شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی برق

1
1398-10-11
650
شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی برق

    هر آنچه که باید در مورد آزمون نظام مهندسی رشته برق بدانید    

 

1) برگزاری آزمون نظام مهندسی برق ساختمان


آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، آزمونیست که در آن مهندسان برق با موفقیت در آن امکان اخذ پروانه اشتغال به کار مهندسی را از سازمان نظام مهندسی ساختمان دریافت کرده و اجازه فعالیت به عنوان طراح یا ناظر در پروژه‌های ساختمانی را اخذ می‌کنند. دفتر مقررات ملی ساختمان، متولی اصلی برگزاری این آزمون بوده و برای برگزاری آزمون با شرکت تعاونی خدمات آموزشی کارکنان سازمان سنجش آموزش کشور همکاری می‌کند. این آزمون تا شهریور ۹۵ تن‌ها شامل یک آزمون بود و در آن داوطلبان برای ارزشیابی طراحی و نظارت به صورت واحد و همزمان در یک نوبت برگزار می‌شد. اما از آزمون اسفند ۹۵ آزمون‌های طراحی و نظارت از هم جدا شده و در واقع دو آزمون جداگانه برای رشته تاسبسات برقی برگزار می‌شود.

 

2) رشته و گرایش‌های کلی آزمون نظام مهندسی ساختمان

 

آزمون نظام مهندسی ساختمان در هفت رشته اصلی برگزار می‌شود:

 • عمران (در سه گرایش: محاسبات، نظارت و اجرا)
 • معماری (در سه گرایش: طراحی، نظارت و اجرا)
 • تاسیسات برقی (در دو گرایش: طراحی و نظارت)
 • تاسیسات مکانیکی (در دو گرایش: طراحی و نظارت)
 • ترافیک
 • شهرسازی
 • نقشه برداری


از عنوان گرایش‌های طراحی و نظارت نیز کاملا مشخص است که طراح، وظیفه طرح نقشه‌ها و ناظر، وظیفه نظارت بر حسن اجرای نقشه رسم شده را دارد.

 

3) تاریخ برگزاری آزمون نظام مهندسی برق ساختمان

 

اولین دوره آزمون نظام مهندسی سال ۷۶ برگزار شده و قبلا سالی یکبار یا گاهی هر دو سال یکبار برگزار می‌شد، اما چند سالی هست که این آزمون هر سال دو بار برگزار می‌شود. تاریخ دقیق برگزاری آزمون مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد دفتر مقررات ملی ساختمان بنا دارد هر کدام از آزمون‌ها را در اواخر دو شش ماهه سال (مرداد یا شهریور در نیمه اول و بهمن یا اسفند در نیمه دوم سال) برگزار نماید. ثبت نام و تاریخ برگزاری آزمون معمولا حدود دو ماه قبل از روز برگزاری اعلام شده و نتایج نیز بین دو تا سه ماه بعد در سایت دفتر مقررات ملی منتشر می‌شود.

 

4) تعداد تست های آزمون نظام مهندسی

 

تعداد سوالات آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی برای هر دو گرایش ۶۰ پرسش است. داوطلبان طراحی و نظارت به ترتیب ۱۸۰ و ۱۲۰ دقیقه زمان برای پاسخگوئی دارند. داوطلبان برای قبولی باید به حداقل ۵۰ درصد سوالات پاسخ صحیح دهند. پرسش‌ها به صورت تستی چهارگزینه‌ای و پاسخ اشتباه دارای منفی است. ارزش هر پاسخ اشتباه به اندازه یک سوم پاسخ صحیح است.

 

5) نحوه ثبت نام آزمون نظام مهندسی ساختمان

 

برای ثبت نام در آزمون نظام مهندسی نیازی به عضویت در سازمان نظام مهندسی نیست، اما باید داوطلبان دارای کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت سربازی باشند.

 

 

6) مواد و منابع آزمون نظام مهندسی برق ساختمان

 

منابع و سرفصل‌های آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، اساسا ارتباط مستقیم با هیچ یک از دروس دانشگاه نداشته و یک آزمون ورود به حرفه است. منابع آزمون‌های طراحی و نظارت تاسیسات برقی به جز مبحث ۱۲ (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا) کاملا مشابه است؛ از این مبحث در آزمون طراحی سوالی طرح نمی‌شود و مختص آزمون نظارت است. منابع آزمون نظام مهندسی برق را از نظر محتوا می‌توان به چهار دسته کلی تقسیم بندی کرد.

 

منابع عمومی

 

این گروه از منابع، مجموعه‌ای از مباحثی هستند که بین رشته‌های مختلف نظام مهندسی مشترک اند.

 • قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و آئین‌نامه‌های اجرائی آن: ویرایش سال ۹۲
 • مبحث اول (تعاریف): ویرایش سال ۹۲ (فقط برای گرایش نظارت)
 • بحث دوم (نظامات اداری): ویرایش سال ۸۴ (فقط برای گرایش نظارت)
 • مبحث سوم (حفاظت ساختمان‌ها در مقابل حریق): ویرایش سال ۹۵
 • مبحث دوازدهم (ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا): ویرایش سال ۹۲ (فقط برای گرایش نظارت)
 • مبحث نوزدهم (صرفه‌جوئی در مصرف انرژی): ویرایش سال ۸۹
 • مبحث بیست و یکم (پدافند غیرعامل): ویرایش سال ۹۵
 • مبحث بیست و دوم (مراقبت و نگهداری از ساختمانها): ویرایش سال ۹۲،

 

منابع تخصصی

 

دومین دسته از منابع، دو مبحث بسیار مهم ۱۳ و ۱۵ هستند. این دو مبحث، چارچوب اصلی و کلی آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی، برای هر دو گرایش طراحی و نظارت، را شامل می‌شود.

 • مبحث سیزدهم (طرح و اجرای تاسیسات برقی ساختمانها) – ۱۳۹۵
 • مبحث پانزدهم (آسانسور‌ها و پلکان برقی) - ۱۳۹۲،

 

9) واجدان شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی برق ساختمان

 

برای شرکت در آزمون، نیاز به داشتن مدرک مهندسی (کارشناسی)، از یکی از هفت رشته عمران، معماری، برق، مکانیک، ترافیک، شهرسازی و نقشه برداری است. همچنین، افراد بعد از گذشت ۳ سال از مدرک کارشناسی یا ۲ سال از مدرک کارشناسی ارشد و یا ۱ سال از مدرک دکترای خود می‌توانند در آزمون نظام مهندسی شرکت کنند. البته افرادی که دارای مدرک کارشناسی ناپیوسته هستند، هر پنج سال از تاریخ مدرک کاردانی شان، معادل یک سال کارشناسی محسوب می‌شود. براساس تبصره ۲ ماده ۷ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان جدول کد رشته‌های مختلف و نوع پروانه اشتغال بکار (اعم از اصلی یا مرتبط) براساس عنوان مدرک تحصیلی دانشگاهی و آخرین مصوبات کمیسیون هم ارزی رشته‌ها از دفتر سازمان‌های مهندسی و امور بین‌الملل وزارت مسکن و شهرسازی به کلیه سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان استان‌ها به شرح زیر ابلاغ شده که داوطلبان باید با تطبیق آن با مدرک خود اقدام به ثبت نام در آزمون نمایند. اساسا مدارک مجاز به شرکت آزمون نظام مهندسی به دو دسته کلی اصلی و مرتبط دسته بندی می‌شوند. جدول زیر فهرست کد، نوع پروانه و مدرک دانشگاهی مربوط به تاسیسات برقی را نمایش می‌دهد.

 

نوع پروانه نظام مهندسی و رشته تحصیلی

کد پروانه

نوع پروانه

عناوین مدرک تحصیلی دانشگاهی مورد تایید وزارت علوم

اصلی

مرتبط

500

*

 

برق (قدرت)، الکترومکانیک (برق) قبل از سال 60، برق خارج از کشور، الکتروتکنیک، مهندسی برق و الکترونیک، شبکه های انتقال توزیع

510

 

*

مرتبط با مهندسی تأسیسات برقی ساختمان، معادل کارشناسی مهندسی برق (قدرت)، دبیری فنی برق (قدرت)، مهندسی برق (مخابرات)، مهندسی برق (کنترل)، مهندسی کنترل و ابزار دقیق، مهندسی تکنولوژی کنترل و ابزار دقیق

530

 

*

مرتبط با مهندسی برق (الکترونیک)

 

 ایجاد نظر جدید

امتیاز شما به این آموزش:

نظرات شما (1)

باسلام
ایا درسته برای ثبت نام در ازمون نظام مهندسی برق باید سابقه کار داشته باشیم چون من جایی خوندم حداقل سه سال سابقه نیازه با مدرک کارشناسی
من کارشناسی ناپیوسته برق قدرت هستم سال ۹۴فارغ تحصیل شدم می تونم شرکت کنم ؟؟پایان خدمت دارم

مشاهده بیشتر