پولدارترین روانشناسان در کدام گرایش فعالیت می کنند؟

0
1398-09-24
1123
پولدارترین روانشناسان در کدام گرایش فعالیت می کنند؟

 

یکی از اصلی ترین دغدغه های داوطلبان کنکور ارشد روانشناسی این است که بعد از این همه درس خواندن و صرف وقت و هزینه برای اخذ مدرک روانشناسی، چگونه باید وارد بازار کار شوند؟ اصلاً روش کار یک روانشناس چگونه است؟ در پاسخ باید گفت اولاً بازار کار پیدا نمی شود، باید آن را بسازید. دوم اینکه بازار کار برای این رشته بسیار متنوع است. از انجام خدمات مشاوره ای به صورت ساعتی و مشارکتی گرفته تا تأسیس کلینیک تخصصی مشاوره، گزینه های زیادی را برای کار خواهید داشت. در ادامه، با مشاوران لایوآموز همراه شوید تا بدانید که فارغ التحصیلان روانشناسی چگونه کار می کنند؟ نکته ای که باید همیشه مدنظر قرار دهید این است که گمان نکنید هر کس به شما مراجعه کرده حتماً دچار اختلالات روانی است، گستره عظیم تخیلات انسان باعث می شود تا در برخی مراحل زندگی، نیاز به مشورت با یک متخصص را در خود احساس کنند.

مشاوره فردی

اولین گزینه کاری برای شما مشاوره فردی است. مشاوره فردی حتماً نیاز به کلینیک تخصصی روان درمانی ندارد، یک گفتگوی دوستانه با دو لیوان چای در محیطی آرام که در نهایت منجر به درد و دل کردن مخاطب با شما می شود، در واقع مشاوره فردی است. در مشاوره فردی، مخاطب با روان درمانگر (شما) به صورت اختصاصی صحبت می کند. شخص سومی در مکالمه آنها حضور ندارد. همین شرایط باعث افزایش صمیمیت و قدرت نفوذ شما در ذهن مخاطب میشود. عموماً مشکلات روان شناختی با مشاوره فردی به سرعت و سهولت حل می شوند. البته واضح است که سرعت حل مشکلات بین افراد متفاوت است. اما همین مراجعه ای که به شما صورت گرفته است یعنی پذیرش مشکل توسط مخاطب و تصمیم برای حل آن.

مشاوره گروهی

شما می توانید جلساتی را تشکیل دهید و در آن از افرادی که دارای مشکلات روان شناختی یکسانی هستند دعوت کنید. در واقع این مشکلات را بعد از برگزاری چند جلسه مشاوره فردی پیدا کرده اید و تا حدودی نسبت به رفع آن کوشیده اید. بسیاری از مراجعان شما از حضور در جلسه ای صمیمی که همه اعضای آن مشکلی همانند مشکل او دارند استقبال می کنند. در این جلسات، اعضا در نقش حمایتی برای همدیگر ظاهر می شوند. این حس در آنها شکل می گیرد که دیگر تنها نیستند. شما با تشکیل چنین جلساتی می توانید به مشاوره بپردازید. برگزاری چنین جلساتی نیاز به فضای خاص ندارد. برای شروع، گوشه ای از یک پارک خلوت می تواند گزینه خوبی باشد. حتی می توانید سالن­های ورزشی را به صورت ساعتی اجاره کنید و با تهیه تعدادی صندلی، در آن تشکیل جلسه دهید. سالن های اجتماعات بدلیل چیدمان آمفی تئاتری که دارند تطابق مناسبی با جلسات مشاوره گروهی نداشته و توصیه نمی شوند.

مشاوره مشارکتی

شما می توانید هر کدام از روش های بالا را به صورت مشارکتی و در کلینیک های تخصصی سطح شهر انجام دهید. به این مراکز مراجعه کرده و با عقد قرارداد به صورت ساعتی مشاوره می دهید. توصیه می کنیم شماره ای مجزا تهیه کنید و به مراجعین خود بدهید. در بیشتر موارد، مراجعان برای ویزیت مجدد با همان شماره تماس می گیرند. این امتیاز خوبی برای شروع کار شما به عنوان یک مشاور خواهد بود. تقریبا اکثر روانشناسان موفق امروز، با مشاوره های مشارکتی شروع کرده و اکنون به عنوان یک روان درمانگر حرفه ای و مستقل شناخته شده اند.

مربی بهداشت و مشاور مدارس

یکی از گزینه های بازار کار برای فارغ التحصیلان روانشناسی بالینی که برای شروع مناسب است و منجر به کسب تجربه فوق العاده ای می شود، فعالیت در مدارس غیردولتی است. مدارس مقطع ابتدایی نیازمند مربی بهداشت و مدارس مقطع متوسطه نیازمند مشاور تربیتی هستند. مربی بهداشت در مدارس ابتدایی منحصر به مباحث بهداشت جسمی نیست. بهداشت روان را نیز شامل می شود. تحصیلات عالی کمک شایانی برای موفقیت در این زمینه به شما خواهد کرد. برای شروع کار در مدارس، نیازی به فارغ التحصیلی ندارید. حتی اگر دانشجوی ترم آخر هستید می توانید با مدرسه ای هماهنگ کرده و یکی دو روز در هفته را در مدرسه حضور داشته باشید. با این کار هم درس می خوانید هم سابقه کار پیدا می کنید. تنوع موضوعاتی که یک مشاور در مدارس تجربه می کند بسیار زیاد است. با یکسال کار در مدرسه، با انواع معضلات و مشکلات بهداشت روان مواجه خواهید شد که تجربه بسیار خوبی خواهد بود. حتی می توانید پس از فارغ التحصیلی در رشته روانشناسی بالینی، دوره مربیگری مهد کودک را بگذرانید و به عنوان یک مربی مهد، مشغول به کار شوید. مراکز مهد کودک به شدت از جذب مربی های با تحصیلات روانشناسی استقبال می کنند.

این نکته را هم مدنظر قرار بدهید که مدرک روانشناسی به تنهایی در موفقیت شما تأثیر ندارد. دانشگاه محل تحصیلتان به شدت مورد توجه مخاطبان و مراجعان شما قرار خواهد گرفت. پس از هم اکنون برای قبولی با رتبه بالاتر و پذیرش در بهترین دانشگاه های کشور درس بخوانید، تمرین حل کنید و حتما  فیلم آموزشی روانشناسی و کلاس آنلاین روانشناسی استفاده کنید.

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)