معرفی بهترین دانشگاه های رشته مهندسی کامپیوتر

0
1398-07-25
29918
معرفی بهترین دانشگاه های رشته مهندسی کامپیوتر

تحصیل در دانشگاه های مطرح ایران در رشته مهندسی برای داوطلبان کنکور ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات می تواند یک نقطه عطف باشد. از آنجایی که دانشجویان بعد از ورود به دانشگاه های برتر می توانند از امتیازات بالایی برخوردار شوند از جمله تعامل با افراد نخبه و برتر علمی و موفقیت در تحصیلات و کار و...از دیگر امتیازات دانشجویان در دانشگاه های برتر بهره مندی از امتیازات شهرهای بزرگ  است. مزایای دیگر تحصیل در بهترین دانشگاه های مهندسی ایران می توان به نکات زیر اشاره نمود:

امکان گرفتن اپلای

هزینه پایین برای تحصیلات

موقعیت های کاری مناسب و ایده آل

امکانات سخت افزاری مناسب

امکان انجام پروژه های بزرگ

امکان انتساب یا ارتقاء شغلی

رزومه مناسب

منتشر کردن مقالات در کنفرانس های دنیا

در ادامه قصد داریم به معرفی و شناساندن بهترین دانشگاه های دنیا و ایران در رشته مهندسی کامپیوتر بپردازیم. نهادهای مختلفی برترین دانشگاه های مهندسی ایران را با توجه به معیارهای خاص خود در جایگاه های متفاوتی رتبه بندی کرده اند.

متقاضیان بهترین دانشگاه های ایران در رشته مهندسی کامپیوتر می توانند برای بررسی رتبه دانشگاه های ایران به سه وب سایت زیر مراجعه نمایند.

http://www.shanghairanking.com

https://www.timeshighereducation.com

https://www.topuniversities.com/qs-world-university-rankings

از آنجایی که در بسیاری از دانشگاه ها منابع به صورت کلی ارائه می شوند

و بسیار ناقص تدریس میشوند.لایو آموز اقدام به ارائه کلاس آنلاین کنکور ارشد کامپیوتر و همچنین پکیج های این رشته برای مطالعه سریع و نکته ای برای زدن درصد بیش از 70 نموده است. برای خرید فیلم  کنکور ارشد کامپیوتر کلیک کنید.

 سه وب سایت بالا به عنوان نشریه هایی که آمار دانشگاه های دنیا را به صورت سالانه منتشر می کند یاد می شود. برای مثال  دانشگاه هایدلبرگ آلمان دارای رتبه 68  در سال 2018  و در سال 2017 دارای رتبه 72 بوده است. درست است این دانشگاه در  رشته الهیات رده 13 را دارد اما  در رشته فناوری اطلاعات دارای رتبه 151 است. در نشریه Times higher education magazine دانشگاه هایدلبرگ دارای رتبه 43 در سال 2017 بوده است. در حالی که در  نشریه academi ranking of  world universities مانند QS دارای رتبه بندی overall و  موضوعی دارد. شما همچنین می توانید  برای بررسی بهترین دانشگاه های ایران به این وب سایت ها مراجعه نمایید.

 رتبه بندی دانشگاه های ایران  رشته مهندسی کامپیوتر در سال 2017

 در ادامه مقاله قصد داریم به صورت خلاصه  به بررسی و رتبه بندی دانشگاه های ایران در رشته کامپیوتر و فناوری اطلاعات بپردازیم:

این بررسی طبق یک تحقیق از سه مجله ذکر شده به دست آمده است. متاسفانه تعداد کمی از دانشگاه های ایران در این نشریه ها دارای پروفایل می باشند و 3 الی 4 دانشگاه در تهران دارای رتبه دقیق و کامل هستند . در زیر اسامی بهترین دانشگاه های مهندسی کامپیوتر را مشاهده می نمایید.

Top Unis

رتبه بندی دانشگاه ها به عوامل زیادی بستگی دارد و منابع آماری باید با بررسی عوامل تاثیرگذار به جمع بندی برسند.

تمامی فاکتورها باید در تمامی دانشگاه ها قابل مقایسه باشند. برای مثال دانشگاهی تمام گرایشات یک رشته را ارائه بدهد یا نه جز موارد کلی نیست به طور مثال دانشگاه شریف  گرایش آی تی را ندارد اما جز بهترین دانشگاه های ایران در رشته مهندسی کامپیوتر محسوب می شود.

در سال 1395 وزارت علوم رتبه دانشگاه های ایران را در دو دسته کلی و تخصصی منتشر نمود.به طوری که دانشگاه هایی مانند دانشگاه تهران، شهید بهشتی، فردوسی مشهد که دارای رشته های متفاوتی هستند در دسته جامع و دانشگاه هایی مانند صنعتی شریف و صنعتی اصفهان وصنعتی شریف و علم و صنعت در دسته تخصصی ها جای می گیرند.

از نظر اساتید  به نام و بین المللی ایران در مورد بهترین دانشگاه های ایران در رشته کامپیوتر متفاوت است. اما اکثر آنان در مورد دانشگاه های تهران و صنعتی شریف  را جز بهترین دانشگاه های ایران در رشته کامپیوتر می دانند.

در ادامه لیست وزارت علوم در مورد بهترین دانشگاه های ایران در رشته نرم افزار را می بینید.

الف: دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی جامع (به ترتیب الفبا)

  • سطح ۱: اصفهان تبریز تربیت مدرس تهران شهید بهشتی شیراز - فردوسی مشهد
  • سطح ۲ : ارومیه الزهرا (س) بوعلی‌سینا بیرجند خوارزمی رازی زنجان سیستان و بلوچستان شهید چمران اهواز شهید باهنرکرمان کاشان - گیلان یزد
  • سطح ۳ شامل: اراک ایلام بجنورد بین المللی امام خمینی (ره) حکیم سبزواری خلیج فارس دامغان زابل شهرکرد شهید مدنی قم ولی‌عصر (عج) رفسنجان کردستان گلستان لرستان هرمزگان یاسوج
  • سطح ۴ شامل: آیت‌الله حائری میبد بزرگمهر قائنات تربت حیدریه حضرت معصومه (س) سلمان فارسی کازرون سید جمال الدین اسدآبادی کوثر بجنورد ملایر نهاوند نیشابور

دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی تخصصی (به ترتیب الفبا)

  • سطح ۱ شامل: صنعتی اصفهان صنعتی امیر کبیر صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی صنعتی شریف علامه طباطبائی علم و صنعت ایران
  • سطح ۲ شامل: علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان صنعتی بابل صنعتی سهند تبریز هنر
  • سطح ۳ شامل: تحصیلات تکمیلی صنعتی و فنّاوری پیشرفته صنعتی جندی‌شاپور هنر اسلامی تبریز هنر اصفهان
  • سطح ۴ شامل: صنعتی قم صنعتی کرمانشاه فنّاوری‌های نوین قوچان هنر شیراز

بهترین دانشگاه های ایران در رشته علوم کامپیوتر

رشته علوم کامپیوتر یک رشته بین رشته ای محسوب میشود این رشته تلفیقی از ریاضی و کامپیوتر است و برای دانشجویان ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات می تواند گزینه دوم محسوب می شود.

در رشته علوم کامپیوتر دانشجویان به دنبال روشی برای حل مسائل با (order پایین) هستند. برا ی بررسی منابع این رشته به منابع کنکور ارشد کامپیوتر مراجعه نمایید. بهترین دانشگاه های ایران در رشته علوم کامپیوتر به شرح زیر است:

 • دانشگاه تهران (علوم کامپیوتر)
 • صنعتی شریف (علوم کامپیوتر)
 • امیرکبیر (علوم کامپیوتر گرایش نظریه محاسبه،سیستم های کامپیوتری، سیستم های هوشمند)
 • شهید بهشتی (علوم کامپیوتر، علوم کامپیوتر گرایش نظریه محاسبه، سیستم های کامپیوتری)
 • تربیت مدرس (علوم کامپیوتر، گرایش محاسبات علمی، بیو اینفورماتیک)
 • علامه طباطبایی (علوم کامپیوتر) 

دانشگاه‌های برتر ایران

دانشگاه صنعتی شریف

 • دانشگاه شریف  جز بهترین دانشگاه های تهران محسوب می شود. در سال 1344 به نام آریا مهر تاسیس و بعدها به افتخار مجید شریف واقفی یکی از دانشجویان نام خود را به شریف تغییر داد. این دانشگاه دانشجویان درجه یک را جذب می کند. از بین 500 هزار نفر قبولی کنکور 800 نفر رتبه برتر می توانند وارد دانشگاه شوند. این دانشگاه در بین دانشگاه های جهان رتبه 40 را داراست. دانشجویان این دانشگاه اکثرا برای ادامه تحصیل مهاجرت می کنند.

دانشگاه‌های برتر جهان

دانشگاه برکلی

 • دانشگاه برکلی کالیفرنیا جز دانشگاه های قدیمی این ایالت است.رتبه این دانشگاه در بسیاری از زمینه ها جزو دومین و معتبر ترین دانشگاه های دنیا بوده است. پردیس این دانشگاه دارای 27 کیلومتر مساحت است. این دانشگاه دارای بیشتر از 130 گروه علمی و در بیشتر از 14 کالج و دانشکده قرار دارند. از آنجایی که کالج های این دانشگاه بیشتر دانشجویان را در مقطع لیسانس و تحصیلات تکمیلی پذیرش می نماید و اکثرا مربوط به دانشجویان ارشد است. در حال حاضر بیش از 36 هزار دانشجو در این دانشگاه دارند تحصیل می کنند. کالج های این دانشگاه عبارت است از شیمی، رشته های مهندسی، طراحی زیست، ادبیات و دانشکده های عالی آموزش و پرورش و روزنامه نگاری، دانشكده تجارت «هاس»، دانشكده «گلدمن» سياست عمومي و دانشكده‌هاي اطلاعات، حقوق، بينايي‌سنجي، سلامت عمومي و رفاه اجتماعي نيز در اين دانشگاه قرار دارندcwur گزارشی مبنی بر رتبه 7 این دانشگاه بین 1000 دانشگاه برتر در سال 2016 خبر داده است.


ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)