گام به گام مطالعه درس عربی تا رسیدن به درصد 100

0
1398-09-16
1988
گام به گام مطالعه درس عربی تا رسیدن به درصد 100

دومین درس در  دفترچه‌ عمومی کنکور درس عربی است که با توجه به بازخود دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری، خیلی مورد توجه واقع نمی شود. اما به اعتقاد رتبه های برتر کنکور کارشناسی، روش مطالعه درس عربی برای کنکور بسیار اهمیت دارد  اگر این درس طبق اصول درست مطالعه شود، واقعاً درس چندان سختی نیست.شاید با خود بگویید این درس در آزمون سراسری ضریب 2 دارد و چه دلیلی برای صرف وقت و انرژی بر روی آن داریم؟ باید به این نکته اشاره کنیم که اتفاقاً به همین دلیل بسیاری از داوطلبان درس عربی را مورد توجه قرار نمی دهند. در نتیجه شما با انتخاب چند تست صحیح می توانید رتبه کشوری خود را به مراتب بالاتر از دیگران انتقال دهید.

در یادگیری درس عربی مشکل دارم!

مطمئن باشید که هر درس سختی را می توان با برنامه ریزی صحیح، مشاوره رتبه های برتر و استفاده از پکیج های آموزشی جامع به راحتی یاد گرفت و از آن به عنوان سکوی پرتاب خود در کنکور کارشناسی (لیسانس) برای ورود به بهترین دانشگاه های کشور استفاده کرد.

عربی را چطور بخوانم؟

هر درس از چند بخش اصلی تشکیل می شود. سوالات درس عربی در کنکور سراسری به چند بخش ترجمه، درک مطلب و قواعد تقسیم شده است:

1- اولین بخش تست های درس عربی مربوطه به مبحث ترجمه است. این بخش در بیشتر موارد هشت تست دارد و از مباحثی مانند  ترجمه فارسی به عربی و بالعکس و نیز مفهوم جمله یا عبارت سوالاتی بیان می شود.

2- بخش دوم درس عربی کنکور سراسری مربوط به درک مطلب است که 9 تست دارد و مباحث مربوط به متن عربی و اعراب گذاری (تشکیل) و همچنین تجزیه و ترکیب را شامل می شود.

3- قواعد عربی که سومین بخش درس عربی کنکور کارشناسی هر سال است، شامل تست هایی از مباحث مرفوعات، اعلال و منصوبات و سوالاتی از انواع اعراب مانند اعراب فعل مضارع، صفت و نیز مضاف الیه می باشد.

پس با توجه به بودجه بندی فوق اگر تست های ترجمه و 4 تست از درک مطلب را صحیح بزنید، نیمی از درس عربی را پاسخ داده اید و اثرگذاری زیادی بر روی رتبه نهایی شما دارد. درس عربی به گونه ایست که پاسخگویی به سوالات قواعد هم نیازمند دانش ترجمه است. پس یکی از نکات طلایی برای مطالعه درس عربی، گسترش دایره لغات عربی شماست.

مرحله اول: تقویت ترجمه

پیشنهاد می کنیم برای تقویت در بحث ترجمه، بر روی افعال تمرکز کنید. پس از آن شروع به تست زنی کنید. تا حد امکان لغات بیشتری را یاد بگیرید. بطور کلی هرگاه با تست عربی روبرو شدید، ابتدا لغات آن را مورد بررسی قرار دهید و سعی کنید تستی نباشد که لغتی از آن برای شما نامفهوم بماند. پس از مدتی که به همین روش ادامه دادید، گنجینه لغت عربی شما غنی خواهد شد.

مرحله دوم: درک مطلب عربی

فراموش نکنید که از متون درک مطلب غافل نشوید. با تمرین بر روی این متون، توانایی شما در ترجمه جملات عربی در کنکور سراسری کارشناسی بالا می رود.  پیشنهاد می شود که در هفته حداقل 2 متن درک مطلب جهت مطالعه درس عربی برای کنکور بخوانید و لغات آن را کامل ترجمه کنید. به جرئت می توان گفت که پس از گذشت 2 ماه، تقریبا تمام کلمات به کار رفته در متون درک مطلب برای شما تکراری خواهند شد چرا که لغات عربی در کنکور کارشناسی محدوده مشخصی دارند.

نکته طلایی دیگر در بحث ترجمه جملات عربی، تسلط بر ریشه افعال است. شما اگر با ریشه یک فعل آشنا باشید، ترجمه کردن هر شکلی از آن فعل کار راحتی خواهد بود. از آنجا که بیشتر کلمات در عربی به صورت مشتق هستند، ترجمه متون عربی بسیار ساده خواهد شد.

مرحله سوم: اصول و قواعد عربی

ابتدا برای خود نقشه واضحی ترسیم کنید. مشخص کنید که تا چه اندازه بر قواعد عربی تسلط دارید؟ این سوال را جدی بگیرید! از آنجا که قواعد عربی کاملاً به یکدیگر متصل هستند پس پاسخ به این سوال در یادگیری شما بسیار مؤثر خواهد بود. حتی مباحث مطرح شده در عربی متوسطه اول (راهنمایی) در میزان تسلط شما بر درس عربی کنکور سراسری اهمیت دارد.

نکات طلایی حل تست عربی

یکی از تکنیک هایی که منجر به افزایش تسلط شما در درس عربی می شود، بررسی تمام گزینه های تست است. به این صورت که هنگام حل هر تست، تمامی چهار گزینه را بررسی کنید. حتی گزینه های اشتباه را ترجمه کنید و دلیل غلط بودن آنها را پیدا کنید. با این کار با هر تست، چهار تست حل کرده اید.

نکته دیگر اینکه اگر قواعد عربی را به صورت موضوعی مطالعه می کنید مراقب باشید که دروس حین سال تحصیلی عربی را فراموش نکنید. برای قبولی در کنکور، معدل سال دوازدهم خود را قربانی نکنید.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)