روش مطالعه ادبیات کنکور 1400 به شیرینی قند

0
1398-09-23
875
روش مطالعه ادبیات کنکور 1400 به شیرینی قند

 

داوطلبان لایوآموز به دفعات درخواست مشاوره در مورد روش مطالعه درس ادبیات برای کنکور کارشناسی  را داشتند. در این مقاله تصمیم گرفتیم تا نکاتی طلایی برای موفقیت و کسب رتبه بالا در آموزش ادبیات کنکور را برای شما تشریح کنیم. ابتدا توجه داشته باشید که درس ادبیات به دلیل آنکه به زبان مادری ما مربوط می­شود، گستره ­ی وسیعی از لغات را در خود جای می­ دهد. انتظار نداشته باشید لغاتی که در کنکور مطرح می ­شود تماماً در دروس ادبیات وجود داشته باشند. به جز سوالات مربوط به تاریخ ادبیات و معنی لغات، بقیه سوالات ممکن است از خارج کتاب های درسی آورده شوند. به همین دلیل مشاوران لایوآموز به شما توصیه می­ کنند که نکات کلیدی زیر را حتماً در مطالعه درس ادبیات مد نظر قرار دهید.

معنی و املای لغات، پایه ادبیات کنکور

تمام کلمات موجود در کتاب­ های ادبیات دوره متوسطه را معنی کنید. از معنی هیچ لغتی غافل نشوید. در درس ادبیات کنکور، جملاتی خواهید دید که خارج از کتاب است، اما لغتی که معنای آن مدنظر طراح باشد، در کتاب شما موجود است. پس از هیچ کلمه­ ای به سادگی عبور نکنید. این نکته را هم در نظر داشته باشید، از آنجایی که معنای لغات ارتباط مستقیم با املای آن­ها دارند، پس طبیعتاً باید همزمان با معنی، املای لغت را هم یاد بگیرید. در زبان مادری ما، حروف هم آوای زیادی داریم که املای متفاوتی دارند. مانند "ت" و "ط"، "غ" و "ق"، "ز" و "ظ" و "ذ". در سال­های اخیر پاسخ تست هایی که در بخش زبان فارسی و حتی آرایه های ادبی مطرح می­ شوند، با زیرکی تمام به املای لغات نیز وابسته هستند. پس با رعایت این نکته طلایی، می ­توانید بخش زیادی از سوالات ادبیات کنکور سراسری  را پاسخ دهید.

قسمت اعلام و واژه نامه انتهای کتاب را کامل مطالعه کنید. اما توصیه ما این است که به آن اکتفا نکنید. از سایر منابع آموزشی برای تقویت خود استفاده کنید. با هر لغتی که روبرو می ­شوید، تلاش کنید تا هم خانواده های آن را نیز پیدا کنید. این کار در تثبیت معنای لغات در ذهن شما کمک زیادی می­ کند. لغاتی که فکر می­ کنید معنای سختی دارند و ممکن است آن را فراموش کنید، به روش تصور ذهنی حفظ کنید. به این صورت که لغت را در یک وضعیت واقعی تصور کنید. مثلاً لغت "خیره" به معنای لجوج. موقعیتی حقیقی را متصور شوید که کودکی لجباز است و به لجبازی خود ادامه می­دهد. حتما شنیده ایم که به این کودک "خیره سر" می گویند. با این روش قطعا معنای لغت در ذهن شما ثبت می ­شود زیرا صحنه معادل آن کلمه را بارها در زندگی خود مشاهده کرده اید.

البته روش­ هایی که مطرح می­ کنیم طبیعتاً برای تمام لغات ادبیات کاربرد ندارند. بخشی از این لغات سخت هستند و معنایی نامرتبط با ظاهر کلمه دارند. برای این لغات چاره ای جز مطالعه زیاد و تکرار وجود ندارد.

تاریخ ادبیات، سخت اما شیرین!

بسیاری از داوطلبان به دلیل حجم بالای اطلاعات این بخش را رها می­ کنند. اما اگر اندیشه رشته ­های سطح اول در بهترین دانشگاه ­های کشور را دارید باید بدانید که از هیچ موضوعی در کنکور نباید صرف نظر کنید. یکی از روش­ هایی که می ­توانید برای حفظ سریع­تر و بهتر تاریخ ادبیات استفاده کنید، دسته بندی مطالب است که بر اساس توانایی ذهنی یا سلیقه شما می­ توان با محوریت قرن، موضوع، شخصیت و... مطالب را دسته بندی کرد. از دیگر روش­ های طلایی برای حفظ آثار شخصیت ­ها، ساختن عبارت های ابداعی و مخفف از آنهاست. مثلاً حروف اول آثار یک شاعر را پشت سر هم قرار دهید و با آن لغتی ترجیحاً طنز بسازید. همیشه بخاطر داشته باشید که اگرچه شما داوطلب کنکور ریاضی یا تجربی هستید، اما برای موفقیت در درس ادبیات، ناچارید به دنیای تخیلات و نوآوری ها وارد شوید. این شما هستید که با خلق روش ­های مهیج و جدید قادر به حفظ و تثبیت مطالب درس ادبیات در ذهن خود می­ شوید.

آرایه های ادبی، تمرین است نه تعریف!

همه داوطلبان می ­دانند معنای "واج آرایی" چیست. همه می­ دانند "تشبیه" یعنی چه. اما چه اتفاقی رخ می­ دهد که وقتی با تست ­های آرایه ادبی مواجه می ­شویم، درصد زیادی از آن­ها را پاسخ نداده رها می ­کنیم؟ دلیل آن فقط به تمرین نکردن داوطلبان باز می ­گردد. اگرچه شناخت تعاریف آرایه های ادبی برای هر دانش آموز لازم است، اما موفقیت در تست­های این بخش، فقط با تمرین و مشاهده­ ی انواع کاربرد آرایه ها در متون مختلف امکان پذیر خواهد بود. داوطلب باید بارها و بارها کاربرد یک آرایه را در متن ببیند. باید "هجو" را در متن درک کند. آشنایی با تعریف کتابی آرایه هیچ تضمینی برای موفقیت در درس ادبیات کنکور کارشناسی نیست.

زبان فارسی را تمرین کنید

تنها عامل موفقیت در تست­ های زبان فارسی، تمرین کردن است. در این بخش مانند آرایه های ادبی، صرفاً با شناخت اصول و قواعد زبان فارسی کاری از پیش نخواهید برد. انواع متون مختلف را بررسی کنید. برای تمرین به هیچ عنوان به متون کتاب بسنده نکنید. روزنامه بخوانید، مجلات را ورق بزنید، حتی قواعد فارسی را در متون کتاب ریاضی بررسی کنید! از کنجکاوی در متون فارسی نترسید. بدانید که هرچه تمرین شما بیشتر باشد، تست­ های زبان فارسی را بهتر درک خواهید کرد.

قرابت معنایی کنکور سراسری

یک توصیه از مشاوران لایوآموز به شما، برای موفقیت در موضوع قرابت معنایی کنکور سراسری دفترچه ای تهیه کنید. اولین روز هفته، یک بیت شعر بالای صفحه بنویسید. تا آخر هفته روزانه 10 بیت شعر بخوانید. از هر منبعی که باشد.  البته اولویت با کتب ادبیات دوره متوسطه است. ابیات خوانده شده را معنا کنید و اگر با بیت اول هفته، قرابت معنایی داشت، در همان صفحه یادداشت کنید. اگر قرابت معنایی پیدا نکردید، صفحه جدیدی برای آن بیت اختصاص دهید و برای تکمیل آن صفحه اقدام کنید. پس از چند ماه حجم انبوهی از اشعار را علاوه بر مطالعه، معنا کرده اید و قرابت معنایی آن­ها را مورد بررسی قرار داده اید. این تمرین بسیار عالی برای موفقیت در قرابت معنایی کنکور سراسری  ریاضی و تجربی است.

تمرین، جمع بندی، فیش برداری!

تمرین زیاد حل کنید. درس ادبیات یک درس حفظی است و تنها راه موفقیت در آن تمرین و مرور مداوم است. با مشاوران مجرب در این درس مشورت کنید. از رتبه های برتر در درس ادبیات کنکور سراسری سوال بپرسید. مصاحبه های آن ها را بخوانید. هر هفته مطالب خوانده شده را جمع بندی و فیش برداری کنید. هر ماه، فیش ها را مجددا مرور کنید. دوره های آنلاین و فیلم های آموزشی درس ادبیات کمک زیادی در این راه خواهند کرد. آزمون های آزمایشی را جدی بگیرید. خواهید دید که بسیاری از سوالات آزمون های آزمایشی به کمک همین فیش ها قابل حل خواهند بود.

 

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)