بررسی درس ساختمان داده

0
1398-07-06
2493
بررسی درس ساختمان داده

معرفی درس ساختمان داده (data structure)

 درس ساختمان داده اساسی ترین درس رشته کامپیوتر و می توان گفت در رشته هایی همانند علوم پایه و مهندسی هم این درس بنیادی است. هدف از درس ساختمان داده ها تحقیق و بررسی در مورد روش های گوناگون بازیابی، ذخیره، نگهداری اطلاعات در کامپیوتر است. این درس در جهت استفاده کار آمد از اطلاعات مورد استفاده قرار می گیرد. از یک دید می­توان گفت دانشجویانی که به کارهای پژوهشی یا طراحی الگوریتم و یا چالش­های موجود در برنامه نویسی علاقه دارند، ساختمان داده و طراحی الگوریتم باعث داشتن یک نگاه ویژه به به حل مسائل می شود. داشتن دید حل مسئله دانشجویان را متمایز از هم می سازد.

با مطالعه درس ساختمان داده خواهید فهیمد که آیا راه حل مسائل از جوانب گوناگون مانند مرتبه زمانی، میزان مصرف حافظه،  میزان مصرف توان، قابلیت توسعه و جوانب دیگر آیا بهینه هستند؟

 درس ساختمان داده و کنکور ارشد کامپیوتر

در مشاوره کنکور ارشد کامپیوتر گفتیم درس ساختمان داده ها یکی از دروس مهم کنکور است زیرا این درس برای کنکور ارشد رشته فناوری اطلاعات ضریب 4 است. همچنین درس ساختمان داده یکی از دروس مهم برای مقطع دکتری اغلب گرایش های کامپیوتر است. برای همگان واضح و مسلم است درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم یکی از دروس بسیار مهم ارشد کامپیوتر و فناوری اطلاعات است.

توضیحات کلی درس ساختمان داده

 در کنکور ارشد مهندسی کامپیوتر از درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم 10 تست ضریب 4 در گرایش فناوری اطلاعات 12 تست ضریب 4 می آید. درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم رابطه مستقیمی با هم دارند.  بسیاری از مباحث در این دو درس مشترک هستند می توان گفت درس ساختمان داده پیشنیاز درس طراحی الگوریتم هست.در درس ساختمان داده مفاهیم پایه ای و ساختار داده را یاد می گیریم در دروس طراحی الگوریتم از مفاهیم عمیق تر جهت بررسی عمقی الگوریتم های معروف و همچنین از روش های طراحی الگوریتم استفاده خواهیم نمود.

مراجع اصلی درس ساختمان داده

مرجع اصلی درس ساختمان داده در دانشگاه های معتبر دنیا CLRS)Introduction to Algorithms) هست. همچنین کتاب هایی مانند  ALGORITHM COMPUTER که در دانشگاه های معتبر دنیا تدریس می شود همچنین shsffer و horowitz هستند.

برای کنکور ارشد خواندن کتاب مرجع اصلا توصیه نمی شود. بنابراین به دانشجویانی که دنبال رتبه خوب هستند توصیه می شود درس ساختمان داده را با استفاده از ویدیوهای سایت لایو آموز مطالعه کنند. زیرا نکات و راه های میانبر را آموزش می دهیم.

فصل‌های درس ساختمان داده

درس ساختمان داده از دروس بسیار زیبا و کاربردی رشته مهندسی کامپیوتر و IT است که به دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر دید بسیار وسیعی برای ارائه الگوریتم‌های بهینه برای چالش‌‌ها و مسائل بروز رشته کامپیوتر می‌دهد، درس ساختمان داده و الگوریتم پر کاربردترین درس برای دانشجویانی است که می‌خواهند در مقطع ارشد و دکتری کارهای پژوهشی و آکادمیک انجام دهند و ممکن نیست دانشجویی مقاله‌ای بدهد که در آن از مفاهیم درس ساختمان داده استفاده نکند، بنابراین این درس نه تنها مهمترین درس کنکور ارشد و دکتری کامپیوتر و آی تی است بلکه مهمترین درس برای آینده پژوهشی دانش پژوهان رشته کامپیوتر و آی تی است.

سر فصل مطالبی که در این درس وجود دارد عبارت است از:‌ مرتبه زمانی شبه کدها، رشد توابع، الگوریتم‌های بازگشتی، درخت‌ها، درخت‌های ویژه، مرتب سازی، درهم سازی،‌ صف و پشته و ...

ارتباط بین درس ساختمان داده و طراحی الگوریتم

 دروس ساختمان داده و طراحی الگوریتم بسیار نزدیک هستند و ارتباط مستقیمی با هم دارند. بسیاری از اساتید دانشگاه بحث ها همانند رشد توابع، مرتبه زمانی و شبه کدها ، الگوریتم های بازگشتی و مرتب سازی در هر دو دوره تدریس میشوند. حتی علاوه بر درس ساختمان داده در درس طراحی الگوریتم و مراجع می توانید این سرفصل ها را مشاهده نمایید.

به طور کلی می‌توان گفت که درس ساختمان داده پیش نیاز درس طراحی الگوریتم می باشد بنابراین مطالعه درس ساختمان داده قبل از درس طراحی الگوریتم موجب یادگیری راحت تر این دروس می شود.ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)