مطالعه شیرین فیزیک کنکور به روش رتبه های برتر

0
1398-09-09
1037
مطالعه شیرین فیزیک کنکور به روش رتبه های برتر

روش‌های مطالعه درس فیزیک  کارشناسی کنکور 

 

     https://liveamooz.com/upload/images/2019/body/images.png

در زمان اعلام نتیجه ی کنکور رشته های ریاضی فیزیک و علوم تجربی میزان درصد کسب شده توسط هر داوطلب تاثیر زیادی در رتبه و تراز آنها دارد تا آنجایی که برخی از مشاوران و خبرگان کنکور معتقدند و عموما روی این اصل  با همدیگراتفاق نظر دارند که حدود ۲۰ درصد نتیجه ی کنکور به درصد درس فیزیک وابسته است.

دانش آموزان و داوطلبان کنکور در رشته علوم تجربی به  درصد فیزیک کنکور اهمیت زیادی نمی دهند ولی بعد از شرکت در چند آزمون آزمایشی به این نتیجه میرسند که اگر به سوالات فیزیک پاسخ  درست دهند  بسیار در رتبه و تراز آنها تاثیرگذار است.

زمان مورد نیاز برای مطالعه

در مرحله اول برای مطالعه درس فیزیک باید زمان مناسبی را در برنامه ریزی خودتان در نظر بگیرید.با توجه به بررسی های انجام شده توسط مشاوران خبره کنکور, دانش آموزان گروه ریاضی باید حدود یک پنجم زمان کل مطالعه و دانش آموزای گروه تجربی حدود یک ششم زمان کل مطالعه ی خود را به درس فیزیک اختصاص دهند .این زمان باید به صورت زمان های یک ساعت و نیم در نظر گرفته شود و در کل باید یک سوم زمان به مطالعه و دو سوم آن به حل تست و تمرین اختصاص پیدا کند.همچنین این نکته حائز اهمیت است که حداقل یک قسمت از زمان مطالعه برای تحلیل تست ها در نظر گرفته شود.

نکات کاربردی برای مطالعه درس فیزیک

در حل سوالات  نکته مهم و قابل توجه این است که به آخرین جمله ی سوال و همچنین ادبیات تست ها توجه داشته باشید چرا که در این مرحله درک مفهوم تست مهم تر از رسیدن به جواب است اگرچه جواب آخر در نهایت نتیجه را مشخص می کند اما باید سعی کنید تست ها را به طور کامل حل کنید و پاسخ نهایی تست را بدون استفاده از ماشین حساب بدست آورید .

در نظر داشته باشید که تعداد تست حل شده خیلی مهم نیست کیفیت و نحوه ی بررسی تست ها مهم تر می باشد.

برای حل تست ها استفاده از کتاب های مختلف و متنوع لازم نیست فقط بانک تست سال های قبل باشدکفایت می کند. در هر نوبت چند تست از مرحله ی قبل  نیز حل کنید و حتما تست ها را به صورت آسان – متوسط – سخت علامت گذاری کنید تا در مراجعه ی بعدی برای حل و مرور تست هاکارتان راحت تر شود.

از آنجایی که همه ی سوالات در کنکور از ارزش یکسانی برخوردارند سعی کنید برای حل یک تست پافشاری نکنید و سراغ تست های بعدی که آسانترند بروید و آن تست سخت را علامت گذاری کنید تا در صورت داشتن زمان مجددا سراغ آن تست بروید و آن را حل کنید.

پس از تسلط روی تست های سراسری سال های قبل در صورت امکان و داشتن زمان می توانید به تست های سازمان سنجش ,قلم چی ,گزینه۲و حتی تست های تالیفی برخی اساتید مراجعه نمایید.

پس از حل کردن تست ها می توانید تست های حل شده را دسته بندی موضوعی کرده و برای هر کدام از دسته ها روش حل مناسب آن تست را بنویسید تا مجبور نباشید همان کار را مجددا انجام دهید.

برای حل هر تست برای دانش آموزان  متوسط در منزل باید زمانی بین ۲ تا ۵ دقیقه در نظر گرفته شود. با این حساب در هر یک و نیم ساعت در حدود ۳۰ تست می  توان حل کرد.

تجربه نفرات برتر کنکور

 

        https://liveamooz.com/upload/images/2019/body/%D8%AA%D8%A7.jpg

پیش خوانی کتاب درسی قبل از کلاس برای فهم آسانتر مطالب درسی بسیار موثر است. همچنین برای تسلط بیشتر روی مبحث حل کردن تمرینات و مثال های کتاب درسی بسیار مهم است. فرمول هایی را که از کتابهای تستی آموزش دیدید را در کتاب درسی خود یادداشت کنید.

به مسائل دید کلی و چند وجهی داشته باشید و بین مفاهیم مختلف فیزیک ارتباط برقرار کنید همچنین سعی کنید درس فیزیک را به صورت مفهومی یاد ‌بگیرید و تنها به حفظ فرمول نپردازید.

حتما از منابع مطالعاتی استاندارد و در درجه اول از کتاب درسی خود استفاده نمایید. پس از تسلط بر مفاهیم با زدن تست زياد سرعت و مهارت خود را افزايش دهید.

همچنین قبل از حل تست ها می توانید از ، ابتدا درس نامه کتاب آبی را مطالعه‌ کرده و سپس به حل سؤالات تشريحي بپردازید و بعد از این مراحل به حل کردن تست ها اقدام نمایید.

باید به حدی از تسلط در فیزیک برسید که بتوانید به طور متوسط هر تست فیزیک کنکور را در حداکثر طی مدت زمان 74 ثانیه جواب بدید . اگر رشته تجربی هستید حداقل 12 درصد و چنانچه در رشته ریاضی تحصیل می کنید حداقل 20 درصد از کل ساعت مطالعه هفتگی خودتان را برای مطالعه فیزیک در نظر بگیرید.

روش خواندن خلاصه ها نیز در درس فیزیک مهم است.می توانید در بازه زمانی حدود یک ربع یا بیست دقیقه خلاصه های خودتان را مرورکنید. سپس ۱ ساعت تست بزنید اگر دیدید تست های زیادی را اشتباه میزنید برای آن مباحث به سراغ جزوه و درسنامه بروید و سعی کنید آن مطلب را کامل بخوانید. تهیه نمودار درختی و استفاده از سرفصل های کتاب درسی نیز بسیار کار مفیدی خواهد بود و موجب مرور سریع نکات و فرمول ها خواهد شد.

از درس فیزیک در کنکور تجربی 30 سوال طرح میشود که مدت زمان پاسخ دهی به آن 37 دقیقه می باشد. تعداد سوالات درس فیزیک در کنکور در رشته ریاضی، 45 سوال و مدت زمان پاسخ گویی به سوالات 55 دقیقه است.

در کنکور رشته تجربی حدود 61 تا 65 درصد سوالات کنکور در درس فیزیک از کتاب های پایه و 37 تا 39 درصد از کتاب فیزیک پیش دانشگاهی و فیزیک دوازدهم است و حدودا میزان 55 تا 57 درصد سوالات کنکور رشته ریاضی فیزیک از مطالب پایه و 45 تا 47 درصد سوالات از مطالب پیش دانشگاهی و فیزیک دوازدهم است.

میزان پاسخگویی دانش آموزان رشته تجربی نسبت به رشته ریاضی در درس فیزیک دارای میانگین درصدی پایین تری است.ضریب درس فیزیک در رشته تجربی، 6 است و کسب یک درصد بالا می تواند بسیار مهم باشد.

به عقیده مشاوران کنکور تجربی اگر مجموع درصد پاسخگویی درس ریاضی و فیزیک در کنکور بالای 111 باشد، شانس قبولی دانش آموز در رشته های پزشکی بیشتر است. البته ذکر این موضوع از اهمیت درصد دروس دیگر در کسب رتبه بالا در کنکورکم نمی کند.

کسب درصد بالای 71 درصد در این درس شانس قبولی شما را افزایش می دهد. ضریب درس فیزیک در کنکور ریاضی، 9 می باشد. این درس پس از ریاضی مهم ترین درس در این رشته محسوب می شود.

ابزارهای یادگیری و آموزش اولیه فیزیک درکنکور

 

  https://liveamooz.com/upload/images/2019/body/images1.jpg

از ابزارهای مناسب یادگیری و مهارت در درس فیزیک می توان به کتاب درسی ، کلاس و جزوه معلم و دیگر منابع کمک آموزشی اشاره کرد.

فارغ التحصیلان پشت کنکوری که دیگر به مدرسه نمی روند همچنین دانش آموزانی که سر کلاس درس مفهوم و معانی مطالب درسی را به طور کامل و به درستی درک نکرده اند چنانچه به آموزش بیشتر نیاز دارند میتوانند از فیلم آموزش کنکور فیزیک به جای کلاس و معلم استفاده نمایند.

پس از مشاهده  فیلم آموزش فیزیک کنکور یا مطالعه جزوه کلاسی و درسنامه کتاب کمک درسی، باید سراغ کتاب درسی فیزیک و همه مثال های کتاب درسی و تمرین های حل شده و حل نشده کتاب درسی خود بروید و به مطالعه و حل آنها بپردازید. همیشه چند تا از تست های کنکور سراسری مخصوصا در رشته تجربی دقیقا از مثال ها و تمرینات و نکات متن کتاب درسی طرح می شود و طراحان کنکور فقط اعداد را تغییر میدهند .

در درس فیزیک برای کنکور تجربی و ریاضی فقط یادگیری نکته ها و قضیه و فرمول ها کافی نیست بلکه باید علاوه بر یادگیری و فهمیدن ، آنها را حفظ کنید چون در سرجلسه آزمون و کنکور هیچ کتاب و جزوه ای ندارید. پس اول مفاهیم و قضیه و نکته و فرمول ها رو باید یاد بگیرید و بعد فرمول ها را حفظ کنید و در فواصل منظم مرور کنید تا در ذهنتان بماند و آنها را فراموش نکنید.

بهترین زمان تست زنی فیزیک

 برای کسب مهارت در درس فیزیک شما می توانید بلافاصله پس از آموزش مبحث و حل کردن تمرینات تشریحی سراغ تست بروید.

 بهترین تست ها هم سوالات کنکورهای سراسری سال های گذشته بویژه سال های اخیر می باشد. در صورتی که وقت داشتید پس از حل سوالات کنکور میتوانید سراغ تست های تالیفی هم بروید.

فرمول اضافی حفظ نکنید

اصلا لازم و ضروری نیست فرمول های متفرقه را از کتاب های کمک آموزشی حفظ کنید. به جای این کار می توانید روش درست استفاده از فرمول های اصلی را یاد گرفته و بعد از آن با تمرین زیاد ؛ بر روی فرمول های اصلی مسلط شوید.

بعد از اینکه روی تست های آموزشی و زمان دار کار کردید و نکاتشون را خواندید باید مباحثی که مطالعه کردید و تعدادی تست از آنها حل کردید را خلاصه نویسی نمایید. در خلاصه نویسی مطالب مهم و نکات مهم را یادداشت کنید.

بهترین شیوه مرور فیزیک

از آنجایی که در درس فیزیک  فرمول و نکته های زیادی وجود دارد و حجم مطالب آن برای کنکور زیاد است پس احتمال فراموش شدن در آن زیاد است. بنابراین باید در فاصله های مشخص مطالب درس فیزیک را دوره کنید .

از آنجایی که آزمون های آزمایشی زیادی وجود دارد, سعی کنید همراه با برنامه های آزمون های آزمایشی که شرکت می کنید پیش برید و آزمونی را انتخاب کنید که برنامه آن به گونه ای باشد که به اندازه کافی مطالب را در فاصله های منظم و منطقی مرور کند.

می توانید خود جزوه را مرور کنید و یا اگر در دوران جمعبندی هستید و وقت کمتری دارید خلاصه نویسی های خود را مرور کنید .

بعد از مرور سراغ تست های علامت گذاری شده و تست هایی که قبلا مشکل داشتید بروید و دوباره آنها را حل نمایید . باز هم اگر وقت داشتید چند تست جدید از آن مبحث حل کنید . هر چه تعداد دفعات مرور بیشتر باشد ذهن شما آماده تر هست و حضور ذهن بالاتری سرجلسه کنکور و آزمون های آزمایشی دارید.

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)