هوشمندانه در آزمون آیلتس شرکت کنید

0
1398-12-22
689
هوشمندانه در آزمون آیلتس شرکت کنید

آزمون آیلتس

 در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی  پیرامون آزمون آیلتس در اختیار شما قرار دهیم. در واقع در این مقاله که به صورت جامع  برای اخذ  نمره لازم در آزمون آیلتس و معرفی منابع آزمون آیلتس به شما کمک می کند سرفصل های زیر مورد بررسی قرار گرفته است.

* از کجا شروع کنیم ؟

 * چقدر زمان نیاز دارم تا به نمره دلخواهم برسم ؟

 *  چه کتابی را و چگونه بخوانم ؟

* چه نکاتی درباره مهارت های مختلف آیلتس باید کسب کنم ؟ 

* آیا به کلاس نیاز دارم ؟ کلاس خصوصی یا عمومی ؟ حضوری یا آنلاین ؟

*چگونه مطمئن بشوم که برای ثبت‌ نام آزمون اصلی آماده شده‌ام ؟

 *چگونه و کجا برای آزمون آیلتس ثبت نام کنم ؟ ایران یا خارج ؟

* در ابتدای این مقاله قصد داریم اطلاعاتی پیرامون خود آزمون آیلتس در اختیار شما قرار دهیم.

* بر اساس یک دسته بندی آزمون ها را به دو گروه تقسیم میکنند.

 

آشنایی با انواع آزمون

درازمون نوع achievement مثل آزمون های  دانشگاه  ها و مدارس استاد و یا معلم در طی ترم یا سال تحصیلی یک کتاب را معرفی می‌کند و در انتها دانش آموزان یا دانشجویان با توجه به آن کتاب آزمون می دهند که این نوع آزمون را achievement  می نامند.

 در واقع این نوع آزمون یک نمره قبولی متوسط دارد که دانش پذیر در نهایت با اخذ این نمره قبول و یا با عدم اخذ این نمره مردود اعلام می شود که در سیستم آموزشی ما این نمره ده است.

 اما در آزمون های نوع دوم یعنی آزمون هایproficienc  زبان  که شامل آزمون های IELTS، PTE ،TOFEL، GRE ، OETمی شود اینگونه نیست در واقع در این نوع آزمون ها قبولی معنا ندارد بلکه میزان توانایی فرد تبدیل به نمره ای می شود که بسته به نیاز فرد برای مهاجرت یا ادامه تحصیل یا برای هر نیاز دیگر باید کسب کند.

    در واقع آزمون های proficiency زبان . میزان کل مهارت شما را در زبان نشان می دهد.

 تصور غلط بعضی از افراد این است که با هر سطح زبانی میتوان وارد کلاس های آیلتس و یا آزمون های دیگر شد و در نهایت این افراد با فرض شرکت در بهترین کلاس ها نمره خوبی کسب نخواهند کرد.

 

نحوه ی مطالعه ی منابع آیلتس

 هرکس برای شرکت در آزمونهای آیلتس بخواهد شرکت کند اول باید میزان مهارت‌های خود را افزایش بدهد. برای افزایش مهارت های زبانی در واقع باید چند کار را انجام بدهیم که یکی از این اقدامات استفاده از منابع سالم و درست است. سالم ترین منابع  ، منابع اصلی هستند که ما متون را از آنها استخراج می کنیم و یا اینکه فیلم یا اخباری  هستند که به آنها گوش می کنیم این کار به شما کمک می کند که واژه ها را در قالب درست خودشان و با معنی درست در جمله مناسب بتوانید به کار ببرید.

 برای این که بتوانید مهارت های زبانی خود را به خوبی تکامل ببخشید بایستی شما کلمه را در قالب یک جمله یا متن یاد بگیرید . اینکه شما واژگان را از کتاب لغت یا کتاب گرامری یاد بگیرید باعث پایین آمدن سطح کیفیت آموزش شما می شود و به تبع آن مهارت زبانی شما به خوبی رشد نکرده و نمره خوبی در آزمون  های دسته proficiency و هم چنین  آیلتس  کسب نخواهید کرد.

 

چگونگی افرایش مهارت های زبانی 

 و نکته دیگر اینکه اگر خواهان تسلط کافی بر مهارت‌های زبانی خودتان هستید باید به اندازه کافی نه افراط گونه و نه تفریط گونه بر روی مهارت‌های خود کار کنید و همچنین از ترکیب مهارت های زبانی غافل نشوید که در نوع خود در صورت غفلت باعث عدم اخذ نمره لازم خواهد شد.

 و همچنین برای افزایش هر چه بیشتر و بهتر مهارت های زبانی باید عبارت یا لغت شنیده  یا دیده شده را به خوبی در ذهنتان تجزیه و تحلیل کنید . بی دقت و با حالت گذرا از عبارات یا لغات  نشویم  رد نشویم.

  آقای استیو کافمن که به ۱۷ زبان دنیا مسلط است راز موفقیت خود را برای رشد مهارت های زبانی تجزیه و تحلیل عبارات و لغات در قالب متن معرفی کرده است . همچنین باید بدانید که در انتهای مطالعات روزمره خود مطالعات خود را دسته بندی و طبقه بندی کنید تا دچار پراکندگی اطلاعاتی نشوید تا به خاطر آوردن آنها دشوار نباشد.

 مطالعات شما باید به صورت روزمره و منظم باشند و با فواصل زمانی مناسب بهتر است تا این که بازه زمانی زیادی بین دو نوبت مطالعه وجود داشته باشد.

 در واقع این سبک مطالعات هفتگی یا ماهانه هیچ تاثیری در افزایش رشد مهارت های زبانی شما ندارد. هر روز مطالعه و خیلی کم بهتر است از مطالعه با فاصله زیاد و زمان زیاد و یادتان باشد که بهتر است آموخته های قبلی تان به خوبی برای شما ملموس شده باشند و بعد به سراغ آموزش مطالب بعدی بروید.

 بهترین زمان مطالعه زبان و افزایش مهارت‌های زبانی ساعات آغازین صبح و در زمانی که افراد اصطلاحاً روی پیک انرژی خود هستند می باشد نه در زمانی که خسته هستید یا اینکه تمرکز کافی برای انجام تمرینات دانش زبانی را ندارید.

 همچنین برای شروع یک تست مهارت‌های زبانی بهتر است ابتدا به دفترچه لغاتی که پیشتر از این تهیه کرده ایم که در واقع در این لغات به مشکل بر خورده بودیم یک نگاه بیندازیم که این امر به منزله آمادگی بیشتر برای انجام یک تست کوتاه است.

 ساعات مطالعه زیاد باعث دلزدگی و ساعات مطالعه کم باعث عدم اثربخشی مطالعات خواهد شد.

 ۷۰ تا ۸۰ درصد مسیر اخذ نمره مورد نظر به دانسته های عمومی انگلیسی و مهارت انگلیسی شما بستگی دارد.

 یک سری توضیحات کاربردی  پیرامون آزمون آیلتس به شما میدهیم که بدین شرح است.

 

برگزاری آزمون های آیلتس

 آزمون های آیلتس به دو شکل General  وAcademic  برگزار می شود.

 آزمونGeneral  برای کسانی که قصد مهاجرت به استرالیا ، کانادا ، انگلیس و... دارند وآزمونAcademic  برای کسانی است که قصد ادامه تحصیل در کشورهایی که انگلیسی زبان هستند را دارند.

 برای آزمون آیلتس چهار مهارت زیر لازم است

Listening

Reading

Writing

Speaking

 تنها اختلاف بین دو آزمونGeneral وAcademic در مهارتهایReading وWriting  است.

 اولین مهارتی که در آزمون آیلتس مورد سنجش قرار می‌گیردListening  است. در این قسمت چهل  سوال  با لهجه بریتانیایی مطرح می شود که درک کامل فایل لیسنینگ ضرورت ندارد یعنی در بخش لیسنینگ شما باید فقط آدرس ، اعداد ، افراد ، شکل تاریخ و یکسری قسمت های خاص را متوجه شوید تا به سوالات بتوانید پاسخ بدهید.

 برای اینکه شما بتوانید به سوالات لیسنینگ پاسخ دهید تسلط بر انواع سوالات آزمون لیسنینگ لازم است یادگیری تکنیک نوع سوالات بسیار کمک کننده است .

 اخذ نمره ی 5/6 تا7 مهارت لیسنینگ کار چندان سختی نیست. اگر توانایی لیسنینگ شما متوسط رو به بالا باشد احتمال اخذ نمره5/6 بالاست که برای اخذ این نمره شما باید27 تعداد سوال را درست پاسخ دهید.

  و اگر از توانایی لیسنینگ خوبی برخوردار هستید احتمال اخذ نمره7 برای شما وجود دارد که بایستی به 30 سوال درست پاسخ دهید.

 در بخشlistening  وreading  آزمون آیلتس نمره منفی وجود ندارد.

 کتابی که برای این دوره معرفی می‌کنیمIELTS TACTICS FOR LISTENING است.

 در واقع این کتاب یک کتاب با قابلیت طبقه بندی شده است که برای انواع لیسنینگ ها فصل جداگانه‌ای تعریف شده است به طور مثال یک فصل فقط تست های تصویری و تکنیک های مربوط به آن را به شما آموزش می دهد و فصل دیگر تکنیک های مربوط به پاسخ برای سوالات عدد ، تاریخ و... در این کتاب وجود دارد و بدین ترتیب هر فصل تکنیک های مربوط به دسته ی سوالات را آموزش می دهد.

 در بحث دومین مهارت مورد پرسش در آزمون آیلتس یعنیReading  باید گفت که در این بخش هم مانند بخش قبلی ۴۰ سوال وجود دارد و اغلب متن های داده شده در این بخش آزمون بین2700 تا2900 کلمه است.

 در این بخش باید بدانید که خواندن کامل متن ضروری و امکان پذیر نیست و باید از مهارت های مربوط بهReading کمک بگیرید

 در بخشReading  سه تا قسمت وجود دارد که هر قسمت تعداد متون ممکن است متفاوت باشد.

 برای پاسخگویی به این بخش سوالات کتابIELTS TACTICS FOR READING توصیه می شود. 

این کتاب به صورت طبقه بندی شده است که در هر فصل تکنیک های مربوط به دسته ای از انواع سوالات در آن مطرح می‌شود.

 در این بخش اخذ نمره5/6 تا7 شدنی هست.

 درباره بخشWraiting  نیز می توان گفت که در این بخش به شما 2  tesk داده می‌شود که در آزمونGeneral باید یک نامه150 کلمه  ای و در آزمونAcademic  باید یک گزارش150 کلمه ای بنویسید و در هر دو نوع آزمون در بخش تسک 2 باید یک مقاله250 کلمه ای بنویسید که برای پاسخگویی بهtesk1 وtesk2 شما یک ساعت زمان دارید که ۷۰ درصد نمره این بخش بهtesk2 و ۳۰ درصد نمره به TESK2 اختصاص می یابد.

برای نوشتن  این دوteskباید شما جمله بندی و ساختار جملات انگلیسی و گرامر و واژگان و کالوکیشن و اصول مقاله نویسی را به خوبی بدانید و با توجه به موضوع و مضمون داده شده تکست های خود را کامل کنید.

 در این بخش توجه به موضوع  ،بسیار تعیین کننده است.

 کتاب توصیه شده در این بخش که به شما کمک زیادی می کند IELTS TACTICS FOR WRITING  است که در این کتاب اشتباهات رایج افراد و یادگیری واژگان و کالوکیشن های کاربردی و مقاله های رایج و... نوشته شده است.

 که شما با کمک آموزه های این کتاب بتوانید از پس پرچالش ترین و سخت ترین بخش آزمون آیلتس بربیاید.

و در بخش آخر قسمتSpeaking قرار دارد که یک آزمون شفاهی مجزای15  دقیقه ای است که3 قسمت دارد. در واقع راحت ترین بخش آزمون آیلتس است. 

در این قسمت روانی کلام ، گرامر ، تلفظ و درک سوال و مضمون آن حائز اهمیت است.

برای این قسمت کتابTHE KEY TO IELTS SPEAKING نوشته آقای مازیار محمدی و کتابACTUAL TEST از نمونه کتاب های خوبی هستند که به شما کمک فراوانی  میکنند. 

 

* از کجا شروع کنیم؟

حالا برای آنکه بدانیم از کجا باید شروع کرد در اولین گام باید آزمون تعیین سطح بدهید.  که این کار از طریق سرچ عبارتON LINE ENGLISH PLACEMENT TEST گوگل امکان پذیر است که در این حالت سطح شما به طور تقریبی مشخص می شود.

سطوح زبان ای اروپا را به 6 سطحA1 ،A2 ،B1 ،B2 ،C1 ،C2 تقسیم کرده است که یک شاخص تحت عنوانCEFR این6  سطح رو تعیین کرده است.

اگر کسی در سطحC2  است یعنی در بالاترین سطح زبانی و اگر در سطحA1 قرار دارید یعنی در ابتدایی ترین سطح زبانی هستید.

اگر بعد از هر  تست آنلاین تعیین سطح زبان می خواهید بدانید حدوداً در کدام سطح زبان هستید می توانید آخرین کتابی که از آخرین  سطح از زبان را پاس کرده‌اید بردارید و پشت جلد آن را نگاه بیندازید .یک جدول وجود دارد که سطح زبانی مطالب گفته شده را درج کرده است.

* چقدر زمان نیاز دارم تا به نمره دلخواهم برسم ؟

 در واقع یعنی چقدر به کلاس احتیاج دارم ؟ یا چه قدر به مطالعه احتیاج دارم ؟ پاسخ این سوال بسته به سطح شما در حال حاضر است.

 به طور تقریبی در سطوح زیر نمرات گفته شده انتظار می رود و می توانید که این نمرات را کسب کنید.

   در سطحB1  تا  نمره5

 در سطحB2 از5 تا5/6

 در سطحC1 ا از5/6 تا8

 در سطحC2 از8 تا9

 و همچنین در پاسخ به این سوال که به چقدر زمان برای آموزش در قالب کلاس یا مطالعه کتاب احتیاج دارند تا بسته بعدی بروم می توان گفت که

 اگر درستهA2 هستید حدوداً به200 ساعت آموزش لازم  دارید تا  به سطحB1 برسید.

 اگر در سطحB1 هستید حدوداً به250 ساعت آموزش لازم دارید تا به سطحB2  برسید.

 اگر در سطحB2 قرار  دارید حدوداً به350 ساعت آموزش لازم دارید تا به سطح C1 برسید.

اگر در سطح C1 هستید حدودا به بیش از 400 ساعت آموزش لازم دارید تا به سطح C2 برسید.

 

معرفی منابع آیلتس

* چه منابعی را و چگونه بخوانم ؟

شما باید خواندن  منابع آیلتس را بر اساس سطح CERF خودتان شروع کنید و اگر مثلا در سطح A1 هستید باید کتاب های مربوط به سطح A1 را بخوانید.

برای شروع میتوانید از منابع موجود در کتاب خانه ها استفاده کنید. AMARICAN FILE، TOP NOTCH، INTERCHANGE و... منابع مناسبی هستند.

لیکن برای هر مهارت انگلیسی در هر سطح منابع زیر را معرفی میکنیم .

برای مهارت LISTENING منابع زیر را برای آزمون آیلتس پیشنهاد میکنیم.

در سطح A1 تا A2 کتاب TACTICS FOR LISTENING مناسب است 

و برای سطح B1 کتاب HEADWAY ACADEMIC SKILL1,2,3

و برای سطح B2دو کتاب INSIDE LISTENING3,4 و6MINUTE ENGLISH مناسب است .

و برای سطح C1 گوش کردن به اخبار انگلیسی مناسب است .

همچنین برای مهارت READING منابع زیر را پیشنهاد میکنیم.

برای سطح A1تا A2 کتاب READ THIS

وبرای سطح B1 کتاب ACTIVE READING INTRO1

و برای سطح B2 کتاب ACTIVE READING 2,3

و برای سطح C1  کتاب  ACTIVE READING4 توصیه میشود.

وبرای مهارت GRAMMAR منابع زیر را مطالعه کنید.

در سطح A1 تا A2 کتاب  BASIC GRAMMAR IN USE  مناسب است . 

و در سطح B1 کتاب  (GRAMMAR PRACTICE LONGMAN (PER_INTERMEDIATE

و برای سطح B2 کتاب  (GRAMMAR PRACTICE LONGMAN (INTERMEDIATE

و برای سطح C1 کتاب ADVANCE GRAMMAR IN USE مناسب است . 

برای مهارت SPEAKING منابع زیر را پیشنهاد میکنیم.

در سطح B1 کتاب  INCIDE LISTENING AND SPEAKING 1,2

و در سطح B2 کتاب INSIDE LISTENING AND SPEAKING

و در سطح C1 بحث آزاد انگلیسی به کمک شما می آید.

 

*ایا به کلاس نیاز دارم؟ کلاس خصوصی یا عمومی ؟ کلاس حضوری یا آنلاین کدام بهتر است؟

در این مورد باید خاطر نشان کرد که در یا دگیری زبان تاثیر کلاس بسیار محسوس تر از به تنهایی مطالعه کردن است .

در واقع کلاس به برنامه ی شما نظم میدهد وشما را ملزم به مطالعه میکند. 

در سطح پایین کلاس خصوصی توصیه نمیشود.

حضوری یا انلاین بودن کلاس به سبک مطالعاتی شما بستگی دارد ولی در شرایط فعلی ملزم به انتخاب کلاس های آنلاین هستید.

 

آمادگی آزمون آیلتس

* چگونه مطمئن شویم که برای ثبت نام آزمون اصلی آیلتس آماده شده ایم؟

برای حل این مسئله به شما آزمون های آزمایشی آیلتس را پیشنهاد می کنیم در کانال تلگرامی IELTS MOCK TESTS @ نمونه ی آزمون های آزمایشی آیلتس قرار داده شده است و میتوانید نمونه ی کارنامه ی تصحیح شده را مشاهده کنید.

فایده ی استفاده از آزمون آزمایشی این است که هم از لحاظ روان شناختی آمادگی برای آزمون اصلی پیدا خواهید کرد وهم به یافتن نقاط ضعفتان کمک میکند. 

 

*کجا آزمون آیلتس بدهم ایران ؟یا خارج از ایران؟

بهتر است در ایران آزمون بدهید چون هزینه ی کمتری میکنید و میتوانید اگر به نمره ی مورد نظرتان دست نیافتید دوباره برای آزمون بعدی هزینه کنید. 

برای ثبت نام آزمون ها ی آیلتس بایستی به سایت SANjESH .ORG مراجعه کنید. 

برای کسانی که در سطح B1 هستند شرکت در کلاس های PRE BASIC و PRE 1

برای کسانی که در سطح B2 هستند شرکت در کلاس های PRE2 و PRE3

و برای کسانیکه در سطح C1 هستند شرکت در کلاس های  PRE4 توصیه میشود.

دوره های آیلتس برای آزمون های PTE مناسب نیست . دیکشنری که به شما توصیه میشود دیکشنری تحلیل گران است که قابل نصب بر گوشی است .

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)