تفاوت بین آزمون وکالت قوه قضاییه و کانون وکلای دادگستری که نمی‌دانید!

0
1399-02-16
325
تفاوت بین آزمون وکالت قوه قضاییه و کانون وکلای دادگستری که نمی‌دانید!

تفاوت آزمون وکالت قوه قضاییه با کانون وکلای دادگستری

حقوق یکی از مهم‌ترین رشته ‌ها در رشته انسانی می‌باشد که هر ساله دانشجویان زیادی را به سمت خود جلب می‌کند در بین تمامی گرایش‌های این رشته ، وکالت پرطرفدارترین گرایش در رشته‌ی حقوق می‌باشد زیرا فارغ التحصیلان گرایش وکالت در طیف گسترده‌ای از امور حقوقی میتوانند فعالیت داشته باشند. دانشجویان این رشته برای کسب مجوز برای فعالیت خود باید در آزمون وکالت شرکت داشته باشند تا این مجوز صادر شود این آزمون از طرف قوه قضاییه و کانون وکلای دادگستری انجام می‌پذیرد در این مقاله قصد داریم به مقایسه قضاوت و وکالت بپردازیم تا داوطلبان این رشته با دید کامل در آزمون وکالت شرکت داشته باشند.

نحوه ثبت نام آزمون وکالت99

ثبت‌نام در آزمون وکالت قوه قضاییه از طریق سایت سنجش دانشگاه پیام نور و برای ثبت‌‌نام در آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری ثبت‌نام از طریق سایت سازمان سنجش انجام می‌پذیرد.

زمان برگزاری زمان آزمون وکالت99

آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری، ابتدای آذرماه و زمان ثبت نام این آزمون در نیمه دوم مهرماه انجام می‌شود در مقابل آزمون وکالت قوه قضاییه در نیمه دوم آذر ماه و زمان ثبت‌نام برای شرکت در آزمون در نیمه اول آبان انجام می‌پذیرد

دروس و ضرایب دروس آزمون وکالت99

پس از اینکه نحوه ثبت‌نام و زمان برگزاری آزمون وکالت را بررسی کردیم حالا قصد داریم به بررسی دروس و ضرایب دروس بپردازیم تا اهمیت دروس برای آزمون وکالت جهت تخصیص برنامه زمانی مناسب را شناسایی کنیم در واقع شما برای آماده سازی خود برای آزمون وکالت یک سری مراحل را باید انجام دهید، اولین مرحله از کار، شناسایی دروس و ضرایب دروس می‌باشد که در جدول زیر مشاهده می‌کنید.

آزمون وکالت کانون وکلا دادگستری

آزمون وکالت قوه قضاییه

دروس

ضریب دروس

تعداد سوال

دروس

ضریب دروس

تعداد سوال

حقوق جزا

2

20

حقوق تجارت

2

20

حقوق مدنی

3

20

حقوق مدنی و امور حسبی

2

20

حقوق تجارت

2

20

حقوق جزا عمومی و اختصاصی

2

20

آیین دادرسی مدنی

3

20

آیین دادرسی مدنی

2

20

آیین دادرسی کیفی

2

20

متون فقه

2

10

اصول فقه

1

20

آیین دادرسی کیفری

2

20

 

حقوق ثبت

1

10

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

همانطور که از جدول بالا مشاهده می‌کنید، تعداد کل سوالات آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری120سوال می‌باشد و تعدادکل سوالات آزمون وکالت قوه قضاییه هم 120سوال می‌باشد.

دوره کارآموزی آزمون وکالت99

مهم ترین تفاوت بین دو آزمون وکالت در زمینه دوره کارآموزی پس از آزمون می‌باشد پس از قبولی در آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری و ارایه مدارک لازم، مقامی تحت عنوان وکیل سرپرست برای انجام دوره 18 ماهه کارآموزی به شما معرفی می‌گردد و در طول این مدت پرونده‌های حقوقی را می‌توانید تحت بررسی قرار دهید پس از اتمام این دوره آزمون شفاهی از شما گرفته شده که در صورت قبولی پروانه وکالت شما صادر می‌گردد در صورتی که 3بار در این آزمون موفق به کسب نمره لازم نشوید پذیرش شما لغو می‌گردد.

ولی برای آزمون وکالت قوه قضاییه شرایط فرق می‌کند به این صورت که داوطلب پس از پذیرش در آزمون و ارایه مدارک به مرحله مصاحبه حضوری فراخوانده می‌شود و در صورت موفقیت وارد مرحله کارآموزی میگردد و طبق قوانین جدید می‌تواند در دوره کارآموزی کار وکالت نیز انجام دهد.

بر اساس مطالب گفته شده در قسمت‌های بالا تفاوتی از لحاظ اینکه بگوییم که نوع آزمون وکالت در کیفیت وکیل تاثیر گذار باشد، ایجاد نمیشود و ملاک یک وکیل خوب، کیفیت نوع کار و انصاف او می‌باشد شما میتوانید برای آمادگی بیشتر در آزمون وکالت به سایت لایوآموز مراجعه کنید.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)