درس استعداد تحصیلی در آزمون دکتری 99 کپسول موفقیت در کنکور

0
1399-02-28
311
درس استعداد تحصیلی در آزمون دکتری 99 کپسول موفقیت در کنکور

استعداد تحصیلی دکتری برای تمامی رشته‌ها و گروههای آزمایشی دکتری جز دروس امتحانی محسوب می‌شود. شاید با شنیدن نام این درس ذهنیت شما بر روی سنجش هوش و استعداد دواطلبان معطوف گردد. و تصور کنید مطالعه آن هیچ تاثیری ندارد. اما حقیقت امر چیز دیگری است.با پاسخ دهی به سوالات مانند بسیاری از دروس ریاضی نیاز به مهارت‌های خاص خود دارد. تنها این مهارت‌ها با تمرین و مطالعه زیاد به دست خواهد آمد.

درس استعداد تحصیلی مانند زبان دکتری در کنکور دکتری 99 دارای تاثیر 17 درصدی است. و ضریب اعلام شده برای این درس برابر با 1 است. می‌توان نتیجه گرفت این درس بسیار مهم است و دیدن فیلم آموزش استعداد تحصیلی دکتری می‌تواند به موفقیت شما کمک کند.

در سایر کشورها این درس معادل با GMAT یا  GRE است. و همانند آزمون آیلتس و تافل یک آزمون جهانی است.

آیا درس هوش و استعداد تحصیلی را برای کنکور 99 حذف کنم؟

ضریب این درس بسیار کم است و ممکن است این سوال در ذهن داوطلبان تداعی شود که مطالعه و تست زنی برای حل سوالات  این بخش ضروری است یا خیر؟

این درس در طول دوران تحصیلی داوطلبان موجود نبوده و ممکن است این ذهنیت برای شما ایجاد شود که مطالعه یا عدم مطالعه این درس تاثیر چندانی ندارد. اما حقیقت امر چیز دیگری است که شما با پاسخ دادن به سوالاتی که تنها با تمرین و مطالعه به دست می‌آیند و حل تست سالهای قبل استعداد تحصیلی می توانید گوی سبقت را از رقبا بگیرید. اگر جز آن دسته از داوطلبانی هستید که فکر می‌کنید با استعداد فردی قادر خواهید بود درصد قابل قبولی را کسب نمایید. با مشاهده فیلم آموزش هوش و استعداد تحصیلی قادر خواهید بود درصد بسیار خوبی را کسب نمایید. استعداد تحصیلی تا 17 درصد در نمره و تراز آزمون کتبی دکتری تاثیر دارد. ضمن این که بسیاری از داوطلبان که توانایی پاسخ به دروس عمومی و تخصصی را ندارند با پاسخ به تعداد کمی از سوالات این درس به کسب تراز بالا امیدوار می‌شوند.

سرفصل‌های درس هوش و استعداد تحصیلی کنکور دکتری99

بعد از شرکت در آزمون دکتری با 30 تست از این درس مواجه خواهید شد و 30 سوال هم از درس زبان مطرح خواهد شد. تمامی داوطلبان موظفند در 90 دقیقه به این سوالات پاسخ دهند.

قابل ذکر است این آزمون از 4 بخش درک مطلب، استدلال منطقی (به جز فنی مهندسی)/تجسمی (گروه فنی مهندسی) ، تحلیلی و کمیتی را در بر می‌گیرد. در جدول زیر تعداد سوالات هر قسمت را همراه با توضیحات آورده‌ایم.

ترتیب سوالات

ماهیت سوالات

تعداد سوالات

بخش اول

درک مطلب

8

بخش دوم

استدلال منطقی(هه گروه‌ها به جز فنی مهندسی) تجسمی(همه گروه ها به جز فنی مهندسی)

7

بخش سوم

تحلیلی

8

بخش چهارم

کمی

7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

درک مطلب

قسمت درک مطلب دارای دو متن فارسی تخصصی چند پاراگرافی است داوطلب الزاما باید هر متن را با دقت زیادی مطالعه نماید. و سوالات مربوط به آن متن پاسخ دهد. از اصلی ترین اهداف سوالات این قسمت شناسایی درک داوطلب از مفاهیم است. یکی از استانداردهای لازم برای این قسمت این است که بین 200 تا400 کلمه داشته باشدو تعداد 4 سوال از این بخش مطرح شود. دقت نمایید ممکن است طراحان موضوعات گمنام را برای متون استفاده میکنند تا از دانسته‌های قبلی خود برای این امر استفاده نکنند. متون علمی ، جامعه شناسی و بازرگانی از مفاد این قسمت است.

قسمت منطقی ( استدلالی )

سوالات دفترچه در قسمت منطقی برای گروه‌های فنی و مهندسی طرح نمی‌شود. برای این قسمت سوالات به این ترتیب مطرح می‌شود که ابتدا یک گزاره در حد یک پاراگراف طرح خواهد شد و با توجه به برداشت شما از پاراگراف یکی از گزینهها را باید انتخاب کنید. مهارت‌های مورد نیاز این بخش چگونگی تضعیف، شناخت استدلال، تقویت استدلال و ایجاد یک فرضیه برای استدلال یا نتیجه‌گیری از آن می‌باشد.

قسمت تجسمی

سوالات قسمت تجسمی فقط برای گروه آزمایشی فنی و مهندسی مطرح می‌شود. در این قسمت یک سری از اشکال داده می‌شود و طبق تغییراتی که در آن ایجاد میشود از متقاضی خواسته می‌شود شکل نهایی را حدس بزند. از اهداف طرح این نوع سوالات سنجش قدرت تجسم همچنین هوش تصویری دواطلب می‌باشد. از سوالات این بخش می‌توان به این امر اشاره کرد که انواع اشکال در فضای دوبعدی و سه بعدی نشان داده خواهد شد و داوطلب الزاما باید در زمان کوتاه و دقت زیاد رابطه بین اشیا را در حالت‌های متفاوت درک نمایید. بیشتر سوالات این بخش در قسمت‌های تشخیص الگو و  شکل‌های سه بعدی قابل تقسیم است.

قسمت تحلیلی

سوالات قسمت تحلیلی، از جمله سوالاتی هستند که به فرضیات ذهنی نیاز ندارند. برای پاسخ به سوالات سه استپ اصلی مدل سازی مسئله تعریف می‌شود.بر اساس قواعد موجود، خلاصه سازی مسائل و پاسخ به سوالات بر اساس مدل‌هاست.

قسمت کمیتی

در بخش کمیتی سطح سوالات برای گروه‌های مختلف متفاوت است. در این قسمت سوالات به صورت عددی و پایه مطرح میشوند. این قسمت بخش سخت آزمون محسوب می‌شود. یکی از اهداف مهم طرح این قسمت از سوالات سنجش میزان مهارت و تسلط داوطلب بر مفاهیم ریاضی و هوش و عددی است. می‌توان گفت در مجموع سنجش میزان تسلط داوطلب بر پایه مفاهیم هوش و عددی و ریاضی است. سوالات شامل حل مسئله، هوش، مقایسه کمی و کار با داده های آماری، هندسه می‌باشد.

روش پاسخ به سوالات استعداد تحصیلی در آزمون دکتری 99

عموما داوطلبان آزمون دکتری در سال‌های گذشته شامل سه دسته مهم بودند:

1.    دسته اول 

گروه اول جز افرادی هستند که قسمتهای تحلیلی یا ریاضی را کنار میگذارند و روی درک مطلب و قسمت منطقی وقت خود را صرف می‌کنند. این گروه از افراد قادر خواهند بود برای هر تست از دو قسمت ذکر شده دوبرابر وقت بگذارند.

2.    دسته دوم 

گروه دوم جز افرادی هستند که زمان کمی را صرف قسمت تحلیلی و کمیتی می‌نمایند این افراد زمان اندکی را هم صرف بخش درک مطلب و منطقی کنند.

3.    دسته سوم 

افرادی هستند که به تمامی بخش‌های استعداد تحصیلی پاسخ می‌دهند .این موضوع کاملا به داوطلب بستگی دارد. توصیه ما این است که با سرفصل های راحتتر شروع کنید. به عنوان مثال اگر با درک مطلب راحت هستید ابتدا به سوالات این قسمت پاسخ دهید بعد از آن به سراغ قسمت تحلیلی بروید.

بدون شک مطالعه تمامی این منابع کار منطقی ای نیست و به شما توصیه می نماییم با برنامه ریزی و شرکت در کلاس آنلاین استعداد تحصیلی و یا فیلم آموزش هوش و استعداد تحصیلی به راحتی درصد مطلوب کسب نمایید.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)