اگر این تکنیک‌ها را ندانید از کنکور 1400 عقب خواهید ماند!

0
1399-03-18
660
اگر این تکنیک‌ها را ندانید از کنکور 1400 عقب خواهید ماند!

 

آیا دستاورد داشتن در برنامه ریزی مهم است؟

بدون شک یک برنامه ریزی بی نقص در کنار تلاش و کوشش می‌تواند موفقیت شما را تضمین کند. در این مقاله لایوآموز قصد دارد فرمول برنامه‌ریزی موفق برای ایجاد یک فهرست درسی یا کاری را به شما آموزش دهد.

چه استراتژی ما را از برنامه ریزی اصولی دور نمی‌کند؟

  • اولین و بهترین مزیت برنامه ریزی

مزیت برنامه ریزی کنکور به شما کنترل روز کاری‌ یا درسی‌تان را خواهد داد. متوجه می شوید که باید روی چه درسی کار کنید و چه چیزی قرار است به تعویق انداخته شود. یک سیستم مدیریت و برنامه ریزی خوب، روز کاریتان را منظم تر خواهد کرد.

  • دومین مزیت برنامه ریزی

دومین مزیت برنامه ریزی این است قادر خواهید بود به اهداف خود دست یابید. یک برنامه‌ی اصولی، اولویت‌های اول  را در هر روز را براساس اهمیت و ضرورت مشخص خواهد کرد. برنامه ی اصولی فورا به شما نشان می‌دهد که باید وقت و توجه خود را به کجا اختصاص دهید.

  • سومین کاربرد برنامه ریزی

برنامه‌ریزی مناسب تضمین خواهد کرد که درحال انجام امور درست، در زمان مناسب هستید. در نتیجه، کارهای ضروری انجام خواهند شد و اگر وقتتان اجازه بدهد، می توانید روی دروس با ضرورت کمتر هم تمرکز کنید. به جای اینکه احساس اضطراب کنید، حس می کنید حتی یک قدم از دیگران جلوتريد.

  • چهارمین فایده چیدن برنامه

 از هدر رفتن وقت با ارزشتان برای رسیدگی به مشکلات غیرمنتظره جلوگیری خواهید کرد. به خاطر داشته باشید، فهرست کارهایتان براساس اولویت موارد بسیار مهم است. زیرا این فهرست به شما نشان می دهد روی چه چیزی کار کنید، می آموزید که برای مدیریت زمان به آن تکیه کنید. یک برنامه ی مناسب، شما را از واکنش به اتفاق هایی که به نظر بحرانی می رسند باز خواهد داشت. در عوض، هر وضعیتی را براساس حجم کاری افعليتان ارزیابی خواهید کرد و بر این مبنا تصمیمات منطقی درباره ی نحوه ی استفاده از زمان محدودتان خواهید گرفت.

 مشاوره کنکور ارشد برقبهترین منابع کنکور ارشدبحران و سردرگمی را چگونه کنترل کنم؟

این نکته قابل ذکر است که تعداد کمی «بحران»، واقعا اضطراری هستند. اینگونه موارد، اغلب زمانی اضطراری به نظر می رسند که ما واکنش احساسی به آنها نشان دهیم.

تقابل برنامه ریزی و احساسات مانع بزرگ برنامه ریزی

اگر تجربه کافی در زمینه برنامه ریزی داشته باشید حتما می‌دانید که بعد از خواندن این مقاله احساسات حذف می‌شود. و این امر موجب می‌شود که بازدهی شما به حداکثر برسد. حال که صحبت از بازدهی شد یک برنامه‌ی مناسب به شما کمک خواهد کرد کارهای بیشتری را در زمان کمتری به انجام برسانید. توجه کنید که منابع کنکور درست و مشاوران درست را از لایوآموز تهیه نمایید.به خاطر بسپارید پربازده بودن به معنی تهیه یک فهرست بلندی از کارها نیست. بازدهی به معنی مشغول بودن نیست بلکه به معنی تمرکز روی مطالعه ارزشمند برای رسیدن به رتبه مورد نظر است.

  • پنجمین مزیت برنامه ریزی

 برنامه ریزی به شدت استرستان را کاهش خواهد داد. با کاهش استرس قادر خواهید بود زودتر به لیست برنامه دست یابید، و بنابراین فشار ناخوشایند دائمی و نابودگر خلاقیت که انجام کارها را به تعویق می اندازد را تجربه نخواهید کرد. همچنین توسط بحران‌های فرض شده که به شما این حس را القا می کنند که بیشتر در کنترل روزتان هستید تا روزتان در کنترل شما، تمرکزتان از بین نمی رود همچنین روی کارهای ارزشمند تمرکز خواهید کرد. این کار تضمین می کند وقتتان را در مؤثرترین شیوه ی ممکن گذرانده اید.

  • ششمین فایده برنامه ریزی

 یک برنامه ی درست طراحی شده تمرکزتان را بهبود می بخشد. وقتی حرف از به انجام رساندن کارها می شود، تمرکز برگ برنده است. همانطور که اشاره شد، برنامه به شما نشان می دهد که کجا باید بیشتر وقتتان را صرف کنید درنتیجه متوجه خواهید شد که کدام درس‌ها اولویت بالاتری نسبت به بقیه دارند، لذا نیازمند وقت و توجه فوری شما می‌باشد.

تمرکز به شما اجازه می دهد درس‌های مهم را مطالعه نمایید تا اینکه وقت خود را روی فعالیتهای کوچکتر و جزئی هدر دهید. در انتها، یک برنامه ی خوب، ناامیدی و احساس گناه ناشی از عقب ماندن از درس ها را از بین می برد. بنابراین به شما کمک خواهد کرد تا هوشمندانه تر و برای اهداف بالاتر کار کنید و روی مواردی تمرکز خواهید کرد که به آن اهداف نزدیکترتان کند، و در پایان هر روز به شما، حس واقعی موفقیت بدهند. در بخش بعد، درباره ی اینکه چگونه برنامه های فعلیتان شما را از مطالعه دروس باز می دارند صحبت خواهیم کرد، چیزی که من، آن را پارادوکس بازدهی می نامم.

پارادوکس بازدهی:

چگونه برنامه ریزی نادرست سد راه موفقیت شما می شوند؟

به لطف توسعه دهنده‌ی اپلیکیشن بهره وری iDone This به آمار زیر نگاهی بیندازید:

۴۱% از کارهای برنامه ریزی شده، هیچوقت تکمیل نمی شوند.

۵۰% از کارهای تکمیل شده، ظرف یک روز انجام شده اند.

۱۸%از کارهای تکمیل شده، ظرف یک ساعت انجام شده اند.

۱۰% از کارهای تکمیل شده، ظرف یک دقیقه انجام شده اند. این اعداد چه چیزی را به ما می گویند؟ اول، آنها آشکار می کنند که بسیاری از برنامه ها ناکارآمدند. به ویژه، سیستم های مدیریت وظیفه ی پشت این برنامه‌ها ناکارآمدند.

هرچه هست بیش از ۴۰% امور برنامه ریزی شده هرگز به پایان نرسیدند. در نتیجه کارها به روز بعد کشیده می شوند، دائما به تعویق انداخته می شوند، یا روی هم جمع می گردند. این‌ها ویژگی یک برنامه ریزی دقیق نیست.

دومین پارادوکس برنامه ریزی

خیلی از کارهای داخل لیست برنامه به سرعت تکمیل شده اند. بعضی از افراد در این امر موفق عمل نکرده اند. تجربه نشان می‌دهد دانش آموز یا دانشجو دوست دارد درس‌های راحت‌تر را ابتدا مطالعه نماید. مشکل چنین رویکردی، این است که اهمیت و اولویت کارها را نادیده می گیرند در نتیجه ممکن است تعداد زیادی از موارد برنامه ریزی شده از فهرست خط بخورند، ولی این نشان دهنده اهمیت این کارها نیست بنابراین این امر به افراد حس کاذب موفقیت می‌دهد.

سومین پارادوکس برنامه ریزی

بسیاری از برنامه ریزی‌ها طولانی هستند و همه ما می‌دانیم که هیچ وقت قادر به انجام آن برنامه ریزی‌ها نیستیم. از آنجایی که می‌دانیم اگر نتوانیم به همه کارها برسیم دچار استرس خواهیم شد و یا مجبوریم آن را به روزهای بد موکول کنیم یا برای همیشه رهایشان کنیم.

نشان می دهد که بسیاری از فهرستها بیش از حد طولانی و دارای از کارهای برنامه ریزی شده هستند. از آنجایی که می دانیم هیچ وقت قادر بود به همه ی کارهایمان برسیم، دچار استرس می شویم، مجبور خواهیم شد که آن را به روز بعد انداخته یا برای همیشه رهایشان کنیم.

طبق آمار ارائه شده در DoneThis 41 درصد کارهای برنامه ریزی شده به طور نیمه کاره باقی خواهد ماند. این مشکل بسیار شایع تر از چیزی است که اکثر افراد تصور می کنند. با رجوع به بررسی انجام شده توسط لینکدین (LinkedIn تقريبا ۹۰% متخصصین اقرار می کنند معمولا برنامه هایشان را تکمیل نمی کنند.

چهارمین پارادوکس برنامه ریزی

داده های بالا نشان می دهند که اکثر افراد، مدیریت وظیفه را بدون داشتن کنترل مشخصی از زمان بندی‌ها و وقت های خالی خود اجرا می کنند. مجددا شما آن ۴۱ % کارهای برنامه ریزی شده ی ناتمام را در نظر بگیرید. اگر بازدهی خود را با تکمیل کارها بسنجیم، ۴۱% عدد بزرگ و نگران کننده ای است.

مطلب بالا پارادوکس بازدهی را شرح می دهد. ما برنامه ریزی می کنیم تا در نظم دادن به امور، مدیریت زمان، و به انجام رساندن کارها کمکمان کند. ولی به دلیل اینکه با سیستم های مدیریت وظیفه غلط کار میکنیم، سهوا برنامه هایی ایجاد می کنیم که تلاش هایمان را بر باد می دهند. در نتیجه، بازدهی خود را هدر می‌دهیم. در انتها به جای آن که کارهای بیشتری انجام داده باشیم، کارهای کمتری به انجام می رسانیم.

در بخش بعد، نگاه نزدیکی به سیستم برنامه ریزی فعلیتان خواهیم انداخت. اگر در برنامه ریزی آموزش ندیده باشید، به احتمال زیاد برنامه هایتان مانع موفقیت شما می شوند.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)