آیا کنکور در سایر کشورها غول بی شاخ و دم است؟ (بررسی کنکور در کشورهای دنیا)

0
1399-07-14
6912
آیا کنکور در سایر کشورها غول بی شاخ و دم است؟ (بررسی کنکور در کشورهای دنیا)

کنکور یکی از معظلات و دغدغه های هر ایرانی است که برای آن تلاش می کنند تا بتوانند وارد یک دانشگاه خوب شوند.

یکی از اهداف اساسی سیستم آموزشی کشور ما ارزیابی استعداد دانش آموزان یا دانشجویان جهت ورود به مقاطع بالاتر است.

قبل از شرکت در این آزمون لازم است اطلاعات صفر تا صد از این رقابت تنگاتنگ کسب نماییم. این مقاله تحلیلی جامع به هر آنچه در ذهنتان است.

تاریخچه کنکور

پزشکی یکی از اولین رشته هایی بود که در دانشگاه ایران دارای طرفداران زیادی است. از این رو بررسی تاریخچه کنکور بسیار اهمیت دارد. با ما همراه باشید.

پزشکی جز رشته هایی بود که برای اولین بار در دانشگاه های ایران طرفداران مخصوص به خود را پیدا کرد. اگر از سال گذشته تا دهه 40 به سیاست های دانشگاه ایرانی دقت کرده باشید مشخص است شیوه های گزینش دانشجویان با هم متفاوت است به صورتی که در برخی از دانشگاه ها به یک آزمون اولیه تکیه می کنند و بعضی دیگر از دانشگاه ها تنها مصاحبه علمی انجام می دهند. در آن زمان متقاضیان کمتر بودند و ظرفیت تکمیل نمی شد رفته رفته تقاضاها بیشتر شد و کنکور هم ماندنی تر!

کنکور کارشناسی ارشد

صفر تا صد کنکور

بعد از این که دوره لیسانس را به اتمام رساندید و مدرک کارشناسی شما صادر شد می توانید وارد دوره جذاب کارشناسی ارشد شوید. اصطلاحی که عمدتا برای این دوره استفاده می شود دوره روغن کاری است. یعنی در این دوره پایه لیسانس شما تمام شده و قرار بر این است که در دوره ارشد به صورت تخصصی تر یاد بگیریم یعنی روغن کاری برای راه افتادن را انجام دهیم.

برای هر رشته به صورت مجزا کنکور ارشد برگزار می شود. کنکور ارشد برق یا گروه های دیگر دوره مربوط به خود را دارند. گروه های دیگری مانند زیست شناسی سوالات مربوط به خود را دارند و هر فرد قادر است به سوالات مربوط به رشته خود پاسخ دهد..

مدت زمان این دوره تحصیلی دو ساله می باشد و غالبا با دفاع پایان نامه به اتمام خواهد رسید. شرایط ثبت نام در این دوره به صورت کامل در سایت سازمان سنج موجود است.

در این کنکور سوالات به صورت اختصاصی تر سوالات وجود دارند و همچنین شرایط، ضریب و گروه بندی درسی بر اساس رشته شما در نظر گرفته خواهد شد. هر رشته شرایط مخصوص به خود را برای انتخاب دارد. در کنکور ارشد یک سری دروس در قالب مشترک خود قرار دارند که برای همه گرایشهای آن رشته می تواند مشترک باشد. برای مثال اگر قرار است شما در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر شرکت کنید دروس مشترکی وجود دارد که شامل گرایش های زبان عمومی و تخصصی و ریاضیات است که درسی مانند ریاضیات خود شامل 4 درصد می باشد و بقیه دروس برای گرایش های مختلف به صورت تخصصی در نظر گرفته می شود. در نتیجه هر رشته تحصیلی دارای مجموعه سوالات مشترک برای هر سری گرایش و سوالات جداگانه در هر گرایش و قالب تخصصی می باشد.منابع و کلاس آنلاین کنکور ارشد برقکنکور دکترا

سنگین ترین وزن کنکور دکتری است.در کنکور دکتری سهم آزمون کتبی 50 درصد است. در واقع می توان گفت آزمون و مصاحبه در این کنکور دارای سهم یکسانی هستند. آیا واقعیت همین است؟

برای ورود به مقطع دکتری لازم است در این آزمون امتیاز مطلوبی کسب کنید تا بتوانید به مصاحبه دعوت شوید. یکی دیگر از نکات مهم این است که در این آزمون هرچه شما دارای رزومه آموزشی و پژوهشی قوی باشید شرط اصلی قبولی در آزمون ورودی است.

برای آزمون دکتری یک سری منابع تخصصی و عمومی لازم است مطالعه شود. بر این اساس اطلاعات برگرفته از سازمان سنجش دروس امتحانی برای همه رشته های تحصیلی در آزمون دکترا شامل زبان، هوش و استعداد تحصیلی و دروس تخصصی است. در کنکور دکتری برای دروس عمومی ضریب 1 و برای دروس تخصصی ضریب 4 درنظر گرفته شده است. برای دروس عمومی دکتری باید اهمیت زیادی قائل شویم. برای اطلاعات بیشتر درس هوش و استعدا تحصیلی به صفحه مربوطه مراجعه نمایید.

درس عمومی دیگر در مقطع دکترا زبان عمومی است. این درس دارای سه بخش گرامر،واژگان و درک مطلب است که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به درس مربوطه مراجعه نمایید.

کنکور؛ غول بی شاخ و دم

اساسی ترین هدف از کنکور دکتری پیوسته این است که بهترین محققان و سرآمدترین افراد در این علم پرورش داده شوند. بنابراین تفاوت دکتری پیوسته فیزیک با رشته فیزیک به این صورت است که یک سری واحدهای میان‌رشته‌ای بیشتری در نظر گرفته می‌شود که در نهایت قرار است علم فیزیک در سایر رشته‌ها به کار برود. برای دکترای پیوسته شما درگیر درس های واحد به واحد کارشناسی ارشد یا کارشناسی نیستید بنابراین در زمان بسیار صرفه جویی می شود. انتخاب به صورت آزمون محور است و ظرفیت برای این موقعیت بسیار بسیار محدود است.

کنکور در کشورهای دیگر

تحصیل در هر دانشگاهی نیازمند شرایط و پیش زمینه های خاص خود است. برای تحصیل در دانشگاه های خارجی باید ابتدا اقدام به پذیرش دانشگاه کرد. بعد از اخذ پذیرش، برخی از دانشگاه ها نیاز به آزمون جامعی دارند تا متقاضی را بپذیرند.

کنکور در  سایر کشورهای دنیا چه شکلی است؟

در زیر فهرستی از کنکورهای استاندارد دنیا را در کشورهای مختلف و دانشگاههای مختلف شرح میدهیم توجه کنید آموزش زبان استثنا است.

کنکور در استرالیا

دانشجویان و دانش آموزان برای داشتن یک کنکور خوب در کشور استرالیا لازم است سه فاکتور زیر را در نظر داشته باشند.

 • ATAR  داشتن رتبه بالا (معمولاً ۹۵%) در قبولی آزمون ATAR لازم است. این آزمون مربوط به افرادی است  که دیپلم دبیرستان خود را در استرالیا دریافت می‌کنند.
 • UCAT  یک تست توانایی بالینی جهت ورود به مقطع کارشناسی در مدارس پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه‌های استرالیا و نیوزیلند لازم است.
 • GAMSAT یک آزمون جهت پذیرش دانشکده پزشکی است. این آزمون برای ورود به بسیاری از دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی در استرالیا لازم است.

کنکور در کشور بنگلادش

 • برای ورود به مقطع کارشناسی: هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد.
 • پذیرش در رشته پزشکی: یک آزمون در سطح ملی محسوب می شود.

کنکور در برزیل

وستیبولار  یک آزمون ورودی دانشگاه در برزیل: هر دانشگاه ممکن است وستیبولار مخصوص خود را دارا باشد.

کنکور در کانادا

 • GED  معادل دیپلم دبیرستان
 • CAELارزیابی زبان انگلیسی دانشگاهی کانادا
 • امتحانات دیپلم فقط در آلبرتا گرفته می شود.
 • آزمون DAT

کنکور در فرانسه

 • Baccalauréat یا Bac نوعی آزمون است که برای دانشجویان کارشناسی ارشد که به دنبال ورود به دانشگاه در فرانسه هستند مورد استفاده قرار می گیرد.

کنکور در آلمان

Abitur نوعی آزمون  مختص دانشجویان آلمانی است که قصد دارند وارد دانشگاه شوند.

کنکور در یونان

امتحانات  Panhellenic‌ مختص متقاضیان یونانی  است که برای ورود به دانشگاه از آن استفاده می کنند.

کنکور در مجارستان

 • از سال 2020 متقاضیانی که تمایل دارند در مجارستان به ادامه تحصیل بپردازند لازم است مهارتهای زبانی لازم را دارا باشند. یعنی لازم است آن ها آزمون زبان معتبر ملی در سطح B2 CEFR را دارا باشند
 • گواهینامه‌های زبان اروپایی (آزمون زبان)
 • دانشگاه فناوری و اقتصاد بوداپست (آزمون زبان)

کنکور در هند

در دانشگاهها و موسسات هند شرایط نیز برای پذیرش و ورود به دانشگاه کمی متفاوت است. معمولا پذیرش برای هر دانشگاه منوط به عملکرد داوطلب در کنکور سراسری است. برای وارد شدن به موسساتی مانند فناوری هند و یا موسسات ملی فناوری بر اساس ترکیبی از عملکرد داوطلب در امتحانات سراسری همانند آزمون های ورودی مشترک و آزمون های سطح متوسطه و بالاتر صورت می گیرد. در دانشگاه های حقوق ملی پذیرش بر اساس آزمون های ورودی توسط CLAT انجام خواهد شد.

 • Eindexamen   به عنوان یک تست استاندارد برای آزمون مرکزی شناخته می شود. این تست از دانش آموزان هلندی برای ادامه تحصیل گرفته می شود.
 • CSIR-UGC NET آزمون استانداردی است که برای ورود به دکتری علوم گرفته می شود.
 • CBSE-UGC NETآزمون ورودی برای دکتری در علوم انسانی و زبان‌های سراسر هند.
 • آزمون پذیرش مشترک (CAT)  جهت ورود به برنامه‌های مدیریت در مؤسسات مدیریت هند (IIM) و سایر مدارس تجاری دیگر در هند گرفته می شود.
 • آزمون استعداد تحصیلات تکمیلی مهندسی، آزمون پذیرش مشترک در مقطع کارشناسی ارشد (JAM) و آزمون ورود به مدیریت مشترک (JMET) وسیله استاندارد ورود به دوره‌های مختلف تحصیلات تکمیلی در موسسه علوم هند (IISc) و انستیتوی فناوری هند (IITs).
 • آزمون استعداد مدیریتی (MAT) برای پذیرش در برنامه‌های کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی، کارشناسی ارشد مطالعات مدیریت و غیره است.
 • آزمون پذیرش XLRI- XAT برای پذیرش در برنامه مدیریت در موسسه روابط کار Xavier.
 • آزمون استعدادیابی فارغ‌التحصیل داروسازی (GPAT) برای ورود به برنامه‌های کارشناسی ارشد در داروخانه.
 • انستیتوی ملی آموزش و تحقیقات دارویی (NIPER) برای ورود به هفت مؤسسه دولت هند.
 • JEST که دارای دو مرحله آزمون است که مرحله اول عینی و مرحله دوم ذهنی است، با کسب رتبه در این آزمون می‌توان دانشجو را در دانشگاه‌ها و مؤسسات وابسته در سراسر هند، برای دکتری فیزیک و علوم کامپیوتر پذیرش کرد.

کنکور در ایرلند

برای پذیرش در ایرلند لازم است آزمون پذیرش حرفه‌های بهداشت (HPAT) بدهیم. آزمون پذیرش پزشکی کارشناسی، برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده‌های پزشکی ایرلند موردنیاز است.

کنکور در ژاپن

آزمون ملی پذیرش در دانشگاه

امتحان پذیرش در دانشگاه ژاپن  برای ورود خارجی‌ها به بسیاری از دانشگاه‌های ژاپن لازم است.

کنکور در مالزی

 • سیجیل Pelajaran مالزی، همچنین به‌عنوان آزمون ورود به سیستم آموزش دانشگاهی مالزی شناخته می‌شود.
 • سیجیل تینگگی پرسکولاهان مالزی، همچنین به‌عنوان گواهی مدرسه عالی مالزی نیز شناخته می‌شود.

کنکور در مکزیک

 • هر دانشگاه در مکزیک مراحل پذیرش خاص خود را دارد. برخی از آن‌ها ممکن است از EXANI I از Centro Nacional de Evaluación para la Trainingación برتر “CENEVAL” (مرکز ملی ارزیابی آموزش عالی) استفاده کنند. بسیاری نیز از Prueba de Aptitude Académica که توسط هیئت کالج پورتوریکو و آمریکا لاتینا ارائه می‌شود استفاده می‌کنند؛ اما به دلیل خودمختار بودن بسیاری از دانشگاه‌ها از آزمون‌های پذیرش استفاده می‌کنند که خود آن‌ها توسعه می‌دهند.
 • “Examen de admisión al Nivel Superior del Instituto Politécnico Nacionalآزمون قبولی در مقطع بالاتر پژوهشگاه ملی پلی تکنیک است.
 • “Exam Nacional de Ingreso a la Educación Media Superior” آزمون ورودی ملی به آموزش عالی-متوسط همچنین به‌عنوان EXANI I شناخته می‌شود.
 • “Examen General De Egreso de la Licenciatura” آزمون عمومی Egress از لیسانس. همچنین به‌عنوان EGEL شناخته می‌شود.
 • “Exam para Profesionales Técnicos en Enfermería” آزمون حرفه‌ای فنی حرفه‌ای پرستار، همچنین به‌عنوان EGEPT-ENFER شناخته می‌شود.
 • “Examen General de Conocimientos y Habilidades para La Acreditación de la Licenciatura en Enseñanza del Inglés آزمون دانش و مهارت‌های عمومی برای اعتباربخشی مدرک لیسانس تدریس انگلیسی همچنین با عنوان EGAL-EIN شناخته می‌شود.

کنکور در لهستان

دانشگاه‌ها و سایر مؤسسات آموزش عالی قبلاً امتحانات ورودی خود را می‌گذراندند. از زمان معرفی “matura جدید” در سال ۲۰۰۵ و به‌ویژه مشخص کردن آن امتحان توسط کنکورهای مستقل و نه توسط معلمان در مدارس خود دانش‌آموزان، اکنون این matura به‌عنوان آزمون پذیرش دانش‌آموزان لهستانی خدمت می‌کند.

کنکور در روسیه

امتحان دولتی یکپارچه روسی: Единысу государственныэ экзамен، ЕГЭ، tr. Yediniy gosudarstvenniy ekzamen، EGE هر دانش‌آموز باید پس از فارغ‌التحصیلی از مدرسه برای ورود به دانشگاه یا کالج حرفه‌ای عبور کند. از سال ۲۰۰۹، EGE تنها فرم امتحانات فارغ‌التحصیلی در مدارس و شکل اصلی امتحانات مقدماتی در دانشگاه‌ها است.

کنکور در سنگاپور

 • کمبریج GCE سطح معمولی
 • سطح پیشرفته کمبریج GCE

کنکور در اسپانیا

 • Pruebas de Acceso a Estudios Universitarios قبلاً به نام “Selectividad” خوانده می‌شد.

کنکور در سوئد

 • Högskoleprovet  آزمون کشف استعداد محقق سوئدی.
 • PIL آزمون و مصاحبه که توسط موسسه کارولینسکا برای پذیرش در برخی از برنامه‌های مطالعاتی خود استفاده‌شده است.

کنکور در سوئیس

آزمون پذیرش سوئیسی EMS برای پزشکی Eignungstest für das Medizinsudium در Der Schweiz.

کنکور در کره جنوبی

آزمون ورود به دانشگاه آزمون استاندارد ورود به دانشگاه‌ها و کالج‌های کره جنوبی.

کنکور در ترکیه

 • YGS آزمون ستاندارد ورود به دانشگاه‌های ترکیه. (مرحله اول)
 • LYS آزمون استاندارد ورود به دانشگاه‌های ترکیه. (مرحله ۲)

کنکور در انگلستان

افرادی که متقاضی ورود به دانشگاه های انگلستان هستند امتحانات ملی مانند سطح A یا اسکاتلند را قبول دارند. تعدا اندکی از دانشگاه های انگلستان برای رشتهد های خاص مخصوصا حقوق، ریاضیات و پزشکی و دوره‌هایی در آکسفورد و کمبریج از آزمون‌های پذیرش جداگانه استفاده می‌کنند. بسیاری از آن‌ها توسط سرویس آزمون پذیرش دانشگاه کمبریج اداره می‌شوند.

کنکور در استرالیا

 • GAMSAT  آزمون پذیرش دانشکده‌های پزشکی استرالیا.
 • LSAT آزمون پذیرش دانشکده حقوق (برخی از برنامه‌های دکتر جورسی)
 • آیلتس (دانشگاهی) آزمون بین‌المللی زبان انگلیسی (برای دانشجویان بین‌المللی)

کنکور در برزیل

 ANPECآزمونی جهت پذیرش برای تحصیلات تکمیلی در علوم اقتصاد.

ANPAD  یک آزمون برای پذیرش برای تحصیلات تکمیلی در مدیریت بازرگانی.

POSCOMP آزمون جهت پذیرش برای تحصیلات تکمیلی در علوم کامپیوتر.

کنکور در چین

 • آزمون پذیرش برای کلیه دانشگاه های تحصیلات تکمیلی در سرزمین چین. موضوعات ممکن است متفاوت باشد.
 • آزمون ورودی کالج ملی استاندارد ورود به دانشگاه‌های چین.

کنکور در مکزیک

در دانشگاه های مکزیک هر مرحله از پذیرش متفاوت است. با توجه به دانشگاهی که دانشجو قصد دارد در آن وارد شود از آزمون های رسمی مربوط استفاده می شود. اما بسیاری از دانشگاه های بزرگ از PAA استفاده می‌کنند.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)