صفرتا صد چگونگی مطالعه دروس باکس مهندسی برق قدرت

0
1399-09-22
2668
صفرتا صد چگونگی مطالعه دروس باکس مهندسی برق قدرت

 مطالعه دروس باکس مهندسی برق قدرت

سلام دوستان ، دراین مقاله قصد داریم درباره ی دروس باکس مهندسی برق گرایش قدرت صحبت کنیم . این دروس شامل ماشین الکتریکی ،ماشین الکتریکی 2 و بررسی سیستم های قدرت می باشد که 15 سوال از سوالات کنکورارشد را به خود اختصاص می دهد.

می توانید فیلم زیر را که در آپارات نیزبارگذاری شده است ببینید:

 
 

 

باکس قدرت در کنکورارشد برای گرایش قدرت ضریب 4 و برای گرایش کنترل ضریب 2 دارد، لذا از اهمیت و شیوه ای برخوردار است و موقعیت خوبی برای دانشجویان علاقمند به کنترل است تا بتوانند تراز خوبی از این دروس کسب نمایند .

حال به بررسی پک دروس می پردازیم :

بررسی سیستم های قدرت شامل 5 فصل و 5 سوال درکنکور ارشد می باشد، باور غلطی که در میان دانشجویان شکل گرفته این است که تنها خواندن 3 فصل اول برای کنکورارشد کافیست .

تجربه ما در این دوسال اخیر نشان داده ،3 سوال از فصل ، 1سوال از مبحث بخش بار و1 سوال از مبحث بخش بار اقتصادی تعیین شده است .لذا بهتر است توجه ویژه ای به این فصول داشته باشد،

درصورتی که زمان کافی برای مطالعه ی تمام  مطالب و 2 فصل آخر را ندارید می توانید مباحثی همچون ماتریس ادمیتانس ،بخش بار pc و بخش بار روش گوس سایلد را برای مطالعه در دستور برنامه ی درسی خود قرار دهید. بخش بار اقتصادی از مباحث کم حجم و محتمل در کنکور ارشد است که می توانید به مطالعه آن بپردازید.

ماشین الکتریکی 1:

 شامل 3 فصل و 5 سوال از کنکورارشد برق می باشد.مهم ترین فصل این درس ، مبحث ماشین DC می باشدکه احتمالا 3 سوال از این فصل و دوسوال از دو فصل دیگر طرح  می شود.

متاسفانه بسیاری از دوستان فصل ماشین DC را به دلیل حجم زیاد و با ترس نسبت به حل سوالات این فصل کنار می گذارند .برای یادگیری بیشتر این مبحث ، پس از مطالعه درسنامه سوالات 20 سال کنکور ارشد را حل نموده و سعی کنید تمام نکات ریز و درشت هر سوال را به خوبی شناخته و درک کنید .

چرا که اکثر سوالات طرح شده از این فصل تکراری و مشابه کنکور سال های قبل است . فصل دوم ماشین الکتریکی مبدل های الکترومکانیکی نام دارد که به نظر کمی دشوار و غیر قابل فهم است .

اما با یادگیری و تمرین یک سری نکات ریز و دقیق این فصل همچون انرژی ذخیره شده درمدارت مغناطیسی و مفهوم آن ،انرژی الکتریکی ورودی در مبدل الکترومکانیکی کار مکانیکی انجام شده ،نیرو،گشت آور که مهم ترین مباحث و مطالب این فصل هستند،می توان به درک و تسلط کافی در این زمینه رسید.

فصل اول مربوط به مدارهای مغناطیسی می باشدکه بسیار پایه ای است و ممکن است 1سوال از این فصل از کنکور ارشد طرح شود. مهم ترین مباحث این فصل ،محاسبه ی اندوکتانس (اندوکتانس متقابل) تلفات هسته و تلفات مغناطیسی است که می تواند نظر طراح را جلب کند.

در آزمون 99 نیز مشاهده شد که از مبحث القای فارادی (ولتاژی که القا می شود) سوال امده ،لذا بهتر است از مطالعه این فصل هم غافل نشویم .

ماشین الکتریکی(2):

شامل دو فصل ترانسفورماتور و موتورهای القایی است که از مبحث اول 2 سوال و ازمبحث دوم 3 سوال طرح می شود. سطح سوالات آسان و مباحث قابل فهم است .با بررسی سوالات کنکور می توان دریافت در دروس باکس قدرت ، ماشین 2 ساده ترین دروس بوده و سوالات هرسال مشابه سوالات کنکورهای اخیر است ، برای مثال در کنکور2،99 سوال از ترانسفورماتور کاملا مشابه سوالات اخیر کنکور ارشد بوده است .

نکاتی که باید برای مطالعه دروس ارشد در نظر بگیرید:

  1. درک کامل مفاهیم : بدون اینکه مفهوم مطالب را متوجه شوید، فصل1 را رها نکرده و به سراغ مبحث بعدی نروید.

      تنها به حل سوالات بسنده نکنید، در این صورت است که اگر سوال جدیدی در این مورد مطرح شود می توانید از عهده اش برآئید.

  1. حل سوالات کنکورارشد برق 20 سال اخیر

      سوالات را کاملا برای خودتان تفسیر کنید،نکات سوال را مشخص و روی نکات فکر کنید.

  1. محاسبات :

به دلیل این که استفاده از ماشین حساب در آزمون ها غیرمجازاست ، باید از تقریب زنی استفاده کرد، لذا اگر ضعف محاسباتی دارید باحل سوالات کنکورهای اخیر می توانید این ضعف را برطرف کنید.

در انتها لایو آموز برای تمام داوطلبان کنکور ارشد و دکتری برق آرزوی موفقیت دارد.

ممنون میشم نظرتون را در مورد منبع کنکور ارشد برق اگر تجربه ای دارید  رو در کامنت مطرح کنید.

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)