیلی که چرا فهرست کارهای برنامه ریزی شده ی خود را به پایان نمی رسانید، هستند.)

مجموع نمرات خود را پس از پاسخ به سؤالات محاسبه کرده و متوجه شوید که واقعا چقدر در ایجاد برنامه های مؤثر ماهر هستید؟

۱. آیا هدف اول برنامه ها در یک سیستم مدیریت وظیفه را متوجه می شوید؟

 ۲. آیا سررسید - تاریخ مشخص به جای «تا انتهای ماه»- برای هر مورد برنامه ریزی شده تعیین می کنید؟

 ٣. آیا تعداد وظایف در فهرستهایتان را به ۱۰ عدد محدود می کنید؟ (اگر این گونه است. به خودتان سه امتیاز بدهید.) آیا آن را به هفت عدد محدود می کنید؟ اگر این گونه است، به خودتان پنج امتیاز بدهید)

۴. آیا برنامه هایتان را با کمترین تنوع ایجاد می کنید؟ روی زمانی که برای تکمیل اهر کار نیاز است و اولویت آن تمرکز کنید. مثلا، آیا کارهایی ۳ دقیقه ای را با کارهایی که ۳ ساعت زمان خواهند برد فهرست کرده اید؟ آیا کارهایی با اولویت الف را با کارهایی که اولویت-ج دارند فهرست کرده اید؟

۵. آیا برنامه هایتان گزینه های شما راجع به اینکه روی چه چیزی باید وقت بگذارید را محدود می کنند؟

۶. آیا برای هر کار برنامه ریزی شده ی خود مفاد و مفهومی در نظر گرفته اید تا ارزش آن مورد را متوجه شوید، و آیا تعهد زمانی هم در بر می گیرد؟

۷. آیا کارهایتان را محدود و مشخص تعریف می کنید تا بتوانید فورا زمان به پایان رسیدن آنها را شناسایی کنید؟

۸. آیا هر کاری را به یک هدف مشخص وصل میکنید؟

مشاوره کنکور برق

 محاسبه نمرات و نتیجه خود آزمایی

اکنون زمان محاسبه ی نمرات خود رسیده است. به یاد داشته باشید که برای هر سؤال بر اساس اینکه چقدر خوب مشکلات مربوط به آن را اداره می کنید، امتیازی از یک تا پنج به خود بدهید. زمانی که نمره ی خود را محاسبه کردید، سطح مهارتتان را متوجه خواهید شد.

اگر نمره ای بین ۳۲ تا ۴۰ گرفتید، خود را نینجای برنامه ریزی بدانید.  تبریک می‌گوییم شما حرفه ای هستید، یک استاد واقعی در مدیریت وظیفه.

شما به طور منظم از پس برنامه های روزانه ی خود بر می آیید و در طی مسیر، مهمترین کار خود را پیش می برید. همچنان مطالعه ی این راهنمای عملی به عنوان مرور دوره ای، فکر خوبی است.

اگر نمره ای بین ۱۹ تا ۳۱ گرفتید، کارتان نسبتا خوب است، ولی بهتر است نواحی مشخصی از استراتژی مدیریت وظیفه خود را بهبود بخشید. ممکن است احساس سردرگمی با مسئولیتهایتان در خانه و اداره داشته باشید. همچنین شاید همان طور که فهرست کارهایتان روز به روز رشد پیدا می کند استرس مداومی را تجربه می کنید.

یادگیری چگونگی ایجاد برنامه های مؤثر می تواند نتایج دراماتیکی در بازدهی و تلاش های مدیریت زمان شما به بار بیاورد.

اگر نمره ی ۱۸ یا کمتر گرفتید، لازم است درباره ی رویکرد ایجاد برنامه های خود بازنگری کنید. همیشه استرس دارید و احساس می کنید هر روزتان از کنترل خارج می شود. خیلی کم، اگر نگویم هیچ وقت، فهرست کارهای برنامه ریزی شده ی خود را به پایان می رسانید، که همین امر منجر می شود احساس ناامیدی، شرمساری، و حتی بی کفایتی کنید. خودتان را نبازید. خبر خوب این است که در مکان درست قرار دارید. زمانی که مطالعه ی این مقاله را به پایان برسانید، متوجه خواهید شد چگونه برنامه هایی ایجاد کنید که به شما کمک کنند کارهای مهم تان را به انجام رسانید.

در بخش بعد، بررسی می کنیم که چگونه هیجانات شما می توانند مانع بهره وريتان شوند؛ حتی هنگامی که با یک برنامه ی مؤثر کار میکنید.مشاوره کنکور ارشد برق با اساتید برند و معروف لایوآموزهیجانات منفی شکست شما را تضمین می‌کند!

شناسایی تأثیری که احساسات ما روی بازدهی‌مان بسیار مهم است.  هنگامی که ناراحت هستیم، استرس یا ترس داریم، بازدهی ما تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. احساس می کنیم از کار خود، بدون توجه به نقش آن در دستیابی به اهدافمان، جدا شده ایم. همچنین خلاقیتمان کمتر می شود و در تصمیم گیری مشکل بیشتری پیدا خواهیم کرد. به علاوه، تمرکز خود را از دست می دهیم و خیلی راحت تر حواسمان پرت می شود. در نتیجه، کارها را به درستی به پایان نمی‌رسانیم.

همه ما احساسات منفی را تجربه کرده ایم. این طبیعت انسان است. اما بسیار اهمیت دارد که درک کنیم چنین زمان هایی صرفا موقتی هستند. نهایتا دید مثبتی به دست خواهیم آورد که به ما اجازه می دهد از وضعیت بد خود رها شویم و کارها را به انجام برسانیم.

متأسفانه، خیلی از افراد کشمکش های طولانی مدت منفی نگری را تجربه میکنند. آنها به اضطراب‌ها، ناامیدی ها، و عدم اعتماد به نفس های خود اجازه می دهند تا افکارشان را در دست بگیرند، چیزی که تأثیر مهیب و قابل پیش بینی روی بازدهی آنها دارد.

اگر نمی‌خواهید موفق شوید افکار منفی را در برنامه ریزی به کار ببرید.

مطالعات نشان می دهد که استرس و ترس مزمن می تواند کاملا نحوه ی عملکرد مغز را تغییر دهد. هنگامی که هورمونهای استرس، مانند کورتیزول، افزایش پیدا اند، توانایی ما در پردازش افکار و اتخاذ تصمیم های منطقی تحت تأثیر قرار می گیرد. عصب پژوهان کشف کرده اند که، در طول زمان، این وضعیت می تواند به مغز صدمه بزند و توانایی تصمیم گیری ما را نابود کند.

این موضوع را در مفهوم کارکرد برنامه های درست در نظر بگیرید. حتی اگر برنامه هایتان کوتاه باشد و سررسید داشته باشند، دارای مفاد و مفهوم بوده و تنوع ارائه داده و با اهداف مشخصی در ارتباط باشند، باز هم شاید نتایج شما عالی نباشد، احساسات منفی مثل ترس، عصبانیت، احساس گناه می توانند تمرین انجام رساندن کارها را تقریبا غیرممکن سازند.

بنابراین اگر در کارکرد خود در طول روز کاری مشکل دارید، به شرایط عاطفی خود با دقت فکر کنید. آیا با احساساتی دست و پنجه نرم می کنید که انگیزه ی شما را از بین می برند؟ آیا با عواطفی سر و کله می زنید که تأثير سمی روی عزم و اراده ی شما دارند؟ آیا منفی نگری مداوم تمرکز شما را مختل می کند و باعث می شود راحت تر حواستان پرت شود؟

اگر چنین است، دلایل آنکه در حال تجربه ی این احساسات هستید را دقيقا مشخص کنید. برای مثال، آیا احساس گناه و افسردگی به خاطر از دست دادن موعدهای مقرر مهمی در کارتان می کنید؟ آیا احساس استرس و عصبانیت دارید چرا که با تعداد زیادی مسئولیت مجزا در خانه سردرگم هستید؟

زمانی که باعث و بانی منفی نگری خود را شناسایی کردید، می توانید برای تغییر شرایط خود و رهایی از فشار آن قدم بردارید.

شاید این موضوع به برنامه هایتان نامربوط به نظر برسد. اما وضعیت عاطفيتان نقش بسیار مهمی در میزان موفقیت شما در انجام کارها از روی برنامه هایتان بازی می کند. به خاطر داشته باشید، برنامه های شما برای کمک به سازماندهی وظایف طبق اهميت و اولویتشان، و شناسایی بهترین مکان برای صرف زمان محدودتان هستند. اگر درگیر منفی نگری مداوم باشید، قادر به انجام مؤثر آن نخواهید بود.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)