روش میانبر برنامه ریزی و آماده سازی برای کنکور سراسری (تجربی، ریاضی و هنر) که شما را شگفت زده خواهد کرد!

0
1398-09-18
1435
روش میانبر برنامه ریزی و آماده سازی برای کنکور سراسری (تجربی، ریاضی و هنر) که شما را شگفت زده خواهد کرد!

یکی از مهمترین عوامل برای موفقیت در کنکور سراسری تجربی، ریاضی و انسانی، برنامه ریزی و آماده سازی برای کنکور سراسری به صورت طولانی مدت و منسجم است. هرچه زمان بیشتری را برای درس خواندن بگذارید قطعاً نتیجه مطلوب تری خواهید گرفت. پس به داوطلبان کنکور سراسری  اکیداً توصیه می شود تا از هم اکنون نسبت به برنامه ریزی درسی و بودجه بندی مطالعاتی خود اقدام کنند. اگر مطالعه در فرصت مناسب آغاز شود شما می توانید سرفصل های بیشتری از منابع خود را بررسی کنید. در این مقاله از لایوآموز چند نکته طلایی برای برنامه ریزی و آماده سازی جهت موفقیت در کنکور سراسری تجربی، ریاضی و انسانی به شما ارائه می شود.

مدیریت زمان، اصل نخست در موفقیت

همانطور که اشاره شد، اولین و مهمترین عامل در موفقیت شما تهیه برنامه درسی است. تهیه برنامه باعث می شود تا مدیریت بهتری نسبت به زمان خود داشته باشید. زمانی که حوالی تابستان 98 با بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری صحبت از برنامه ریزی درسی می شود، توجه زیادی به اهمیت مدیریت زمان ندارند زیرا معتقد هستند که یکسال، فرصت زیادی است. همین فرصت زیاد به راحتی و بدون برنامه ریزی از دست خواهد رفت و اولین نتیجه آن افسوس داوطلبان می شود. پس برای تمام لحظات باقی مانده تا کنکور برنامه ریزی کنید و به برنامه خود پایبند باشید. یکی از نکات طلایی برای موفقیت در کنکور برنامه ریزی فصلی است. به این صورت که برای هر فصل برنامه ویژه ای داشته باشید. طبیعی است که برنامه ریزی درسی در فصل تابستان با فصل پاییز متفاوت خواهد بود. شروع سال تحصیلی باعث میشود تا زمان زیادی از روز را به کلاس های مدرسه اختصاص دهید و در نتیجه زمان مفید برای مطالعه کمتر خواهد شد. یا برنامه ریزی و آماده سازی برای کنکور سراسری  تجربی، ریاضی و انسانی در فصل بهار به مراتب متفاوت تر از سایر فصول سال است. در هفته های اول فصل بهار، ممکن است زودتر از مطالعه خسته شوید و نیاز بیشتری به استراحت داشته باشید. پس برای هر فصل سال برنامه مطالعاتی مجزا تدوین کنید.

انتخاب منابع مطالعاتی صحیح

حتی اگر سال ها فرصت داشته باشید تا خودتان را برای کنکور سراسری آماده کنید، بدون تهیه لیست بهترین منابع درسی موفق نخواهید شد. حجم منابع مطالعاتی بسیار زیاد است و شما قبل از شروع برنامه ریزی، باید نسبت به انتخاب منابع جامع و امتحان پس داده اقدام کنید. پس از آن است که خواهید توانست برای زمان باقی مانده تا کنکور برنامه ریزی موفقی داشته باشید. شما باید بدانید که از هر درس، چه مباحثی با چه گستردگی مطالبی وجود دارد. این کار فقط با انتخاب منابع مطالعاتی صحیح رخ می دهد.

چند ساعت در روز مطالعه کنم؟

برای بسیاری از داوطلبان این سوال مطرح میشود که چند ساعت در روز باید درس بخوانم تا در کنکور سراسری  تجربی، ریاضی و انسانی موفق باشم؟ پاسخ قطعی و یکسانی برای همه وجود ندارد. چیزی که میتوان گفت، یک فرد بطور میانگین بهتر است 8 ساعت در روز مطالعه داشته باشد. هیچ کس نمیتواند ناگهانی به مطالعه سنگین در روز عادت کند. این کار را از ایام تحصیل در مدرسه شروع کنید تا بدنتان به این شرایط عادت کند. از سوی دیگر، زیاد بودن ساعت مطالعه برای کنکور لزوماً به معنی افزایش راندمان نیست. باید برای هر شخص متناسب با توان ذهنی او تصمیم گیری کرد. در این مورد می توانید با مشاوران تحصیلی لایوآموز صحبت کنید. داوطلبان با این تصور که قادر به مطالعه دروس در ساعات زیادی هستند اقدام به برنامه ریزی تحصیلی می کنند و پس از چند روز امکان ادامه برنامه خود را ندارند. این مشکل برای اکثر داوطلبان پیش آمده است که برنامه ای سنگین از قدرت تحمل خود تدوین می کنند. به این نکته توجه کنید که اگر برنامه درسی شکست بخورد، ممکن است داوطلب را از ادامه مسیر ناامید کند.

دروس اختصاصی مهم تر هستند یا دروس عمومی؟

این سوال کاملا غلط است. هیچکدام از این دروس نباید جایگزین یکدیگر شوند. برخی کاربران با تصور اینکه ضرایب دروس اختصاصی بالاتر است کاملا در مطالعه دروس اختصاصی غرق می شوند. این نکته را باید توجه داشته باشید که اولا مطالعه مستمر دروس اختصاصی باعث خستگی ذهن می شود و یکی از روشهای رهایی از این خستگی، مطالعه دروس عمومی بین دروس اختصاصی است. دوما به هیچ عنوان از دروس عمومی غافل نشوید. درصد زیادی از رتبه شما در کنکور سراسری به دروس عمومی وابسته است. اتفاقا یک تست اشتباه در دروس عمومی خطر بیشتری نسبت به دروس اختصاصی دارد. زیرا همان تست در دروس عمومی به احتمال بیشتری توسط دیگر داوطلبان صحیح زده خواهد شد و این برای رتبه شما خوب نیست. در لایوآموز، درخواست برای منابع  آموزشی دروس عمومی کنکور سراسری آمار قابل توجهی دارد. زیاد مرور کنید

مرور دروس از اصلی ترین نکات برنامه ریزی و آماده سازی برای کنکور سراسری تجربی، ریاضی و انسانی است. این نکته را از مشاوران مجرب لایوآموز به یاد داشته باشید که بدون مرور عملا مطالعه دروس فایده ای نخواهند داشت. شما پس از مدتی با انبوهی از اطلاعات مواجه خواهید شد و طبیعتا اطلاعات قدیمی تر تمایل به حذف شدن از ذهن شما خواهند داشت. شما می توانید با مرور مداوم، ماندگاری این اطلاعات را تثبیت کنید.

منعطف برنامه ریزی کنید

هرچقدر هم که برنامه ریزی جامعی برای کنکور سراسری داشته باشید، باز نمی توانید از تغییرات ناخواسته در برنامه درسی خود جلوگیری کنید. برخی عوامل به صورت غیر ارادی به برنامه مطالعاتی شما تحمیل می شوند و ناچار به ایجاد تغییراتی در آن خواهید بود. دو نکته را همیشه در نظر بگیرید. نخست آنکه برنامه درسی شما، برنامه یک زندانی نیست که حتما تمام به تمام جزییات آن عمل کنید. بالاخره مواردی هم پیش می آید که به ناچار برنامه درسی خود را تعویق بیندازید و بعبارتی بی نظمی ناخواسته ای داشته باشید. نکته دوم اینکه یاد بگیرید به تغییر دادن برنامه مطالعاتی عادت نکنید. این اجازه را به خود ندهید که بی نظمی در برنامه ریزی شما امری عادی باشد. پس رعایت اعتدال و میانه روی در برنامه ریزی و نظم حاکم بر آن بهترین گزینه موفقیت در مطالعه دروس کنکور است.

منابع کنکور سراسری لایوآموز

دروس عمومی دروس اختصاصی
فیلم آموزشی عربی آموزش فیزیک دوازدهم
آموزش ادبیات کنکور فیلم آموزشی شیمی دهم
  فیلم آموزشی شیمی یازدهم
  فیلم آموزش ریاضی دهم تجربی
  فیلم آموزش دروس کنکور هنر

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)