بازار کار و آینده شغلی مهندسی شیمی

0
1397-12-09
2120
بازار کار و آینده شغلی مهندسی شیمی

در مطلب گذشته به معرفی کامل گرایش‌های ارشد مهندسی شیمی پرداختیم. همچنین از ابزارهای مورد نیاز برای موفق شدن به‌عنوان یک مهندس شیمی بحث کردیم. در ادامه قصد داریم شما را با بازار کار مهندسی شیمی آشنا کنیم. دانشجویان مهندسی شیمی پس از اخذ مدارک تحصیلی می‌تواند در صنایع مختلف شامل صنایع شیمیایی، نفت و گاز و پتروشیمی، غذایی، دارویی، نساجی،، معدنی، انرژی در هر کارخانه تولیدی کار کنند همچنین در توسعه و تولید محصولات مفید و متنوع شرکت دارند. این محصولات شامل مواد ویژه و کارآمد برای صنایعی همچون هوافضا، خودروسازی، پزشکی، صنایع الکترونیک، کاربردهای محیط‌زیست و صنایع نظامی است. نکته مهم دیگر این‌که صنایع شیمیایی کشور ما تازه و استفاده ‌نشده است و ما تاکنون از این منابع خدادادی به‌ خوبی استفاده نکرده‌ایم. برای مثال بسیاری از فرآورده‌های شیمیایی مثل مواد اولیه دارویی، بهداشتی و آرایشی را که تولید آن‌ها نیز راحت است از خارج از کشور وارد می‌کنیم و یا در خیلی از کاتالیزورهای صنعت نفت امکان تولید ونواوری در این بخش نیز وجود دارد. همچنین مهندسین شیمی می‌توانند با توجه به علاقه و مهارت خود حتی در رده‌های مدیریتی و نظارتی قرار بگیرند. در آمارهای گزارش‌شده سال 2018 در مورد شغل‌های پردرآمد دنیا در حوزه مهندسی رشته مهندسی شیمی در رده 6 این آمار قرار دارد‌ رشته مهندسی نفت در رتبه اول قرار دارد و با توجه به اشتراک‌های زیادی که در حوزه کاری با یکدیگر دارند می‌توان به رشته مهندسی شیمی به‌عنوان یک‌رشته پردرآمد نگاه کرد.

بررسی تخصصی بازار کار مهندسی شیمی و گرایش‌های مهندسی شیمی

این نگرش که مهندسی شیمی را یک‌رشته مناسب برای آقایان می‌بینند یک نگرش کاملاً غلط است. مهندسی شیمی برخلاف سایر رشته‌های مهندسی که تنها در صنایع کاربرد دارند، کاربرد بسیار گسترده و حساسی در آزمایشگاه‌ها دارند و این می‌تواند برای خانم‌های علاقه‌مند به مهندسی شیمی بسیار جذاب باشد. همه‌ی واحدهای صنعتی قبل از اینکه به مقیاس صنعتی برسند باید تست‌های اولیه خود را در آزمایشگاه‌ها به‌خوبی داده باشند و پس از تجزیه‌وتحلیل و شبیه‌سازی آن‌ها در واحد صنعتی تولید می‌گردد. از نمونه‌های دیگر آزمایشگاهی ساخت غشاهای مختلف برای صنایع غذایی و دارویی و شیمیایی است که بازار بسیار وسیعی هم در داخل کشور وهم در خارج از کشور دارند. استفاده از فناوری نانویی در ساخت این غشاها توسط دانشمندان ایرانی، ایران را در رتبه چهارم علم نانو در دنیا قرار داده است.

از اهداف مهم و کلیدی مهندسان شیمی توانایی ساخت و تولید کاتالیست های موردنظر برای فرایندهای شیمیایی در پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های کشور است، به‌خصوص در شرایط تحریم که می‌توانست به یک مشکل حیاتی برای کشورمان تبدیل شود. که اتفاقاً یک خانم دکتر به‌عنوان مدیر پروژه برای ساخت کاتالیزورهای زیگلر-ناتا که یک کاتالیست حیاتی بود این مشکل نیز حل شد. همان‌طور که گفته شد مهندسی شیمی رشته‌ای جذاب و کارآمد برای قشرهای مختلف می‌باشد و با توجه به اینکه ایران سرشار از منابع نفتی و گازی است گستره‌ی کاری زیادی دارد.

گرایش طراحی فرایند-فرایندهای جداسازی و پلیمر

در بین گرایش‌های مهندسی شیمی گرایش طراحی فرایند طرفداران زیادی دارد که علت اصلی آن می‌تواند به جامع بودن این گرایش اشاره کرد، درواقع یک مهندس فرایند می‌تواند در تمامی گرایش‌ها واردشده و پروژه مورد نظر خود را انجام دهد. گرایش فرایندهای جداسازی در حوزه ساخت غشاها و جاذب‌های صنعتی و آزمایشگاهی و برج‌های تقطیر کاربرد بسیاری دارد که این گرایش نیز با توجه به شرایط کنونی کشور می‌تواند بازار کار گسترده‌ای داشته باشد. یکی دیگر از گرایش‌های با بازار کار عالی، گرایش پلیمر است که همیشه این صنعت مشتریان داخلی و خارجی ثابت خود را دارد، که به صنایع پلاستیکی، خودروسازی، نظامی و... می‌توان اشاره کرد.

گرایش ترموسینتیک و کاتالیست -بیوتکنولوژی-محیط زیست

گرایش ترموسینتیک و کاتالیست نیز بیشتر بر روی سینتیک واکنش‌های فرایندی و ساخت کاتالیست ها کاربرد دارد که این گرایش نیز مانند دو گرایش بالا بازار کار خیلی خوبی دارند. گرایش محیط‌زیست و گرایش بیوتکنولوژی به‌عنوان گرایش‌های جدید در ایران شروع به کار کرده‌اند، ولی با توجه به مشکلات محیط زیستی به‌طور حتم می‌توان گفت آینده درخشانی برای این گرایش‌ها می‌توان در نظر گرفت، از شاخصه‌های مهم این دو گرایش برای دانشجویانی که علاقه‌مند برای گذراندن تحصیلات تکمیلی خود در خارج از کشور هستند بسیار گرایش‌های خوبی هستند، البته توجه کنیم گرایش‌هایی که در مورد آن‌ها حرف زدیم هم می‌توانند برای ادامه تحصیل در خارج از کشور مفید باشند، در واقع این خود ما هستیم که با توجه به هدفی که داریم موضوع کاری خودمان را انتخاب می‌کنیم.

سایر گرایش های مهندسی شیمی

سایر گرایش‌های مهندسی شیمی مثل صنایع غذایی، مهندسی هسته‌ای و ... گرایش‌های یک‌بعدی هستند، و در صورت داشتن علاقه که مهم‌تر از همه‌چیز می‌باشد می‌توانند دانشجویان بازار کاری مناسبی را برای خود فراهم آورند.

توصیه ما این است که برای انتخاب رشته از دید بازار کار، چند نکته را در نظر بگیرید. اول اینکه هدف و چشم‌انداز خود را در نظر بگیرید سپس با توجه به هدفتان علاقه خود را نسبت به هریک از گرایش‌ها بسنجید و در آخر با توجه به توانایی‌هایی که در خودتان می‌بینید گرایش را انتخاب کنید. چه بسی دانشجویان زیادی بودند که فقط با توجه به نام گرایش و اینکه کدام طرفدار بیشتری دارد، گرایش انتخاب کرده‌اند ولی موفق نبوده‌اند.

 

در مطالب آینده به دروس کارشناسی ارشد، و ظرفیت این گرایش‌ها می‌پردازیم تا با یک دید دقیق و آگاهانه به انتخاب گرایش شما کمک کرده باشیم.

چنانچه سؤالی درباره بازار کار مهندسی شیمی دارید، کافی است سؤال خود را با کارشناسان لایوآموز درمیان بگذارید تا در اسرع وقت، پاسخ خود را دریافت نمایید.

لایوآموز، همراه همیشگی شما در مسیر موفقیت!

 

 

 ایجاد نظر جدید

نظرات شما (0)